Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020R0911

Provedbena uredba Komisije (EU) 2020/911 оd 30. lipnja 2020. o značajkama bežičnih pristupnih točaka kratkog dometa u skladu s člankom 57. stavkom 2. Direktive (EU) 2018/1972 Europskog parlamenta i Vijeća o Europskom zakoniku elektroničkih komunikacija (Tekst značajan za EGP)

C/2020/4299

SL L 208, 1.7.2020, p. 48–51 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 17/07/2020

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2020/911/oj

1.7.2020   

HR

Službeni list Europske unije

L 208/48


PROVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2020/911

оd 30. lipnja 2020.

o značajkama bežičnih pristupnih točaka kratkog dometa u skladu s člankom 57. stavkom 2. Direktive (EU) 2018/1972 Europskog parlamenta i Vijeća o Europskom zakoniku elektroničkih komunikacija

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Direktivu (EU) 2018/1972 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2018. o Europskom zakoniku elektroničkih komunikacija (1), a posebno njezin članak 57. stavak 2.,

budući da:

(1)

Kako je navedeno u Direktivi (EU) 2018/1972, budući da je vjerojatno da će bežične pristupne točke kratkog dometa i male snage pozitivno utjecati na korištenje radiofrekvencijskim spektrom i na razvoj bežičnih komunikacija u Uniji, trebalo bi olakšati tako da se za njihovo postavljanje ne zahtijevaju dozvole.

(2)

Bežična pristupna točka kratkog dometa sastoji se od raznih elemenata kao što su jedinica za obradu signala, antenski sustav, kabelske veze i ormarić. U određenim slučajevima antenski sustav ili neki njegovi dijelovi mogu se instalirati neovisno od drugih elemenata bežične pristupne točke kratkog dometa te spojiti s pomoću jednog namjenskog kabela ili više njih. To mogu biti primjerice razdijeljeni antenski ili radijski sustavi koje upotrebljava jedan ili više operatora. Bežična pristupna točka kratkog dometa može biti izrađena tako da služi dvama korisnicima spektra ili više njih.

(3)

Kako bi se zajamčilo prihvaćanje javnosti i održivo postavljanje, bežične pristupne točke kratkog dometa iz članka 57. stavka 1. drugog podstavka Direktive (EU) 2018/1972 trebale bi biti vizualno neupadljive. Kako bi se to postiglo, te pristupne točke ne bi smjele biti vidljive ili bi na nosivu strukturu trebale biti postavljene na vizualno neupadljiv način. Njihov bi rad trebao omogućavati visoku razinu zaštite javnog zdravlja, kako je utvrđeno u Preporuci Vijeća 1999/519/EZ (2) o ograničavanju izloženosti stanovništva elektromagnetskim poljima (EMF).

(4)

Direktivom 2014/53/EU Europskog parlamenta i Vijeća (3) o usklađivanju zakonodavstava država članica o stavljanju na raspolaganje radijske opreme na tržištu predviđeno je da se radijska oprema, uključujući bežičnu pristupnu točku kratkog dometa, izrađuje tako da omogućava zaštitu zdravlja i sigurnosti ljudi.

(5)

Fizičke i tehničke značajke bežičnih pristupnih točaka kratkog dometa iz članka 57. stavka 1. drugog podstavka Direktive (EU) 2018/1972 trebale bi se stoga definirati s obzirom na najveći volumen, ograničenje težine i najveću snagu emisije za povezivost korisnika. Odabirom najvećeg volumena radi ograničenja vizualne upadljivosti bežične pristupne točke kratkog dometa trebala bi se omogućiti fleksibilnost i prilagodljivost dizajna fizičkim i tehničkim značajkama nosive strukture.

