Valige katsefunktsioonid, mida soovite proovida

See dokument on väljavõte EUR-Lexi veebisaidilt.

Dokument 52013PC0277

    KOMISJONI ARVAMUS, mis on esitatud Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõike 7 punkti c alusel ning mis käsitleb Euroopa Parlamendi esildatud muudatusi nõukogu seisukohas järgmise ettepaneku kohta: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse nõukogu määruse (EÜ) nr 1528/2007 I lisa seoses mitme riigi väljajätmisega läbirääkimised lõpule viinud piirkondade või riikide loetelust

    /* COM/2013/0277 final - 2011/0260 (COD) */

    52013PC0277

    KOMISJONI ARVAMUS, mis on esitatud Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõike 7 punkti c alusel ning mis käsitleb Euroopa Parlamendi esildatud muudatusi nõukogu seisukohas järgmise ettepaneku kohta: EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse nõukogu määruse (EÜ) nr 1528/2007 I lisa seoses mitme riigi väljajätmisega läbirääkimised lõpule viinud piirkondade või riikide loetelust /* COM/2013/0277 final - 2011/0260 (COD) */


    2011/0260 (COD)

    KOMISJONI ARVAMUS, mis on esitatud Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõike 7 punkti c alusel ning mis käsitleb Euroopa Parlamendi esildatud muudatusi nõukogu seisukohas järgmise ettepaneku kohta:

    EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS, millega muudetakse nõukogu määruse (EÜ) nr 1528/2007 I lisa seoses mitme riigi väljajätmisega läbirääkimised lõpule viinud piirkondade või riikide loetelust

    1.           Sissejuhatus

    Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 294 lõike 7 punktis c on sätestatud, et komisjon peab esitama arvamuse Euroopa Parlamendis teisel lugemisel tehtud muudatusettepanekute kohta. Komisjon esitab allpool oma arvamuse parlamendi kahe muudatusettepaneku kohta.

    2.           Taustteave

    Aastal 2000 sõlmiti Cotonou leping, milles sätestati põhimõtted ja eeskirjad majandus­partnerluslepingute sõlmimiseks Aafrika, Kariibi mere ja Vaikse ookeani (AKV) riikide ja piirkondadega ning määrati kindlaks neist tulenev läbirääkimisprotsess, ning 2007. aasta lõpuks olid mitmed riigid lõpetanud läbirääkimised vahepealsete majanduspartnerluslepingute üle ja need lepingud parafeerinud. Et hoida ära häireid kaubandussoodustuste süsteemides, sätestati nõukogu 20. detsembri 2007. aasta määruses (EÜ) nr 1528/2007 („turulepääsu määrus”) tingimused, mille kohaselt EL kohaldab ühepoolselt ajutiselt kaubandussoodustusi ennetähtaegselt alates 1. jaanuarist 2008, oodates majanduspartnerluslepingute ratifitseerimist.

    19 AKV riiki on astunud vajalikud sammud oma majanduspartnerluslepingute ratifitseerimiseks, kuid 17 riiki ei ole seda teinud. Turulepääsu määruse artikli 2 lõikes 3 sätestatud kriteeriumide kohaselt ei vasta need 17 riiki enam turulepääsu määruse tingimustele ja seega ei tohiks nende kaubandussoodustusi enam säilitada.

    3.           Komisjoni ettepaneku eesmärk

    Komisjoni ettepanek on mõeldud selleks, et muuta soodustusi saavate riikide loetelu (määruse I lisa) ja eemaldada sealt 1. jaanuariks 2014 riigid, kes ei ole ikka veel astunud vajalikke samme majanduspartnerluslepingu ratifitseerimiseks. Ettepaneku eesmärk on tagada õiglane kohtlemine võrreldes selliste lepingu­partneritega, kes täidavad oma kohustusi täies ulatuses.

    4.           Komisjoni arvamus Euroopa Parlamendi muudatusettepanekute kohta

    – Jõustumiskuupäeva edasilükkamine

    Teisel lugemisel tegi Euroopa Parlament ettepaneku lükata turulepääsu määruse muutmisakti jõustumine edasi kümne kuu võrra, s.t 1. oktoobrini 2014. Komisjon peab oma algse ettepaneku kohast jõustumiskuupäeva – 1. jaanuari 2014 – eelistatavaks, sest edasised viivitused suurendavad riske, mis tulenevad ajutise korralduse pikendamisest, mis ei saa olla AKV riikide turulepääsu jaoks kindlaks õiguslikuks aluseks. Et aga tagada institutsioonidevaheline ühtsus ja laiapõhjaline enamus muutmisettepaneku vastuvõtmiseks, on see muudatus siiski vastuvõetav.

    – Muudatus volituste delegeerimise piiramiseks

    Euroopa Parlamendi teine muudatus käsitleb komisjonile delegeeritavate volituste ajalist piirangut. Komisjon ei näinud oma algses ettepanekus ette ajalist piirangut, kuid Euroopa Parlament tegi ettepaneku seada volituste delegeerimisele viieaastane tähtaeg, mis automaatselt pikeneb. Ehkki see ei ole komisjoni eelistatud lähenemisviis, et tekita see antud juhul mingeid konkreetseid probleeme ja on seega vastuvõetav.

    5.           Kokkuvõte

    Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 293 lõike 2 kohaselt muudab komisjon oma ettepanekut vastavalt eespool esitatule.

    Üles