Kies de experimentele functies die u wilt uitproberen

Dit document is overgenomen van EUR-Lex

Document 32022D2421

    Odluka Komisije (EU) 2022/2421 оd 5. prosinca 2022. o usklađenosti ciljeva performansi iz revidiranog nacrta plana performansi, koji je Grčka dostavila u skladu s Uredbom (EZ) br. 549/2004 Europskog parlamenta i Vijeća, s ciljevima performansi na razini Unije za treće referentno razdoblje (priopćeno pod brojem dokumenta C(2022) 8733) (Vjerodostojan je samo tekst na grčkom jeziku) (Tekst značajan za EGP)

    C/2022/8733

    SL L 318, 12.12.2022, blz. 96–106 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Juridische status van het document Van kracht

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2022/2421/oj

    12.12.2022   

    HR

    Službeni list Europske unije

    L 318/96


    ODLUKA KOMISIJE (EU) 2022/2421

    оd 5. prosinca 2022.

    o usklađenosti ciljeva performansi iz revidiranog nacrta plana performansi, koji je Grčka dostavila u skladu s Uredbom (EZ) br. 549/2004 Europskog parlamenta i Vijeća, s ciljevima performansi na razini Unije za treće referentno razdoblje

    (priopćeno pod brojem dokumenta C(2022) 8733)

    (Vjerodostojan je samo tekst na grčkom jeziku)

    (Tekst značajan za EGP)

    EUROPSKA KOMISIJA,

    uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

    uzimajući u obzir Uredbu (EZ) br. 549/2004 Europskog parlamenta i Vijeća od 10. ožujka 2004. o utvrđivanju okvira za stvaranje jedinstvenog europskog neba (Okvirna uredba) (1), a posebno njezin članak 11. stavak 3. točku (c),

    uzimajući u obzir Provedbenu uredbu Komisije (EU) 2019/317 od 11. veljače 2019. o utvrđivanju programa performansi i sustava utvrđivanja naknada u okviru jedinstvenog europskog neba i stavljanju izvan snage provedbenih uredaba (EU) br. 390/2013 i (EU) br. 391/2013 (2), a posebno njezin članak 15. stavak 2.,

    budući da:

    OPĆE NAPOMENE

    (1)

    Člankom 10. Provedbene uredbe (EU) 2019/317 od država članica zahtijeva se da utvrde planove performansi na nacionalnoj razini ili na razini funkcionalnih blokova zračnog prostora („FAB-ovi”), koji moraju obuhvaćati obvezujuće ciljeve performansi za svako referentno razdoblje plana performansi za usluge u zračnoj plovidbi i mrežne funkcije. Ti ciljevi performansi moraju biti u skladu s ciljevima na razini Unije koje je Komisija donijela za predmetno referentno razdoblje.

    (2)

    Ciljevi performansi na razini Unije za treće referentno razdoblje („RP3”) izvorno su utvrđeni u Provedbenoj odluci Komisije (EU) 2019/903 (3). Budući da su ti ciljevi performansi na razini Unije i nacrti planova performansi za treće referentno razdoblje, a koje su države članice potom dostavile u listopadu 2019., sastavljeni prije izbijanja pandemije bolesti COVID-19 u ožujku 2020., u njima nije uzeto u obzir znatno smanjenje zračnog prometa zbog mjera koje su države članice i treće zemlje poduzele radi suzbijanja epidemije.

    (3)

    Kao odgovor na utjecaj pandemije bolesti COVID-19 na pružanje usluga u zračnoj plovidbi u Provedbenoj uredbi Komisije (EU) 2020/1627 (4) utvrđene su izvanredne mjere za treće referentno razdoblje, kojima se odstupa od odredaba Provedbene uredbe (EU) 2019/317. Komisija je 2. lipnja 2021. donijela Provedbenu odluku Komisije (EU) 2021/891 (5) o utvrđivanju revidiranih ciljeva performansi na razini Unije za treće referentno razdoblje. Države članice Komisiji su na temelju toga u listopadu 2021. dostavile nacrte planova performansi s revidiranim lokalnim ciljevima performansi za treće referentno razdoblje.

    (4)

    Provedbena odluka komisije (EU) 2022/728 (6) upućena je Belgiji, Njemačkoj, Grčkoj, Francuskoj, Cipru, Latviji, Luksemburgu, Malti, Nizozemskoj, Rumunjskoj i Švedskoj. Komisija je u toj odluci utvrdila da rutni ciljevi performansi povezani s troškovnom učinkovitošću i kapacitetom iz nacrta plana performansi za treće referentno razdoblje za Helensku Republiku („Grčka”) nisu usklađeni s ciljevima performansi na razini Unije te je izdala preporuke za reviziju tih ciljeva.

