Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014PC0719

    Prijedlog UREDBE VIJEĆA o utvrđivanju ribolovnih mogućnosti za određene riblje stokove i skupine ribljih stokova u Crnom moru za 2015.

    /* COM/2014/0719 final - 2014/0341 (NLE) */

    52014PC0719

    Prijedlog UREDBE VIJEĆA o utvrđivanju ribolovnih mogućnosti za određene riblje stokove i skupine ribljih stokova u Crnom moru za 2015. /* COM/2014/0719 final - 2014/0341 (NLE) */


    OBRAZLOŽENJE

    1.           KONTEKST PRIJEDLOGA

    · Razlozi za prijedlog i njegovi ciljevi

    Uredbom (EZ) br. 1380/2013 Europskog parlamenta i Vijeća o zajedničkoj ribarstvenoj politici, izmjeni uredaba Vijeća (EZ) br. 1954/2003 i (EZ) br. 1224/2009 i stavljanju izvan snage uredaba (EZ) br. 2371/2002 i (EZ) br. 639/2004 i Odluke Vijeća 2004/585/EZ nastoji se osigurati da se živi vodeni resursi iskorištavaju u skladu s održivim gospodarskim, ekološkim i društvenim uvjetima. Važan instrument u tom pogledu jest godišnje utvrđivanje ribolovnih mogućnosti u obliku ukupnog dopuštenog ulova (TAC), kvota i ograničenjâ ribolovnog napora.

    Cilj je ovog prijedloga utvrditi ribolovne mogućnosti za države članice za 2015. u pogledu komercijalno najvažnijih ribljih stokova u Crnom moru.20

    · Opći kontekst

    Kontekst prijedloga utvrđen je u Komunikaciji Komisije o savjetovanju u vezi s ribolovnim mogućnostima za 2015. (COM(2014) 388 završna verzija).

    Znanstveni, tehnički i gospodarski odbor za ribarstvo (STECF) dostavio je 31. listopada 2014. znanstveno mišljenje o ribolovnim mogućnostima u Crnom moru za 2015.

    Prijedlog sadržava dio koji je važan za upravljanje ribarstvom u Crnom moru u 2015. u kojem su utvrđeni TAC-ovi i kvote.

    · Postojeće odredbe u području prijedloga

    Ribolovne mogućnosti i način njihove dodjele državama članicama uređuju se na godišnjoj razini. Zadnji takav zakonodavni akt je Uredba Vijeća (EU) br. 24/2014[1] od 10. siječnja 2014. o utvrđivanju ribolovnih mogućnosti za 2014. za određene riblje stokove koje se primjenjuju u Crnom moru.

    Osim godišnjih ribolovnih mogućnosti potrebno je navesti sljedeće mjere koje su relevantne za ribarstvo u Crnom moru i koje su obuhvaćene ovim prijedlogom:

    – Najmanje veličine za očuvanje i najmanje veličine oka mreže za ribolov oblića u Crnom moru utvrđene su Uredbom (EU) br. 227/2013 Vijeća i Europskog parlamenta od 13. ožujka 2013.[2] o izmjeni Uredbe Vijeća (EZ) br. 850/98 o očuvanju ribolovnih resursa putem tehničkih mjera za zaštitu nedoraslih morskih organizama i Uredbe Vijeća (EZ) br. 1434/98 o uvjetima pod kojima se može iskrcavati haringa za industrijske svrhe koje ne obuhvaćaju izravnu prehranu ljudi.

    – Opća komisija za ribarstvo Sredozemlja (GFCM) na svojem je 37. zasjedanju (Split, svibanj 2013.) donijela Preporuku GFCM/37/2013/2 o utvrđivanju minimalnih standarda za jednostruke mreže stajaćice za ribolov oblića i očuvanje kitova u Crnom moru.

    · Sukladnost s drugim politikama i ciljevima EU-a

    Predložene mjere u skladu su s ciljevima i pravilima zajedničke ribarstvene politike i politikom Unije za održivi razvoj.

