Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D0538

Odluka Vijeća (ZVSP) 2019/538 od 1. travnja 2019. o potpori aktivnostima Organizacije za zabranu kemijskog oružja (OPCW) u okviru provedbe Strategije EU-a za sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje

ST/7039/2019/INIT

SL L 93, 2.4.2019, p. 3–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 30/04/2023: This act has been changed. Current consolidated version: 07/04/2022

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2019/538/oj

2.4.2019   

HR

Službeni list Europske unije

L 93/3


ODLUKA VIJEĆA (ZVSP) 2019/538

od 1. travnja 2019.

o potpori aktivnostima Organizacije za zabranu kemijskog oružja (OPCW) u okviru provedbe Strategije EU-a za sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o Europskoj uniji, a posebno njegov članak 28. stavak 1. i članak 31. stavak 1.,

uzimajući u obzir prijedlog Visokog predstavnika Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku,

budući da:

(1)

Europsko vijeće 12. prosinca 2003. donijelo je Strategiju EU-a za sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje („Strategija EU-a”), čije poglavlje III. sadržava popis mjera za suzbijanje takvog širenja.

(2)

Strategijom EU-a naglašava se ključna uloga Konvencije o zabrani razvijanja, proizvodnje, gomilanja i korištenja kemijskog oružja i o njegovu uništenju („CWC”) i Organizacije za zabranu kemijskog oružja („OPCW”) u stvaranju svijeta bez kemijskog oružja. Kao dio Strategije EU-a Unija se obvezala raditi na univerzalnom poštovanju ključnih ugovora i sporazuma u području razoružavanja i neširenja oružja, uključujući CWC. Ciljevi Strategije EU-a u skladu su s ciljevima OPCW-a u kontekstu njegove odgovornosti za provedbu CWC-a.

(3)

Vijeće je 22. studenoga 2004. donijelo Zajedničku akciju 2004/797/ZVSP (1) o potpori aktivnostima OPCW-a. Nakon isteka te zajedničke akcije uslijedile su Zajednička akcija Vijeća 2005/913/ZVSP (2) pa Zajednička akcija Vijeća 2007/185/ZVSP (3). Nakon Zajedničke akcije Vijeća 2007/185/ZVSP uslijedile su odluke Vijeća 2009/569/ZVSP (4), 2012/166/ZVSP (5) i (ZVSP) 2015/259 (6). Odluka (ZVSP) 2015/259 istekla je 23. ožujka 2018.

(4)

Vijeće je 26. veljače 2018. donijelo Odluku (ZVSP) 2018/294 (7) kojom je predviđeno produljenje važenja Odluke (ZVSP) 2015/259 kako bi se omogućio nastavak provedbe aktivnosti do 23. prosinca 2018.

(5)

Nastavak takve intenzivne i ciljane pomoći Unije OPCW-u potreban je u kontekstu aktivne provedbe poglavlja III. Strategije EU-a. Postoji potreba za daljnjim djelovanjem kako bi se poboljšalo kapacitete država stranaka CWC-a („države stranke”) za ispunjavanje obveza u okviru CWC-a, pripravnost država stranaka za sprečavanje napada koji uključuju otrovne kemikalije i odgovor na njih te međunarodnu suradnju u području kemijskih aktivnosti. Daljnje je djelovanje potrebno i kako bi se poduprla sposobnost OPCW-a za prilagodbu dostignućima u području znanosti i tehnologije te poboljšali kapaciteti OPCW-a za uklanjanje prijetnje koju predstavlja upotreba kemijskog oružja. Trebalo bi nastaviti s mjerama povezanima s univerzalizacijom CWC-a te bi ih trebalo prilagoditi i usmjeriti na sve manji broj država koje nisu stranke CWC-a.

(6)

Vijeće je 16. travnja 2018. usvojilo zaključke u kojima je, među ostalim, utvrđeno stajalište Unije s obzirom na četvrto posebno zasjedanje Konferencije država stranaka radi provedbe revizije funkcioniranja Konvencije o kemijskom oružju („Četvrta revizijska konferencija”) koje je održano u Haagu od 21. do 30. studenoga 2018.