    (5)

    Kao odgovor na agresivni rat Rusije protiv Ukrajine, koji je započeo 24. veljače 2022., Unija je donijela mjere ograničavanja kojima se ruskim zračnim prijevoznicima, svim zrakoplovima registriranima u Rusiji i svim zrakoplovima koji nisu registrirani u Rusiji, a koji su u vlasništvu ili zakupu ili pod drugim nadzorom bilo koje ruske fizičke ili pravne osobe, subjekta ili tijela, zabranjuje slijetanje na područje Unije, uzlijetanje s njega ili njegovo prelijetanje. Zbog tih je mjera ograničavanja i protumjera koje je donijela Rusija došlo do promjena u zračnom prometu u europskom zračnom prostoru. Neke su države članice ozbiljno pogođene znatnim smanjenjem broja prelijetanja u zračnom prostoru pod njihovom nadležnošću. Međutim, na razini Unije uočeni učinak na broj letova nije velik, za razliku od znatnog smanjenja zračnog prometa u Europi zbog izbijanja pandemije bolesti COVID-19.

    (6)

    Grčka je 13. srpnja 2022. dostavila revidirani nacrt plana performansi za treće referentno razdoblje („revidirani nacrt plana performansi”).

    (7)

    Tijelo za ocjenu performansi, koje pomaže Komisiji u provedbi plana performansi u skladu s člankom 11. stavkom 2. Uredbe (EZ) br. 549/2004, dostavilo je Komisiji izvješće u kojem izlaže svoje savjete u vezi s ocjenom revidiranog nacrta plana performansi za Grčku.

    (8)

    Komisija je u skladu s člankom 15. stavkom 1. Provedbene uredbe (EU) 2019/317 ocijenila usklađenost lokalnih ciljeva performansi iz revidiranog nacrta plana performansi za Grčku na temelju kriterija za ocjenjivanje utvrđenih u točki 1. Priloga IV. toj uredbi i uzimajući u obzir lokalne okolnosti. U pogledu svakog ključnog područja performansi i s njima povezanih ciljeva performansi Komisija je ocjenjivanje dopunila revizijom elemenata utvrđenih u točki 2. Priloga IV. Provedbenoj uredbi (EU) 2019/317.

    (9)

    U osnovnom predviđanju prometa Službe za statistiku i predviđanja Eurocontrola („STATFOR”) objavljenom u lipnju 2022. uzete su u obzir promijenjene okolnosti zračnog prometa u europskom zračnom prostoru. Na temelju tog predviđanja Komisija napominje da se ne očekuje da će Grčka doživjeti nepovoljne promjene u prometu tijekom trećeg referentnog razdoblja zbog ruskog rata protiv Ukrajine.

    OCJENA KOMISIJE

    Ocjena ciljeva performansi u ključnom području performansi povezanom sa sigurnošću

    (10)

    Komisija je u pogledu ključnog područja performansi povezanog sa sigurnošću ocijenila usklađenost ciljeva koje je dostavila Grčka u vezi s djelotvornošću upravljanja sigurnošću pružatelja usluga u zračnoj plovidbi („ANSP-ovi”) u skladu s točkom 1.1. Priloga IV. Provedbenoj uredbi (EU) 2019/317.

    (11)

    U nastavku su navedeni lokalni ciljevi performansi povezani sa sigurnošću koje je Grčka predložila u vezi s djelotvornošću upravljanja sigurnošću, raščlanjeni prema cilju upravljanja sigurnošću i izraženi kao razina provedbe:

    Grčka

    Ciljevi djelotvornosti upravljanja sigurnošću, izraženi kao razina provedbe (razine od A do D prema Agenciji Europske unije za sigurnost zračnog prometa)

    Predmetni pružatelj usluga u zračnoj plovidbi

    Cilj upravljanja sigurnošću

    2022.

    2023.

    2024.

    Ciljevi na razini Unije (2024.)

    HASP

    Politika i ciljevi u pogledu sigurnosti

    C

    C

    C

    C

    Upravljanje sigurnosnim rizikom

    C

    C

    D

    D

    Osiguranje sigurnosti

    C

    C

    C

    C

    Promicanje sigurnosti

    C

    C

    C

    C

    Kultura sigurnosti

    C

    C

    C

    C

    (12)

    Ciljevi performansi povezani sa sigurnošću koje je Grčka predložila za pružatelja usluga u zračnoj plovidbi, odnosno Helenskog pružatelja zrakoplovnih usluga („HASP”), usklađeni su s ciljevima performansi na razini Unije.

    (13)

    Komisija napominje da se u revidiranom nacrtu plana performansi koji je dostavila Grčka utvrđuju mjere za HASP u svrhu postizanja lokalnih ciljeva povezanih sa sigurnošću, uključujući mjere koje se odnose na osposobljavanje osoblja, izvješćivanje o događajima i istrage događaja, provođenje revizija sustava upravljanja sigurnošću, ispitivanja sigurnosti i upravljanje promjenama.

