EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014XC1003(02)

Objava zahtjeva u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode

SL C 347, 3.10.2014, p. 18–23 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

3.10.2014   

HR

Službeni list Europske unije

C 347/18


Objava zahtjeva u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode

(2014/C 347/09)

Ova je objava temelj za podnošenje prigovora na zahtjev u skladu s člankom 51. Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (1).

ZAHTJEV ZA IZMJENU

UREDBA VIJEĆA (EZ) br. 510/2006

o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla i oznaka izvornosti poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda  (2)

ZAHTJEV ZA IZMJENU U SKLADU S ČLANKOM 9.

„AGLIO BIANCO POLESANO”

EZ br.: IT-PDO-0105-01163 – 3.10.2013.

ZOZP ( ) ZOI ( X )

1.   Rubrika specifikacije proizvoda na koju se primjenjuje izmjena

    Naziv proizvoda

    Opis proizvoda

    Zemljopisno područje

    Dokaz o podrijetlu

    Način proizvodnje

    Povezanost

    Označivanje

    Nacionalni zahtjevi

    Ostalo: Pakiranje - ažuriranje zakonodavstva

2.   Vrsta izmjene

    Izmjena jedinstvenog dokumenta ili sažetka

    Izmjena specifikacije registriranog ZOI-ja ili ZOZP-a za koju nisu objavljeni ni jedinstveni dokument ni sažetak

    Izmjena specifikacije koja ne uključuje nikakve izmjene objavljenog jedinstvenog dokumenta (članak 9. stavak 3. Uredbe (EZ) br. 510/2006)

    Privremena izmjena specifikacije proizvoda zbog obveznih sanitarnih i fitosanitarnih mjera koje su uvela nadležna tijela javne uprave (članak 9. stavak 4. Uredbe (EZ) br. 510/2006)

3.   Izmjena(-e)

Opis proizvoda

Nakon stavljanja izvan snage pravila za stavljanje na tržište češnjaka, u članku 2. specifikacije proizvoda izostavljena je uputa na „standarde kvalitete”. Zahtjevi koji se odnose na veličinu ostali su neizmijenjeni.

Uvedena su dva tradicionalna načina pakiranja proizvoda: košarica (canestrino) i stručak (mazzo). Uzevši u obzir njezinu ograničenu veličinu i težinu, košarica je tradicionalni oblik pakiranja koji je omiljen među kupcima iz estetskih i praktičnih razloga. Stručak je rezultat primarne obrade provedene u polju, a budući da kupcima omogućuje da kupe željeni broj glavica češnjaka, pogodan je za izravnu prodaju, kao i za prodaju u samoposluživanjima.

Metoda proizvodnje

Dopušten je postupak sušenja proizvoda vrućim zrakom, kojim se pospješuje sušenje i poboljšava kvaliteta proizvoda. Ova je metoda postojala prije registracije naziva, a proizvođači je sada žele uvesti u specifikaciju za češnjak „Aglio Bianco Polesano” kako bi je mogli koristiti u slučaju da uvjeti ne dopuštaju optimalno prirodno sušenje proizvoda.

Razdoblje prodaje proizvoda prikupljenih prethodne godine produljeno je iz komercijalnih razloga, što je u interesu proizvođača, kako bi rizik od „prekida” u opskrbi kupaca bio sveden na najmanju moguću mjeru. Ova promjena ne utječe na svojstva proizvoda, za koji je poznato da ima dugi rok trajanja, posebice ako se čuva na hladnom mjestu.

U specifikaciji je navedeno da je dopušteno čuvanje na hladnome mjestu. Ova praksa, koja nikad nije bila zabranjena specifikacijom, u načelu se primjenjuje kako se značajke proizvoda bi promijenile tijekom skladištenja.

Označivanje

Utvrđena su pravila za označivanje košarica i stručaka.

Kako jedinstveni dokument ne bi bio predugačak, ocijenjeno je primjerenim izostaviti opis logotipa proizvoda, kao i tehničke upute koje se odnose na njegovo reproduciranje. Slika logotipa ostaje nepromijenjena u odnosu na sliku navedenu u jedinstvenom dokumentu objavljenom u Službenom listu C 104 od 6. svibnja 2009., str. 16.

Pakiranje

Utvrđena su pravila za pakiranje u košarice i stručke.

