EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023D1306

Odluka Vijeća (ZVSP) 2023/1306 od 26. lipnja 2023. o potpori projektu o području bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku u promjenjivom regionalnom sigurnosnom okruženju

ST/10401/2023/ADD/1

SL L 161, 27.6.2023, p. 70–76 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2023/1306/oj

27.6.2023   

HR

Službeni list Europske unije

L 161/70


ODLUKA VIJEĆA (ZVSP) 2023/1306

od 26. lipnja 2023.

o potpori projektu o području bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku u promjenjivom regionalnom sigurnosnom okruženju

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o Europskoj uniji, a posebno njegov članak 28. stavak 1. i članak 31. stavak 1.,

uzimajući u obzir prijedlog Visokog predstavnika Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku,

budući da:

(1)

Globalna strategija Europske unije za vanjsku i sigurnosnu politiku Unije iz 2016. kao i Strategija Europske unije protiv širenja oružja za masovno uništenje iz 2003. temelje se na uvjerenju da je multilateralni pristup sigurnosti, među ostalim razoružanju i neširenju oružja, najbolji način za održavanje međunarodnog poretka.

(2)

Stoga je politika Unije poštovati, provoditi i jačati provedbu i univerzalizaciju postojećih ugovora, sporazuma i normi o razoružanju i neširenju oružja te surađivati s trećim zemljama i pomagati im u ispunjavanju njihovih obveza u skladu s multilateralnim konvencijama i režimima.

(3)

U Zajedničkoj deklaraciji sa Sastanka na vrhu za Mediteran u Parizu od 13. srpnja 2008., kojom je osnovana Unija za Mediteran, ponovno je potvrđena zajednička težnja postizanju mira i regionalne sigurnosti, kako je navedeno u Deklaraciji iz Barcelone usvojenoj na Euromediteranskoj konferenciji održanoj 27. i 28. studenoga 1995., među ostalim pridržavanjem međunarodnih ugovora i konvencija o oružju za masovno uništenje, kao i s pomoću regionalnih dogovora, poput onih o uspostavi područjâ bez nuklearnog oružja.

(4)

Na Revizijskoj konferenciji Ugovora o neširenju oružja održanoj 2010. naglašena je važnost procesa koji vodi potpunoj provedbi Rezolucije iz 1995. o Bliskom istoku („Rezolucija iz 1995.”). U tu su svrhu na Revizijskoj konferenciji Ugovora o neširenju oružja održanoj 2010. podržani konkretni koraci, među ostalim razmatranje svih ponuda čiji je cilj podržati provedbu Rezolucije iz 1995., uključujući ponudu Unije da bude domaćin seminaru posvećenom daljnjem djelovanju, koji je povezan sa seminarom organiziranim u lipnju 2008.

(5)

Na Revizijskoj konferenciji Ugovora o neširenju oružja održanoj 2010. prepoznata je usto važna uloga civilnog društva u doprinošenju provedbi Rezolucije iz 1995. te su potaknuta sva nastojanja u tom pogledu.

(6)

U svojem programu za razoružanje naslovljenom „Osiguravanje naše zajedničke budućnosti”, predstavljenom 24. svibnja 2018., glavni tajnik Ujedinjenih naroda obvezao se da će surađivati s državama članicama UN-a na jačanju i konsolidaciji područja bez nuklearnog oružja, među ostalim podupiranjem daljnje uspostave takvih područja, posebice na Bliskom istoku.

(7)

Unija je kontinuirano izražavala svoju spremnost da pomogne u procesu uspostave područja bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku podupiranjem procesa izgradnje povjerenja, posebno u okviru seminara i radionica Unije poput onih održanih 2008., 2011. i 2012., kao i u okviru projekta koji Institut Ujedinjenih naroda za istraživanje razoružanja (UNIDIR), uz potporu Unije, provodi od 2019. do 2023. o mjerama za izgradnju povjerenja koje vode uspostavi takvog područja, na temelju Odluke Vijeća (ZVSP) 2019/938 (1).

(8)

Unija želi nastaviti podupirati proces koji vodi uspostavi područja bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku pružanjem daljnje potpore radu UNIDIR-a u tu svrhu,

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

1.   Kako bi se pospješio angažman Unije na uspostavi područja bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku, Unija podupire projekt UNIDIR-a sa sljedećim sveobuhvatnim ciljevima:

pomoći u ublažavanju regionalnih trendova povezanih sa širenjem oružja za masovno uništenje,

poticati dogovore u pogledu regionalne sigurnosti, kao i norme i procese povezane s kontrolom i neširenjem oružja te razoružanjem,

razviti dublje razumijevanje povezanosti područja bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku i sadašnjih regionalnih i međunarodnih događanja, i

promicati djelotvorno, provjerljivo, uključivo i održivo područje bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku.