    2.           REZULTATI SAVJETOVANJA SA ZAINTERESIRANIM STRANAMA I PROCJENE UČINKA

    · Prikupljanje i primjena stručnog znanja

    Glavne organizacije/stručnjaci koji su sudjelovali u savjetovanju

    Znanstvena organizacija koja je sudjelovala u savjetovanju jest Znanstveni, tehnički i gospodarski odbor za ribarstvo (STECF).

    Unija svake godine traži znanstveno mišljenje STECF-a o stanju važnih ribljih stokova. Mišljenje dostavljeno u listopadu 2014. odnosi se na sve stokove Crnog mora za koje se predlažu TAC-ovi.

    · Savjetovanje sa zainteresiranim stranama

    Savjetovanje sa zainteresiranim stranama provedeno je putem Komunikacije Komisije o savjetovanju u vezi s ribolovnim mogućnostima za 2015. Znanstvenu osnovu prijedloga čini stručno mišljenje STECF-a.

    · Procjena učinka

    Temeljeno na znanstvenom mišljenju, predložene mjere dovest će do izmjena ribolovnih mogućnosti u pogledu količina ulova za ribarska plovila Unije u Crnom moru.

    Prijedlog ne odražava samo kratkoročnu zabrinutost, već je i dio dugoročnijeg pristupa usmjerenog na postupnu prilagodbu ribolova na dugoročno održive razine.

    Pristup primijenjen u ovom prijedlogu mogao bi stoga srednjoročno do dugoročno dovesti do smanjenog ribolovnog napora, a dugoročno do stabilnih ili povećanih kvota. Očekuje se da će dugoročne posljedice pristupa biti smanjen utjecaj na okoliš kao posljedica prilagodbe ribolovnog napora i neizmijenjenih ili povećanih iskrcaja. Održivost ribolovnih aktivnosti dugoročno će se povećati.

    3.           PRAVNI ELEMENTI PRIJEDLOGA

    · Sažetak predloženog djelovanja

    Prijedlogom se utvrđuju ograničenja ulova primjenjivih na ribarstvo Unije u Crnom moru radi osiguranja biološki, gospodarski i društveno održivih razina ribarstva, što je i cilj zajedničke ribarstvene politike.

    · Pravna osnova

    Članak 43. stavak 3. Ugovora o funkcioniranju Europske unije.

    · Načelo supsidijarnosti

    Prijedlog je u isključivoj nadležnosti Unije, kako je navedeno u članku 3. stavku 1. točki (d) Ugovora o funkcioniranju Europske unije. Načelo supsidijarnosti stoga se ne primjenjuje.

    · Načelo proporcionalnosti

    Prijedlog je u skladu s načelom proporcionalnosti iz sljedećeg razloga.

    Zajednička ribarstvena politika jedna je od zajedničkih politika. U skladu s člankom 43. stavkom 3. UFEU-a Vijeće donosi mjere o utvrđivanju i raspodjeli ribolovnih mogućnosti.

    Predloženom Uredbom Vijeća ribolovne mogućnosti dodjeljuju se državama članicama. Uzimajući u obzir članak 16. stavke 6. i 7. te članak 17. Uredbe br. 1380/2013, države članice slobodne su te mogućnosti dodijeliti plovilima koja plove pod njihovim zastavama na način koji smatraju primjerenim. Države članice stoga imaju širok manevarski prostor za odlučivanje o društveno-gospodarskom modelu koji su odabrale za iskorištavanje ribolovnih mogućnosti koje su im dodijeljene.

    Prijedlog nema nove financijske posljedice za države članice. Ovu Uredbu Vijeće donosi svake godine, a javna i privatna sredstva potrebna za njezinu provedbu već su na raspolaganju.

    · Izbor instrumenata

    Predloženi instrumenti: uredba.

