Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0385

    IZVJEŠĆE KOMISIJE VIJEĆU I EUROPSKOM PARLAMENTU 33. godišnje izvješće Komisije Vijeću i Europskom parlamentu o antidampinškim, antisubvencijskim i zaštitnim mjerama EU-a (2014.)

    COM/2015/0385 final

    Bruxelles, 3.8.2015.

    COM(2015) 385 final

    IZVJEŠĆE KOMISIJE VIJEĆU I EUROPSKOM PARLAMENTU

    33. godišnje izvješće Komisije Vijeću i Europskom parlamentu
    o antidampinškim, antisubvencijskim i zaštitnim mjerama EU-a (2014.)

    {SWD(2015) 149 final}


    IZVJEŠĆE KOMISIJE VIJEĆU I EUROPSKOM PARLAMENTU

    33. godišnje izvješće Komisije Vijeću i Europskom parlamentu
    o antidampinškim, antisubvencijskim i zaštitnim mjerama EU-a (2014.)

    Uvod

    U ovom se izvješću iznose antidampinške, antisubvencijske i zaštitne mjere Europske unije tijekom 2014. Podneseno je Europskom parlamentu i Vijeću u skladu s odredbama članka 22. točke (a) Uredbe Vijeća (EZ) br. 1225/2009 o zaštiti od dampinškog uvoza iz zemalja koje nisu članice Europske zajednice („Osnovna antidampinška uredba”), članka 33. točke (a) Uredbe Vijeća (EZ) br. 597/2009 o zaštiti od subvencioniranog uvoza iz zemalja koje nisu članice Europske zajednice („Osnovna antisubvencijska uredba”) i članka 23. Uredbe (EU) 2015/478 Europskog parlamenta i Vijeća o zajedničkim pravilima za uvoz.

    Antidampinški, antisubvencijski i zaštitni ispitni postupci koje provodi Komisija uređeni su na temelju prethodno spomenutih uredaba Vijeća. Sveobuhvatan pregled postojećeg zakonodavstva, terminologije i postupaka dostupan je u popratnom radnom dokumentu službi Komisije.

    U ovom kratkom izvješću nudi se pregled istaknutih aktivnosti u području trgovinske zaštite u EU-u tijekom 2014. i ono je, kao i prethodnih godina, popraćeno radnim dokumentom službi Komisije zajedno s detaljnim prilozima. U izvješću se slijedi ista opća struktura radnog dokumenta službi Komisije, uključujući sve njegove naslove, radi jednostavnog upućivanja na opsežnije informacije.

    Ovo izvješće i radni dokument službi Komisije dostupni su i javnosti na http://ec.europa.eu/trade/issues/respectrules/anti_dumping/legis/index_en.htm .

    1.Pregled antidampinških, antisubvencijskih i zaštitnih ispitnih postupaka i mjera

    1.1.Općenito

    Broj mjera na snazi i ispitnih postupaka u tijeku uglavnom je u skladu s onima iz 2013. Promijenio se, međutim, „portfelj” predmetâ. Naime, u usporedbi s prethodnom godinom, aktivnosti u 2014. obilježilo je povećanje broja novih ispitnih postupaka i smanjenje broja revizija (naročito revizija zbog predstojećeg isteka mjera).

    Na kraju 2014. u EU-u su na snazi bile 81 antidampinška mjera i 13 antisubvencijskih mjera.

    U 2014. antidampinške ili antisubvencijske mjere uvedene su za 0,29 % ukupnog uvoza u EU.

    Detaljan pregled dostupan je u popratnom radnom dokumentu službi Komisije. Upućivanja na Priloge radnom dokumentu službi Komisije nalaze se uz glave dokumenta.

    U pogledu podataka o započetim i zaključenim predmetima u sljedećim odjeljcima valja napomenuti da je većina predmeta zaključenih u 2014. započeta u 2013. te da će se o mnogim predmetima započetima u 2014. odlučivati u 2015.

    1.2.Novi ispitni postupci (vidi Priloge A do E i Prilog N)

    U 2014. pokrenuto je 16 novih ispitnih postupaka. U dva su postupka uvedene privremene pristojbe. Tri su predmeta zaključena uz uvođenje konačnih pristojba. Četiri su ispitna postupka zaključena bez mjera.

    1.3.Ispitni postupci revizije

    Ispitni postupci revizije i dalje su važan dio aktivnosti Komisijinih službi za instrumente trgovinske zaštite. U tablici 2. radnog dokumenta službi Komisije navedeni su statistički podatci za godine 2010. do 2014.