(7)

Unija pruža političku, financijsku i materijalnu potporu operacijama OPCW-a u Siriji čiji je cilj potpuno uništenje sirijskog kemijskog oružja i sredstava. U skladu s time, Vijeće je 9. prosinca 2013. donijelo Odluku 2013/726/ZVSP (8) u potporu aktivnostima OPCW-a u okviru Rezolucije Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda („RVSUN”) 2118 (2013), Odluci Izvršnog vijeća OPCW-a od 27. rujna 2013. o uništavanju sirijskog kemijskog oružja te naknadnim i povezanim rezolucijama i odlukama. Nakon Odluke 2013/726/ZVSP uslijedila je Odluka Vijeća (ZVSP) 2017/2303 (9), koja je donesena 12. prosinca 2017. Osim toga, Vijeće je 30. studenoga 2015. donijelo Odluku (ZVSP) 2015/2215 (10) u potporu RVSUN-u 2235 (2015).

(8)

Na četvrtom posebnom zasjedanju Konferencije država stranaka održanom 27. lipnja 2018. donesena je Odluka C-SS-4/DEC.3 o uklanjanju prijetnje koju predstavlja upotreba kemijskog oružja. Europsko vijeće u svojim je zaključcima od 28. lipnja 2018. izrazilo predanost Unije potpori ishodâ te odluke,

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

1.   U svrhu neposredne i praktične primjene pojedinih elemenata Strategije EU-a, Unija pruža potporu aktivnostima OPCW-a sa sljedećim ciljevima:

poboljšanje kapaciteta država stranaka u ispunjavanju obveza u okviru CWC-a,

pospješivanje pripravnosti država stranaka za sprečavanje i odgovor na napade koji uključuju otrovne kemikalije,

unapređenje međunarodne suradnje u području kemijskih aktivnosti,

podupiranje sposobnosti OPCW-a za prilagodbu dostignućima u području znanosti i tehnologije,

poboljšanje kapaciteta OPWC-a za uklanjanje prijetnje koju predstavlja upotreba kemijskog oružja,

promicanje univerzalnosti poticanjem država koje nisu stranke da se pridruže CWC-u.

2.   U kontekstu stavka 1. Unija podupire sljedeće aktivnosti povezane s projektima OPCW-a usklađenima s mjerama strategije EU-a:

Projekt I.: Centar OPCW-a za kemiju i tehnologiju i provedba Odluke C-SS-4/DEC.3 o uklanjanju prijetnje koju predstavlja upotreba kemijskog oružja

Aktivnosti:

projekt modernizacije laboratorija,

provedba Odluke C-SS-4/DEC.3.

Projekt II.: Demilitarizacija i neširenje kemijskog oružja

Aktivnosti:

posjeti predstavnikâ Izvršnog vijeća i promatračâ država stranaka Narodnoj Republici Kini i Sjedinjenim Američkim Državama radi stjecanja uvida u programe uništenja,

šire i intenzivnije korištenje sustavom Enterprise Content Management (ECM),

uvođenje cjelovitog telekomunikacijskog rješenja za svo relevantno osoblje Tehničkog tajništva OPCW-a.

Projekt III.: Pomoć i zaštita u afričkim državama strankama

Aktivnosti:

operativno osposobljavanje za osobe koje prve interveniraju u hitnim slučajevima,

osposobljavanje za edukatore u području pomoći i zaštite za skupinu afričkih država.

Projekt IV.: Međunarodna suradnja

Aktivnosti:

osposobljavanje za rukovoditelje namijenjeno višim rukovoditeljima iz industrije, oblikovateljima politika i bivšim sudionicima Povezanog programa OPCW-a,

projekt povezivanja laboratorija,

forum za žene o upotrebi kemije u mirovne svrhe i tečaj za razvoj osnovnih analitičkih sposobnosti za kemičarke,

obrazovanje i osposobljavanje za mlade o upotrebi kemije u mirovne svrhe,

tečaj za razvoj analitičkih sposobnosti za analitičke kemičare u afričkim državama strankama,

tečaj o sigurnosti kemikalija i o upravljanju sigurnošću za afričke države stranke.

Projekt V.: Univerzalnost i informiranje javnosti

Aktivnosti:

razvoj modula za e-učenje,

prijevod alata i materijala za obrazovanje i informiranje javnosti te njihova distribucija,

potpora sudjelovanju nevladinih organizacija u aktivnostima OPCW-a,

popratna događanja na marginama konferencija država stranaka.

Projekt VI.: Nacionalna provedba

Aktivnosti:

forum globalnih dionika.