    Riječ je o prijedlogu za upravljanje ribarstvom koji se temelji na članku 43. stavku 3. UFEU-a i koji je u skladu s člankom 16. Uredbe (EU) br. 1380/2013.

    4.           POSLJEDICA ZA PRORAČUN

    Ne postoje nikakve posljedice za proračun Unije.

    5.           NEOBVEZNI ELEMENTI

    · Pojednostavnjenje

    Prijedlogom se predviđa dodatno pojednostavnjenje administrativnih postupaka za tijela javne vlasti (EU-a ili nacionalna) jer sadržava odredbe slične onima iz Uredbe o ribolovnim mogućnostima u Crnom moru iz 2014.

    · Klauzula o preispitivanju/reviziji/vremenskom ograničenju valjanosti

    Budući da se odnosi na godišnju uredbu za 2015., prijedlog ne uključuje klauzulu o reviziji.

    · Detaljno obrazloženje

    Prijedlogom se utvrđuju ribolovne mogućnosti za 2015. za određene stokove ili skupine stokova za države članice koje obavljaju ribolov u Crnom moru.

    Obveza iskrcavanja za stokove ulovljene određenim vrstama ribolova počinje se primjenjivati od 1. siječnja 2015. U Crnom moru taj se ribolov odnosi na ribolov malih pelagijskih vrsta, točnije, ribolov papaline koja čini jedan od stokova obuhvaćenih TAC-ovima i kvotama u ovoj Uredbi.

    Uvođenjem obveze iskrcavanja predložene ribolovne mogućnosti odražavaju u skladu s člankom 16. stavkom 2. Uredbe (EU) br. 1380/2013 razliku između iskrcanih i ulovljenih količina. To se provodi na temelju zaprimljenog znanstvenog mišljenja za riblje stokove u ribolovu iz članka 15. stavka 1. Uredbe (EU) br. 1380/2013. Ribolovne mogućnosti trebalo bi utvrditi i u skladu s člankom 16. stavkom 1. (koji se odnosi na načelo relativne stabilnosti) i člankom 16. stavkom 4. (koji se odnosi na ciljeve zajedničke ribarstvene politike i pravila predviđena višegodišnjim planovima). Predložene brojke temelje se na znanstvenom mišljenju i okviru za utvrđivanje TAC-ova i kvota utvrđenih u Komunikaciji Komisije o savjetovanju u vezi s ribolovnim mogućnostima za 2015.

    S obzirom na namjeru Komisije da osigura održivo korištenje ribolovnim resursima, u skladu s politikom i međunarodnim obvezama Unije, i pritom održi stabilnost ribolovnih mogućnosti, godišnje promjene TAC-ova ograničavaju se u mjeri u kojoj je to izvedivo uzimajući u obzir stanje određenog stoka.

    TAC-ovi i kvote dodijeljeni državama članicama navedeni su u Prilogu predloženoj Uredbi.

    U skladu s člankom 2. Uredbe Vijeća (EZ) br. 847/96[3] predlaže se da se članci 3. i 4. ne primjenjuju na stokove obuhvaćene ovom Uredbom. Međutim, u skladu s člankom 15. stavkom 9. Uredbe (EU) br. 1380/2013 fleksibilnost iz godine u godinu koja je tom Uredbom predviđena primjenjuje se na stokove obuhvaćene obvezom iskrcavanja.

    2014/0341 (NLE)

    Prijedlog

    UREDBE VIJEĆA

    o utvrđivanju ribolovnih mogućnosti za određene riblje stokove i skupine ribljih stokova u Crnom moru za 2015.

    VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    Uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 43. stavak 3.,

    uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

    budući da:

    (1)       Člankom 43. stavkom 3. Ugovora predviđa se da Vijeće na prijedlog Komisije donosi mjere o utvrđivanju i raspodjeli ribolovnih mogućnosti.