Izvan proizvodnog područja dopušteno je samo pakiranje u „vreće” i „pakete”; ostale vrste pakiranja smiju se provoditi na proizvodnom području ZOI-ja „Aglio Bianco Polesano”. Proizvod se u pletenice (treccia), vijence (treccione), grozdove (grappolo), snopove (grappolone) i košarice (canestrino) pakira samo rukom. Ti su načini pakiranja rezultat kreativnosti proizvođača iz proizvodnog područja češnjaka „Aglio Bianco Polesano”, koja se razvijala s vremenom.

Najmanji broj glavica u pletenicama smanjen je s osam na pet; težina pakiranja je smanjena kako bi se ispunila očekivanja potrošača koji radije biraju pakiranja koja sadržavaju samo jedan komad proizvoda ili ograničen broj komada.

Predviđena je izmjena boje mrežica koje se koriste za pakiranje češnjaka „Aglio Bianco Polesano” iz „bijele” u „svijetlu”. Izmjenom se uzimaju u obzir male razlike u boji dostupnih mrežica u trgovinama.

Stavak koji se odnosi na ambalažu i oblike pakiranja pojednostavnjen je kako bi proizvođači imali veći izbor materijala, između ostaloga kako bi lakše ispunili posebne zahtjeve u pogledu prezentiranja ili izlaganja proizvoda na prodajnim mjestima.

Ažuriranje zakonodavstva

Izmijenjene su pravne upute.

JEDINSTVENI DOKUMENT

UREDBA VIJEĆA (EZ) br. 510/2006

o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla i oznaka izvornosti poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda  (3)

„AGLIO BIANCO POLESANO”

EZ br.: IT-PDO-0105-01163 – 3.10.2013.

ZOZP ( ) ZOI ( X )

1.   Naziv

„Aglio Bianco Polesano”

2.   Država članica ili treća zemlja

Italija

3.   Opis poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda

3.1.   Vrsta proizvoda

Razred 1.6. Voće, povrće i žitarice, u prirodnom stanju ili prerađeni

3.2.   Opis proizvoda na koji se odnosi naziv iz točke 1.

Češnjak „Aglio Bianco Polesano” prodaje se u suhom obliku. Taj se češnjak dobiva od lokalnih ekotipova i sorte „Avorio”, koja je uzgojena od tih ekotipova.

Glavica ovog češnjaka ima pravilan zaobljen oblik, na dnu je pomalo spljoštena i sjajne je bijele boje. Glavice sadržavaju različit broj režnjeva koji prianjaju jedan uz drugi, a s vanjske strane imaju karakterističan zakrivljen oblik. Režnjevi moraju savršeno prianjati jedan uz drugi. Na svom udubljenom dijelu režnjevi imaju ljusku u različitim nijansama ružičaste boje, dok je na ispupčenom dijelu ljuska bijela.

Nakon sušenja radi skladištenja češnjak „Aglio Bianco Polesano” sadržava najmanje 35 % suhe tvari i najmanje 20 % ugljikohidrata. Osim toga, svježe glavice sadržavaju esencijalna ulja na bazi sumpora i hlapive spojeve sumpora koji ovoj vrsti češnjaka daju karakterističan izražajan miris.

U trenutku stavljanja na tržište, veličina češnjaka „Aglio Bianco Polesano” mora ispunjavati sljedeće zahtjeve:

„Extra” veličina od najmanje 45 mm,

„Prima” veličina od najmanje 30 mm.

Češnjak „Aglio Bianco Polesano” tradicionalno se prodaje u sljedećim oblicima: u košaricama (canestrini – najmanje tri glavice koje tvore mali svežanj), pletenicama (trecce), vijencima (treccioni), grozdovima (grappoli) i snopovima (grappoloni), u mrežicama, vrećama i stručcima (mazzi).

3.3.   Sirovine (samo za prerađene proizvode)

3.4.   Hrana za životinje (samo za proizvode životinjskog podrijetla)

3.5.   Posebni proizvodni postupci koji se moraju provesti na određenom zemljopisnom području

Specifični koraci u proizvodnji koji se moraju provesti na proizvodnom području jesu sljedeći: dobivanje proizvoda za sijanje, uzgoj češnjaka, sušenje i tradicionalne metode obrade. Budući da se češnjak razmnožava vegetativno, proizvodnu tehniku karakterizira dobivanje režnjeva za sadnju. Proizvođači ručno biraju količinu proizvoda potrebnu za dobivanje „sjemena”.

Ciklus uzgoja češnjaka je jednogodišnji; sadnja se obavlja tijekom jeseni/zime, između 1. listopada i 31. prosinca.

