Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016SC0010

    RADNI DOKUMENT SLUŽBI KOMISIJE SAŽETAK PROCJENE UČINKA Priložen dokumentu Prijedlog Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o homologaciji i nadzoru tržišta motornih vozila i njihovih prikolica te sustava, sastavnih dijelova i zasebnih tehničkih jedinica namijenjenih za takva vozila

    SWD/2016/010 final - 2016/014 (COD)

    Bruxelles, 27.1.2016.

    SWD(2016) 10 final

    RADNI DOKUMENT SLUŽBI KOMISIJE

    SAŽETAK PROCJENE UČINKA

    Priložen dokumentu

    Prijedlog Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća

    o homologaciji i nadzoru tržišta motornih vozila i njihovih prikolica te sustava, sastavnih dijelova i zasebnih tehničkih jedinica namijenjenih za takva vozila

    {COM(2016) 31 final}
    {SWD(2016) 9 final}


    Sažetak

    Učinak krize uzrokovane emisijama iz Volkswagenovih vozila na preispitivanje homologacijskog okvira za motorna vozila

    A. Potreba za djelovanjem

    Zašto? O kakvom je problemu riječ?

    Zbog krize uzrokovane emisijama iz Volkswagenovih vozila potrebno je temeljito preispitati postojeći sustav homologacije motornih vozila kako bi se uklonili regulatorni manjkovi zbog kojih je to veliko kršenje homologacijskih zahtjeva koji se odnose na emisije onečišćujućih tvari prošlo neopaženo. To što se takvo nešto moglo dogoditi dovodi u pitanje vjerodostojnost sustava homologacije. Iz opsega i očite prirode kršenja pravila vidi se da su odgovorni bili čvrsto uvjereni da će ono proći neopaženo. Time je narušeno načelo uzajamnog povjerenja na kojem se temelji zakonodavstvo kojim se na unutarnjem tržištu uređuju motorna vozila. Sustav homologacije potrebno je temeljito izmijeniti kako bi se riješio problem vjerodostojnosti, povratilo povjerenje društva i ponovno uspostavili ravnopravni uvjeti na unutarnjem tržištu.

    Glavni su uzroci problema manjak nadzora nad subjektima odgovornima za pravilno funkcioniranje mehanizma za ex-ante kontrolu sukladnosti (homologacija) i nepostojanje učinkovitog mehanizma za ex-post kontrolu (nadzor tržišta).

    Što se nastoji postići ovom inicijativom?

    Riječ je o sljedećem:

    znatno promijeniti način provjere usklađenosti motornih vozila i povezanih proizvoda sa sigurnosnim i ekološkim zahtjevima,

    osigurati rano otkrivanje i sprječavanje problema povezanih sa sukladnošću,

    smanjiti rizik stavljanja ili zadržavanja nesukladnih automobilskih proizvoda na tržištu EU-a i

    uspostaviti dovoljno čvrste mjere kojima bi se uključene subjekte odvratilo od zanemarivanja, zaobilaženja i kršenja pravila.

    Koja je dodana vrijednost djelovanja na razini EU-a? 

    Države članice odgovorne su za provedbu zakonodavstva o automobilskim proizvodima na svojem području, ali opseg i veličina krize povezane s Volkswagenovim vozilima pokazali su da se slučajevi velike nesukladnosti na unutarnjem tržištu ne mogu otkriti ni spriječiti samo pojedinačnim djelovanjem država članica na nacionalnoj razini. Opravdano je uspostaviti nadzor na razini EU-a u cilju postizanja usklađene i koordinirane provedbe temeljene na opće primjenjivim kriterijima koji se ujednačeno primjenjuju u državama članicama. To je neophodno za osiguranje ravnopravnih uvjeta diljem EU-a. Kriza povezana s Volkswagenovim vozilima pokazala je da bi pojedinačne korektivne mjere država članica na nacionalnoj razini sa sobom nosile rizik različitog rješavanja problema u EU-u i da bi zbog njih nastale prepreke slobodnom kretanju motornih vozila na unutarnjem tržištu.

    B. Rješenja

    Koje su zakonodavne i nezakonodavne mogućnosti politika razmatrane? Daje li se prednost nekoj od njih? Zašto?

    Komisija je i prije nego što je kriza povezana s Volskwagenovim vozilima objelodanjena radila na prijedlozima za poboljšanje zakonodavstva o homologaciji motornih vozila i utvrdila glavna područja sa znatnim potencijalom za poboljšanje kako bi se kvalitetnije rješavali problemi nesigurnih i nesukladnih automobilskih proizvoda. Procjenom mogućih opcija politika zaključeno je da bi se najviše postiglo regulatornim djelovanjem u tim područjima. Ponovnom procjenom tih opcija politike s obzirom na krizu povezanu s Volkswagenovim vozilima naglašena je potreba za dodatnim povećanjem učinkovitosti kad je riječ o otkrivanju i sprječavanju problema povezanih s nesukladnošću. Osim toga, ponovnom se procjenom otkrilo bitne manjkove sustava homologacije, tj. manjak nadzora nad subjektima odgovornima za pravilno funkcioniranje mehanizma za ex-ante kontrolu sukladnosti (homologacija) i nepostojanje učinkovitog mehanizma za ex-post kontrolu (nadzor tržišta).