    1.3.1.Revizije zbog predstojećeg isteka mjera (vidi Prilog F)

    Člankom 11. stavkom 2. Osnovne antidampinške uredbe i člankom 18. Osnovne antisubvencijske uredbe predviđa se istek mjera nakon pet godina, osim ako se revizijom zbog predstojećeg isteka mjera pokaže da bi ih trebalo zadržati u njihovu izvornom obliku. Tijekom 2014. automatski su istekle dvije mjere koje su bile na snazi pet godina.

    Tijekom 2014. pokrenuto je deset ispitnih postupaka revizije zbog predstojećeg isteka mjera. Osam je revizija zbog predstojećeg isteka mjera zaključeno uz potvrdu pristojba za daljnje razdoblje od pet godina. Četiri su revizije zbog predstojećeg isteka mjera zaključene okončanjem mjera.

    1.3.2.Revizije tijekom važenja mjere (vidi Prilog G)

    Člankom 11. stavkom 3. Osnovne antidampinške uredbe i člankom 19. Osnovne antisubvencijske uredbe predviđa se revizija mjera tijekom njihova važenja. Revizije se mogu ograničiti na aspekte dampinga/subvencija ili šteta.

    Tijekom 2014. pokrenuto je ukupno pet revizija tijekom važenja mjere. Pet je revizija tijekom važenja mjere zaključeno uz potvrdu ili izmjenu pristojbe. Dvije su revizije tijekom važenja mjere zaključene okončanjem mjera.

    1.3.3.„Ostale” revizije tijekom važenja mjere (vidi Prilog H)

    U tom su razdoblju zaključene tri revizije u okviru „ostalih” revizija, odnosno onih koje nisu obuhvaćene člankom 11. stavkom 3. Osnovne antidampinške uredbe ili člankom 19. Osnovne antisubvencijske uredbe. Nisu pokrenute nove takve revizije.

    1.3.4.Revizije novih izvoznika (vidi Prilog I.)

    Člankom 11. stavkom 4. Osnovne antidampinške uredbe i člankom 20. Osnovne antisubvencijske uredbe predviđa se revizija za „novog izvoznika” i „žurna” revizija radi utvrđivanja pojedinačne dampinške marže ili pojedinačnih kompenzacijskih pristojba za nove izvoznike smještene u predmetnoj zemlji izvoznici koji nisu izvozili proizvod tijekom razdoblja ispitnog postupka. Takvi izvoznici moraju pokazati da su zaista novi izvoznici i da su zaista počeli izvoziti u EU nakon razdoblja ispitnog postupka. Za njih se može izračunati pojedinačna pristojba, koja je obično niža od pristojbe u cijeloj zemlji.

    Godine 2014. pokrenute su dvije revizije za nove izvoznike, a zaključene su tri takve revizije.

    1.3.5.Apsorpcijski ispitni postupci (vidi Prilog J)

    Ako postoje dostatni podatci iz kojih je vidljivo da je nakon početnog razdoblja ispitnog postupka te prije ili nakon uvođenja mjera došlo do snižavanja izvoznih cijena, odnosno da nije bilo kretanja preprodajnih cijena ili naknadnih prodajnih cijena proizvoda uvezenih u EU ili da su ta kretanja nedostatna, može se pokrenuti „apsorpcijska” revizija kako bi se ispitalo je li mjera imala učinka na prethodno navedene cijene. Dampinške marže mogu se ponovno izračunati te se pristojba može povećati kako bi se uzele u obzir te niže izvozne cijene. Mogućnost „apsorpcijskih” revizija uključena je u članak 12. Osnovne antidampinške uredbe i članak 19. stavak 3. Osnovne antisubvencijske uredbe.

    U 2014. započete su dvije antiapsorpcijske revizije, a nije zaključena ni jedna.

    1.3.6.Ispitni postupci za sprječavanje izbjegavanja mjera (vidi Prilog K)

    Mogućnost ponovnog otvaranja ispitnih postupaka u okolnostima u kojima su podneseni dokazi iz kojih je vidljivo da se mjere izbjegavaju predviđena je člankom 13. Osnovne antidampinške uredbe i člankom 23. Osnovne antisubvencijske uredbe.

    U 2014. pokrenuta su tri takva ispitna postupka. Jedan ispitni postupak za sprječavanje izbjegavanja mjera zaključen je produljenjem mjera.

    1.4.Zaštitni ispitni postupci (vidi Prilog L)

    Tijekom 2014. EU nije nametnuo nikakve zaštitne mjere.