    (14)

    Stoga bi, s obzirom na navedeno u uvodnim izjavama 11., 12. i 13. te s obzirom na to da se sigurnosni ciljevi performansi na razini Unije, utvrđeni u Provedbenoj odluci (EU) 2021/891, moraju ostvariti do posljednje godine trećeg referentnog razdoblja, odnosno 2024., ciljeve u ključnom području performansi povezanom sa sigurnošću iz revidiranog nacrta plana performansi za Grčku trebalo smatrati usklađenima s ciljevima performansi na razini Unije.

    Ocjena ciljeva performansi u ključnom području performansi povezanom s okolišem

    (15)

    Kad je riječ o ključnom području performansi povezanom s okolišem, usklađenost ciljeva koje je dostavila Grčka u vezi s prosječnom učinkovitošću horizontalnog leta na ruti za stvarnu putanju ocijenjena je u skladu s točkom 1.2. Priloga IV. Provedbenoj uredbi (EU) 2019/317. U skladu s tim, predloženi ciljevi iz revidiranog nacrta plana performansi za Grčku uspoređeni su s relevantnim referentnim vrijednostima učinkovitosti horizontalnog leta na ruti utvrđenima u Planu poboljšanja europske mreže ruta („ERNIP”), koji je bio dostupan 2. lipnja 2021., odnosno na dan donošenja revidiranih ciljeva performansi na razini Unije za treće referentno razdoblje.

    (16)

    Kad je riječ o 2020., cilj performansi na razini Unije za treće referentno razdoblje u ključnom području performansi povezanom s okolišem, koji je prvotno utvrđen u Provedbenoj odluci (EU) 2019/903, prije izbijanja pandemije bolesti COVID-19, nije revidiran Provedbenom odlukom (EU) 2021/891 s obzirom na to da je razdoblje primjene tog cilja isteklo pa je stoga njegova provedba postala konačna bez mogućnosti retroaktivnih prilagodbi. Slično tomu, u revidiranim nacrtima planova performansi nije moguće retroaktivno izmijeniti lokalne ciljeve performansi u području okoliša za 2021. koje su države članice utvrdile u nacrtima planova performansi dostavljenima u listopadu 2021. Stoga bi usklađenost lokalnih ciljeva performansi u području okoliša s odgovarajućim ciljevima performansi na razini Unije trebalo ocijeniti s obzirom na 2022., 2023. i 2024.

    (17)

    U nastavku su navedeni ciljevi performansi u ključnom području performansi povezanom s okolišem koje je predložila Grčka i odgovarajuće nacionalne referentne vrijednosti za treće referentno razdoblje iz ERNIP-a, izražene kao prosječna učinkovitost horizontalnog leta na ruti za stvarnu putanju:

    Grčka

    2022.

    2023.

    2024.

    Ciljevi u ključnom području performansi povezanom s okolišem, izraženi kao prosječna učinkovitost horizontalnog leta na ruti za stvarnu putanju

    1,92  %

    1,92  %

    1,92  %

    Referentne vrijednosti

    1,92  %

    1,92  %

    1,92  %

    (18)

    Komisija primjećuje da su ciljevi u području okoliša koje je predložila Grčka jednaki odgovarajućim nacionalnim referentnim vrijednostima za 2022., 2023. i 2024.

    (19)

    Komisija napominje da je Grčka u svojem revidiranom nacrtu plana performansi predstavila mjere za postizanje lokalnih ciljeva povezanih s okolišem koje uglavnom ispunjavaju već postojeće pravne zahtjeve na temelju prava Unije te obuhvaćaju prijelazni plan za navigaciju koja se temelji na performansama, poboljšanja ruta službe zračnog prometa i uvođenje zračnog prostora slobodnih ruta od 24 sata.

    (20)

    Stoga bi, s obzirom na navedeno u uvodnim izjavama 17., 18. i 19., ciljeve u ključnom području performansi povezanom s okolišem iz revidiranog nacrta plana performansi za Grčku trebalo smatrati usklađenima s ciljevima performansi na razini Unije.

    Ocjena revidiranih ciljeva performansi u ključnom području performansi povezanom s kapacitetom

    (21)

    Komisija je u Provedbenoj odluci (EU) 2022/728 zaključila da predloženi ciljevi povezani s kapacitetom na ruti iz nacrta plana performansi za Grčku dostavljenog 2021., u vezi s prosječnim kašnjenjem u upravljanju protokom zračnog prometa na ruti („ATFM”) po letu, nisu usklađeni s ciljevima performansi na razini Unije. Grčka je u okviru svojeg revidiranog nacrta plana performansi predložila revidirane ciljeve povezane s kapacitetom na ruti.