2.   Podroban opis projekta naveden je u projektnom dokumentu u Prilogu.

Članak 2.

1.   Visoki predstavnik odgovoran je za provedbu ove Odluke.

2.   Tehničku provedbu projekta iz članka 1. stavka 1. izvršava UNIDIR, koji tu zadaću obavlja pod nadležnošću Visokog predstavnika. Visoki predstavnik u tu svrhu sklapa potrebne aranžmane s UNIDIR-om.

Članak 3.

1.   Financijski referentni iznos za provedbu projekta iz članka 1. stavka 1. iznosi 2 099 969 EUR.

2.   Rashodima koji se financiraju iznosom utvrđenim u stavku 1. upravlja se u skladu s pravilima i postupcima koji se primjenjuju na opći proračun Unije.

3.   Komisija nadzire ispravnost upravljanja rashodima koji se financiraju iznosom utvrđenim u stavku 1. U tu svrhu sklapa sporazum o doprinosu s UNIDIR-om. Tim sporazumom utvrđuje se da UNIDIR osigurava vidljivost doprinosa Unije, u skladu s njegovom veličinom.

4.   Komisija nastoji sklopiti sporazum o doprinosu iz stavka 3. u najkraćem mogućem roku nakon stupanja na snagu ove Odluke. Ona obavješćuje Vijeće o svim poteškoćama u tom procesu i o datumu sklapanja tog sporazuma.

Članak 4.

1.   Visoki predstavnik izvješćuje Vijeće o provedbi ove Odluke na temelju podrobnih dvanaestomjesečnih izvješća koje priprema UNIDIR. Ta su izvješća temelj za evaluaciju koju na kraju projekta provodi Vijeće.

2.   Komisija dostavlja informacije o financijskim aspektima provedbe projekta iz članka 1. stavka 1.

Članak 5.

1.   Ova Odluka stupa na snagu na dan donošenja.

2.   Ova Odluka prestaje važiti 36 mjeseci nakon datuma sklapanja sporazuma o doprinosu iz članka 3. stavka 3. Međutim, ona prestaje važiti šest mjeseci nakon stupanja na snagu ako se u tom roku ne sklopi sporazum o financiranju.

Sastavljeno u Luxembourgu 26. lipnja 2023.

Za Vijeće

Predsjednik

J. BORRELL FONTELLES


(1)  Odluka Vijeća (ZVSP) 2019/938 od 6. lipnja 2019. za potporu procesu izgradnje povjerenja koji vodi uspostavi područja bez nuklearnog oružja i svog drugog oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku (SL L 149, 7.6.2019., str. 63.).


PRILOG

Projekt za potporu području bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku u promjenjivom regionalnom sigurnosnom okruženju

Na Bliskom istoku događaju se promjene i raste nestabilnost, povećavaju se izvori nesigurnosti i nabava i upotreba konvencionalnog oružja, ali i raste zabrinutost zbog daljnje upotrebe i širenja nekonvencionalnog oružja. Kao rezultat toga, ali i drugih događaja u svijetu, regionalno sigurnosno okruženje uvelike se mijenja, što bi moglo imati trajne posljedice za regionalno i međunarodno širenje oružja za masovno uništenje. Projektom koji je UNIDIR predložio promicat će se neširenje oružja za masovno uništenje, kontrola oružja i norme i ciljevi povezani s razoružanjem na Bliskom istoku na način da će se kroz istraživanja povezana s tom temom, izgradnju kapaciteta i dijalog podupirati inicijativa za područje bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku i procesi važni za regionalnu sigurnost.

