Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0499

IZVJEŠĆE KOMISIJE o zapošljavanju ugovornog osoblja u 2014.

COM/2016/0499 final

Bruxelles, 9.8.2016.

COM(2016) 499 final

IZVJEŠĆE KOMISIJE

o zapošljavanju ugovornog osoblja u 2014.


SADRŽAJ

1.Uvod

2.Promjena broja ugovornog osoblja u Komisiji od 2004.

3.Zastupljenost ugovornog osoblja Komisije po spolu i funkcijskoj skupini

4.Zastupljenost ugovornog osoblja Komisije prema državljanstvu

5.Zastupljenost ugovornog osoblja Komisije po službi

5.1.Zastupljenost po spolu i GU-u

5.2.1.Ugovorno osoblje iz članka 3.a

5.2.2.Ugovorno osoblje za pomoćne poslove iz članka 3.b

6.Zastupljenost ugovornog osoblja u ostalim institucijama i u agencijama

6.1.Zastupljenost ugovornog osoblja u ostalim institucijama

6.1.1.Zastupljenost po spolu i funkcijskoj skupini u ostalim institucijama

6.1.2.Zastupljenost prema državljanstvu u ostalim institucijama

6.2.Zastupljenost ugovornog osoblja u agencijama

6.2.1.Zastupljenost po spolu i funkcijskoj skupini u agencijama

6.2.2.Zastupljenost u agencijama prema državljanstvu

1.Uvod

Ovim se izvješćem ispunjava zakonska obveza koja proizlazi iz članka 79. stavka 3. Uvjeta zaposlenja ostalih službenika Europske unije (dalje u tekstu: „UZOS”), kojim je predviđeno da „Komisija podnosi godišnje izvješće o zapošljavanju ugovornog osoblja u kojemu navodi broj članova osoblja, razinu i vrstu radnih mjesta, zemljopisnu uravnoteženost i proračunska sredstva za pojedine funkcijske skupine. Izvješće sadržava podroban prikaz ugovornog osoblja (dalje u tekstu: „UO”) zaposlenog od 31. prosinca 2014.

Podatci o proračunu (koji se svake godine dostavljaju Proračunskom tijelu zajedno s nacrtom proračuna – radni dokument, dijelovi II. i III.) obuhvaćaju broj UO-a prisutnog u trenutku podnošenja nacrta proračuna (uključujući UO-e zaposlene u okviru namjenskih prihoda), odnosno: broj osoblja na dan 1. travnja godine N – 1 (pri čemu je N godina nacrta proračuna), izvršenje proračuna u godini N – 2 i zahtjeve za sredstva s procjenom osoblja u ekvivalentu punog radnog vremena za godinu N. Zato su moguće razlike u broju UO-a između različitih izvora podataka.

Ovim su izvješćem obuhvaćeni podatci o svim europskim institucijama (uključujući Europsku službu za vanjsko djelovanje (ESVD) koja je s radom započela 1. siječnja 2011.) i agencijama u skladu s člankom 1.a Pravilnika o osoblju. Podatci koji se odnose na Komisiju podrobniji su i obuhvaćaju osoblje koje se financira sredstvima za poslovanje i istraživanje, administrativne urede, delegacije, predstavništva i Zajednički istraživački centar (ZIC).

U članku 80. UZOS-a navedene su funkcijske skupine (dalje u tekstu: „FS”) i odgovarajući poslovi koje UO može obavljati:

Funkcijska skupina

Razredi

Poslovi

IV

13 do 18

Administrativni, savjetnički, jezični i istovjetni tehnički poslovi koji se obavljaju pod nadzorom dužnosnika ili privremenog osoblja

III

8 do 12

Izvršni poslovi, izrada akata, računovodstvo i ostali istovjetni tehnički poslovi koji se obavljaju pod nadzorom dužnosnika ili privremenog osoblja

II

4 do 7

Uredski i tajnički poslovi, poslovi uredskog poslovanja i ostali istovjetni poslovi koji se obavljaju pod nadzorom dužnosnika ili privremenog osoblja

I

1 do 3

Fizički poslovi i poslovi administrativne podrške koji se provode pod nadzorom dužnosnika ili privremenog osoblja



Kategorija ugovornog osoblja uspostavljena je 2004. u okviru reforme Pravilnika o osoblju. Otada UO korisno pridonosi radu institucija obavljajući djelatnosti administrativne podrške uz manji trošak te donoseći vještine kojima institucija uvijek ne raspolaže.

To naročito vrijedi za funkcije koje pripadaju u FS I koji od 2004. kod dužnosnika zamjenjuje kategoriju D. Uz iznimku Parlamenta, nakon ukidanja kategorije za obavljanje poslova podvornika, vozača i ostalih poslova koji su obično obuhvaćeni razinom FS I nije raspisan nijedan natječaj za zapošljavanje dužnosnika.