    (22)

    Kad je riječ o 2020., cilj performansi na razini Unije za treće referentno razdoblje u ključnom području performansi povezanom s kapacitetom, koji je prvotno utvrđen u Provedbenoj odluci (EU) 2019/903, prije izbijanja pandemije bolesti COVID-19, nije revidiran Provedbenom odlukom (EU) 2021/891 s obzirom na to da je razdoblje primjene tog cilja isteklo pa je stoga njegova provedba postala konačna bez mogućnosti retroaktivnih prilagodbi. Slično tomu, u revidiranim nacrtima planova performansi nije moguće retroaktivno izmijeniti lokalne ciljeve performansi u području kapaciteta za 2021. koje su države članice utvrdile u nacrtima planova performansi dostavljenima u listopadu 2021. Stoga bi usklađenost lokalnih ciljeva performansi u području kapaciteta s odgovarajućim ciljevima performansi na razini Unije trebalo ocijeniti s obzirom na 2022., 2023. i 2024.

    (23)

    U tablici u nastavku prikazani su početni nacrt ciljeva performansi za treće referentno razdoblje povezanih s kapacitetom na ruti za zonu naplate u Grčkoj, kako je naveden u nacrtu plana performansi dostavljenom 2021., revidirani ciljevi performansi iz revidiranog nacrta plana performansi i odgovarajuće referentne vrijednosti iz Plana mrežnih operacija koji je bio dostupan 2. lipnja 2021., odnosno u trenutku donošenja revidiranih ciljeva performansi na razini Unije za treće referentno razdoblje.

    Grčka

    2022.

    2023.

    2024.

    Početni ciljevi povezani s kapacitetom na ruti (navedeni u nacrtu plana performansi dostavljenom 2021.), izraženi u minutama kašnjenja ATFM-a po letu

    0,26

    0,20

    0,20

    Revidirani ciljevi povezani s kapacitetom na ruti (navedeni u revidiranom nacrtu plana performansi), izraženi u minutama kašnjenja ATFM-a po letu

    0,14

    0,15

    0,15

    Referentne vrijednosti

    0,14

    0,15

    0,15

    (24)

    Usklađenost revidiranih ciljeva povezanih s kapacitetom na ruti koje je dostavila Grčka ocijenjena je u skladu s točkom 1.3. Priloga IV. Provedbenoj uredbi (EU) 2019/317 usporedbom tih ciljeva s relevantnim referentnim vrijednostima utvrđenima u Planu mrežnih operacija koji je bio dostupan 2. lipnja 2021. Komisija primjećuje da su ciljevi u području kapaciteta koje je predložila Grčka jednaki odgovarajućim nacionalnim referentnim vrijednostima za 2022., 2023. i 2024.

    (25)

    Komisija napominje da je Grčka u svojem revidiranom nacrtu plana performansi predstavila mjere za postizanje lokalnih ciljeva povezanih s kapacitetom na ruti. Te mjere obuhvaćaju povećanje broja kontrolora zračnog prometa u ekvivalentu punog radnog vremena do kraja trećeg referentnog razdoblja, uvođenje novog sustava ATM-a i uvođenje zračnog prostora slobodnih ruta od 24 sata.

    (26)

    Komisija smatra da je Grčka na odgovarajući način uzela u obzir preporuke iz članka 2. Provedbene odluke (EU) 2022/728 u području revizije ciljeva performansi povezanih s kapacitetom.

    (27)

    Stoga bi, s obzirom na navedeno u uvodnim izjavama od 23. do 26., ciljeve u ključnom području performansi povezanom s kapacitetom iz revidiranog nacrta plana performansi za Grčku trebalo smatrati usklađenima s ciljevima performansi na razini Unije.

    Pregled ciljeva povezanih s kapacitetom za terminalne usluge u zračnoj plovidbi

    (28)

    Kad je riječ o zračnim lukama obuhvaćenima područjem primjene Provedbene uredbe (EU) 2019/317, Komisija je dopunila svoju ocjenu ciljeva povezanih s kapacitetom na ruti revizijom ciljeva povezanih s kapacitetom za terminalne usluge u zračnoj plovidbi u skladu s točkom 2.1. podtočkom (b) Priloga IV. Provedbenoj uredbi (EU) 2019/317.

    (29)

    Komisija je u Provedbenoj odluci (EU) 2022/728 izrazila zabrinutost u vezi s ciljevima povezanima s kapacitetom terminala koje je Grčka predložila u nacrtu plana performansi dostavljenom 2021. te je smatrala da bi Grčka te ciljeve trebala dodatno obrazložiti ili revidirati na niže.

    (30)

    Komisija je utvrdila da grčki ciljevi povezani s kapacitetom terminala ostaju nepromijenjeni u revidiranom nacrtu plana performansi. Međutim, Komisija napominje da je Grčka propisno obrazložila i potkrijepila te ciljeve performansi, među ostalim pružanjem dodatnih informacija o mjerama povećanja kapaciteta kako bi se poboljšale performanse povezane s kašnjenjem pri dolasku ATFM-a tijekom trećeg referentnog razdoblja. Nadalje, Grčka izvješćuje da je počela usko surađivati s upraviteljem mreže kako bi se poboljšale performanse povezane s kašnjenjem pri dolasku ATFM-a u nekoliko zračnih luka, uključujući zračnu luku u Ateni. Uzimajući u obzir obrazloženja Grčke, Komisija nema daljnjih primjedbi o ciljevima povezanima s kapacitetom terminala iz revidiranog nacrta plana performansi.

