EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013TA1213(27)

Izvješće o godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Izvršne agencije Europskog istraživačkog vijeća za financijsku godinu 2012. zajedno s odgovorom Agencije

SL C 365, 13.12.2013, p. 190–196 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

13.12.2013   

HR

Službeni list Europske unije

C 365/190


IZVJEŠĆE

o godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Izvršne agencije Europskog istraživačkog vijeća za financijsku godinu 2012. zajedno s odgovorom Agencije

2013/C 365/27

UVOD

1.

Izvršna agencija Europskog istraživačkog vijeća (u daljnjem tekstu „Agencija”) sa sjedištem u Bruxellesu osnovana je Odlukom Komisije 2008/37/EC (1). Agencija je osnovana na razdoblje od 1. siječnja 2008. godine do 31. prosinca 2017. godine radi upravljanja posebnim programom „Ideas” u okviru 7. okvirnog programa za istraživanje (2).

INFORMACIJE NA KOJIMA SE TEMELJI JAMSTVENA IZJAVA

2.

Revizijski pristup Suda obuhvaća analitičke revizijske postupke, izravno ispitivanje transakcija i procjenu ključnih provjera nadzornih i kontrolnih sustava Agencije. Tome se (po potrebi) pridodaju i dokazi prikupljeni radom ostalih revizora i analizom jamstava uprave.

JAMSTVENA IZJAVA

3.

U skladu s odredbama članka 287. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU), Sud je proveo reviziju:

(a)

godišnje računovodstvene dokumentacije Agencije, koja se sastoji od financijskih izvještaja (3) i izvješća o izvršenju proračuna (4) za financijsku godinu koja je završila 31. prosinca 2012. godine, te

(b)

zakonitosti i pravilnosti transakcija vezanih za tu računovodstvenu dokumentaciju.

Odgovornost uprave

4.

U skladu s člankom 33. i 43. Uredbe Komisije (EZ, Euratom) br. 2343/2002 (5), uprava je odgovorna za pripremu i pošteno prikazivanje godišnje računovodstvene dokumentacije Agencije te za zakonitost i pravilnost povezanih transakcija:

(a)

Odgovornost uprave vezana za godišnju računovodstvenu dokumentaciju Agencije uključuje izradu, provedbu i održavanje sustava unutarnje kontrole koji je važan za pripremu i pošteno prikazivanje financijskih izvještaja u kojima nema značajnog pogrešnog prikazivanja zbog prijevare ili pogreške; odabir i primjenu prikladnih računovodstvenih politika na temelju računovodstvenih pravila koja je usvojio Komisijin računovođa (6); te razumne računovodstvene procjene u danim okolnostima. Upravljački odbor odobrava godišnju računovodstvenu dokumentaciju Agencije nakon što ju je računovođa Agencije pripremio na temelju dostupnih informacija i sastavio bilješku kao prilog računovodstvenoj dokumentaciji u kojoj između ostalog izjavljuje da ima razumno jamstvo da ona predstavlja istinit i pošten prikaz financijskog stanja Agencije u svim značajnim aspektima.

(b)

Odgovornosti uprave vezane za zakonitost i pravilnost povezanih transakcija te usklađenost s načelom dobrog financijskog upravljanja uključuju izradu, provedbu i održavanje djelotvornog i učinkovitog sustava unutarnje kontrole koji obuhvaća primjereni nadzor i prikladne mjere za sprječavanje nepravilnosti i prijevara, kao i sudske postupke za povrat pogrešno isplaćenih ili korištenih sredstava.

Odgovornost revizora

5.

Sud je odgovoran da na temelju svojih revizija Europskom parlamentu i Vijeću (7) osigura jamstvenu izjavu o pouzdanosti godišnje računovodstvene dokumentacije te o zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija. Sud provodi reviziju u skladu s međunarodnim revizijskim standardima i Etičkim kodeksom IFAC-a te međunarodnim standardima vrhovnih revizijskih institucija INTOSAI-ja. Prema tim standardima, Sud je dužan isplanirati i provesti reviziju tako da osigura razumno jamstvo o tome ima li u godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Agencije pogrešnog prikazivanja i jesu li povezane transakcije zakonite i pravilne.