2.Promjena broja ugovornog osoblja u Komisiji od 2004.

Krajem 2014. ukupan broj UO-a u svim je institucijama i agencijama iznosio oko 11 100. Komisija zapošljava otprilike 58 % tog osoblja, u odnosu na 2012. kad ih je zapošljavala oko 60 %. S obzirom na to da je broj članova UO-a koji rade u Komisiji ostao relativno nepromijenjen sve do 2013. prije nego se povećao 2014., to neznatno smanjenje broja UO-a zaposlenog u Komisiji objašnjeno je povećanjem broja tog osoblja u ostalim institucijama i u agencijama.

Zastupljenost po institucijama i agencijama podrobnije se analizira u nastavku izvješća.

Broj osoblja koje radi u Komisiji od 2004. mijenjao se kako slijedi 1 :

Tablica 1.

Povećanje broja UO-a u Komisiji, koji doseže oko 6 400 osoba u 2014., objašnjeno je postupnim ukidanjem osoblja za pomoćne poslove (kojeg je 2003. bilo oko 3 000), a koje je zamijenio UO za pomoćne poslove (članak 3.b UZOS-a), zamjenom bivše kategorije D dužnosnika UO-om (članak 3.a UZOS-a) te pretvaranjem dužnosničkih radnih mjesta u radna mjesta za UO-e koji rade u administrativnim uredima. Osim toga, ugovorno se osoblje zapošljava za potrebe privremenih zamjena članova osoblja, kako je predviđeno člankom 3.b UZOS-a.

Broj UO-a povećavao se svake godine do 2009., dok je 2010. došlo do laganog pada. Ovaj je pad prvenstveno objašnjen rezultatima novih natječaja CAST iz 2010.

Iako se čini da brojke Komisije za 2011. upućuju na stabilizaciju, zapravo je riječ o posljedici dvaju suprotnih učinaka. S jedne strane, otvaranjem ESVD-a 277 članova ugovornog osoblja Komisije (koji su tada radili za Glavnu upravu RELEX u delegacijama i u sjedištu Komisije) prešlo je u ESVD, dok je, s druge strane, Komisija od 2010. do 2011. zaposlila 275 UO-a. Bez prelaska djelatnika u ESVD promjena bi od 2010. do 2011. iznosila + 4,6 %, čime bi ostala u okviru prosjeka zabilježenog 2008. i 2009.

U 2012. i 2013. došlo je do laganog pada broja UO-a (za – 1 %, odnosno – 2 %), što je posebno objašnjeno općim kontekstom smanjenja članova osoblja u očekivanju stupanja na snagu novog Pravilnika u siječnju 2014.

Zahvaljujući pozivu na iskaz interesa za ugovorno osoblje u skladu s člankom 3.b UZOS-a, koji je Komisija objavila u rujnu 2013., omogućeno je zapošljavanje novih kandidata u Glavnim upravama (dalje u tekstu: „GU”) 2 . S obzirom na različite rokove za odabir i zapošljavanje, stvarni učinak tog poziva na iskaz interesa posebno je vidljiv od 2014.

Osim toga, stupanjem na snagu novog Pravilnika o osoblju 1. siječnja 2014. omogućeno je produljenje zaposlenja UO-a iz članka 3.b UZOS-a na šest godina. Tako se brojno ugovorno osoblje koje je u službi već provelo tri godine te je nastavilo raditi za Komisiju kao privremeno osoblje moglo ponovno zaposliti na novo ugovorno razdoblje, što Komisiji omogućuje da zapošljava ugovorno osoblje koje je već obučeno i odmah spremno za rad te da istodobno smanji broj privremenog osoblja. 3



3.Zastupljenost ugovornog osoblja Komisije po spolu i funkcijskoj skupini

Raspodjela ugovornog osoblja po FS-u navedena je u tablici u nastavku.

Zastupljenost po spolu i po funkcijskoj skupini u 2014. 4

Tablica 2.

2014.

Za Komisiju je 31. prosinca 2014. radilo 6 440 UO-a. Najzastupljeniji FS i dalje je FS II s više od 40 % osoblja u 2014. koji je u porastu u odnosu na prethodne godine. Osoblje u toj skupini obavlja tajničke ili druge slične poslove, ali i poslove povezane s njegom djece. Nakon njih slijede FS IV i FS III.

Ravnoteža između muškaraca i žena uglavnom je stabilna: žene su 2013. činile 62,8 % ukupnog broja UO-a, a 2014. 63,4 %.

Vidljivo je da je 2014. u FS IV gotovo postignuta ravnoteža između muškaraca i žena. Zastupljenost po spolu u ostalim FS-ima nije se mijenjala od 2011. Broj žena znatno premašuje broj muškaraca u FS II (83,5 % u 2014.) te u manjoj mjeri u FS III (59,8 % u 2014.). Suprotno tome, muškarci su brojniji u FS I (63,5 % muškaraca u 2014.).

