EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014XG0724(01)

Izvadak iz zaključaka Europskog vijeća od 26. i 27. lipnja 2014. u vezi s područjem slobode, sigurnosti i pravde i nekim povezanim horizontalnim pitanjima

SL C 240, 24.7.2014, p. 13–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

24.7.2014   

HR

Službeni list Europske unije

C 240/13


Izvadak iz zaključaka Europskog vijeća od 26. i 27. lipnja 2014. u vezi s područjem slobode, sigurnosti i pravde i nekim povezanim horizontalnim pitanjima

2014/C 240/05

[…] Europsko vijeće odredilo je strateške smjernice za zakonodavno i operativno planiranje u nadolazećim godinama u području slobode, sigurnosti i pravde (vidjeti dolje poglavlje I.) te je također razmotrilo neka povezana horizontalna pitanja. […]

I.   SLOBODA, SIGURNOST I PRAVDA

1.

Jedan od ključnih ciljeva Unije jest izgradnja područja slobode, sigurnosti i pravde u kojem nema unutarnjih granica, uz potpuno poštovanje temeljnih prava. U tu svrhu potrebno je provesti dosljedne mjere politike u pogledu azila, imigracije, granica te policijske i pravosudne suradnje, u skladu s ugovorima i njihovim relevantnim protokolima.

2.

Sve dimenzije Europe koja štiti svoje građane te pruža djelotvorna prava osobama u Uniji i izvan nje međusobno su povezane. Uspjeh ili neuspjeh u jednom području ovisi o uspješnosti u drugim područjima, kao i o sinergijama s povezanim područjima politike. Odgovor na brojne izazove u području slobode, sigurnosti i pravde leži u odnosima s trećim zemljama, a u odnosu na to potrebno je poboljšati povezanost između unutarnjih i vanjskih politika EU-a. To se mora odražavati u suradnji među institucijama i tijelima EU-a.

3.

Nadovezujući se na prošle programe, sada je opći prioritet pronaći način kako dosljedno prenijeti, učinkovito provesti te konsolidirati postojeće pravne instrumente i mjere politika. Od ključne važnosti bit će jačanje operativne suradnje, uz iskorištavanje potencijala inovacija u području informacijskih i komunikacijskih tehnologija, poboljšanje uloge različitih agencija EU-a te osiguravanje strateške upotrebe fondova EU-a.

4.

Kako bi se dodatno razvilo područje slobode, sigurnosti i pravde u nadolazećim godinama, bit će ključno osigurati zaštitu i promicanje temeljnih prava, između ostalog zaštitu podataka, uz istodobno rješavanje pitanja u vezi sa sigurnošću, također u odnosima s trećim zemljama, te donijeti jak opći okvir EU-a za zaštitu podataka do 2015.

5.

Budući da je Unija suočena s izazovima poput nestabilnosti u mnogim dijelovima svijeta, kao i s globalnim i europskim demografskim kretanjima, potrebna joj je učinkovita i dobro vođena migracijska politika te politika azila i granica na temelju načela solidarnosti i pravedne podjele odgovornosti iz ugovora, u skladu s člankom 80. UFEU-a, kao i njegova učinkovita provedba. Potreban je sveobuhvatan pristup kojim se učinkovito iskorištavaju dobrobiti zakonite migracije te pruža zaštita onima kojima je potrebna, a istodobno odlučno rješava problem nezakonite migracije i učinkovito upravlja vanjskim granicama EU-a.

6.

Kako bi i dalje bila privlačno odredište za talente i vještine, Europa mora razvijati strategije kako bi se u najvećoj mjeri povećale mogućnosti zakonite migracije primjenom dosljednih i učinkovitih pravila te ostati informirana putem dijaloga s poslovnom zajednicom i socijalnim partnerima. Unija bi također trebala podržati napore država članica uložene u poticanje aktivnih integracijskih politika koje potiču socijalnu koheziju i gospodarsku dinamičnost.