6.

Revizija uključuje postupke kojima se prikupljaju revizijski dokazi o iznosima i iskazima u računovodstvenoj dokumentaciji te o zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija. Odabir postupaka ovisi o prosudbi revizora koja se temelji na procjeni rizika od značajnog pogrešnog prikazivanja u računovodstvenoj dokumentaciji i od značajne neusklađenosti povezanih transakcija s uvjetima iz pravnog okvira Europske unije do koje je došlo zbog prijevare ili pogreške. Prilikom procjene tih rizika, revizor uzima u obzir postupke unutarnje kontrole koji su važni za pripremu i pošteno prikazivanje računovodstvene dokumentacije, kao i nadzorne i kontrolne sustave koji su uspostavljeni kako bi osigurali zakonitost i pravilnost povezanih transakcija, te zatim izrađuje odgovarajuće revizijske postupke u danim okolnostima. Revizija uključuje i vrednovanje primjerenosti računovodstvenih politika, osnovanosti računovodstvenih procjena te sveukupnog prikaza računovodstvene dokumentacije.

7.

Sud tako prikupljene revizijske dokaze smatra dostatnima i prikladnima da budu temelj jamstvene izjave.

Mišljenje o pouzdanosti računovodstvene dokumentacije

8.

Prema mišljenju Suda, godišnja računovodstvena dokumentacija Agencije u svim značajnim aspektima pošteno prikazuje financijsko stanje Agencije na dan 31. prosinca 2012. godine te rezultate poslovanja i novčane tokove za tu dovršenu godinu, u skladu s odredbama Financijske uredbe i računovodstvenim pravilima koje je usvojio Komisijin računovođa.

Mišljenje o zakonitosti i pravilnosti transakcija vezanih za računovodstvenu dokumentaciju

9.

Prema mišljenju Suda, transakcije vezane za godišnju računovodstvenu dokumentaciju Agencije za godinu koja je završila 31. prosinca 2012. godine zakonite su i pravilne u svim značajnim aspektima.

10.

Primjedbe u nastavku ne dovode u pitanje mišljenje Suda.

PRAĆENJE PROŠLOGODIŠNJIH PRIMJEDBI

11.

Pregled poduzetih korektivnih mjera kao odgovor na prošlogodišnje primjedbe Suda nalazi se u prilogu I.

IV. sudsko vijeće, kojim predsjeda član Revizorskog suda dr. Louis GALEA, usvojilo je ovo izvješće na sastanku održanom u Luxembourgu 17. rujna 2013. godine.

Za Revizorski sud

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Predsjednik


(1)  SL L 9, 12.1.2008., str. 15.

(2)  Prilog II. ukratko prikazuje nadležnosti i djelovanje Agencije. Priložen je kao izvor informacija.

(3)  Oni obuhvaćaju bilancu i izvještaj o poslovnom rezultatu, tablicu novčanog toka, izvješće o promjenama neto imovine te kratki prikaz važnih računovodstvenih politika, kao i druga pojašnjenja.

(4)  Ona obuhvaćaju izvještaj o realizaciji proračuna i prilog izvještaju o realizaciji proračuna.

(5)  SL L 357, 31.12.2002., str. 72.

(6)  Računovodstvena pravila koja je usvojio Komisijin računovođa proizlaze iz međunarodnih računovodstvenih standarda za javni sektor (IPSAS) koje je izdalo Međunarodno udruženje računovođa, odnosno iz međunarodnih računovodstvenih standarda (IAS)/međunarodnih standarda financijskog izvještavanja (IFRS) koje je izdao Odbor za međunarodne računovodstvene standarde.

(7)  Članak 185., stavak 2. Uredbe Vijeća (EZ, Euratom) br. 1605/2002 (SL L 248, 16.9.2002., str. 1.).