Prirodno sušenje, na otvorenom polju i/ili na poljoprivrednom gospodarstvu, ili sušenje sustavima s vrućim zrakom, ključno je za očuvanje svojstava proizvoda i za njegovu daljnju obradu.

Za tradicionalnu ručnu proizvodnju pletenica (treccia ili resta), vijenaca (treccione), grozdova (grappolo), snopova (grappolone), košarica (canestrini) i stručaka (mazzo), u kojoj se iskustvo i vještine prenose s koljena na koljeno, iznimno je bitno točno procijeniti stopu vlažnosti.

3.6.   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itd.

Češnjak „Aglio Bianco Polesano” smije se stavljati na tržište tijekom razdoblja od jedne godine, od 10. srpnja do 9. srpnja iduće godine.

Češnjak „Aglio Bianco Polesano” smije se stavljati na tržište u sljedećim oblicima:

KOŠARICE (CANESTRINI): sadržavaju tri do pet glavica i teže između 0,15 i 0,30 kg;

STRUČCI (MAZZI): sadržavaju različit broj glavica i teže između 0,5 i 2 kg;

PLETENICE (TRECCE): sadržavaju 5 do 22 glavice i teže između 0,35 i 1,2 kg;

VIJENCI (TRECCIONI): sadržavaju 30 do 40 glavica i teže između 2 i 4 kg;

GROZDOVI (GRAPPOLI): sadržavaju 20 do 40 glavica i teže između 1 i 4 kg;

SNOPOVI (GRAPPOLONI): sadržavaju 70 do 120 glavica i teže između 5 i 10 kg;

PAKETI: sadržavaju različit broj glavica i teže između 50 g i 1 000 g;

VREĆE: sadržavaju različit broj glavica i teže između 1 i 20 kg.

Pakiranje proizvoda u prethodno navedene „vreće” i „pakete” može se provesti izvan proizvodnog područja pod uvjetom da se uslijed prijevoza i rukovanja ne oštete glavice češnjaka te osobitno njihova opna jer bi to moglo dovesti do nastanka plijesni i propadanja proizvoda. Međutim, kod ostalih se oblika ambalaže pakiranje smije provoditi isključivo u proizvodnom području ZOI-ja „Aglio Bianco Polesano”. Proizvod se u tradicionalne oblike kao što su pletenice (treccia), vijenci (treccione), grozdovi (grappolo), snopovi (grappolone) i košarice (canestrino) oduvijek pakira rukom. Ovi su načini pakiranja rezultat kreativnosti proizvođača iz proizvodnog područja češnjaka „Aglio Bianco Polesano”, koja se razvijala s vremenom.

3.7.   Posebna pravila za označivanje

Sve vrste pakiranja moraju imati etiketu na kojoj je naveden naziv proizvoda, naziv proizvođača i identifikacijski logotip ZOI-ja.

Na ambalaži također mora biti naveden naziv „Aglio Bianco Polesano” te riječi „zaštićena oznaka izvornosti” ili kratica „ZOI”, ispisane slovima većim od slova korištenih za ostatak teksta.

Dimenzije logotipa mogu biti različite, ovisno o vrsti pakiranja.

Image

4.   Sažeta definicija zemljopisnog područja

Proizvodno područje „Aglio Bianco Polesano” obuhvaća sljedeće općine na području Polesine, koje se nalaze u pokrajini Rovigo: Adria, Arquà Polesine, Bosaro, Canaro, Canda, Castelguglielmo, Ceregnano, Costa di Rovigo, Crespino, Fiesso Umbertiano, Frassinelle Polesine, Fratta Polesine, Gavello, Guarda Veneta, Lendinara, Lusia, Occhiobello, Papozze, Pettorazza Grimani, Pincara, Polesella, Pontecchio Polesine, Rovigo, San Bellino, San Martino di Venezze, Villadose, Villamarzana, Villanova del Ghebbo, Villanova Marchesana.

5.   Povezanost sa zemljopisnim područjem

5.1.   Posebnosti zemljopisnog područja

Okolišni čimbenici

Značajke tla i umjerena klima dva su glavna čimbenika koji utječu na proizvodnju češnjaka „Aglio Bianco Polesano” na tom području. Polesine je područje kroz koje prolaze dvije velike talijanske rijeke, Pad i Adige. Prije izgradnje nasipa kojima se regulirao njihov tok, ove su rijeke često poplavljivale nizinu. Posebna pedološka svojstva ovog područja nastala su uslijed brojnih poplava koje su tijekom stoljeća uzrokovale rijeke Pad i Adige, koje čine južnu i sjevernu granicu proizvodnog područja. Rijeka Pad donijela je nanose mulja s visokim udjelom gline, dok je rijeka Adige nataložila kvarcni pijesak.

