Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019XC0813(03)

    Objava zahtjeva za upis naziva u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (b) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode

    C/2019/6046

    SL C 271, 13.8.2019, p. 86–88 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    13.8.2019   

    HR

    Službeni list Europske unije

    C 271/86


    Objava zahtjeva za upis naziva u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (b) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode

    (2019/C 271/07)

    Ova je objava temelj za podnošenje prigovora na zahtjev u skladu s člankom 51. Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (1) u roku od tri mjeseca od ove objave.

    JEDINSTVENI DOKUMENT

    „ΚΡΙΤΣΑ” (KRITSA)

    EU br.: PGI-GR-02317 – 6.7.2017.

    ZOI ( ) ZOZP ( X )

    1.   Naziv

    „Κριτσά” (Kritsa)

    2.   Država članica ili treća zemlja

    Grčka

    3.   Opis poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda

    3.1.   Vrsta proizvoda

    Razred 1.5. Ulja i masti (maslac, margarin, ulja itd.)

    3.2.   Opis proizvoda na koji se odnosi naziv iz točke 1.

    Maslinovo ulje „Kritsa” proizvodi se isključivo od maslina sorte Koroneiki. Zelene je do zlatnozelene boje.

    Fizikalno-kemijska svojstva:

    kiselost (% masenog udjela oleinske kiseline): ≤ 0,5

    ekstinkcijski koeficijent K270: ≤ 0,15

    ekstinkcijski koeficijent K232: ≤ 1,90

    ekstinkcijski koeficijent varijacija Delta-Κ: ≤ 0

    Osjetilno ocjenjivanje:

    voćnost: ≥ 2,5

    mane: 0,0

    3.3.   Hrana za životinje (samo za proizvode životinjskog podrijetla) i sirovine (samo za prerađene proizvode)

    Maslinovo ulje „Kritsa” proizvodi se samo od maslina sorte Koroneiki.

    3.4.   Posebni proizvodni postupci koji se moraju provesti na definiranom zemljopisnom području

    Uzgoj maslina i sve faze proizvodnje ekstra djevičanskog maslinovog ulja „Kritsa” moraju se odvijati na definiranom zemljopisnom području.

    3.5.   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itd. proizvoda na koji se odnosi registrirani naziv

    Maslinovo ulje „Kritsa” poznato je u Grčkoj i u inozemstvu, a njegov je ugled rezultat njegove iznimne kvalitete (niska kiselost, niski ekstinkcijski koeficijenti) i njegove voćne arome. Na ta svojstva nepovoljno utječu temperatura, svjetlost i kisik, kojima će ulje vjerojatnije biti izloženo pri prijenosu iz spremnika za skladištenje u cisternu kamiona i obrnuto, između cisterni kamiona ili kad se nalazi u cisterni. Osim toga, visoke temperature i prisutnost kisika uzrokuju brzo propadanje karakteristične voćne arome tog ulja. Iz tih razloga maslinovo ulje „Kritsa” trebalo bi se držati u spremnicima od nehrđajućeg čelika unutar definiranog područja kako bi se osiguralo očuvanje svojstava na kojima počiva njegov ugled. I pakiranje maslinovog ulja „Kritsa” odvija se unutar definiranog područja, točnije u mjestu gdje se proizvodi. Time se osigurava očuvanje kvalitativnih svojstava ulja od promjena ili vanjskih utjecaja, olakšavaju provjere i jamči sljedivost.

    3.6.   Posebna pravila za označivanje proizvoda na koji se odnosi registrirani naziv

    4.   Sažeta definicija zemljopisnog područja

    Maslinovo ulje „Kritsa” proizvodi se isključivo unutar granica mjesta Kritsá i susjednih zajednica Mesa, Exo Lakkonia i Kroustas, u općini Agios Nikolaos. Uz veliko selo Kritsá, navedena općina uključuje i sljedeća naselja: Ammoudara, Vathy, Theologos, Katharó, Kalyvos, Mardati, Rousa Limni i Tapes.