    Ocjena revidiranih ciljeva performansi u ključnom području performansi povezanom s troškovnom učinkovitošću

    (31)

    Komisija je u Provedbenoj odluci (EU) 2022/728 zaključila da predloženi rutni ciljevi povezani s troškovnom učinkovitošću iz nacrta plana performansi za Grčku dostavljenog 2021. nisu usklađeni s ciljevima performansi na razini Unije. Grčka je u okviru svojeg revidiranog nacrta plana performansi predložila revidirane rutne ciljeve povezane s troškovnom učinkovitošću.

    (32)

    U tablici u nastavku prikazani su početni rutni ciljevi performansi za treće referentno razdoblje povezani s troškovnom učinkovitošću za zonu naplate u Grčkoj, kako su navedeni u nacrtu plana performansi dostavljenom 2021., i relevantni revidirani ciljevi performansi iz revidiranog nacrta plana performansi dostavljenog 2022.:

    Zona naplate rutnih naknada u Grčkoj

    Polazna vrijednost 2014.

    Polazna vrijednost 2019.

    2020.–2021.

    2022.

    2023.

    2024.

    Početni rutni ciljevi povezani s troškovnom učinkovitošću (navedeni u nacrtu plana performansi dostavljenom 2021.), izraženi kao utvrđeni jedinični rutni trošak (u realnim vrijednostima cijena iz 2017.)

    31,37  EUR

    23,20  EUR

    40,71  EUR

    32,60  EUR

    33,12  EUR

    32,93  EUR

    Revidirani rutni ciljevi povezani s troškovnom učinkovitošću (navedeni u revidiranom nacrtu plana performansi), izraženi kao utvrđeni jedinični rutni trošak (u realnim vrijednostima cijena iz 2017.)

    31,37  EUR

    23,20  EUR

    40,71  EUR

    27,86  EUR

    26,96  EUR

    27,98  EUR

    (33)

    Komisija primjećuje da je Grčka revidirala svoje lokalne ciljeve povezane s troškovnom učinkovitošću za 2022., 2023. i 2024. Ti ciljevi, u usporedbi s nacrtom plana performansi dostavljenim 2021., dovode do smanjenja ukupnog utvrđenog jediničnog troška od 16,1 % tijekom 2022., 2023. i 2024. i od 11,6 % tijekom trećeg referentnog razdoblja u cjelini. Ta smanjenja utvrđenog jediničnog troška proizlaze iz ažuriranih pretpostavki o prometu korištenih u revidiranom nacrtu plana performansi za 2022., 2023. i 2024. i iz na niže revidiranih utvrđenih troškova izraženih u realnim vrijednostima u cijenama iz 2017. za 2022., 2023. i 2024.

    (34)

    Komisija napominje da se predviđanja prometa upotrijebljena u revidiranom nacrtu plana performansi temelje na osnovnom predviđanju prometa službe STATFOR Eurocontrola iz lipnja 2022. Promjene predviđanja prometa za 2022., 2023. i 2024. prikazane su u tablici u nastavku:

    Zona naplate rutnih naknada u Grčkoj

    2022.

    2023.

    2024.

    Početno predviđanje prometa (navedeno u nacrtu plana performansi dostavljenom 2021.), izraženo u tisućama jedinica rutnih usluga

    5 445

    5 888

    6 140

    Ažurirano predviđanje prometa (navedeno u revidiranom nacrtu plana performansi), izraženo u tisućama jedinica rutnih usluga

    5 861

    6 584

    6 781

    Razlika

    +7,6  %

    +11,8  %

    +10,4  %

    (35)

    Revidirani utvrđeni troškovi za 2022., 2023. i 2024. izraženi u realnim vrijednostima u cijenama iz 2017. prikazani su u tablici u nastavku:

    Zona naplate rutnih naknada u Grčkoj

    2022.

    2023.

    2024.

    Početni utvrđeni troškovi u realnim vrijednostima u cijenama iz 2017. (navedeni u nacrtu plana performansi dostavljenom 2021.)

    178 milijuna EUR

    195 milijuna EUR

    202 milijuna EUR

    Revidirani utvrđeni troškovi u realnim vrijednostima u cijenama iz 2017. (navedeni u revidiranom nacrtu plana performansi)

    163 milijuna EUR

    178 milijuna EUR

    190 milijuna EUR

    Razlika

    –8,0  %

    –9,0  %

    –6,1  %

    (36)

    Revidirani nacrt plana performansi sadržava ažuriranu prognozu inflacije za Grčku za 2022., 2023. i 2024., kako je prikazano u tablici u nastavku:

    Zona naplate rutnih naknada u Grčkoj

    2022.