Kontekst i svrha

Na svjetskoj razini došlo je do krize povezane s režimima za neširenje oružja. Ti su instrumenti tijekom posljednja dva desetljeća oslabjeli jer su geopolitički interesi imali prednost nad mjerama za neširenje oružja, kontrolu oružja i razoružanje. Nedonošenje konačnog dokumenta za drugu uzastopnu revizijsku konferenciju o neširenju nuklearnog oružja samo je jedan od primjera, koji je jasan dokaz te krize. U tom širem geostrateškom kontekstu opažaju se velike promjene u sigurnosnom okruženju Bliskog istoka. Socijalni nemiri i građanski ratovi doveli su do stalne nestabilnosti, što je uzrokovalo raseljavanje stanovništva i utjecalo na sigurnost i stabilnost u susjednim regijama. Trenutačna nestabilnost utjecala je i na sposobnost vlada u regiji da se pozabave vanjskopolitičkim pitanjima, poput sudjelovanja u multilateralnim i regionalnim inicijativama za suzbijanje širenja oružja za masovno uništenje. Na regionalnoj razini došlo je do promjena u savezništvima, što je utjecalo na dugotrajne regionalne odnose snaga. Osim toga, mjere koje poduzimaju akteri izvan regije, kao što su vojna prisutnost, aktivnosti i potpora, ali i vojna povlačenja, narušile su sigurnosno okruženje u regiji.

Kombinacija domaćih i regionalnih nestabilnosti dovela je do dvaju usporednih procesa koji bi mogli trajno utjecati na širenje oružja za masovno uništenje na regionalnoj i međunarodnoj razini. S jedne strane, u regiji je zabilježen porast nabave i upotrebe konvencionalnog i potencijalno nekonvencionalnog oružja, kao i uspostava (ili prijetnja uspostavom) kapaciteta za proizvodnju nuklearnog oružja, uz već postojeće kapacitete u području oružja za masovno uništenje. S druge strane, regionalne države pokazale su veću spremnost da riješe svoje regionalne sigurnosne probleme u okviru regionalnih i podregionalnih pregovora, a primjer toga su Abrahamovi sporazumi, prekid vatre u Jemenu, sporazum o pomorskom razgraničenju između Izraela i Libanona, dijalog između Irana i Saudijske Arabije te Irana i Ujedinjenih Arapskih Emirata, te trenutačni pregovori u okviru Ujedinjenih naroda o području bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku. Ta se dva trenda mogu činiti proturječnima u pogledu njihovih implikacija na širenje oružja za masovno uništenje, no mogu se (i vjerojatno će se) nastaviti usporedno.

Ciljevi projekta

Predloženi projekt imat će četiri glavna cilja:

pomoći u ublažavanju regionalnih trendova povezanih sa širenjem oružja za masovno uništenje,

poticati dogovore u pogledu regionalne sigurnosti, kao i norme i procese povezane s kontrolom i neširenjem oružja te razoružanjem,

razviti dublje razumijevanje povezanosti područja bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku i trenutačnih regionalnih i međunarodnih događanja,

promicati djelotvorno, provjerljivo, uključivo i održivo područje bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku.

Pristup u okviru projekta

U okviru projekta primijenit će se holistički pristup kojim će se obuhvatiti sve komponente istraživanja, prikupiti ideje, izraditi novi prijedlozi, izgraditi kapaciteti i potaknuti dijalog te će se nastojati zainteresirati i uključiti različite sudionike i publiku. To će se postići provedbom triju područja djelovanja (ishoda) i s njima povezanih rezultata:

Područje djelovanja br. 1: produbiti razumijevanje i uvažavanje uzroka, motiva i rizika povezanih s regionalnim širenjem oružja za masovno uništenje kako bi se pronašla rješenja za poboljšanje regionalne sigurnosti i promicala regionalna rješenja za pitanje širenja oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku. U okviru područja djelovanja br. 1 nastoji se povećati svijest i razumijevanje o čimbenicima koji potiču širenje oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku. Cilj je utvrditi temeljne uzroke širenja oružja za masovno uništenje, uključujući strateške, političke ili druge motive, kao i povezane rizike i posljedice. Krajnji je opći cilj ovog područja djelovanja utvrditi praktična rješenja za poboljšanje regionalne sigurnosti i sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku. To uključuje promicanje aktualnih i novih procesa u području regionalne sigurnosti, kao i inicijative za područje bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku, kojima bi se zabranilo posjedovanje, proizvodnja i upotreba oružja za masovno uništenje u regiji i promicali napori za razoružanje i neširenje oružja. Produbljivanjem razumijevanja izazova i razmatranjem mogućih rješenja, u okviru područja djelovanja br. 1 nastoji se poduprijeti razvoj sigurnijeg i stabilnijeg Bliskog istoka.

