Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015PC0033

    Prijedlog ODLUKE VIJEĆA o utvrđivanju stajališta koje Europske unija treba zauzeti u Glavnom vijeću Svjetske trgovinske organizacije o zahtjevu Sjedinjenih Američkih Država za izuzeće WTO-a radi produženja i proširenja područja primjene Zakona o gospodarskom oporavku Karipskog bazena Sjedinjenih Američkih Država (CBERA)

    /* COM/2015/033 final - 2015/0023 (NLE) */

    52015PC0033

    Prijedlog ODLUKE VIJEĆA o utvrđivanju stajališta koje Europske unija treba zauzeti u Glavnom vijeću Svjetske trgovinske organizacije o zahtjevu Sjedinjenih Američkih Država za izuzeće WTO-a radi produženja i proširenja područja primjene Zakona o gospodarskom oporavku Karipskog bazena Sjedinjenih Američkih Država (CBERA) /* COM/2015/033 final - 2015/0023 (NLE) */


    OBRAZLOŽENJE

    1.           KONTEKST PRIJEDLOGA

    Cilj je ovog prijedloga utvrditi stajalište koje bi Europska unija trebala zauzeti u Glavnom vijeću Svjetske trgovinske organizacije (WTO) o zahtjevu SAD-a za izuzeće WTO-a radi produženja i proširenja područja primjene Zakona o gospodarskom oporavku Karipskog bazena Sjedinjenih Američkih Država (Caribbean Basin Economic Recovery Act, CBERA) od 1. siječnja 2015. do 31. prosinca 2019. kako bi Europska unija mogla podržati ovaj zahtjev za izuzeće.

    2.           PRAVNI ELEMENTI PRIJEDLOGA

    Člankom 218. stavkom 9. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU) predviđa se da, kada tijelo osnovano međunarodnim sporazumom mora donijeti odluku s pravnim učinkom, Vijeće, na prijedlog Komisije ili Visokog predstavnika Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku, donosi odluku o utvrđivanju stajališta u ime Unije. Odobravanje izuzeća kojim se Sjedinjenim Američkim Državama omogućuje produženje i proširenje područja primjene postojećeg izuzeća kojim se odobrava povlašteno tarifno postupanje u odnosu na prihvatljive proizvode podrijetlom iz zemalja korisnica i područja Srednje Amerike i Kariba određenih u skladu s odredbama Zakona o gospodarskom oporavku Karipskog bazena kako je zadnje izmijenjen podliježe toj odredbi jer odluku donosi tijelo koje je osnovano međunarodnim sporazumom (Glavno vijeće ili Ministarska konferencija WTO-a) koji utječe na prava i obveze EU-a.

    3.           NEOBVEZNI ELEMENTI

    Komisija će biti ovlaštena zauzeti stajalište u ime EU-a da podrži zahtjev Sjedinjenih Američkih Država za izuzeće WTO-a radi produženja i proširenja područja primjene postojećeg izuzeća u mjeri u kojoj je to potrebno kako bi se Sjedinjenim Američkim Državama omogućilo da osigura bescarinsko postupanje u odnosnu na prihvatljive proizvode podrijetlom iz zemalja korisnica i područja Srednje Amerike i Kariba od 1. siječnja 2015. do 31. prosinca 2019.

    Sjedinjene Američke Države obrazlažu svoj zahtjev iznimnim okolnostima gospodarske situacije u zemljama Karipskog bazena. Cilj je izmijenjenog CBERA-a pridonijeti trgovini i gospodarskom razvoju te oporavku tih država poticanjem širenja njihovih proizvodnih kapaciteta kao odgovor na liberalniji pristup i nove mogućnosti trgovanja.

    Stajalište je Sjedinjenih Američkih Država da bescarinsko postupanje koje se osigurava na temelju CBERA-a ne bi trebalo dovesti u pitanje interese ostalih članica koje ne ostvaruju korist od takvog postupanja, a očekuje se da osiguranje takvog bescarinskog postupanja neće prouzročiti znatna odstupanja u vezi s uvozom prihvatljivih proizvoda na temelju CBERA-a podrijetlom iz članica koje nisu zemlje korisnice.

    Zahtjev za izuzeće činio bi četvrto produženje povlaštenog tarifnog postupanja koje trenutačno važi do 31. prosinca 2014. Dana 15. veljače 1985. Sjedinjenim Američkim Državama odobreno je izuzeće od obveza na temelju članka I. stavka 1. za razdoblje od 1. siječnja 1984. do 30. rujna 1995. Dana 15. studenoga 1995. Sjedinjenim Američkim Državama odobreno je produženje izuzeća u odnosu na članak I. stavak 1. GATT-a iz 1994. do 30. rujna 2005. i ponovno od 29. svibnja 2009. do 31. prosinca 2014., u mjeri u kojoj je to potrebno kako bi Sjedinjene Države osigurale bescarinsko postupanje u odnosu na uvoz prihvatljivih proizvoda podrijetlom iz zemalja korisnica određenih u skladu s odredbama CBERA-a.