    2.Provedba antidampinških/antisubvencijskih mjera

    2.1.Daljnje praćenje mjera

    Daljnje aktivnosti u vezi s mjerama na snazi bile su usmjerene na četiri glavna područja: 1. preduhitriti prijevaru; 2. nadzirati trgovinske tokove i razvoj tržišta; 3. poboljšati učinkovitost s pomoću odgovarajućih instrumenata te 4. reagirati na nezakonito postupanje. Tim je aktivnostima Komisiji omogućeno da proaktivno u suradnji s državama članicama osigura pravilnu provedbu mjera trgovinske zaštite u Europskoj uniji.

    2.2.Nadzor preuzimanja obveza (vidi Priloge M i Q)

    Nadzor preuzimanja obveza dio je provedbenih aktivnosti, s obzirom na to da je preuzimanje obveza oblik antidampinških ili antisubvencijskih mjera. Komisija ih prihvaća ako utvrdi da se njima učinkovito otklanjaju štetni učinci dampinga ili subvencioniranja.

    Početkom 2014. na snazi su bila 134 preuzimanja obveza. Tijekom 2014. došlo je do sljedećih promjena u portfelju preuzimanja obveza: preuzimanje obveza za jedno trgovačko društvo povučeno je jer je utvrđeno da je došlo do kršenja. Preuzimanje obveza dvaju trgovačkih društava povučeno je zbog promjena u okolnostima tijekom provedbe preuzimanja obveza. Isteklo je preuzimanje obveza za jedno trgovačko društvo, a preuzimanje obveza za jedno trgovačko društvo poništio je Sud EU-a. Nisu prihvaćena nova preuzimanja obveza. Time je na kraju 2014. ukupan broj preuzimanja obveza na snazi iznosio 129.

    3.Povrati

    Člankom 11. stavkom 8. Osnovne antidampinške uredbe i člankom 21. stavkom 1. Osnovne antisubvencijske uredbe uvoznicima se dopušta traženje naknade za relevantne naplaćene pristojbe u slučajevima ako se pokaže da je dampinška/subvencijska marža uklonjena ili smanjena na razinu nižu od pristojbe na snazi.

    Tijekom 2014. podnesena su 42 nova zahtjeva za povrat. Na kraju 2014. u tijeku je bilo 13 ispitnih postupaka u vezi s povratom, kojima je pokriven 31 zahtjev. Komisija je 2014. donijela 31 odluku: u njih 20 dodijeljen je djelomični povrat, a u 11 je odluka zahtjev za povrat odbijen. Deset je zahtjeva povučeno.

    4.Modernizacija instrumenata trgovinske zaštite

    Nakon donošenja zakonodavnog prijedloga i Komunikacije Komisije u travnju 2013., u tijeku je redovni zakonodavni postupak u Europskom parlamentu i Vijeću. Parlament je u travnju 2014. izglasao zakonodavnu rezoluciju i završio prvo čitanje. Komisija je tada primila na znanje i nacrt smjernica u pogledu četiriju predmeta s ciljem njihova donošenja u kasnijoj fazi zakonodavnog procesa.

    Postupak modernizacije važan je za dionike jer je on sredstvo prilagodbe instrumenata trgovinske zaštite sadašnjem načinu poslovanja. Današnje se trgovinsko okruženje bitno razlikuje od onoga u vrijeme zaključivanja tzv. Urugvajskog kruga pregovora od prije više od 20 godina, kada su izvršene zadnje važne izmjene globalnih pravila o upravljanju instrumentima trgovinske zaštite. Zbog toga je potrebno poboljšati sadašnji EU-ov sustav trgovinske zaštite u korist svih dionika.

    Cilj je postupka modernizacije postići veću učinkovitost i djelotvornost instrumenata. Pronalaženjem praktičnih rješenja stvarnih problema s kojima se suočavaju dionici instrumente trgovinske zaštite želi se učiniti dostupnijima, a mjere usmjerenijima u odgovoru na neke primjere nepoštene trgovinske prakse naših trgovinskih partnera. Drugi važni elementi ovog projekta jesu povećana transparentnost i posebna pozornost usmjerena prema malim i srednjim poduzećima, pri čemu je ključno održati ravnotežu interesa.

    5.Status tržišnoga gospodarstva na razini zemlje

    Postojeća praksa nalaže da se određena zemlja smatra zemljom tržišnoga gospodarstva u svrhe antidampinških ispitnih postupaka ako ispunjuje pet kriterija koji su utvrđeni i u radnom dokumentu službi Komisije priloženom ovom izvješću. Šest je zemalja zatražilo status tržišnoga gospodarstva na razini zemlje: Kina, Vijetnam, Armenija, Kazakstan, Mongolija i Bjelarus.