    2023.

    2024.

    Početni indeks inflacije, s predviđenom godišnjom promjenom inflacije u zagradama (podaci iz nacrta plana performansi dostavljenog 2021.)

    102,3

    (0,8  %)

    103,3

    (1,0  %)

    104,9

    (1,6  %)

    Revidirani indeks inflacije, s godišnjom promjenom inflacije u zagradama (podaci iz revidiranog nacrta plana performansi)

    106,5

    (4,5  %)

    107,9

    (1,3  %)

    109,7

    (1,6  %)

    (37)

    Iako je ažurirana prognoza inflacije viša, Komisija primjećuje da je Grčka nominalne utvrđene troškove za 2022., 2023. i 2024. revidirala na niže kako slijedi:

    Zona naplate rutnih naknada u Grčkoj

    2022.

    2023.

    2024.

    Početni utvrđeni troškovi u nominalnim vrijednostima (navedeni u nacrtu plana performansi dostavljenom 2021.)

    181 milijun EUR

    200 milijuna EUR

    210 milijuna EUR

    Revidirani utvrđeni troškovi u nominalnim vrijednostima (navedeni u revidiranom nacrtu plana performansi)

    172 milijuna EUR

    189 milijuna EUR

    204 milijuna EUR

    Razlika

    –4,8  %

    –5,5  %

    –2,6  %

    (38)

    Komisija je ocijenila usklađenost revidiranih ciljeva povezanih s troškovnom učinkovitošću koje je predložila Grčka u skladu s točkom 1.4. podtočkama (a), (b) i (c) Priloga IV. Provedbenoj uredbi (EU) 2019/317.

    (39)

    Kad je riječ o točki 1.4. podtočki (a) Priloga IV. Provedbenoj uredbi (EU) 2019/317, Komisija primjećuje da je kretanje utvrđenog rutnog jediničnog troška na razini zone naplate, koje je iznosilo +4,8 % tijekom trećeg referentnog razdoblja, slabije od kretanja na razini Unije koje je iznosilo +1,0 % tijekom istog razdoblja. Međutim, Komisija napominje da je to poboljšanje u odnosu na kretanja utvrđenog jediničnog troška od +9,1 %, izračunano na temelju nacrta plana performansi za Grčku dostavljenog 2021.

    (40)

    Kad je riječ o točki 1.4. podtočki (b) Priloga IV. Provedbenoj uredbi (EU) 2019/317, Komisija primjećuje da je dugoročno kretanje utvrđenog rutnog jediničnog troška na razini zone naplate, koje je iznosilo –1,3 % tijekom drugog i trećeg referentnog razdoblja, usklađeno s dugoročnim kretanjem na razini Unije, koje je iznosilo –1,3 % tijekom istog razdoblja. Komisija napominje da je to poboljšanje u odnosu na kretanja utvrđenog jediničnog troška od +0,5 %, izračunano na temelju nacrta planova performansi dostavljenih 2021.

    (41)

    Kad je riječ o točki 1.4. podtočki (c) Priloga IV. Provedbenoj uredbi (EU) 2019/317, Komisija primjećuje da je polazna vrijednost utvrđenog jediničnog troška u Grčkoj od 23,20 EUR, izražena u cijenama iz 2017., za 18,9 % niža od prosječne polazne vrijednosti od 28,59 EUR za EUR2017 relevantne usporedne skupine.

    (42)

    Kao što je navedeno u uvodnoj izjavi 40., jasno je da revidirani ciljevi Grčke povezani s troškovnom učinkovitošću dovode do dugoročnog kretanja utvrđenog jediničnog troška tijekom drugog i trećeg referentnog razdoblja, koje je usklađeno s odgovarajućim kretanjem na razini Unije. Nadalje, grčka polazna vrijednost za 2019. mnogo je niža od prosjeka odgovarajuće usporedne skupine. Napokon, Komisija napominje da je Grčka revidirala utvrđene troškove za treće referentno razdoblje u realnim i nominalnim vrijednostima na niže, pri čemu je dodatni promet planirala opsluživati na temelju ažuriranog predviđanja prometa za treće referentno razdoblje. Komisija stoga smatra da, kad je riječ o Grčkoj, odstupanje od kretanja utvrđenog jediničnog troška za treće referentno razdoblje na razini Unije ne isključuje usklađenost ciljeva performansi povezanih s troškovnom učinkovitošću s ciljevima performansi na razini Unije povezanima s troškovnom učinkovitošću.

    (43)

    Komisija stoga napominje da je Grčka na odgovarajući način uzela u obzir preporuke iz članka 3. Provedbene odluke (EU) 2022/728.