Područje djelovanja br. 2: izgraditi regionalne kapacitete kako bi se poboljšali razumijevanje problema i sposobnost utvrđivanja rješenja u vezi s pregovorima o području bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku i njegovom provedbom. Cilj je područja djelovanja br. 2 povećati sposobnost zemalja Bliskog istoka da se učinkovito uključe u pregovore i provedbu procesa u području regionalne sigurnosti općenito, a posebno u inicijativu za područje bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku. To podrazumijeva jačanje sposobnosti regionalnih aktera da razumiju složenost problema širenja oružja za masovno uništenje, kao i poboljšanje njihovih kapaciteta za utvrđivanje i provedbu praktičnih rješenja. Aktivnosti u tom području djelovanja uključivat će programe osposobljavanja i izgradnje kapaciteta za vladine dužnosnike, stručnjake i druge relevantne dionike te pomoć u privlačenju nove ciljane publike u regiji. Opći je cilj stvoriti informiraniju i angažiraniju regionalnu zajednicu koja je spremnija za suočavanje s izazovima povezanima s širenjem oružja za masovno uništenje, kao i za promicanje regionalne sigurnosti. Izgradnjom regionalnih kapaciteta i boljim razumijevanjem navedenih pitanja, u okviru ovog područja djelovanja nastoji se poduprijeti učinkovito pregovaranje i provedbu tekućeg i novog procesa u području regionalne sigurnosti, uključujući područje bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku, te time potaknuti ostale dogovore u području regionalne sigurnosti, kao i kontrolu oružja, neširenje oružja i razoružanje.

Područje djelovanja br. 3: podupirati djelotvorno, provjerljivo, uključivo i održivo područje bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku. Kako bi se osiguralo da područje bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku bude sveobuhvatno, djelotvorno i provjerljivo, područje djelovanja br. 3 bit će usmjereno i na potporu tehničkim i pravnim aspektima povezanima s pregovorima o području bez oružja te njegovom provedbom. Naposljetku, cilj je ovog područja djelovanja promicati područje bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku koje je ostvarivo i održivo, tj. koje se može postići, trajati i u budućnosti postati ključni instrument za poboljšanje regionalne sigurnosti i sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku.

Projektne aktivnosti i očekivani rezultati

U okviru projekta provodit će se aktivnosti, održavati događanja i objavljivati izvješća u cilju promicanja četiriju aktivnosti reforme u sva tri područja djelovanja.

Područje djelovanja br. 1: produbiti razumijevanje i uvažavanje uzroka, motiva i rizika povezanih s regionalnim širenjem oružja za masovno uništenje kako bi se pronašla rješenja za poboljšanje regionalne sigurnosti i promicalo područje bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku kao jedno od rješenja za pitanje širenja oružja za masovno uništenje u toj regiji. Kao dio ovog područja djelovanja, u okviru projekta će se:

sazvati dva ili više okruglih stolova kako bi se raspravljalo o aktualnim regionalnim i međunarodnim događajima i njihovu utjecaju na percepciju regionalnih prijetnji. Na njima će se okupiti stručnjaci, vladini dužnosnici i drugi relevantni dionici kako bi razmijenili stajališta o regionalnim sigurnosnim izazovima te razgovarali o načinima jačanja regionalne suradnje i stabilnosti,

provesti istraživanje radi mapiranja percepcije regionalnih prijetnji, preispitivanja instrumenata za postizanje kontrole oružja, neširenja oružja, razoružanja, kao i regionalne sigurnosti, te radi utvrđivanja načina na koji procesi u području regionalne sigurnosti i područje bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku mogu pomoći u prevladavanju tih izazova. To će istraživanje uključivati sveobuhvatnu analizu čimbenika koji potiču širenje oružja za masovno uništenje u regiji, kao i ispitivanje prednosti i nedostataka postojećih procesa i mehanizama u području regionalne sigurnosti,

objaviti dokument u kojem se sažimaju rezultati istraživanja i utvrđuju načini za ublažavanje uzroka, motiva i rizika povezanih s regionalnim širenjem oružja za masovno uništenje. Taj će dokument sadržavati političke zaključke za poboljšanje procesa u području regionalne sigurnosti i promicanje područja bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku kao jednog od ključnih instrumenata za sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje u toj regiji.

Sazivanjem okruglih stolova, provođenjem istraživanja i objavljivanjem dokumenta nastoji se povećati razumijevanje percepcije regionalnih prijetnji i utvrditi praktična rješenja za poboljšanje regionalne sigurnosti i sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku.