Na taj su način djelovanjem navedenih rijeka stvorena srednje teška, porozna i plodna tla od gline i ilovače s dobrom drenažom, kojima češnjak „Aglio Bianco Polesano” duguje svoja specifična svojstva. Nadalje, za kemijski sastav ovih vrsta tla tipične su visoke razine izmjenjivog fosfora i kalija te kalcija i magnezija. Suha i umjerena klima ovog područja pogoduje i sušenju proizvoda te njegovoj preradi prema tradicionalnim metodama.

Ljudski čimbenici

Dva se ljudska čimbenika nadovezuju na kakvoću tla: – vještina ručnog probiranja najboljih glavica od kojih se može dobiti materijal za sijanje, a koja se godinama usavršavala i prenosila s koljena na koljeno, – specifična ručna izrada pletenica (treccia ili resta), vijenaca (treccione), grozdova (grappolo), snopova (grappolone); zahvaljujući tim čimbenicima, ovaj je proizvod usko povezan s ovim područjem, njegovim tradicijama i njegovom poviješću.

5.2.   Posebnosti proizvoda

Glavne su značajke češnjaka „Aglio Bianco Polesano” njegova sjajna bijela boja, oblik glavice i visok udio suhe tvari koji pridonosi izvrsnim svojstvima čuvanja tog proizvoda. Specifična aroma češnjaka „Aglio Bianco Polesano”, koja nastaje kombinacijom hlapivih spojeva sumpora i aromatičnih tvari, razlikuje ga od češnjaka iz drugih proizvodnih područja; senzornom analizom pokazalo se da je njegov okus blaži i postojaniji od okusa sorti iz drugih područja, što kupci veoma cijene. Točnije rečeno, češnjak „Aglio Bianco Polesano” bogat je aromatičnim spojevima sumpora, a još više aromatičnim spojevima drugih skupina kemijskih spojeva (aldehida), koji daju ugodne primjese (arome svježe pokošene trave, slatke voćne arome) koji jačaju tijekom skladištenja i češnjaku daju taj blaži i trajniji miris i okus.

5.3.   Uzročna povezanost zemljopisnog područja i kvalitete ili karakteristika proizvoda (za ZOI), odnosno određene kvalitete, ugleda ili drugih karakteristika proizvoda (za ZOZP)

Visok sadržaj mineralnih tvari i glinasto-muljevit sastav tala, koja su vrlo porozna, propusna i plodna te sadržavaju visok sadržaj kalija, omogućuju dobivanje režnjeva koji izvrsno prianjaju, kompaktni su i odlikuju se visokim udjelom suhe tvari, koji pridonosi njihovim svojstvima čuvanja.

Visok sadržaj izmjenjivog kalija i fosfora češnjaku „Aglio Bianco Polesano” daje njegovu sjajnu bijelu boju.

Nadalje, specifična aroma češnjaka u velikoj je mjeri uvjetovana okolišnim čimbenicima jer aromatični spojevi odražavaju razine i aktivnost enzima koji sudjeluju u njihovoj biosintezi, a na njih utječe fiziološko stanje biljke, pedoklimatski uvjeti te tradicionalni načini skladištenja i obrade.

Upućivanje na objavu specifikacije

(članak 5. stavak 7. Uredbe (EZ) br. 510/2006 (4))

Ministarstvo navedeno u nastavku pokrenulo je nacionalni postupak prigovora, objavom zahtjeva za priznavanje zaštićene oznake izvornosti (ZOI-ja) „Aglio Bianco Polesano” u Službenom listu Talijanske Republike br. 166 od 17. srpnja 2013.

Pročišćeni tekst specifikacije dostupan je na sljedećoj internetskoj stranici: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

ili

izravno na početnoj stranici Ministarstva za poljoprivrednu, prehrambenu i šumarsku politiku (www.politicheagricole.it), klikom na „Qualità e sicurezza” (Kvaliteta i sigurnost) u gornjem desnom kutu zaslona i zatim na „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE” (Specifikacije podnesene na razmatranje EU-u).


(1)  SL L 343, 14.12.2012., str. 1.

(2)  SL L 93, 31.3.2006., str. 12. Zamijenjena Uredbom (EU) br. 1151/2012.

(3)  Zamijenjena Uredbom (EU) br. 1151/2012.

(4)  Vidjeti bilješku 3.


Top