7.

Predanost Unije međunarodnoj zaštiti zahtijeva jaku europsku politiku azila koja se temelji na načelima solidarnosti i odgovornosti. Potpuno prenošenje i djelotvorna provedba zajedničkog europskog sustava azila (CEAS) jest apsolutni prioritet. Time bi se trebali postići visoki zajednički standardi i jača suradnja, stvarajući ravnopravne uvjete prema kojima se tražiteljima azila pružaju jednaka postupovna jamstva i zaštita diljem Unije. To bi trebalo biti povezano s pojačanom ulogom Europskog potpornog ureda za azil (EASO), posebno pri promicanju ujednačene primjene pravne stečevine. Usklađivanjem praksi poboljšat će se uzajamno povjerenje i omogućiti poduzimanje sljedećih koraka u budućnosti.

8.

Rješavanje glavnih uzroka nezakonitih migracijskih tokova ključan je dio migracijske politike EU-a. Time će se, zajedno sa sprečavanjem i rješavanjem nezakonite migracije, pomoći da se izbjegne gubitak života migranata koji kreću na opasna putovanja. Održivo rješenje može se postići samo jačanjem suradnje sa zemljama podrijetla i tranzita, između ostalog pružanjem pomoći kako bi se poboljšali njihovi kapaciteti u pogledu migracije i upravljanja granicama. Migracijske politike moraju postati puno jači sastavni dio vanjske i razvojne politike Unije, primjenjujući načelo „više za više” i nadovezujući se na globalni pristup migraciji i mobilnosti. Trebalo bi usmjeriti pozornost na sljedeće elemente:

jačanje i širenje programâ regionalne zaštite, pogotovo u područjima u blizini regija podrijetla, u bliskoj suradnji s UNHCR-om; povećanje doprinosa naporima preseljavanja na svjetskoj razini, posebno u pogledu postojeće dugotrajne krize u Siriji;

učinkovitije rješavanje problema krijumčarenja i trgovanja ljudima, usmjeravajući se na prioritetne zemlje i rute;

uspostavu djelotvorne zajedničke politike vraćanja te provođenje obveza o ponovnom prihvatu u sporazumima s trećim zemljama;

potpunu provedbu djelovanja koja je utvrdila Radna skupina za Sredozemlje.

9.

Zbog schengenskog prostora, u kojemu osobe mogu putovati bez provjere na unutarnjim granicama, te povećanja broja osoba koje putuju u EU, potrebno je učinkovito upravljanje zajedničkim vanjskim granicama EU-a kako bi se zajamčila snažna zaštita. Unija mora upotrijebiti sva dostupna sredstva kako bi države članice podržala u njihovoj zadaći. U tu bi svrhu:

trebalo na isplativ način osuvremeniti integrirano upravljanje vanjskim granicama kako bi se zajamčilo pametno upravljanje granicama sa sustavom ulaska/izlaska i programom za registrirane putnike, potpomognuto novom Agencijom za opsežne informacijske sustave (eu-LISA);

Frontex, kao instrument europske solidarnosti u području upravljanja granicama, trebao pojačati svoju operativnu pomoć, osobito kako bi podržao države članice koje se suočavaju s jakim pritiskom na vanjskim granicama, te povećati svoju sposobnost reagiranja u odnosu na brze promjene migracijskih tokova, u potpunosti upotrebljavajući novi europski sustav za nadzor granica EUROSUR;

u kontekstu dugoročnog razvoja Frontexa trebalo istražiti mogućnost uspostave europskog sustava čuvara granica kako bi se poboljšale sposobnosti kontrole i nadzora na našim vanjskim granicama.

Istodobno bi trebalo osuvremeniti zajedničku viznu politiku olakšavanjem zakonitog putovanja i pojačane lokalne schengenske konzularne suradnje, uz istodobno održavanje visoke razine sigurnosti, te provedbom novog sustava upravljanja schengenskim područjem.