Područje djelovanja br. 2: izgraditi regionalne kapacitete kako bi se poboljšali razumijevanje problema i sposobnost utvrđivanja rješenja u vezi s pregovorima o području bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku i njegovom provedbom. Kao dio ovog područja djelovanja, u okviru projekta će se:

uspostaviti mreže pojedinaca i institucija koji rade na regionalnoj sigurnosti i promiču regionalnu sigurnost, među ostalim i područje bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku, kako bi još bolje razumjeli tu temu i mogli utjecati na svoje nacionalne politike i sudjelovati u tekućim i budućim raspravama. To će uključivati uspostavu partnerstava s postojećim organizacijama i inicijativama te potporu razvoju novih mreža i saveza čiji je zajednički cilj promicanje područja bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku. Cilj je uspostaviti, ojačati i integrirati postojeće napore za promicanje područja bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku i maksimalno povećati njegov utjecaj na regionalnu sigurnost,

organizirati najmanje dvije radionice za izgradnju kapaciteta za regionalne dužnosnike i stručnjake kako bi se poboljšalo razumijevanje pitanja povezanih s regionalnom sigurnošću, širenjem oružja za masovno uništenje i naporima za njihovo rješavanje, što uključuje i pregovore o području bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku i njegovu provedbu. Te će radionice sudionicima pružiti prilike za osposobljavanje i obrazovanje kako bi produbili svoje znanje i vještine te razvili praktična rješenja za pregovore i provedbu,

na internetskim stranicama UNIDIR-a održavati i poboljšavati internetski alati koji se odnose na područje bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku. To će uključivati ažuriranje postojećih resursa i materijala te razvoj novih internetskih alata i resursa za potporu promicanju i provedbi područja bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku,

najmanje tri publikacije prevesti na regionalne jezike. Time će se doprinijeti razvoju terminologije na lokalnim jezicima i posljedično sadašnjim i budućim regionalnim stručnjacima omogućiti lakše razumijevanje, regionalnoj publici omogućit će se bolji pristup informacijama i resursima povezanima s područjem bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku te će se promicati vidljivost područja bez oružja i njegovo shvaćanje u regiji.

Uspostavom mreža, organiziranjem radionica za izgradnju kapaciteta, održavanjem i poboljšanjem internetskih alata te prevođenjem publikacija nastoje se promicati napori u pogledu regionalne sigurnosti i područja bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku, kao i povećati regionalni kapaciteti za učinkovito sudjelovanje u pregovorima o njima i njihovoj provedbi.

Područje djelovanja br. 3: promicati djelotvorno, provjerljivo, uključivo i održivo područje bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku.

objaviti najmanje tri dokumenta o toj temi koja se bave pitanjima koja predstavljaju izazove u pregovorima i/ili provedbi područja bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku. Ti će dokumenti obuhvatiti niz pitanja povezanih s regionalnom sigurnošću, razoružanjem i neširenjem oružja te će sadržavati implikacije i opcije za rješavanje tih izazova. U njima će se pružiti sveobuhvatna i utemeljena analiza ključnih izazova u vezi s područjem bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku te će doprinijeti uspješnim pregovorima i provedbi tog područja,

organizirati najmanje dva javna događanja kao rasprave o pitanjima koja se odnose na pregovore o području bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istok i njegovu provedbu. Na tim će se događanjima okupiti stručnjaci, vladini dužnosnici i drugi relevantni dionici kako bi raspravljali i razmijenili mišljenja o izazovima i mogućnostima povezanima s područjem bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku,

organizirati informativni sastanci i pružati potpora tekućim naporima u vezi s područjem bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku koji se odnose na njegovu provedbu i ostale procese u području regionalne sigurnosti. To će uključivati pružanje potpore i savjeta relevantnim dionicima.

Objavljivanjem dokumenata o toj temi, organiziranjem javnih događanja i informativnih sastanaka te pružanjem potpore nastoji se doprinijeti pregovorima o području bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku i njegovoj provedbi te prevladavanju ključnih izazova koji se mogu pojaviti tijekom tih procesa.