    5.   Povezanost sa zemljopisnim područjem

    Poizvod „Kritsa” jedno je od najpoznatijih maslinovih ulja na Kreti koje je postalo poznato i izvan Grčke. Njegov se ugled temelji isključivo na kvaliteti, organoleptičkim i kemijskim svojstvima, koja su povezana sa zemljopisnim područjem, ali i s ljudskim faktorom koji značajno doprinosi kvaliteti proizvedenog ulja.

    Taj je širok ugled temelj zahtjeva za registraciju maslinovog ulja „Kritsa” kao zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla (ZOZP).

    Maslinovo ulje „Kritsa” proizvodi se na relativno malom području na kojem su pedološki i klimatski uvjeti svugdje približno jednaki, što znači da konačni proizvod ima ujednačena svojstva. Osim toga, Koroneiki je jedina sorta masline koja se uzgaja na tom području.

    Klima je blaga mediteranska bez velikih temperaturnih oscilacija. Sunčeve svjetlosti ima u izobilju, zahvaljujući izloženosti i konfiguraciji terena, i prelazi 2 900 sati godišnje. Maslinici se sade na suhom, vapnenačkom tlu s dobrim kapacitetom zadržavanja vode. Udio gline u tlu čini ga prikladnim za nenavodnjavane maslinike. Nadalje, uvjeti nisu posebno povoljni za maslininu muhu pa su infestacije obično ograničene.

    Većina se maslina s područja melje kolektivno, a mljevenje se obavlja u roku od 48 sati od berbe, čime se propadanje nakon berbe svodi na najmanju moguću mjeru. Zahvaljujući stručnom znanju proizvođača stečenom tijekom mnogo godina, plodovi se beru točno u pravoj fazi zrelosti, kad mijenjaju boju iz žućkastozelene u tamnoljubičastu, što je čimbenik povezan s organoleptičkim svojstvima ulja koje se proizvodi.

    Stoga i prirodni i ljudski čimbenici pridonose kombinaciji specifičnih svojstava maslinovog ulja „Kritsa”, a to su niska kiselost, ne veća od 0,5, niske vrijednosti ekstinkcijskog koeficijenta (K270: ≤ 0,15; K232: ≤ 1,90; Delta-K: ≤ 0) i voćnost veća od 2,5.

    Obilje svjetlosti, suho vapnenačko tlo i berba u pravom trenutku daju ulje s mnogo aromatskih sastojaka, koji mu daju karakterističan voćni okus. Niske vrijednosti ekstinkcijskog koeficijenta (Κ270, K232 i Delta-K) povezane su s nadmorskom visinom, ali i s činjenicom da se masline melju odmah nakon berbe.

    Maslinovo ulje „Kritsa” dosta se spominje u norveškim, slovenskim i japanskim časopisima, gdje je poseban naglasak stavljen na njegove kvalitete.

    O maslinovom ulju „Kritsa” piše se i na internetskim stranicama o putovanjima i seoskom turizmu, gdje se posjetiteljima savjetuje da iz sela Kritsá ne odu bez lokalnog maslinovog ulja.

    Uz internetske stranice o putovanjima maslinovo ulje „Kritsa” spominje se i na internetskoj stranici jednog vrlo poznatog restorana u Ateni koji u svojim jelima upotrebljava jedino to ulje. Maslinovo ulje „Kritsa” također je jedan od osnovnih sastojaka koji se koristi u slavnoj slastičarskoj školi Valrhona u Francuskoj.

    Pokazatelj ugleda proizvoda i povezanosti s lokalnim stanovništvom i okolicom je i činjenica da je prisutan na lokalnim događajima, na lokalnom i nacionalnom radiju i televiziji te u tisku.

    Povezanost između maslinovog ulja „Kritsa” i lokalnog stanovništva i njegove povijesti objašnjava pisac/novinar Tom Mueller u svojoj knjizi „Extra Virginity, the Sublime and Scandalous World of Olive Oil” (2014).