PRILOG I.

Praćenje prošlogodišnjih primjedbi

Godina

Primjedba Suda

Faza korektivne mjere

(Dovršeno / U tijeku / Predstoji / Nepoznato)

2011.

Agencija nije u dovoljnoj mjeri izvršavala kontrolu tijekom razvoja internog informacijskog alata pod nazivom „e-Stream” čija je svrha bila automatizirati postupak odobravanja prijenosa rada Odjela za znanstveno upravljanje. Projektni spis nije prikladno definiran, nisu utvrđeni odgovarajući rizici niti su za njih ponuđena rješenja te uprava nije pratila napredak projekta. Navedeni su nedostatci pridonijeli neuspjehu informatičkog projekta, što je dovelo do smanjenja vrijednosti za 258 967 eura.

Dovršeno

2011.

Privremeni ravnatelj Agencije imenovan je odlukom Komisije 1. siječnja 2011. godine. U veljači 2012. godine, u trenutku obavljanja revizije, vremenski rok za izvršavanje ove funkcije za jedan je mjesec prekoračio vremenski rok predviđen Pravilnikom o osoblju. S obzirom na to da je ravnateljevo prošlo radno mjesto voditelja odjela privremeno preuzeo voditelj jedinice, i u tom je slučaju utvrđeno da se nije postupalo u skladu s Pravilnikom o osoblju. Još je jedan voditelj jedinice vršio dužnost voditelja odjela od lipnja 2009. godine do veljače 2011. godine te je vremenski rok obnašanja dužnosti i u tom slučaju bio nepravilan.

Dovršeno


PRILOG II.

Izvršna agencija Europskog istraživačkog vijeća (Bruxelles)

Nadležnosti i djelovanje

Područja nadležnosti Europske unije sukladno Ugovoru

(članak 182. Ugovora o funkcioniranju Europske unije)

1.

Europski parlament i Vijeće, odlučujući u skladu s redovnim zakonodavnim postupkom i nakon savjetovanja s Gospodarskim i socijalnim odborom, usvajaju višegodišnji okvirni program kojim se određuju sve aktivnosti Unije. Tim se okvirnim programom:

određuju znanstveni i tehnološki ciljevi koje treba postići kroz aktivnosti predviđene člankom 180. te se utvrđuju odgovarajući prioriteti,

opisuju te aktivnosti u općim crtama,

utvrđuje najviši ukupni iznos i detaljna pravila financijskog sudjelovanja Unije u okvirnom programu te odgovarajuće udjele u svakoj predviđenoj aktivnosti.

2.

Okvirni se program prilagođava ili dopunjuje kako se stanje mijenja.

3.

Okvirni se program provodi kroz posebne programe razvijene u okviru svake aktivnosti. Svakim se posebnim programom utvrđuju detaljna pravila za njegovu provedbu, određuje se njegovo trajanje te se predviđaju sredstva koja se smatraju potrebnima. Zbroj iznosa koji se smatraju nužnima, utvrđenih u okviru posebnih programa, ne može biti veći od sveukupnog najvišeg iznosa utvrđenog za okvirni program i svaku pojedinu aktivnost.

4.

Vijeće, odlučujući u skladu s posebnim zakonodavnim postupkom i nakon savjetovanja s Europskim parlamentom te Gospodarskim i socijalnim odborom, usvaja posebne programe.

Nadležnosti Agencije

(Odluka 2008/37/EZ)

Ciljevi

Agencija je osnovana u prosincu 2007. Odlukom Komisije 2008/37/EC za upravljanje posebnim programom Zajednice „Ideje” na području naprednog istraživanja u primjeni Uredbe Vijeća (EZ) br. 58/2003. Program „Ideje” provelo je Europsko istraživačko vijeće (ERC), obuhvaća neovisno Znanstveno vijeće koje uspostavlja ERC-ovu znanstvenu strategiju i prati njezinu provedbu Agencije koja vodi operativno upravljanje. Agencija je postala neovisna od Glavne uprave za istraživanje i inovacije 15. srpnja 2009. godine.