    Godine 2014. Vijetnam i Kazakstan dostavili su dodatne podatke uz svoj zahtjev. Dostavljene podatke provjerila je radna grupa za status tržišnoga gospodarstva na posebnim sastancima održanima tijekom godine s dužnosnicima relevantnih ministarstava u obje zemlje. Ti i drugi podatci iz neovisnih izvora činili su temelj na kojem je Komisija ažurirala ocjene po zamljama, što se nastavilo do kraja 2014.

    U travnju 2014. službe Komisije dostavile su Mongoliji izvješće o ocjeni u vezi s njezinim napretkom u pogledu statusa tržišnoga gospodarstva, u kojem je ocijenjeno da je peti kriterij ispunjen. U izvješću se zaključuje i to da određeni napredak koji je postignut u odnosu na ostale kriterije, ipak nije dostatan da bi se bilo koji od preostala četiri kriterija mogao smatrati ispunjenim.

    Što se tiče Kine, od 2008. nisu održavana savjetovanja o statusu tržišnoga gospodarstva. Komisija je i u 2014. bila otvorena za raspravu o daljnjem napretku koji Kina ostvaruje u pogledu statusa tržišnoga gospodarstva, u očekivanju da će kineska nadležna tijela nastaviti sudjelovati u postupku i dostaviti potrebne podatke za Komisijinu analizu statusa tržišnoga gospodarstva. 

    Armenija je tijekom 2014. ponovno aktivirala svoje sudjelovanje u postupku u vezi sa statusom tržišnoga gospodarstva dostavivši neke ažurirane podatke o razvoju gospodarstva te odgovore na pitanja poslana u 2010. Ocjena predmeta nastavljena je na temelju tih novih podataka. U pogledu Bjelarusa, zbog političkog stanja u zemlji sav je rad na tom predmetu na čekanju od 2010.

    6.Informativne i komunikacijske aktivnosti / Bilateralni kontakti

    6.1.Mala i srednja poduzeća (MSP-ovi)

    Sudjelovanje u ispitnim postupcima trgovinske zaštite može predstavljati određene izazove za MSP-ove zbog njihove male veličine i ograničenih sredstava. Kako bi se MSP-ovima pomoglo u rješavanju složenosti ispitnih postupaka u okviru instrumenata trgovinske zaštite, u prosincu 2004. uspostavljena je služba za pomoć MSP-ovima. U 2014. služba za pomoć i dalje je primala zahtjeve za informacije. Upiti su se kretali od onih povezanih s konkretnim predmetom do onih u vezi s općenitijim problemima u pogledu trgovinske zaštite koji su se odnosili kako na postupovne, tako i na materijalnopravne aspekte postupaka. I na web-mjestu Instrumenata trgovinske zaštite posebno se ističe uloga MSP-ova u postupcima instrumenata trgovinske zaštite te se nude praktični savjeti i pomoć.

    6.2.Bilateralni kontakti / informativne aktivnosti – industrijski sektor i treće zemlje

    Objašnjavanje zakonodavstva, postupaka i prakse mjera trgovinske zaštite EU-a važan je dio rada Komisijinih službi za instrumente trgovinske zaštite.

    Komisija je 2014. za dužnosnike iz nekoliko trećih zemalja organizirala dva seminara osposobljavanja na temu politike i prakse trgovinske zaštite EU-a. Uspostavljen je niz drugih bilateralnih kontakata u svrhu rasprave o raznim temama trgovinske zaštite s nizom trećih zemalja, uključujući Kinu, Koreju, Japan, Australiju, Vijetnam i Maroko.

    U pogledu udruženja iz industrijskog i poslovnog sektora EU-a, na seminaru održanom u veljači 2014. susreli su se razni dionici koji su raspravili o aspektima EU-ove politike i prakse trgovinske zaštite. Među sudionicima bili su predstavnici udruženja proizvođača i uvoznika te distribucijskog sektora. U 2014. održani su i brojni sastanci s ključnim europskim udruženjima dionika, među ostalim s udruženjem Business Europe.

