Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0438

    IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, VIJEĆU I EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU o primjeni pravnog okvira za pretpakiranje: direktive 75/107/EEZ, 76/211/EEZ i 2007/45/EZ

    COM/2016/0438 final

    Bruxelles, 4.7.2016.

    COM(2016) 438 final

    IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, VIJEĆU I EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU

    o primjeni pravnog okvira za pretpakiranje: direktive 75/107/EEZ, 76/211/EEZ i 2007/45/EZ

    {SWD(2016) 219 final}


    1.UVOD

    Ovo izvješće odnosi se na ocjenjivanje triju direktiva koje čine pravni okvir za pretpakiranje:

    Direktive 75/107/EEZ 1 u vezi s bocama koje se upotrebljavaju kao mjerni spremnici, koja predviđa slobodan promet boca s oznakom „3”;

    Direktive 76/211/EEZ 2 u vezi s pakiranjem pretpakovina označenih masom ili obujmom, koja se odnosi na količinu navedenu na pretpakiranim proizvodima te jamči slobodan promet pretpakiranih proizvoda s oznakom „e” i

    Direktive 2007/45/EZ 3 o nominalnim količinama za pretpakirane proizvode, koja državama članicama zabranjuje reguliranje veličine pakiranja/boca do 10 l ili 10 kg te utvrđuje obvezne veličine pakiranja/boca vina i alkoholnih pića u EU-u; primjenjuje se na sve pretpakirane proizvode.

    Člankom 9. stavkom 1. Direktive 2007/45/EZ od Komisije se zahtijeva da podnosi izvješće Europskom parlamentu, Vijeću i Europskom gospodarskom i socijalnom odboru o primjeni i učincima ove Direktive. Budući da su tri direktive usko povezane, odlučeno je da bi trebalo iskoristiti ovu prigodu te ocijeniti njihovo funkcioniranje kao paketa te primjerenost svrsi u okviru Komisijinog programa za primjerenost i učinkovitost propisa (REFIT) iz 2014. 4  

    Direktiva 75/107/EEZ nikad nije bila ocijenjena. Direktiva 76/211/EEZ ocijenjena je 2005. Direktiva 2007/45/EZ donesena je nakon ocjene direktiva 75/106/EEZ i 80/232/EEZ, koje su stavljene izvan snage tom direktivom.

    2.VELIČINA TRŽIŠTA

    Pretpostavlja se da se pretpakiranim proizvodima ostvaruje oko 170 milijardi EUR prometa i oko 34 milijardi EUR dodane vrijednosti diljem EU-a. To predstavlja 12 % ukupne dodane vrijednosti u glavnim sektorima u kojima upotrebljavaju ti proizvodi (sektor hrane i pića, hrane za kućne ljubimce, kemikalija, boja i gnojiva, deterdženata, proizvodnje kozmetike i staklenih boca), odnosno 0,3 % BDP-a EU-a. U tim je sektorima oko 300 000 poduzeća, od kojih su većina mala i srednja poduzeća (MSP) s prosječnim brojem od 17,7 zaposlenih osoba. Procjenjuje se da je u tim sektorima na poslovima pretpakiranja zaposleno oko 640 000 osoba na puno radno vrijeme i oni čine 0,3 % zaposlenih u EU-u.

    3.OCIJENJENE DIREKTIVE

    Trima se direktivama nastoji omogućiti slobodan promet pretpakiranih proizvoda te doprinijeti rastu tržišta i konkurentnosti industrije EU-a. Usklađeni nadzor tržišta osigurava da kupac dobije količinu navedenu na pakiranju te se na taj način doprinosi dobrobiti potrošača. Deregulacija veličine pakiranja pruža bolji izbor potrošačima, dok iznimka o utvrđenim veličinama pakiranja za vina i alkoholna pića štiti mala i srednja poduzeća od prekomjerne potražnje za drugim veličinama boca, čime se poboljšava tržišno natjecanje.

    Direktiva 75/107/EEZ odnosi se na boce mjerne spremnike za (alkoholna) pića. Uključuje „neobvezno usklađivanje”, odnosno proizvođači mogu izabrati hoće li je primjenjivati. Zahtijeva od proizvođača prethodnu prijavu nadležnim tijelima, utvrđuje obveze u pogledu točnosti i označavanja te osigurava tijelima za nadzor tržišta statistički postupak za ispitivanje sadržaja boca. Jamči slobodan promet boca označenih „obrnutom oznakom epsilon ” (oznaka 3) te je u širokoj primjeni za staklene boce i staklenke.

    Direktiva 76/211/EEZ odnosi se na količine navedene na pretpakiranim proizvodima koji su pripremljeni bez nazočnosti potrošača. Ona također uključuje „neobvezno usklađivanje” te poduzeće za pakiranje/uvoznik odlučuje hoće li je primjenjivati. Utvrđuje obveze u pogledu točnosti i označavanja te osigurava tijelima za nadzor tržišta statistički postupak za ispitivanje količine pretpakiranih proizvoda. Jamči slobodan promet pretpakiranih proizvoda označenih oznakom „e” te je u širokoj primjeni za pakiranja i boce koji se prodaju u samoposlugama i trgovinama tipa „uradi sam.”

    Direktiva 2007/45/EZ zabranjuje državama članicama reguliranje veličine pakiranja/boca do 10 l ili 10 kg te utvrđuje obvezne veličine za pakiranja/boca vina i alkoholnih pića koja se najčešće prodaju u EU-u. Godine 2013. završilo je razdoblje za postupno ukidanje nacionalnih odredbi o veličinama pakiranja/boca za određene proizvode.