Zadaće

Zadaće Agencije opisane su u delegiranom aktu (pogledajte Odluku Komisije C(2008) 5694), posebno u člancima 5. – 7. Osim tih zadaća, Agenciji su povjerene zadaće koje obuhvaćaju:

sve aspekte administrativne provedbe i izvođenje programa, posebno postupke procjene, stručne recenzije i postupak odabira u skladu s načelima koje je utemeljilo Znanstveno vijeće;

financijsko i znanstveno upravljanje bespovratnim sredstvima.

Upravljanje

(Odluke Komisije C(2008) 5132 i C(2011) 4877)

(Odluke Komisije 2007/134/EC i 2011/12/EU)

(Odluka Vijeća 2006/972/EZ)

(Uredba Vijeća (EZ) br. 58/2003)

Upravni odbor

Odbor za davanje smjernica tijelo je koje nadgleda rad Agencije i koje imenuje Komisija (pogledajte Odluku Komisije C(2008) 5132). Donosi godišnji radni plan Agencije (nakon odobrenja Komisije), administrativni proračun i godišnja izvješća. Sastavljen je od pet članova i jednog promatrača.

Znanstveno vijeće ERC-a

Znanstvenom vijeću ERC-a na temelju Odluke Komisije 2007/134/EZ povjerava se uspostava znanstvene strategije za poseban program „Ideje”, kojim se odlučuje o vrsti istraživanja koje će se financirati u skladu s člankom 5., stavkom 3. Odluke Vijeća 2006/972/EZ te koji djeluje kao jamac za znanstvenu kvalitetu djelatnosti. Njegove zadaće obuhvaćaju posebno izradu godišnjeg programa rada za posebni program „Ideje” i stručne ocjene, kao i nadzor i kontrolu kvalitete provedbe posebnog programa „Ideje”, ne dovodeći u pitanje odgovornosti Komisije. Znanstveno vijeće sastoji se od dvadeset dva člana koje imenuje Komisija.

Ravnatelj Agencije

Ravnatelja Agencije imenuje Europska komisija na četiri godine.

Vanjska revizija

Europski revizorski sud.

Tijelo koje ocjenjuje izvješće o izvršenju proračuna

Europski parlament na preporuku Vijeća.

Sredstva stavljena na raspolaganje Agenciji u 2012. godini (2011. godini.)

Proračun

37,8 (35,6) milijuna eura

Broj zaposlenika na dan 31. prosinca 2012. g.

Operativni proračun iz 2012. godine pruža plan sistematizacije od 100 (100) privremenih zaposlenika (TS) i proračun za 289 (260) ugovornih zaposlenika (CS) te za ustupljene nacionalne stručnjake (SNE), tj. ukupno 389 (360) zaposlenika. Od navedenih radnih mjesta, 380 (350) popunjeno je na kraju 2012. godine:

96 (97) privremenih zaposlenika, od kojih je 11 (13) TS-a upućenih i 85 (84) TS-a vanjskih;

275 (245) ugovorni zaposlenici;

9 (8) SNE-a.

Raspoređeni na:

operativne aktivnosti (znanstveni odjel i odjel za upravljanje bespovratnim sredstvima): 71 % (68 %)

administrativne aktivnosti (ostali odjeli): 29 % (32 %)

Proizvodi i usluge u 2012. godini. (2011. godina.)

1.

Praćenje ugovora o bespovratnim sredstvima dodijeljenima prema radnom programu „Ideje” zahtijeva bespovratna sredstva namijenjena mladim istraživačima, bespovratna sredstva namijenjena iskusnim istraživačima, bespovratna sredstva za sinergiju i bespovratna sredstva provjere inovativnog koncepta. Radni program „Ideje” proveden je objavljivanjem godišnjeg poziva za dostavu prijedloga, popraćen ocjenjivanjem (vanjskih stručnjaka), pripremom i ratifikacijom sporazuma o bespovratnim sredstvima te naposljetku praćenjem provedbe projekta. Svaki poziv za dostavu prijedloga dovodi do niza sporazuma o bespovratnim sredstvima s očekivanim ciklusom projekta od oko pet godina.