(6)

Studija „Light Deployment Regime for Small-Area Wireless Access Points (SAWAPs)” (4) (Pojednostavnjena rješenja za postavljanje bežičnih pristupnih točaka kratkog dometa), koju je naručila Komisija, pokazala je da bi se ograničenim volumenom od 20 litara morali moći obuhvatiti glavni elementi bežične pristupne točke kratkog dometa uz osiguravanje neupadljivosti. Taj bi se najveći volumen trebao primjenjivati na svako postavljanje bežične pristupne točke kratkog dometa koja služi jednom korisniku spektra te na postavljanje više bežičnih pristupnih točaka kratkog dometa koje su smještene na istu infrastrukturnu lokaciju ili malu površinu, kao što su stup ulične rasvjete, semafor, reklamni pano ili autobusna stanica, što bi zbog fizičkih dimenzija i/ili gustoće na određenom prostoru vjerojatno dovelo do vizualne zakrčenosti.

(7)

Bežične pristupne točke kratkog dometa trebale bi biti usklađene s europskom usklađenom normom EN 62232:2017 (5)„Određivanje jakosti, gustoće snage i SAR-a RF polja u blizini radiokomunikacijskih baznih postaja za potrebe vrednovanja ljudske izloženosti”, kojom je predviđen način instalacije baznih stanica s obzirom na njihovu snagu emisije radi potrebe procjene izloženosti ljudi elektromagnetskim poljima (EMF) u skladu s ograničenjima utvrđenima u Preporuci 1999/519/EZ.

(8)

Ta se norma primjenjuje na sve vrste baznih stanica, razvrstane u pet instalacijskih razreda koji odgovaraju različitim ograničenjima ekvivalentne izotropno izračene snage (EIRP), od nekoliko milivata (razred E0), preko 2 vata (razred E2), 10 vata (razred E10) i 100 vata (razred E100), do više od 100 vata (razred E+). Od svih tih razreda, s obzirom na sigurnosnu udaljenost pri instalaciji koju treba primjenjivati u skladu s tom normom, a budući da je Direktivom (EU) 2018/1972 predviđeno da bežične pristupne točke kratkog dometa trebaju sadržavati opremu male snage, ova Uredba trebala bi se primjenjivati samo na instalacijske razrede E0, E2 i E10. U tablici 2. u točki 6.2.4. norme EN 62232:2017 zahtijeva se da najmanji zračeći dio antene iz razreda E10 bude smješten na visini od najmanje 2,2 metra iznad javnog pješačkog puta kako bi se osigurala udaljenost od najmanje 20 cm između glavne latice antene i tijela čovjeka visokog 2 m (6).

(9)

Instalacija bežičnih pristupnih točaka kratkog dometa iz razreda E10, koje će vjerojatno iskoristiti najveće ograničenje volumena od 20 litara, u zatvorenim bi prostorima iz estetskih razloga trebala biti ograničena na velike zatvorene prostore s visinom stropa od najmanje 4 metra, kao što su muzeji, stadioni, konferencijski centri, zračne luke, stanice podzemne željeznice, željezničke stanice ili trgovački centri.

(10)

Težina i oblik bežične pristupne točke kratkog dometa ne bi smjeli zahtijevati strukturno ojačanje potporne strukture.

(11)

Ako se u budućnosti relevantne norme izmijene te se počnu primjenjivati na pristupne točke kratkog dometa koje upotrebljavaju aktivne antenske sustave, takve pristupne točke ne bi trebale biti obuhvaćene pravilima koja omogućuju izuzeće od obveze posjedovanja dozvole.

(12)

Kako bi se nadležnim tijelima omogućili nadzor i praćenje, posebno ako je na istoj lokaciji smješteno više antenskih sustava, svaki operator koji je postavio bežične pristupne točke kratkog dometa u skladu sa značajkama utvrđenima u ovoj Uredbi trebao bi pravodobno obavijestiti nadležno tijelo o instalaciji i lokaciji tih pristupnih točaka.