    (2)       Uredbom (EU) br. 1380/2013 Europskog parlamenta i Vijeća[4] zahtijeva se donošenje mjera očuvanja uzimajući u obzir raspoložive znanstvene, tehničke i gospodarske savjete, uključujući, gdje je to relevantno, izvješća koja je sastavio Znanstveni, tehnički i gospodarski odbor za ribarstvo (STECF).

    (3)       Zadatak je Vijeća donositi mjere za utvrđivanje i raspodjelu ribolovnih mogućnosti po ribolovu ili ribolovnim skupinama u Crnom moru, prema potrebi uključujući određene uvjete koji su funkcionalno povezani s tim. U skladu s člankom 16. stavcima 1. i 4. Uredbe (EU) br. 1380/2013 ribolovne bi mogućnosti trebalo raspodijeliti među državama članicama tako da se svakoj državi članici osigura relativna stabilnost ribolovnih aktivnosti za svaki stok ili ribolov te uzimajući u obzir ciljeve zajedničke ribarstvene politike iz članka 2. stavka 2. te Uredbe.

    (4)       Ukupne dopuštene ulove (TAC-ove) trebalo bi utvrditi na temelju raspoloživog znanstvenog mišljenja, uzimajući u obzir biološke i društveno-gospodarske aspekte, istodobno osiguravajući pravedno postupanje među različitim ribarskim sektorima, kao i mišljenja koja su dionici izrazili tijekom savjetovanja.

    (5)       Za ribolov papalina obveza iskrcavanja iz članka 15. stavka 1. Uredbe (EU) br. 1380/2013 primjenjuje se od 1. siječnja 2015. Člankom 16. stavkom 2. te Uredbe predviđa se da se, kada se uvodi obveza iskrcavanja u pogledu ribljeg stoka, ribolovne mogućnosti utvrđuju uzimajući u obzir promjenu od utvrđivanja ribolovnih mogućnosti koje odražavaju iskrcavanje do utvrđivanja ribolovnih mogućnosti koje odražavaju ulove.

    (6)       Primjena ribolovnih mogućnosti utvrđenih u ovoj Uredbi podliježe Uredbi Vijeća (EZ) br. 1224/2009[5], posebno njezinim člancima 33. i 34. o evidentiranju ulova i dostavi podataka o iscrpljenju ribolovnih mogućnosti. Stoga je potrebno navesti šifre kojima se države članice trebaju koristiti pri slanju podataka Komisiji, a koje se odnose na iskrcaje stokova koji podliježu ovoj Uredbi.

    (7)       U skladu s člankom 2. Uredbe Vijeća (EZ) br. 847/96[6] potrebno je utvrditi stokove obuhvaćene raznim mjerama iz tog članka.

     (8)      Kako bi se izbjegao prekid ribolovnih aktivnosti i ribarima iz Unije osigurala sredstva za život, važno je predmetno ribarstvo u Crnom moru otvoriti 1. siječnja 2015. Zbog hitnosti ova bi Uredba trebala stupiti na snagu odmah nakon objave,

    DONIJELO JE OVU UREDBU:

    POGLAVLJE I. Područje primjene i definicije

    Članak 1. Predmet

    Ovom se Uredbom utvrđuju ribolovne mogućnosti za 2015. za određene riblje stokove u Crnom moru.

    Članak 2. Područje primjene

    Ova se Uredba primjenjuje na ribarska plovila Unije koja djeluju u Crnom moru.