2.

Izvršavanje poziva za dostavu prijedloga za 2012. godinu za radni program „Ideje”. (Bespovratna sredstva namijenjena mladim istraživačima, bespovratna sredstva namijenjena iskusnim istraživačima, bespovratna sredstva za sinergiju i bespovratna sredstva provjere inovativnog koncepta): 7 899 zahtjeva za prijedlog podneseno je u 2012. godini, od kojih je 4 741 bio za bespovratna sredstva namijenjena mladim istraživačima, 2 304 za bespovratna sredstva namijenjena iskusnim istraživačima, 710 za bespovratna sredstva za sinergiju i 144 za bespovratna sredstva provjere inovativnog koncepta. Od navedenih, ukupno se 7 740 smatra prihvatljivima te, prema tome, podložnima ocjenjivanju stručnog odbora za ocjenjivanje. Odabrano je ukupno 960 prijedloga za postupak dodjeljivanja bespovratnih sredstava (883 na glavnoj listi, 77 na rezervnoj listi).

3.

Nastajanje i širenje informacija o posebnom programu „Ideje” i aktivnosti Agencije u 2012. godini.

4.

Znanstveno vijeće redovno je održavalo sastanke u 2012. godini diljem Europe, obično na poziv nacionalnih nadležnih tijela. Održavanjem sastanaka u različitim državama koje su ili države članice EU-a ili pridružene države način je da ERC postane uočljiviji. Sastanci se smatraju važnim događajima za nacionalna nadležna tijela, kao i za lokalnu znanstvenu i istraživačku zajednicu. Organizirano je pet plenarnih sjednica Znanstvenog vijeća u razdoblju od 1. siječnja do 31. prosinca 2012. godine: u veljači, lipnju i prosincu u Bruxellesu (Belgiji), u travnju u Sofiji (Bugarskoj) te u listopadu u Limassolu (Cipru). Na preporuku odbora za ocjenjivanje ERC-ovih struktura i mehanizama u 2009. godini, Znanstveno vijeće uspostavilo je dva stalna odbora: prvi koji pruža smjernice o sukobu interesa, nedoličnom znanstvenom ponašanju i etičkim pitanjima te drugi koji je zadužen za odabir članova odbora za ocjenjivanje. Izvršna agencija podupirala je operativne aktivnosti dvaju odbora, oko kojih jedanput, odnosno dvaput u 2012. godini, članovi Znanstvenog odbora također su se složili oko radnih skupina koje rješavaju određene probleme. U 2012. godini izvršna agencija organizirala je nekoliko sastanaka ERC-ovih radnih skupina za inovacije i odnose s industrijom, otvoren pristup, internacionalizaciju i jednakost spolova. Radne skupine provode analize i doprinose ERC-ovoj znanstvenoj strategiji putem prijedloga koje će Znanstveno vijeće usvojiti na plenarnim sjednicama u područjima obuhvaćenima njihovim mandatima: za ispitivanje ERC-ova odnosa s industrijskim/poslovnim sektorom i učinka istraživanja koje financira ERC na inovacije; za razvijanje ERC-ova stajališta o otvorenom pristupu; za istraživanje odgovarajućih mehanizama za poticanje sudjelovanja istraživača izvan Europe, posebno iz Brazila, Rusije, Indije i Kine (država BRIC) u programima ERC-a; za osiguravanje da je ERC predvodnik najboljih praksi u vezi s istraživanjem jednakosti spolova. Izvršna agencija pripremila je niz radnih dokumenata koji sadrže analize i ključne poruke o određenim problemima koje rješavaju radne skupine i stalni odbori, u suradnji s članovima skupina.

Izvor: informacije je dostavila Agencija.


ODGOVOR AGENCIJE

1.

Agencija je primila na znanje sadržaj izvješća Suda.


Top