To stanje i dalje odražava „tradicionalnu” zastupljenost vrsta poslova koji se obavljaju: u FS II se obavljaju tajnički poslovi ili poslovi povezani s njegom djece, dok se u okviru FS I obavljaju poslovi podvornika ili vozača.

4.Zastupljenost ugovornog osoblja Komisije prema državljanstvu

Najzastupljeniji su građani sljedećih država članica (počevši od najzastupljenije): Belgijanci, Talijani, Francuzi, Španjolci i Rumunji, nakon kojih slijede Poljaci i Grci. Zastupljenost prvih četiriju državljanstva nije se mijenjala od 2005. Ujedinjena Kraljevina i Njemačka, kao i Poljska i Nizozemska, slabo su zastupljene u odnosu na broj stanovnika. Suprotno tome, broj članova osoblja iz Belgije i Italije visok je u odnosu na broj stanovnika.

Potrebno je napomenuti da je nakon pristupanja Hrvatske Europskoj uniji 1. srpnja 2013. u Komisiji 31. prosinca 2014. radilo 59 članova ugovornog osoblja iz Hrvatske.



Zastupljenost ugovornog osoblja Komisije prema državljanstvu i spolu u 2014. 5

Tablica 3.



 

Na zastupljenost UO-a zaposlenog u Komisiji prema državljanstvu utječe nekoliko međusobno povezanih čimbenika, posebno lokacija europskih institucija i trajanje predloženih ugovora.

Budući da se većina osoblja zapošljava na određeno vrijeme, kandidati su spremniji prihvatiti zaposlenje ako žive u državi u kojoj se nalazi institucija koja im nudi ugovor ili u blizini te države. Nasuprot tomu, kandidati koji imaju obitelji ponekad se teško odlučuju na odlazak iz domovine kako bi se na relativno kratko razdoblje nastanili u sjedištu institucije.

U Komisiji se UO zapošljava na temelju članka 3.b UZOS-a, odnosno zapošljava se na početno trajanje od jedne godine, nakon čega slijedi produljenje od dvije godine. Nakon stupanja na snagu novog Pravilnika o osoblju u 2014., ti se ugovori sklapaju na najviše šest godina.

Taj se čimbenik zemljopisne blizine odražava i u sastavu popisa kandidata kojim se koristi Komisija. Međutim, potrebno je podsjetiti da ne postoje kvote prema državljanstvu: zapošljavanja se provode na temelju traženog profila, vještina i poznavanja jezika kandidata.

Ista tendencija povezana s mjestom stanovanja vidljiva je i iz tablice u kojoj je prikazana zastupljenost prema državljanstvu u ostalim institucijama i agencijama.

Zastupljenost UO-a po spolu i funkcijskoj skupini 6

Iz ovih je tablica vidljiva zastupljenost po FS-u, državljanstvu i spolu. Sve su države članice 2014., kao i prethodnih godina, imale svoje državljane u FS IV i FS II. Međutim, u FS III 2014. nije bilo Luksemburžana, a u FS I Austrijanaca.

Tablica 4.

FS IV

 

FS III


FS II



FS I

5.Zastupljenost ugovornog osoblja Komisije po službi

U nastavku su prikazani podatci o UO-u po GU-u. Vidljivo je da postoje razlike među GU-ovima, koje se prvenstveno mogu objasniti poslovima koje obavljaju. Na primjer, GU za međunarodnu suradnju i razvoj (GU DEVCO) većinom zapošljava osoblje na razini FS IV, koje je zaduženo za međunarodnu pomoć i suradnju ili za vođenje programa u delegacijama i u sjedištu, dok Ured za infrastrukturu i logistiku u Bruxellesu (OIB) većinom zapošljava administrativne asistente ili njegovatelje za djecu koji pripadaju u FS II.

Osim toga, zahvaljujući sredstvima namijenjenima zamjeni odsutnog osoblja moguće je održavati dosljednost rada službe, koji ne bi bio toliko zadovoljavajući bez privremenih zamjena.

5.1.Zastupljenost po spolu i GU-u 7

Tablica 5.

5.2.    Zastupljenost po vrsti ugovora 8

5.2.1.Ugovorno osoblje iz članka 3.a

Tablica 6.


5.2.2.Ugovorno osoblje za pomoćne poslove iz članka 3.b

Tablica 7.


6.Zastupljenost ugovornog osoblja u ostalim institucijama i u agencijama

Ukupni broj UO-a u ostalim institucijama i u agencijama 2014. iznosio je 4 624, a 2013. 4 179. To predstavlja povećanje od 10,6 % od 2013. do 2014.

Tablica 8.