Projekt VII.: Znanost i tehnologija

Aktivnosti:

natječaj za utvrđivanje biomarkera u biljkama,

potpora privremenim radnim skupinama Znanstvenog savjetodavnog odbora OPCW-a.

Detaljan opis aktivnosti OPCW-a iz ovog stavka koje podupire Unija nalazi se u Prilogu.

Članak 2.

1.   Visoki predstavnik Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku (VP) odgovoran je za provedbu ove Odluke.

2.   Tehničku provedbu projekata iz članka 1. stavka 2. obavlja Tehničko tajništvo OPCW-a („Tehničko tajništvo”). Ono tu zadaću provodi pod odgovornošću i nadzorom VP-a. U tu svrhu VP sklapa potrebne aranžmane s Tehničkim tajništvom.

Članak 3.

1.   Financijski referentni iznos za provedbu projekata iz članka 1. stavka 2. iznosi 11 601 256 EUR.

2.   Rashodima koji se financiraju iz iznosa navedenog u stavku 1. upravlja se u skladu s postupcima i pravilima koji se primjenjuju na opći proračun Unije.

3.   Komisija nadzire ispravnost upravljanja rashodima iz stavka 2. U tu svrhu ona sklapa sporazum o financiranju s Tehničkim tajništvom. Tim sporazumom utvrđuje se da Tehničko tajništvo treba osigurati vidljivost doprinosa Unije koja je razmjerna njegovoj veličini te odrediti mjere kojima se olakšava razvoj sinergija i izbjegava udvostručavanje aktivnosti.

4.   Komisija nastoji sklopiti sporazum o financiranju iz stavka 3. u najkraćem roku nakon stupanja na snagu ove Odluke. Ona obavješćuje Vijeće o svim teškoćama u tom procesu i o datumu sklapanja sporazuma.

Članak 4.

VP izvješćuje Vijeće o provedbi ove Odluke na temelju redovitih izvješća koje priprema Tehničko tajništvo. Izvješća VP-a predstavljaju temelj za evaluaciju koju provodi Vijeće. Komisija pruža informacije o financijskim aspektima projekata iz članka 1. stavka 2.

Članak 5.

1.   Ova Odluka stupa na snagu na dan donošenja.

2.   Ova Odluka prestaje važiti 36 mjeseci nakon datuma sklapanja sporazuma o financiranju iz članka 3. stavka 3. Međutim, ona prestaje važiti šest mjeseci nakon stupanja na snagu ako se navedeni sporazum o financiranju ne sklopi u tom roku.

Sastavljeno u Bruxellesu 1. travnja 2019.

Za Vijeće

Predsjednik

G. CIAMBA


(1)  Zajednička akcija Vijeća 2004/797/ZVSP od 22. studenoga 2004. o potpori aktivnostima OPCW-a u okviru provedbe Strategije EU-a za sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje (SL L 349, 25.11.2004., str. 63.).

(2)  Zajednička akcija Vijeća 2005/913/ZVSP od 12. prosinca 2005. o potpori aktivnostima OPCW-a u okviru provedbe Strategije EU-a za sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje (SL L 331, 17.12.2005., str. 34.).

(3)  Zajednička akcija Vijeća 2007/185/ZVSP od 19. ožujka 2007. o potpori aktivnostima OPCW-a u okviru provedbe Strategije EU-a za sprečavanje širenja oružja za masovno uništavanje (SL L 85, 27.3.2007., str. 10.).

(4)  Odluka Vijeća 2009/569/ZVSP od 27. srpnja 2009. o potpori aktivnostima OPCW-a u okviru provedbe Strategije EU-a za sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje (SL L 197, 29.7.2009., str. 96.).

(5)  Odluka Vijeća 2012/166/ZVSP od 23. ožujka 2012. o potpori aktivnostima Organizacije za zabranu kemijskog oružja (OPCW) u okviru provedbe Strategije EU-a za sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje (SL L 87, 24.3.2012., str. 49.).

(6)  Odluka Vijeća (ZVSP) 2015/259 od 17. veljače 2015. o potpori aktivnostima Organizacije za zabranu kemijskog oružja (OPCW) u okviru provedbe Strategije EU-a za sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje (SL L 43, 18.2.2015., str. 14.).

(7)  Odluka Vijeća (ZVSP) 2018/294 od 26. veljače 2018. o izmjeni Odluke (ZVSP) 2015/259 o potpori aktivnostima Organizacije za zabranu kemijskog oružja (OPCW) u okviru provedbe Strategije EU-a za sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje (SL L 55, 27.2.2018., str. 58.).