    7.Službenik za saslušanje

    Glavna uloga službenika za saslušanje jest jamčiti prava zainteresiranih strana na obranu kako bi se osigurala objektivna i transparentna provedba pravila u okviru trgovinskih postupaka.  Uloga i ovlasti službenika za saslušanje utvrđene su službenim mandatom u Odluci predsjednika Europske komisije, jamčeći pravičnost trgovinskih postupaka i nepristranost funkcije. Službenik za saslušanje zbog administrativnih razloga odgovara povjereniku nadležnom za trgovinsku politiku. Aktivnosti službenika za saslušanje više neće biti predmet ovog izvješća, već će informacije o tome biti dostupne u zasebnom izvješću koje se može pronaći na (umetnite poveznicu).

    http://ec.europa.eu/trade/trade-policy-and-you/contacts/hearing-officer/

    8.Sudsko preispitivanje: odluke Suda Europske unije / Općeg suda (vidi Prilog S)

    Godine 2014. Opći sud i Sud Europske unije donijeli su ukupno 28 presuda povezanih s područjem antidampinških ili antisubvencijskih postupaka. Pet presuda Suda Europske unije odnosilo se na žalbe protiv presuda Općeg suda, a četiri presude odnosile su se na odluke o prethodnim pitanjima.

    Godine 2014. podneseno je 37 novih predmeta: 28 Općem sudu, a devet Sudu Europske unije.

    Popis predmeta u vezi s antidampinškim/antisubvencijskim postupcima upućenima Općem sudu i Sudu EU-a koji su na kraju 2014. i dalje bili u tijeku nalazi se u Prilogu S radnom dokumentu službi Komisije.

    9.Aktivnosti u okviru Svjetske trgovinske organizacije (WTO)

    9.1.Rješavanje sporova u području antidampinških, antisubvencijskih i zaštitnih mjera 

    WTO predviđa strogi postupak za rješavanje sporova između članica WTO-a u vezi s primjenom sporazumâ WTO-a.

    Godine 2014. osnovana su dva povjerenstva: povjerenstvo u vezi s antidampinškim mjerama na uvoz masnih alkohola iz Indonezije (broj predmeta DS442) i povjerenstvo u vezi s antidampinškim mjerama za biodizel iz Argentine (broj predmeta DS473). U predmetu br. DS397 (postupci utvrđivanja sukladnosti nakon spora u okviru WTO-a u vezi s uvođenjem EU-ovih konačnih antidampinških mjera za određene željezne ili čelične elemente za pričvršćivanje iz Kine), sastanak o činjenicama između zainteresiranih strana i s trećim stranama održan je u studenome 2014. Konačno, EU je održao savjetovanja s Rusijom na temu metodologija prilagodbe cijena i određenih antidampinških mjera te je 22. srpnja 2014. osnovano povjerenstvo (broj predmeta DS474) s Indonezijom (u vezi s antidampinškim mjerama za biodizel, broj predmeta DS480) i s Pakistanom (u vezi s kompenzacijskim mjerama za uvoz PET-a, broj predmeta DS486).

    9.2.Ostale aktivnosti WTO-a 

    Tijekom 2014. nisu zabilježene pregovaračke aktivnosti Pregovaračke skupine za pravila. Predsjednik skupine veleposlanik Wayne McCook održao je 16. prosinca 2014. otvorena savjetovanja s članovima WTO-a kako bi se raspravili mogući daljnji koraci u području pravila u 2015., uključujući organizaciju sjednice za ocjenu postignutog i mogućnost rada na transparentnosti.

    Tehnička skupina (podskupina Pregovaračke skupine) sastala se dva puta tijekom godine. Skupina je raspravila niz pitanja u vezi s praktičnim aspektima provođenja antidampinških ispitnih postupaka, uključujući revizije radi isteka mjera (sunset review), preuzimanje obveza u pogledu cijena i proizvod u razmatranju.

    Usporedo s tim aktivnostima, službe Komisije nastavile su sudjelovati u redovitom radu odborâ za antidamping, subvencije i kompenzacije te zaštitu. Odbori su se sastali dvaput na posebnim sjednicama odbora kako bi pregledali obavijesti, uključujući novu i potpunu obavijest o subvencijama EU-a iz 2013.

    10.Zaključak

    Godinu 2014. obilježilo je povećanje broja otvorenih novih ispitnih postupaka i smanjenje broja revizija zbog predstojećeg isteka mjera. Kao i prethodnih godina, to pruža sliku o vrsti pritužba koje su podnesene i potkrijepljene dokazima prima facie. U skladu s trendom iz proteklih godina, EU nije poduzimao aktivnosti u području zaštitnih mjera.

    Nastavljen je rad na prijedlogu modernizacije instrumenata trgovinske zaštite, pri čemu je Parlament u travnju 2014. izglasao zakonodavnu rezoluciju i završio prvo čitanje, a održavale su se i rasprave u Vijeću.

    Jednako tako, Komisijine službe za instrumente trgovinske zaštite nastavile su obavljati svoju ulogu obavješćivanja dužnosnikâ trećih zemalja, predstavnikâ industrije Unije i uvoznikâ.

    Top