    Članak 3. Definicije

    Za potrebe ove Uredbe primjenjuju se sljedeće definicije:

    (a)          „GFCM” znači Opća komisija za ribarstvo Sredozemlja;

    (b)          „Crno more” znači geografsko potpodručje 29 kako je definirano u Prilogu I. Uredbi (EU) br. 1343/2011 Europskog parlamenta i Vijeća[7];

    (c)          „ribarsko plovilo” znači svako plovilo opremljeno za komercijalno iskorištavanje morskih bioloških resursa;

    (d)          „ribarsko plovilo Unije” znači ribarsko plovilo koje plovi pod zastavom države članice i registrirano je u Uniji;

    (e)        „stok” znači morski biološki resurs koji se pojavljuje na određenom području upravljanja;

    (f)        „ukupni dopušteni ulov” (TAC) znači količina svakog stoka koja se smije:

    i. uloviti tijekom razdoblja od jedne godine u slučaju ribolova koji podliježe obvezi iskrcavanja u skladu s člankom 15. Uredbe (EU) br. 1380/2013 ili

    ii. iskrcati tijekom razdoblja od jedne godine u slučaju ribolova koji ne podliježe obvezi iskrcavanja u skladu s člankom 15. Uredbe (EU) br. 1380/2013;

    (g)          „kvota” znači udio TAC-a dodijeljen Uniji, državi članici ili trećoj zemlji.

    POGLAVLJE II. Ribolovne mogućnosti

    Članak 4. TAC i raspodjela

    TAC-ovi za ribarska plovila Unije, raspodjela tih TAC-ova među državama članicama te, prema potrebi, uvjeti koji su funkcionalno povezani s tim, navedeni su u Prilogu.

    Članak 5. Posebne odredbe o raspodjeli

    Raspodjelom ribolovnih mogućnosti među državama članicama kako je utvrđena u ovoj Uredbi ne dovode se u pitanje:

    (a)          razmjene u skladu s člankom 16. stavkom 8. Uredbe (EU) br. 1380/2013;

    (b)          odbici i preraspodjele u skladu s člankom 37. Uredbe (EZ) br. 1224/2009;

    (c)          dodatni iskrcaji dopušteni na temelju članka 15. stavka 9. Uredbe (EU) br. 1380/2013;

    (d)          količine prenesene u skladu s člankom 15. stavkom 9. Uredbe (EU) br. 1380/2013; [usklađeno s baltičkim prijedlogom]

    (e)          smanjenja u skladu s člancima 105. i 107. Uredbe (EZ) br. 1224/2009.

    Članak 6. Uvjeti za iskrcaj ulova i prilova koji ne podliježu obvezi iskrcavanja

    Ulovi i prilovi u ribolovu papaline zadržavaju se na plovilu ili se iskrcavaju samo ako su ulov ribarskih plovila Unije koja plove pod zastavom države članice te imaju kvotu i ta kvota nije iscrpljena.

    POGLAVLJE III. Završne odredbe

    Članak 7. Prijenos podataka

    Kada u skladu s člancima 33. i 34. Uredbe (EZ) br. 1224/2009 Komisiji šalju podatke o iskrcanim količinama ulovljenih stokova države članice koriste se šiframa stokova navedenima u Prilogu ovoj Uredbi.

    Članak 8. Stupanje na snagu

    Ova Uredba stupa na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

    Primjenjuje se od 1. siječnja 2015.

    Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

    Sastavljeno u Bruxellesu,

                                                                           Za Vijeće

                                                                           Predsjednik

    [1]               SL L 9, 14.1.2014., str. 1.

    [2]               SL L 78, 20.3.2013., str. 1.

    [3]               Uredba Vijeća (EZ) br. 847/96 od 6. svibnja 1996. o uvođenju dodatnih uvjeta za upravljanje godišnjim ukupnim dopuštenim ulovom (TAC) i kvotama (SL L 115, 9.5.1996., str. 3.).

    [4]               Uredba (EU) br. 1380/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2013. o zajedničkoj ribarstvenoj politici, izmjeni uredaba Vijeća (EZ) br. 1954/2003 i (EZ) br. 1224/2009 i stavljanju izvan snage uredaba (EZ) br. 2371/2002 i (EZ) br. 639/2004 i Odluke Vijeća 2004/585/EZ (SL L 354, 28.12.2013., str. 22.).