Ciljana publika

Predloženim projektom doprinijet će se naporima u području kontrole oružja, neširenja oružja i razoružanja na regionalnoj i međunarodnoj razini. Ciljana publika uključuje tri skupine koje se isprepliću, a one su:

oblikovatelji politika i diplomati u regiji koji rade na kontroli oružja, neširenju oružja, razoružanju i pitanjima regionalne sigurnosti. To podrazumijeva i regionalne dužnosnike i stručnjake, kao i osobe koje rade u okviru regionalnih i multilateralnih foruma, uključujući revizijske konferencije Ugovora o neširenju nuklearnog oružja, Konvencije o kemijskom oružju i Konvencije o biološkom oružju te Konferenciju o području bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku. Poseban naglasak stavit će se na uspostavu kontakta s manje zastupljenim skupinama kao što su mladi oblikovatelji politika, stručnjaci, žene i znanstvenici iz regije koji ne sudjeluju često u tim raspravama,

oblikovatelji međunarodnih sigurnosnih politika, diplomati i istraživači, posebno oni koji su usmjereni na kontrolu oružja, razoružanje i neširenje nuklearnog, kemijskog i biološkog oružja i sustava njegove isporuke na Bliskom istoku, kao i na područje bez oružja za masovno uništenje na Bliskom istoku i regionalnu sigurnost ili tehnologije u nastajanju,

znanstvenici i stručnjaci s Bliskog istoka koji nastoje pratiti i razumjeti brze promjene dinamike u regiji, državama regije i među tamošnjim stanovništvom, posljedice koje nestabilna savezništva i kapaciteti imaju za regionalnu sigurnost te izglede za sprečavanje i ublažavanje postojećih i budućih izvora napetosti i sukoba, kao i širenja oružja.

Vremenski okvir projekta

Očekuje se da će projekt započeti sredinom srpnja 2023. i trajati 36 mjeseci. Planirani završetak je u srpnju 2026. Završni detaljni prikaz i financijska izvješća u vezi s projektom trebali bi biti dovršeni do kraja 2026.

Upravljanje projektom i nadzor nad projektom

Projekt će se provoditi pod pokroviteljstvom Instituta Ujedinjenih naroda za istraživanje razoružanja (UNIDIR). UNIDIR je autonomna institucija u okviru Ujedinjenih naroda osnovana 1980. u svrhu provedbe neovisnih istraživanja o razoružanju i povezanim problemima, posebice o pitanjima međunarodne sigurnosti. Sjedište te institucije s globalnim ugledom nalazi se u Ženevi, a ona već dugi niz godina raspolaže stručnim znanjem o pitanjima povezanima s oružjem za masovno uništenje i, među ostalim, znatnom institucionalnom memorijom i arhivom o procesima razoružanja, uključujući Ugovor o neširenju nuklearnog oružja i područja bez nuklearnog oružja širom svijeta, te znatnim brojem objavljenih publikacija koje su sve javno i besplatno dostupne na internetu.

Važna sastavnica djelovanja UNIDIR-a jest organiziranje i olakšavanje neformalnog dijaloga među različitim stručnjacima o pitanjima razoružanja koja se kreću od pitanja povezanih s oružjem za masovno uništenje do novih oružanih tehnologija. Stoga UNIDIR raspolaže širokom mrežom koja mu služi kao oslonac te iskustvom u organizaciji sastanaka u Ženevi i drugdje kao i pripremi sažetih izvješća i provedbi popratnog djelovanja.

UNIDIR-om upravlja Upravni odbor koji također djeluje kao savjetodavni odbor za pitanja razoružanja. Direktor UNIDIR-a odgovara Upravnom odboru. Upravni odbor okuplja raznoliku skupinu stručnjaka iz cijelog svijeta koji djeluju u osobnom svojstvu i sastaju se dvaput godišnje radi preispitivanja materijalnih i financijskih aktivnosti UNIDIR-a. Upravni odbor svake godine podnosi izvješće o radu glavnom tajniku UN-a. Direktor UNIDIR-a odgovoran je za organizaciju i usmjeravanje UNIDIR-a te za upravljanje njime, što uključuje sadržajne rezultate istraživanja i njegove financijske i administrativne procese.

Iako se radi o autonomnoj organizaciji, UNIDIR slijedi financijska pravila i propise UN-a, a njegova financijska dokumentacija podliježe reviziji koju provodi Odbor revizora UN-a. Svim financijskim aspektima projekta upravlja se u okviru programa Umoja, a preispituju se jedanput u tri mjeseca. UNIDIR relevantne donatore izvješćuje o napretku pojedinačnih projekata i njihovu financiranju najmanje jednom godišnje, a najviše jedanput u tri mjeseca, ovisno o zahtjevima pojedinog donatora.


Top