Promjene u zastupljenosti ugovornog osoblja
u ostalim institucijama i agencijama od 2010.
9

* Znatno povećanje broja UO-a od 2010. do 2011. u velikoj je mjeri objašnjeno osnivanjem ESVD-a 1. siječnja 2011. te prelaskom istoga dana 313 službenika Komisije u ESVD. Dodatne pojedinosti dostupne su u Izvješću Komisije Vijeću o zapošljavanju ugovornog osoblja u 2011.

6.1.Zastupljenost ugovornog osoblja u ostalim institucijama 10

Broj članova UO-a u ostalim agencijama od 2013. do 2014. porastao je za 17,7 %. To se povećanje uvelike može objasniti rastom broja UO-a u Europskom parlamentu od 2013. (874 UO-a) do 2014. (1 210 UO-a), što za tu instituciju predstavlja povećanje od 38,4 %. To se povećanje broja UO-a u Europskom parlamentu u 2014. može objasniti odlukom da se internalizira sigurnost i zaposlenje UO-a u FS I kako bi se osigurali ti zadatci.

Tablica 9.

Zastupljenost ugovornog osoblja u ostalim institucijama u 2014.

6.1.1.Zastupljenost po spolu i funkcijskoj skupini u ostalim institucijama 11

Tablica 10.

6.1.2.Zastupljenost prema državljanstvu u ostalim institucijama 12

Tablica 11.

6.2.Zastupljenost ugovornog osoblja u agencijama

Broj članova UO-a u agencijama neprestano i dosljedno raste. Tako je ukupni broj UO-a u agencijama porastao sa 1 993 u 2010., na 2 214 u 2011., 2 408 u 2012., 2 522 u 2013. i 2 582 u 2014.

Na temelju klasifikacije koju je utvrdila Glavna uprava za proračun (GU BUDG), analizom dostupnih podataka agencije možemo podijeliti na tri kategorije: decentralizirane agencije, zajednička poduzeća i Europski institut za inovacije i tehnologiju te izvršne agencije.

Zastupljenost ugovornog osoblja u agencijama 13

Tablica 12.

U izvršnim agencijama zaposleno je 45 % UO-a, a u decentraliziranima agencijama 48 %. Preostali dio (7 %) radi u zajedničkim poduzećima te Europskom institutu za inovacije i tehnologiju.

Povećanje broja ugovornog osoblja od 2010. do 2014. odražava porast broja agencija i njihovih poslova.

U 2014. otvoreno je nekoliko novih zajedničkih poduzeća: 1. ECSEL (Elektroničke komponente i sustavi za vodeći položaj Europe) koji je preuzeo djelatnosti zajedničkih poduzeća ARTEMIS i ENIAC, 2. BBI (Zajedničko poduzeće za bioindustriju) i 3. S2R (Shift2Rail).

6.2.1.Zastupljenost po spolu i funkcijskoj skupini u agencijama

Zastupljenost po FS-u relativno je ujednačena za sve tri kategorije agencija te je ostala stabilna od 2012.

Zastupljenost u agencijama po funkcijskoj skupini u 2014. 14

Tablica 13.

 Tablica 14.

6.2.2.Zastupljenost u agencijama prema državljanstvu

U smislu zemljopisne zastupljenosti potrebno je napomenuti da najveći utjecaj na zastupljenost UO-a prema državljanstvu ima lokacija na kojoj se nalazi agencija.

Tako zemljopisna zastupljenost u izvršnim agencijama koje se nalaze na istim lokacijama kao i Komisija odražava iste tendencije kao i zastupljenost u Komisiji gdje su najzastupljeniji Belgijanci, Talijani, Francuzi i Španjolci.

Jednako tako, lokacija ostalih agencija i zajedničkih poduzeća odražava se i u zastupljenosti UO-a prema državljanstvu.

Zastupljenost u agencijama prema državljanstvu u 2014. 15

Tablica 15.

Tablica 16.

(1)  Izvor: Commission HR Analytics Platform
(2) GU-ovi su 2013. teže pristupali bazama podataka postojećih kandidata te je utvrđen manjak određenih profila.
(3) Naime, broj privremenog osoblja smanjio se s 415, koliko je iznosio 1. srpnja 2013., na 188, koliko je iznosio 1. srpnja 2014.
(4)  Izvor: Commission HR Analytics Platform
(5)  Izvor: Commission HR Analytics Platform
(6)  Izvor: Commission HR Analytics Platform
(7)  Izvor: Commission HR Analytics Platform
(8)  Izvor: Commission HR Analytics Platform
(9)  Izvor: Eurostat
(10)  Izvor: Eurostat
(11)  Izvor: Eurostat
(12)  Izvor: Eurostat
(13)  Izvor: Eurostat
(14)  Izvor: Eurostat
(15)  Izvor: Eurostat
Top