    [5]               Uredba Vijeća (EZ) br. 1224/2009 od 20. studenoga 2009. o uspostavi sustava kontrole Zajednice za osiguranje sukladnosti s pravilima zajedničke ribarstvene politike, o izmjeni uredbi (EZ) br. 847/96, (EZ) br. 2371/2002, (EZ) br. 811/2004, (EZ) br. 768/2005, (EZ) br. 2115/2005, (EZ) br. 2166/2005, (EZ) br. 388/2006, (EZ) br. 509/2007, (EZ) br. 676/2007, (EZ) br. 1098/2007, (EZ) br. 1300/2008, (EZ) br. 1342/2008 i o stavljanju izvan snage uredbi (EEZ) br. 2847/93, (EZ) br. 1627/94 i (EZ) br. 1966/2006 (SL L 343, 22.12.2009., str. 1.).

    [6]               Uredba Vijeća (EZ) br. 847/96 od 6. svibnja 1996. o uvođenju dodatnih uvjeta za upravljanje godišnjim ukupnim dopuštenim ulovom (TAC) i kvotama (SL L 115, 9.5.1996., str. 3.).

    [7]               Uredba (EU) br. 1343/2011 Europskog parlamenta i Vijeća od 13. prosinca 2011. o određenim odredbama za ribolov u području Sporazuma o GFCM-u (Opća komisija za ribarstvo Sredozemlja) i o izmjeni Uredbe Vijeća (EZ) br. 1967/2006 o mjerama upravljanja za održivo iskorištavanje ribolovnih resursa u Sredozemnom moru (SL L 347, 30.12.2011., str. 44.).

    PRILOG

    prijedlogu uredbe Vijeća o utvrđivanju ribolovnih mogućnosti za određene riblje stokove i skupine ribljih stokova u Crnom moru za 2015.

    TAC-ovi PRIMJENJIVI NA PLOVILA UNIJE U PODRUČJIMA GDJE SU TAC-ovi ODREĐENI PREMA VRSTI I PODRUČJU

    U tablicama u nastavku utvrđeni su TAC-ovi i kvote (u tonama žive mase, osim ako je navedeno drukčije) po stoku te uvjeti koji su funkcionalno povezani s tim PRILOG

    .

    Riblji stokovi navedeni su abecednim redom prema latinskom nazivu vrste. Za potrebe ove Uredbe navodi se sljedeća usporedna tablica latinskih naziva i uobičajenih naziva:

    Znanstveni naziv || Troslovna oznaka (alpha-3) || Uobičajeni naziv

    Psetta maxima || TUR || oblić

    Sprattus sprattus || SPR || papalina

    || || || ||

    Vrsta: || oblić || Zona: || vode Unije u Crnom moru ||

    || Psetta maxima || || TUR/F37.4.2.C. || || || ||

    Bugarska ||  36,72 || || Analitički TAC Ne primjenjuje se članak 3. Uredbe (EZ) br. 847/96. Ne primjenjuje se članak 4. Uredbe (EZ) br. 847/96. ||

    Rumunjska ||  36,72 || ||

    || || ||

    Unija ||  73,44 || (1) ||

    || || ||

    TAC || Nije relevantno ||

    _________ || || ||

     (1)        Od 15. travnja do 15. lipnja 2015. nisu dopuštene ribolovne aktivnosti, uključujući prekrcaj, prihvat na plovilo, iskrcaj i prvu prodaju. ||

    Vrsta: || papalina || || Zona: || vode Unije u Crnom moru || ||

    || Sprattus sprattus || || SPR/F37.4.2.C ||

    Bugarska || || 8032,5 || Analitički TAC Ne primjenjuje se članak 3. Uredbe (EZ) br. 847/96. Ne primjenjuje se članak 4. Uredbe (EZ) br. 847/96. ||

    Rumunjska || || 3442,5 ||

    || || ||

    Unija || || 11 475 ||

    || || ||

    TAC || Nije relevantno || ||

    || || || ||

    Top