    4.OCJENJIVANJE

    Vanjski izvođač koji je za potrebe Komisije ocijenio provedbu direktiva izradio je studiju 5 na temelju:

    razgovora s brojnim dionicima (organizacijama koje predstavljaju potrošače, sektorskim udruženjima i nadležnim tijelima);

    javnog internetskog savjetovanja;

    ciljanog upitnika namijenjenoga pojedinačnim potrošačima, poduzećima i stručnjacima; i

    uredskog istraživanja.

    Tijekom ocjenjivanja koristili su se standardni kriteriji ocjenjivanja Komisije: djelotvornost, učinkovitost, usklađenost, relevantnost i dodana vrijednost za EU.

    Popratni radni dokument službi Komisije 6 nadovezuje se na procjenu konzultanta i utvrđuje da postojeći pravni okvir ima široku potporu predstavnika te industrije i nadležnih tijela te je prihvatljiv potrošačima. Direktive podržavaju unutarnje tržište jer poboljšavaju tržišno natjecanje u industriji pretpakiranja pružajući sveobuhvatan pravni okvir i osnovu za upravnu suradnju. Pridonijele su većem povjerenju među tijelima za nadzor tržišta.

    Činjenica da je uporaba mjernih spremnika s oznakom „3” i pretpakiranih proizvoda fiksnog volumena s oznakom „e” dobrovoljna znači da poduzeća mogu odabrati ona koja najbolje odgovaraju njihovim potrebama. Mnoga mala poduzeća koja proizvode uglavnom za vlastito domaće tržište cijene uzajamno priznavanje koje nastupa kada se direktive ne upotrebljavaju.

    Obvezujući karakter Direktive o veličinama pakiranja jamči slobodu izbora te je doveo do diversifikacije veličina pakiranja. Kad je riječ o vinima i žestokim pićima, utvrđene veličine pakiranja/boca u EU-u zaštitile su mala i srednja poduzeća kojima nedostaje tržišne snage. Postupno ukidanje nacionalnih odredbi nije uzrokovalo probleme.

    Sve države članice prenijele su i u potpunosti provode direktive. Razlike u nacionalnoj provedbi javno su dokumentirane; odnose se na administrativne postupke i postupke kontrole proizvodnje koji ne dovode do različitih rezultata u pogledu usklađenih proizvoda stavljenih na tržište.

    Ocjenjivanje je pokazalo da su sve tri direktive i dalje relevantne te se općenito smatraju učinkovitima i djelotvornima, uz znatnu dodanu vrijednost za sve skupine dionika (potrošače, industrije i nacionalna nadležna tijela). Nijedna od njih ne podrazumijeva značajne administrativne troškove i troškove usklađivanja. Smatraju se korisnima u pogledu pridonošenja zaštiti potrošača, poticanja konkurentnosti i podupiranja jedinstvenog tržišta. Direktive su u skladu s ostalim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom te ih nadopunjuju. Zbog toga imaju široku podršku svih skupina dionika. Komisija se slaže sa zaključkom konzultanta da su direktive svrsishodne i da im nije potrebna temeljna reforma.

    Uz ovu povoljnu cjelokupnu ocjenu, pojavio se niz tehničkih sektorskih pitanja u pogledu proizvoda koji se prodaju po duljini, području ili komadu, u pogledu suhe mase, definicije veće šarže, odredaba o brzini proizvodnje i uzorkovanja, viskoznih proizvoda u masi ili volumenu te omota koji su uključeni u pretpakirane proizvode. Neka od njih su izvan područja direktiva, dok su ostala i dalje neriješena na međunarodnoj razini.

    5.ZAKLJUČAK I NAKNADNO POSTUPANJE

    Ocjenjivanje je pokazalo da je pravni okvir EU-a u pogledu pretpakiranja svrsishodan te da su direktive djelotvorne, učinkovite, relevantne, u skladu s drugim politikama EU-a te imaju dodanu vrijednost EU-a. Komisija smatra da nema potrebe za predlaganjem izmjena, no s dionicima će raspraviti rezultate ocjenjivanja te poduzeti daljnje korake kako bi se poboljšala primjena direktiva.

    U kontekstu razlika u nacionalnim provedbama Komisija će nastojati promicati razmjenu dobre prakse između dionika te razvijati smjernice.

    Radi promicanja učinkovitosti nadzora nad tržištem, posebno nad uvozom, EU će u skladu s Uredbom (EZ) br. 765/2008 osigurati financijsku potporu za sastanke nadležnih tijela kako bi se poboljšala administrativna suradnja u području direktiva.

    Komisija će s dionicima raspravljati o pitanjima koja su se pojavila u pogledu tehničkih aspekata i relevantnih međunarodnih standarda te će poduzeti odgovarajuće mjere, odnosno razviti smjernice.

    cilju podizanja svijesti potrošača, Komisija će pružiti više informacija o značenju oznake „3” i oznake „e.”

    (1)

         Direktiva Vijeća 75/107/EEZ od 19. prosinca 1974. o usklađivanju zakonodavstava država članica u odnosu na boce koje se upotrebljavaju kao mjerni spremnici.

    (2)

         Direktiva Vijeća 76/211/EEZ od 20. siječnja 1976. o usklađivanju zakonodavstava država članica u odnosu na pakiranje određenih pretpakovina označenih masom ili obujmom.

    (3)

         Direktiva 2007/45/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 5. rujna 2007. o utvrđivanju pravila o nominalnim količinama za pretpakirane proizvode, stavljanju izvan snage direktiva Vijeća 75/106/EEZ i 80/232/EEZ i izmjeni Direktive Vijeća 76/211/EEZ.

    (4)

         COM(2014) 368 i SWD(2014) 192.

    (5)

    [ http://ec.europa.eu/growth/single-market/goods/building-blocks/legal-metrology/index_en.htm ]

    (6)

         [SWD 2016/219].

    Top