10.

Od ključne je važnosti europskim građanima zajamčiti istinsko područje sigurnosti putem operativne policijske suradnje te sprečavanjem i suzbijanjem teškog i organiziranog kriminala, između ostalog trgovanja ljudima i njihova krijumčarenja, kao i korupcije. Istodobno je potrebna djelotvorna politika EU-a za borbu protiv terorizma u okviru koje svi relevantni sudionici blisko surađuju, a koja objedinjuje unutarnje i vanjske aspekte borbe protiv terorizma. U tom pogledu Europsko vijeće ponovno naglašava ulogu koordinatora EU-a za borbu protiv terorizma. U borbi protiv kriminala i terorizma Unija bi trebala podržati nacionalna tijela mobilizacijom svih instrumenata pravosudne i policijske suradnje, uz osnaženu koordinacijsku ulogu Europola i Eurojusta, između ostalog:

revizijom i ažuriranjem strategije unutarnje sigurnosti do sredine 2015.;

poboljšanjem prekogranične razmjene podataka, između ostalog podataka o kaznenim evidencijama;

daljnjim razvijanjem sveobuhvatnog pristupa kibernetičkoj sigurnosti i kibernetičkom kriminalu;

sprečavanjem radikalizacije i ekstremizma te djelovanjem u svrhu rješavanja pojave stranih boraca, između ostalog djelotvornom upotrebom postojećih instrumenata za izdavanje upozorenja diljem EU-a te razvijanjem instrumenata poput sustava evidencije EU-a s imenima putnika.

11.

Nesmetano funkcioniranje istinskog europskog područja pravde u kojemu se poštuju različiti pravni sustavi i tradicije država članica od ključne je važnosti za EU. U tom pogledu trebalo bi dodatno učvrstiti uzajamno povjerenje u međusobne pravosudne sustave. Zdrava europska pravosudna politika pridonijet će gospodarskom rastu pomaganjem poduzećima i potrošačima da iskoriste dobrobiti pouzdanog poslovnog okruženja na unutarnjem tržištu. Potrebno je daljnje djelovanje u svrhu:

promicanja dosljednosti i jasnoće zakonodavstva EU-a za građane i poduzeća;

pojednostavljenja pristupa pravosuđu; promicanja djelotvornih pravnih lijekova te upotrebe tehnoloških inovacija, između ostalog upotrebe e-Pravosuđa;

ulaganja daljnjih napora u jačanje prava optuženih i osumnjičenih osoba u kaznenom postupku;

preispitivanja jačanja prava osoba u postupcima, pogotovo djece, kako bi se olakšalo izvršenje sudskih odluka u okviru obiteljskog prava te u građanskim i trgovačkim stvarima koje imaju prekogranične učinke;

jačanja zaštite žrtava;

poboljšanja uzajamnog priznavanja odluka i presuda u građanskim i kaznenim stvarima;

jačanja razmjene podataka među tijelima država članica;

borbe protiv prijevarnog postupanja i šteta u pogledu proračuna EU-a, između ostalog poticanjem napretka u pregovorima o Uredu europskog javnog tužitelja;

olakšavanja prekograničnih aktivnosti i operativne suradnje;

poboljšanja izobrazbe stručnjaka;

iskorištavanja iskustva relevantnih agencija EU-a poput Eurojusta i Agencije za temeljna prava (FRA).

12.

Budući da je riječ o jednoj od temeljnih sloboda Europske unije, pravo građana EU-a da se slobodno kreću te borave i rade u drugim državama članicama treba se zaštititi, i protiv moguće zloupotrebe ili prijevarnih potraživanja.

13.

Europsko vijeće poziva institucije EU-a i države članice da osiguraju primjerene zakonodavne i operativne aktivnosti koje se nadovezuju na te smjernice te će obaviti srednjoročni pregled 2017.


Top