    (44)

    Stoga bi, s obzirom na navedeno u uvodnim izjavama od 32. do 43., ciljeve u ključnom području performansi povezanom s troškovnom učinkovitošću iz revidiranog nacrta plana performansi za Grčku trebalo smatrati usklađenima s ciljevima performansi na razini Unije.

    Pregled revidiranih ciljeva povezanih s troškovnom učinkovitošću za terminalne usluge u zračnoj plovidbi

    (45)

    Kad je riječ o zračnim lukama obuhvaćenima područjem primjene Provedbene uredbe (EU) 2019/317 kako je utvrđeno u članku 1. stavcima 3. i 4. te uredbe, Komisija je dopunila svoju ocjenu rutnih ciljeva povezanih s troškovnom učinkovitošću revizijom nacrta ciljeva povezanih s troškovnom učinkovitošću za terminalne usluge u zračnoj plovidbi u skladu s točkom 2.1. podtočkom (c) Priloga IV. Provedbenoj uredbi (EU) 2019/317.

    (46)

    Komisija je u Provedbenoj odluci (EU) 2022/728 izrazila zabrinutost u vezi s terminalnim ciljevima povezanima s troškovnom učinkovitošću koje je Grčka predložila u nacrtu plana performansi dostavljenom 2021. te je smatrala da bi Grčka te ciljeve trebala dodatno obrazložiti ili revidirati na niže. Komisija napominje da je Grčka te ciljeve revidirala na niže za 2022. i 2023., a povećala za 2024., za što nije pružila odgovarajuće obrazloženje.

    (47)

    Komisija primjećuje da je kretanje terminalnog utvrđenog jediničnog troška u Grčkoj od +7,7 % tijekom trećeg referentnog razdoblja i dalje više od stvarnog kretanja terminalnog utvrđenog jediničnog troška od –3,9 % zabilježenog tijekom drugog referentnog razdoblja. Nadalje, kretanje terminalnog utvrđenog jediničnog troška za treće referentno razdoblje pogoršalo se te je više od kretanja terminalnog utvrđenog jediničnog troška od +6,8 % zabilježenog u nacrtu plana performansi za Grčku dostavljenom 2021.

    (48)

    Stoga, s obzirom na navedeno u uvodnim izjavama 46. i 47., Komisija zaključuje da revidirani terminalni ciljevi performansi povezani s troškovnom učinkovitošću u Grčkoj i dalje izazivaju zabrinutost. Komisija stoga ponavlja svoje stajalište da bi Grčka te ciljeve trebala revidirati na niže ili pružiti odgovarajuća obrazloženja za njih, među ostalim za dodatna povećanja troškova primijenjena 2024. Komisija poziva Grčku da otkloni tu zabrinutost u vezi s donošenjem konačnog plana performansi u skladu s člankom 16. točkom (a) Provedbene uredbe (EU) 2019/317.

    Pregled programa poticaja iz članka 11. Provedbene uredbe (EU) 2019/317, koji dopunjava Komisijinu ocjenu ciljeva povezanih s kapacitetom

    (49)

    Komisija je u skladu s točkom 2.1. podtočkom (f) Priloga IV. Provedbenoj uredbi (EU) 2019/317 dopunila svoju ocjenu ciljeva povezanih s kapacitetom revizijom programa poticaja iz članka 11. Provedbene uredbe (EU) 2019/317. U tom je smislu ispitala ispunjavaju li predloženi programi poticaja materijalne zahtjeve iz članka 11. stavaka 1. i 3. Provedbene uredbe (EU) 2019/317.

    (50)

    Komisija je u Provedbenoj odluci (EU) 2022/728 zaključila da Grčka treba revidirati svoje programe poticaja za postizanje ciljeva povezanih s kapacitetom na ruti i kapacitetom terminala tako da se maksimalna financijska nepogodnost koja proizlazi iz tih programa poticaja utvrdi na razini koja znatno utječe na prihode izložene riziku. Komisija napominje da je Grčka revidirala svoje programe poticaja za postizanje ciljeva povezanih s kapacitetom na ruti i kapacitetom terminala tako što je posljedičnu maksimalnu financijsku nepogodnost utvrdila na razini koja je jednaka 2 % odnosno 1,5 % utvrđenih troškova. U toj se reviziji propisno uzimaju u obzir zaključci koje je Komisija navela u Provedbenoj odluci (EU) 2022/728. Komisija nema daljnjih primjedaba o programima poticaja iz revidiranog nacrta plana performansi za Grčku.

    ZAKLJUČCI

    (51)

    S obzirom na sve navedeno Komisija zaključuje da su ciljevi performansi iz revidiranog nacrta plana performansi koji je dostavila Grčka u skladu s ciljevima performansi na razini Unije,

    DONIJELA JE OVU ODLUKU:

    Članak 1.

    Ciljevi performansi iz revidiranog nacrta plana performansi koji je Grčka dostavila u skladu s Uredbom (EZ) br. 549/2004, a koji su navedeni u Prilogu ovoj Odluci, usklađeni su s ciljevima performansi na razini Unije za treće referentno razdoblje utvrđenima u Provedbenoj odluci (EU) 2021/891.