(13)

Ovom Uredbom ne dovode se u pitanje ovlasti država članica da utvrde agregirane razine EMF-a do kojih dolazi u kolokacijama ili agregacijama na lokalnom području bežičnih pristupnih točaka kratkog dometa iz članka 57. stavka 1. drugog podstavka Direktive (EU) 2018/1972 te da osiguraju njihovu usklađenost s primjenjivim ograničenjima agregirane izloženosti u skladu s pravom Unije na način koji ne uključuje izdavanje pojedinačnih dozvola.

(14)

Provedbu ove Uredbe trebalo bi redovito pratiti kako bi se, ako to bude potrebno, omogućilo njezino preispitivanje, uzimajući u obzir nacionalnu praksu i razvoj normi, posebno u pogledu uvrštavanja aktivnih antenskih sustava.

(15)

Ovom Uredbom ne dovode se u pitanje nacionalne mjere koje se odnose na sigurnost, pružanje komunalnih usluga i poštovanje privatnog vlasništva, uključujući pravo vlasnika na određivanje upotrebe njihove imovine.

(16)

Ovom Uredbom ne dovodi se u pitanje primjena manje ograničavajućih nacionalnih pravila za postavljanje bežičnih pristupnih točaka kratkog dometa radi omogućavanja odgovarajuće gustoće i vizualne neupadljivosti bežičnih pristupnih točaka kratkog dometa.

(17)

Mjere predviđene u ovoj Uredbi u skladu su s mišljenjem Odbora za komunikacije,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Ovom Uredbom utvrđuju se fizičke i tehničke značajke bežičnih pristupnih točaka kratkog dometa iz članka 57. stavka 1. drugog podstavka Direktive (EU) 2018/1972.

Ova Uredba ne primjenjuje se na bežične pristupne točke kratkog dometa s aktivnim antenskim sustavom.

Članak 2.

Za potrebe ove Uredbe, primjenjuju se sljedeće definicije:

1.

„ekvivalentna izotropno izračena snaga (EIRP)” znači umnožak snage privedene anteni i dobitka antene u danom smjeru, u odnosu na izotropnu antenu;

2.

„antenski sustav” znači hardverski dio bežične pristupne točke kratkog dometa koji zrači radiofrekvencijsku energiju radi pružanja bežične povezivosti krajnjim korisnicima;

3.

„aktivni antenski sustav (AAS)” znači antenski sustav bežične pristupne točke kratkog dometa s kontinuiranim prilagođavanjem amplitude i/ili faze između elemenata antene kojim se postiže dijagram zračenja koji se mijenja ovisno o kratkotrajnim promjenama u radiookolini. To ne obuhvaća dugoročnu promjenu oblika snopa kao što je fiksni električni nagib nadolje. Ako je bežična pristupna točka kratkog dometa opremljena AAS-om, AAS je integrirani dio te pristupne točke;

4.

„zatvoreni prostor” znači svaki prostor, uključujući prijevozna sredstva, koji ima strop ili krov ili fiksnu ili pomičnu strukturu ili uređaj koji može zakriti sav taj prostor te koji je, osim vrata, prozora i prolaza, u potpunosti zatvoren zidovima ili stijenama, trajno ili privremeno, bez obzira na vrstu materijala od kojeg su izrađeni krov, zidovi ili stijene te bez obzira na to je li struktura trajna ili privremena;

5.

„otvoreni prostor” znači svaki prostor koji nije zatvoreni prostor.

Članak 3.

1.   Bežične pristupne točke kratkog dometa iz članka 57. stavka 1. drugog podstavka Direktive (EU) 2018/1972 moraju biti potpuno i sigurno ugrađene u nosivu strukturu, dakle ne smiju biti vidljive javnosti, ili moraju ispunjavati uvjete iz točke A Priloga ovoj Uredbi te uvjete europske norme iz točke B Priloga ovoj Uredbi.

2.   Stavkom 1. ne dovode se u pitanje ovlasti država članica da odrede agregirane razine EMF-a do kojih dolazi u kolokacijama ili agregacijama na lokalnom području bežičnih pristupnih točaka kratkog dometa te da osiguraju usklađenost s primjenjivim ograničenjima agregirane izloženosti EMF-ima u skladu s pravom Unije na drugi način osim izdavanjem pojedinačnih dozvola.