    O maslinovom ulju „Kritsa” govore i pišu i međunarodni mediji, konkretno CNN i The Times, kako se navodi na internetskoj stranici Olive Oil Times.

    Osim toga, o ugledu proizvoda i činjenici da je Kritsá prepoznata kao važno područje proizvodnje maslinova ulja svjedoče i putopisi iz 19. stoljeća.

    Konkretno, u „Bulletin de la Société de Géographie” (1835.) M.A. Fabreguettes spominje „… Kritsá … selo bogato raznim vrstama proizvoda, maslinovim uljem, bademima, rogačem, sirom i tako dalje…”, a u djelu „Kritika iti Topografia kai Odoiporika tis Nisou Kritis” (1894.) Ν. Kalomenopoulos piše „… Plodna dolina Kritsá, mala zaravan preko koje teče potočić gusto zasađena stablima maslina…” i „dolina Lakkonia… prekrivena je stablima masline i trešnje…”.

    Od 2006. maslinovo ulje „Kritsa” osvojilo je ukupno 24 nagrade, 16 na nacionalnim i osam na međunarodnim natjecanjima, posebno u kategorijama ulja srednje i intenzivne voćnosti. Najviše postignuće bilo je zlato u kategoriji ulja srednje voćnosti na međunarodnom natjecanju „Mario Solinas” 2008., koje je organiziralo Međunarodno vijeće za masline. Ostala važna postignuća bila su 3. mjesto na istom natjecanju 2006., zlato na natjecanjima ekstra djevičanskih maslinovih ulja u Los Angelesu (2010.) i Great Taste u Londonu (2012.) te srebro na natjecanjima Prodexpo u Moskvi (2012.), Olive Japan (2013.) te Cat Cora’s Kitchen (2013.). U Grčkoj je ulje dobilo zlatne medalje na sljedećim natjecanjima: Panhelensko natjecanje proizvođača ekstra djevičanskih maslinovih ulja (2007.), Prvo grčko natjecanje ekstra djevičanskih maslinovih ulja (2008.) i Eleotechnia (2008. i 2011.).

    Osim gore navedenih nagrada, maslinovo ulje „Kritsa” nedavno je osvojilo brončanu medalju za ekstra djevičansko maslinovo ulje na Međunarodnom natjecanju kvalitetnih maslinovih ulja u Londonu (2017.). Iste godine osvojilo je i broncu za okus u kategoriji ulja srednje voćnosti na petom po redu grčkom natjecanju ekstra djevičanskih maslinovih ulja. Grčki internetski mediji prenijeli su vijesti o objema nagradama. U 2016. i 2017. uljara Poljoprivredne zadruge Kritsá primila je dvije nagrade od Udruženja kretskih maslinarskih općina: srebrnu Minojsku maslinu u kategoriji „dobre marketinške prakse za maslinovo ulje” i zlatnu Minojsku maslinu u kategoriji „dobre prakse u mljevenju maslina”.

    Na kraju, o povijesnoj povezanosti tog područja s maslinama i proizvodnjom maslinovog ulja svjedoče preše za ulje (najmanje dvije) na području antičkog grada po imenu Lato, čije ruševine potječu iz dorskog razdoblja (iz 5. i 4. stoljeća pr. Kr.) Unutar grada, koji se nalazio otprilike tri kilometra od sela Kritsá, pronađeni su dokazi skladištenja maslinovog ulja. Stare uljare, kojih ima u cijeloj široj regiji, također svjedoče o snažnoj vezi između uzgoja maslina i svakodnevnog života lokalnog stanovništva te se često spominju u putopisima od 19. stoljeća nadalje.

    Upućivanje na objavljenu specifikaciju proizvoda

    (članak 6. stavak 1. drugi podstavak ove Uredbe)

    http://www.minagric.gr/images/stories/docs/agrotis/POP-PGE/prod_ladi_kritsa070119.pdf


    (1)  SL L 343, 14.12.2012., str. 1.


    Top