EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018SC0093

RADNI DOKUMENT SLUŽBI KOMISIJE SAŽETAK PROCJENE UČINKA Inicijativa za poboljšanje lanca opskrbe hranom (nepoštene trgovačke prakse) priložen dokumentu Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o nepoštenim trgovačkim praksama u odnosima među poduzećima u lancu opskrbe hranom

SWD/2018/93 final - 2018/0082 (COD)

Bruxelles, 12.4.2018.

SWD(2018) 93 final

RADNI DOKUMENT SLUŽBI KOMISIJE

SAŽETAK PROCJENE UČINKA

Inicijativa za poboljšanje lanca opskrbe hranom (nepoštene trgovačke prakse)

priložen dokumentu

Prijedlog

DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

o nepoštenim trgovačkim praksama u odnosima među poduzećima u lancu opskrbe hranom

{COM(2018) 173 final}
{SWD(2018) 91 final}
{SWD(2018) 92 final}


Sažetak

Procjena učinka Inicijative za poboljšanje lanca opskrbe hranom – nepoštene trgovačke prakse

A. Potreba za djelovanjem

O kakvu je problemu riječ i zašto je to problem na razini EU-a?

Pregovaračka moć subjekata u lancu opskrbe hranom razlikuje se, a slabije strane (npr. poljoprivrednici) žrtve su nepoštenih trgovačkih praksi. Nacionalni programi za nepoštene trgovačke prakse razlikuju se i nema znatnije koordinacije među državama članicama. Zbog toga su subjekti u određenim državama članicama nedovoljno zaštićeni, u državama članicama primjenjuju se različiti uvjeti poslovanja te dolazi do nesigurnosti u prekograničnoj trgovini.

Što bi trebalo postići?

Poduzimanjem mjera u pogledu nepoštenih trgovačkih praksi pridonosi se stvaranju jednakih uvjeta na tržištu i omogućuje djelotvorna zaštita za subjekte suočene s nepoštenim trgovačkim praksama. To pridonosi ciljevima ZPP-a za primjeren životni standard osoba koje se bave poljoprivredom, većoj otpornosti slabijih subjekata te boljem funkcioniranju lanca opskrbe hranom.

Koja je dodana vrijednost djelovanja na razini EU-a (supsidijarnost)?

Djelovanje na razini EU-a osigurava minimalni zajednički okvir, unaprjeđuje zaštitu od nepoštenih trgovačkih praksi i smanjuje negativne posljedice za lanac opskrbe hranom. Pridonosi i primjerenom životnom standardu poljoprivrednog stanovništva (članak 39. UFEU-a) te koordinaciji i razmjeni najboljih praksi među državama članicama, što bi bez djelovanja na razini EU-a bilo teško postići.

B. Rješenja

Kojim se različitim opcijama mogu ostvariti ciljevi? Daje li se prednost određenoj opciji?

Opcije su razvrstane po stupnju usklađenosti, području primjene zabrana nepoštenih trgovačkih praksi, obuhvaćenim proizvodima, obuhvaćenim subjektima, provedbi te koordinaciji u državi članici. Opcija kojoj se daje prednost uključuje djelomičnu usklađenost pravila o nepoštenim trgovačkim praksama, obuhvaćanje poljoprivrednih i prerađenih proizvoda, zaštitu MSP-ova, minimalne zahtjeve za provedbu te mehanizam za provedbu na razini EU-a.

Koja su stajališta različitih dionika? Tko podržava koju opciju?

Većina dionika koji su se odazvali na otvoreno javno savjetovanje snažno podržava djelovanje na razini EU-a, uključujući kad je riječ o provedbi. (Veliki) trgovci na malo ne slažu se s tvrdnjom o učestalim nepoštenim trgovačkim praksama i protive se mjerama EU-a.

C. Učinci opcije kojoj se daje prednost

Koje su prednosti opcije kojoj se daje prednost (odnosno glavnih opcija ako se ne daje prednost jednoj opciji)?

Mali subjekti ostvaruju prednost od zaštite koju pruža zakonodavstvo o nepoštenim trgovačkim praksama, čime se povećava njihova učinkovitost. Posljedica tih prednosti trebali bi biti pozitivni socijalni i ekonomski učinci u društvu.

Koji su troškovi opcije kojoj se daje prednost (odnosno glavnih opcija ako se ne daje prednost jednoj opciji)?

Troškovi društava koji se odnose na usklađivanje ne bi trebali biti znatni. Očekuju se neutralni ili čak pozitivni utjecaji na društvo i okoliš, a mogli bi nastati troškovi za nacionalne uprave (vidjeti u nastavku).

Kakvi su učinci na MSP-ove i konkurentnost?

MSP-ovi bi bili bolje zaštićeni i očekuje se općenito povećanje konkurentnosti.

Hoće li to znatno utjecati na nacionalne proračune i uprave?

Većina je država članica već uspostavila neki oblik pravila o nepoštenim trgovačkim praksama te će njihovi administrativni troškovi biti ograničeni. Druge će države članice snositi nešto više troškove, ali iskustvo država članica koje imaju zakonodavstvo o nepoštenim trgovačkim praksama pokazuje da su troškovi provedbe uglavnom niski i da ih postojeće strukture mogu podnijeti.

Hoće li biti drugih bitnih učinaka?

Obuhvatit će se i dobavljači iz trećih zemalja.

Proporcionalnost?

Obuhvaćeni su samo MSP-ovi, nepoštene trgovačke prakse koje uzrokuju najviše štete i područja u kojima države članice ne mogu same postići ciljeve. Očekuju se samo minimalni troškovi. Države članice mogu zadržati svoje programe i donositi zakonodavne akte izvan područja primjene politike.

D. Daljnje mjere

Kada će se politika preispitati?

Politiku će na temelju izvješća država članica na godišnjoj osnovi pratiti ad hoc stručna skupina. Sveobuhvatno preispitivanje provest će se nakon četiri godine.

Top