3.   Operatori koji su postavili bežične pristupne točke kratkog dometa usklađene sa značajkama utvrđenima u stavku 1. obavještavaju nadležna tijela o instalaciji i lokaciji tih pristupnih točaka.

Članak 4.

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Primjenjuje se od 21. prosinca 2020.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 30. lipnja 2020.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)   SL L 321, 17.12.2018., str. 36.

(2)  Preporuka Vijeća 1999/519/EZ od 12. srpnja 1999. o ograničavanju izloženosti stanovništva elektromagnetskim poljima (od 0 do 300 GHz) (SL L 199., 30.7.1999., str. 59.).

(3)  Direktiva 2014/53/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 16. travnja 2014. o usklađivanju zakonodavstava država članica o stavljanju na raspolaganje radijske opreme na tržištu i stavljanju izvan snage Direktive 1999/5/EZ (SL L 153, 22.5.2014., str. 62.).

(4)  Smart 2018/0017, https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/463e2d3d-1d8f-11ea-95ab-01aa75ed71a1/language-en/format-PDF/source-112125706

(5)  Primjenjivo na frekvencijski raspon 110 MHz–100 GHz.

(6)  Prilog C.4 normi EN 62232:2017


PRILOG

A.   Uvjeti iz članka 3. stavka 1.

1.

Ukupni volumen vidljivog dijela bežične pristupne točke kratkog dometa kojom se služi jedan ili više korisnika spektra ne smije premašivati 20 litara.

2.

Ukupni volumen vidljivih dijelova više zasebnih bežičnih pristupnih točaka kratkog dometa koje su smještene na istu infrastrukturnu lokaciju male površine, kao što su stup ulične rasvjete, semafor, reklamni pano ili autobusna stanica, ne smije premašivati 20 litara.

3.

U slučaju da se antenski sustav i drugi dijelovi bežične pristupne točke kratkog dometa, kao što su radiofrekvencijska jedinica, digitalni procesor, jedinica za pohranu, rashladni sustav, uređaj za napajanje, kabelski priključci, posrednički elementi ili elementi za uzemljenje i fiksiranje, instaliraju zasebno, nijedan njihov dio koji premašuje 20 litara ne smije biti vidljiv.

4.

Bežične pristupne točke kratkog dometa moraju biti u skladu s vizualnim značajkama koje omogućuju vizualnu usklađenost s nosivom strukturom, moraju biti veličine razmjerne ukupnoj veličini nosive strukture, skladnog oblika, neutralnih boja i skrivenih kabela te ne smiju, zajedno s drugim bežičnim pristupnim točkama kratkog dometa koje su već instalirane na lokacijama u blizini, dovesti do vizualne zakrčenosti.

5.

Težina i oblik bežične pristupne točke kratkog dometa ne smiju zahtijevati strukturno ojačanje nosive strukture.

B.   Zahtjevi europske norme iz članka 3. stavka 1.

1.

Postavljanje je u skladu s instalacijskim razredima E0, E2 i E10 iz tablice 2. u točki 6.2.4. europske norme EN 62232:2017 „Određivanje jakosti, gustoće snage i SAR-a RF polja u blizini radiokomunikacijskih baznih postaja za potrebe vrednovanja ljudske izloženosti”.

2.

Bežična pristupna točka kratkog dometa instalacijskog razreda E10 postavlja se isključivo na otvorenom prostoru ili u zatvorenom prostoru s visinom stropa od najmanje 4 m.

3.

Ako je na istoj lokaciji smješteno više antenskih sustava (ili dijelova antenskih sustava) jedne ili više bežičnih pristupnih točaka kratkog dometa, kriteriji za EIRP iz točke 1. primjenjuju se na zbroj EIRP-a svih antenskih sustava (ili dijelova antenskih sustava) smještenih na toj lokaciji.

Top