    Zahtjev za izuzeće ne čini gospodarske probleme za EU jer bescarinsko postupanje ne utječe na trgovinu EU-a sa zemljama korisnicama.

    2015/0023 (NLE)

    Prijedlog

    ODLUKE VIJEĆA

    o utvrđivanju stajališta koje Europske unija treba zauzeti u Glavnom vijeću Svjetske trgovinske organizacije o zahtjevu Sjedinjenih Američkih Država za izuzeće WTO-a radi produženja i proširenja područja primjene Zakona o gospodarskom oporavku Karipskog bazena Sjedinjenih Američkih Država (CBERA)

    VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 207. stavak 4. prvi podstavak, u vezi s člankom 218. stavkom 9.,

    uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

    budući da:

    (1)       U skladu sa stavkom 3. članka IX. Sporazuma o WTO-u, Sjedinjene Američke Države podnijele su zahtjev za produženje postojećeg izuzeća do 31. prosinca 2019. i proširenje područja primjene postojećeg izuzeća od njezinih obveza na temelju članka I. stavka 1. Općeg sporazuma o carinama i trgovini iz 1994. (GATT 1994.), u mjeri u kojoj je to potrebno kako bi se Sjedinjenim Američkim Državama omogućilo da osigura bescarinsko postupanje u odnosnu na prihvatljive proizvode podrijetlom iz zemalja korisnica i područja Srednje Amerike i Kariba („države korisnice”) određeni u skladu s odredbama Zakona o gospodarskom oporavku Karipskog bazena iz 1983. kako je izmijenjen sljedećim zakonima Caribbean Basin Economic Recovery Expansion Act iz 1990. i United States-Caribbean Basin Trade Partnership Act, Haitian Hemispheric Opportunity through Partnership Encouragement Act iz 2006., Haitian Hemispheric Opportunity through Partnership Encouragement Act iz 2008. i Haitian Economic Lift Program Act iz 2010. (zajednički „CBERA kako je izmijenjen”).

    (2)       Dana 15. veljače 1985. Sjedinjenim Američkim Državama odobreno je izuzeće od obveza na temelju članka I. stavka 1. za razdoblje od 1. siječnja 1984. do 30. rujna 1995. Dana 15. studenoga 1995. Sjedinjenim Američkim Državama odobreno je produženje izuzeća u odnosu na članak I. stavak 1. GATT-a iz 1994. do 30. rujna 2005. i produženje ponovno od 29. svibnja 2009. do 31. prosinca 2014., u mjeri u kojoj je to potrebno kako bi Sjedinjene Američke Države osigurale bescarinsko postupanje u odnosu na uvoz prihvatljivih proizvoda podrijetlom iz zemalja korisnica određenih u skladu s odredbama CBERA-a.

    (3)       Člankom IX. stavcima 3. i 4. Sporazuma iz Marakeša o osnivanju Svjetske trgovinske organizacije („Sporazum o WTO-u”) utvrđeni su postupci za odobravanje izuzeća u vezi s multilateralnim trgovinskim sporazumima iz priloga 1.A, 1.B ili 1.C Sporazumu o WTO-u i njihovim prilozima.

    (4)       Odobravanje navedenog izuzeća ne bi negativno utjecalo na gospodarstvo Unije i trgovinske odnose s korisnicima tog izuzeća. Osim toga Unija općenito podupire aktivnosti za borbu protiv siromaštva i promicanje stabilnosti u zemljama korisnicama.

    (5)       Stoga je primjereno utvrditi stajalište koje Unija treba zauzeti u Glavnom vijeću WTO-a kojim se podržava zahtjev Sjedinjenih Američkih Država za izuzeće.

    DONIJELO JE OVU ODLUKU:

    Članak 1.

    Stajalište koje Europska unije treba zauzeti u Glavnom vijeću Svjetske trgovinske organizacije jest da treba pružiti potporu zahtjevu Sjedinjenih Američkih Država za izuzeće radi produženja i proširenja područja primjene Zakona  o gospodarskom oporavku Karipskog bazena Sjedinjenih Američkih Država (CBERA-a) kako je zadnje izmijenjen, od 1. siječnja 2015. do 31. prosinca 2019., u skladu s uvjetima iz zahtjeva za izuzeće.

    To stajalište izražava Komisija.

    Članak 2.

    Ova Odluka stupa na snagu na dan donošenja.

    Sastavljeno u Bruxellesu

                                                                           Za Vijeće

                                                                           Predsjednik

    Top