    Tko podržava koju opciju? 

    Regulatorne opcije za područja od A do E podržava većina gospodarskih subjekata, nacionalnih nadležnih tijela i tehničkih službi. Ti dionici podupiru i uvođenje nadzora tržišta kako je predviđeno za područje F. Komisiju se nakon krize povezane s Volkswagenovim vozilima pozvalo da uspostavi nadzor i uvede koordinaciju i na razini EU-a kako bi se osiguralo učinkovito izvršavanje obveza povezanih s homologacijom i nadzorom tržišta. Konkretno, tu opciju podržavaju Europski parlament i nevladine organizacije za zaštitu potrošača i zaštitu okoliša.

    C. Učinci opcija kojima se daje prednost

    Koje su prednosti opcija kojima se daje prednost (uz one glavne)? 

    Procjenjuje se da se kombinacijom regulatornih opcija politike za glavna područja, kako su procijenjene prije nastanka krize povezane s Volkswagenovim vozilima (dalje u tekstu: mjere prije krize), tržišni udio koji se odnosi na nesukladne proizvode može smanjiti za 656 milijuna EUR godišnje, odnosno za 12 milijardi EUR godišnje kad je riječ o nesigurnim automobilskim proizvodima. Ponovnom procjenom u kojoj je uzeta u obzir kriza povezana s Volkswagenovim vozilima pokazalo se da je navedene mjere prije krize potrebno dopuniti dodatnim mjerama (dalje u tekstu: mjere poslije krize) kako bi se njima učinkovitije smanjila vrijednost tržišnog udjela koji zauzimaju nesukladni automobilski proizvodi. Procjenjuje se da će se mjerama poslije krize u području F, kojima se predviđaju bolji nadzor i koordinacija na razini EU-a radi izvršavanja obveza povezanih s homologacijom i nadzorom tržišta, ostvarivati dodatnih 117 milijuna EUR godišnje (vidjeti tablicu sa sažetkom u nastavku).

    Kombinacijom mjera prije i poslije krize smanjio bi se i broj vozila koje treba opozvati, čime bi uključeni gospodarski subjekti i nadležna tijela dodatno uštedjeli približno 60 milijuna EUR godišnje, a smanjili bi se i problemi za vlasnike vozila o kojima je riječ.

    Koliki su troškovi opcija kojima se daje prednost (uz one glavne)? 

    Procijenjeni troškovi mjera prije i poslije krize i njihove kombinacije izloženi su u tablici u nastavku.

    Napomena:    Procijenjeni troškovi provedbe mjera prije i mjera poslije krize najmanje su red veličine niži od očekivanih koristi.

    Kako će to utjecati na poduzeća, mala i srednja poduzeća te mikropoduzeća?

    Učinak mjera prije krize na trošak poslovanja, kapacitet inoviranja i međunarodnu konkurentnost poduzeća detaljno je procijenjen u studiji o provjeri konkurentnosti. Pokazalo se da bi se predviđene mjere mogle relativno više odraziti na industrijske sektore u kojima prevladavaju MSP-ovi, primjerice, na proizvođače određenih kategorija vozila, distributere vozila i sastavnih dijelova i na neke tehničke službe. Međutim, veličina očekivanih učinaka ne iziskuje posebne mjere ublažavanja za MSP-ove. Ne očekuje se ni da će se mjerama poslije krize znatnije utjecati na MSP-ove.



    Hoće li to znatno utjecati na državne proračune i uprave?

    Iz sažetka procijenjenih troškova vidi se da na državne proračune i uprave ponajviše utječu čvršće obveze nadzora tržišta i provedbe.

    Hoće li biti drugih bitnih učinaka? 

    Drugi najbitniji utvrđeni učinak odnosi se na gospodarske subjekte, konkretno, uvoznike koji nemaju poslovni nastan u EU-u koji bi morali imenovati zastupnika u EU-u u svrhe nadzora tržišta. Treba napomenuti da slična obveza već postoji za svrhe homologacije, u skladu s kojom proizvođači iz trećih zemalja moraju imenovati ovlaštenog zastupnika u EU-u. Ti gospodarski subjekti mogu smanjiti navedene dodatne troškove ako istog zastupnika imenuju i u svrhe nadzora tržišta.

    D. Daljnje mjere

    Kada će se ova politika preispitati?

    Homologacijski okvir bitno je ažuriran 2007. Direktivom 2007/46/EZ, nakon čega je 2009. pojednostavljen Uredbom (EZ) br. 661/2009 o općoj sigurnosti. Prikladnost tog okvira provjerena je 2013. Pokazalo se da zbog brojnih prijelaznih odredaba koje još nisu u potpunosti stupile na snagu i manjka iskustva u provedbi novo uvedenih odredaba nije moguće preispitati sve okvirne odredbe na razuman način. Iz toga slijedi da bi sljedeće preispitivanje imalo smisla samo ako se dovoljno dugo stječe iskustvo za prikupljanje odgovarajućih dokaza o pozitivnim učincima koji će se ostvariti predviđenim mjerama (tj. najmanje 5 godina nakon stupanja na snagu).

    Top