    Članak 2.

    Ova je Odluka upućena Helenskoj Republici.

    Sastavljeno u Bruxellesu 5. prosinca 2022.

    Za Komisiju

    Adina VĂLEAN

    Članica Komisije


    (1)  SL L 96, 31.3.2004., str. 1.

    (2)  SL L 56, 25.2.2019., str. 1.

    (3)  Provedbena odluka Komisije (EU) 2019/903 od 29. svibnja 2019. kojom se postavljaju ciljevi performansi na razini Unije za mrežu za upravljanje zračnim prometom za treće referentno razdoblje koje počinje 1. siječnja 2020. i završava 31. prosinca 2024. godine (SL L 144, 3.6.2019., str. 49.).

    (4)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2020/1627 od 3. studenoga 2020. o izvanrednim mjerama za treće referentno razdoblje (2020.–2024.) programa performansi i sustava utvrđivanja naknada u okviru jedinstvenog europskog neba zbog pandemije bolesti COVID-19 (SL L 366, 4.11.2020., str. 7.).

    (5)  Provedbena odluka Komisije (EU) 2021/891 od 2. lipnja 2021. o utvrđivanju revidiranih ciljeva performansi na razini Unije za mrežu za upravljanje zračnim prometom za treće referentno razdoblje (2020.–2024.) i o stavljanju izvan snage Provedbene odluke (EU) 2019/903 (SL L 195, 3.6.2021., str. 3.).

    (6)  Provedbena odluka Komisije (EU) 2022/728 od 13. travnja 2022. o neusklađenosti određenih ciljeva performansi navedenih u nacrtima planova performansi na nacionalnoj razini i na razini funkcionalnog bloka zračnog prostora koje su dostavili Belgija, Njemačka, Grčka, Francuska, Cipar, Latvija, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Rumunjska i Švedska u skladu s Uredbom (EZ) br. 549/2004 Europskog parlamenta i Vijeća s ciljevima performansi na razini Unije za treće referentno razdoblje te o donošenju preporuka za reviziju tih ciljeva (SL L 135, 12.5.2022., str. 4.).


    PRILOG

    Ciljevi performansi iz revidiranog nacrta plana performansi, koji je Grčka dostavila u skladu s Uredbom (EZ) br. 549/2004, za koje je utvrđeno da su usklađeni sciljevima performansi na razini Unije za treće referentno razdoblje

    KLJUČNO PODRUČJE PERFORMANSI POVEZANO SA SIGURNOŠĆU

    Djelotvornost upravljanja sigurnošću

    Grčka

    Ciljevi djelotvornosti upravljanja sigurnošću, izraženi kao razina provedbe (razine od A do D prema EASA-i)

    Predmetni pružatelj usluga u zračnoj plovidbi

    Cilj upravljanja sigurnošću

    2022.

    2023.

    2024.

    HASP

    Politika i ciljevi u pogledu sigurnosti

    C

    C

    C

    Upravljanje sigurnosnim rizikom

    C

    C

    D

    Osiguranje sigurnosti

    C

    C

    C

    Promicanje sigurnosti

    C

    C

    C

    Kultura sigurnosti

    C

    C

    C

    KLJUČNO PODRUČJE PERFORMANSI POVEZANO S OKOLIŠEM

    Prosječna učinkovitost horizontalnog leta na ruti za stvarnu putanju

    Grčka

    2022.

    2023.

    2024.

    Ciljevi u ključnom području performansi povezanom s okolišem, izraženi kao prosječna učinkovitost horizontalnog leta na ruti za stvarnu putanju

    1,92  %

    1,92  %

    1,92  %

    KLJUČNO PODRUČJE PERFORMANSI POVEZANO S KAPACITETOM

    Prosječno rutno kašnjenje ATFM-a u minutama po letu

    Grčka

    2022.

    2023.

    2024.

    Revidirani ciljevi povezani s kapacitetom na ruti, izraženi u minutama kašnjenja ATFM-a po letu

    0,14

    0,15

    0,15

    KLJUČNO PODRUČJE PERFORMANSI POVEZANO S TROŠKOVNOM UČINKOVITOŠĆU

    Utvrđeni jedinični trošak za rutne usluge u zračnoj plovidbi

    Zona naplate rutnih naknada u Grčkoj

    Polazna vrijednost 2014.

    Polazna vrijednost 2019.

    2020.–2021.

    2022.

    2023.

    2024.

    Revidirani rutni ciljevi povezani s troškovnom učinkovitošću, izraženi kao utvrđeni jedinični rutni trošak (u realnim vrijednostima cijena za 2017.)

    31,37  EUR

    23,20  EUR

    40,71  EUR

    27,86  EUR

    26,96  EUR

    27,98  EUR


    Naar boven