(8)  Odluka Vijeća 2013/726/ZVSP od 9. prosinca 2013. u potporu RVSUN-a 2118 (2013) i Odluke Izvršnog vijeća OPCW-a EC-M-33/Dec 1 u okviru provedbe Strategije EU-a za sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje (SL L 329, 10.12.2013., str. 41.).

(9)  Odluka Vijeća (ZVSP) 2017/2303 od 12. prosinca 2017. u potpori daljnjoj provedbi Rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a 2118 (2013) i Odluci Izvršnog vijeća Organizacije za zabranu kemijskog oružja (OPCW) EC-M-33/DEC.1 o uništenju sirijskog kemijskog oružja u okviru provedbe Strategije EU-a za sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje (SL L 329, 13.12.2017., str. 55.).

(10)  Odluka Vijeća (ZVSP) 2015/2215 od 30. studenoga 2015. u potporu RVSUN-u 2235 (2015), o uspostavi zajedničkog istražnog mehanizma OPCW-a i UN-a radi identifikacije počinitelja kemijskih napada u Sirijskoj Arapskoj Republici (SL L 314, 1.12.2015., str. 51.).


PRILOG

Potpora Unije aktivnostima OPCW-a u okviru provedbe Strategije EU-a za sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje

Projekt I. – Centar OPCW-a za kemiju i tehnologiju i provedba Odluke C-SS-4/DEC.3 o uklanjanju prijetnje koju predstavlja upotreba kemijskog oružja

Ciljevi

uklanjanje zaliha kemijskog oružja i objekata za proizvodnju kemijskog oružja podložno mjerama provjere predviđenima CWC-om

suzbijanje širenja kemijskog oružja primjenom mjera provjere i provedbenih mjera predviđenih CWC-om, koje služe i izgradnji povjerenja među državama strankama

pomoć i zaštita od kemijskog oružja i njegove upotrebe ili prijetnje koju ona predstavlja, u skladu s odredbama članka X. CWC-a

gospodarski i tehnološki razvoj putem međunarodne suradnje u području kemijskih aktivnosti čija svrha nije zabranjena CWC-om u skladu s odredbama članka XI.

potpuna i učinkovita provedba odredaba članka VII. CWC-a u državama strankama

Svrhe

provjera radi osiguravanja kontinuiranog povjerenja u usklađenost s odredbama

razvoj kapacitetâ za sprečavanje neprijateljske upotrebe otrovnih kemikalija i odgovor na njih te za njegovanje međunarodne suradnje

angažman kako bi se iskoristile sposobnosti drugih

organizacija koja nastavlja ispunjavati svoju svrhu

identifikacija počinitelja koji su upotrijebili kemijsko oružje u Sirijskoj Arapskoj Republici utvrđivanjem i dostavljanjem svih potencijalno relevantnih informacija o podrijetlu tog kemijskog oružja u slučajevima u kojima međunarodna misija za utvrđivanje činjenica („FFM”) utvrdi ili je utvrdila da je kemijsko oružje upotrijebljeno ili vjerojatno upotrijebljeno te u slučajevima o kojima zajednički istražni mehanizam („JIM”) OPCW-a i UN-a nije objavio izvješće

Rezultati

povećana operativna učinkovitost

poboljšana fizička sigurnost

pridržavanje najviših sigurnosnih standarda

dobar položaj za praćenje trenutačnih prijetnji te znanstvenih i tehnoloških dostignuća, vjerodostojnost i ugled koji će se podići zahvaljujući novom objektu

provedba istraga na temelju mandata iz Odluke C-SS-4/DEC.3

Aktivnosti

I.1.   Projekt modernizacije laboratorija

Laboratorij i logistički centar imaju ključnu ulogu u potpori provedbi CWC-a. Otkad su laboratorij i logistički centar prije više od 20 godina počeli s radom na trenutačnoj lokaciji u Rijswijku, predgrađu Haaga, zahtjevi u vezi s tim objektima znatno su se povećali. Dramatičan porast nerutinskih operacija posljednjih nekoliko godina dodatno je opteretio kapacitete tih objekata, a Odluka C-SS-4/DEC.3 vjerojatno će donijeti dodatne zahtjeve. Osim toga, države stranke sve učestalije traže potporu laboratorija u pogledu osposobljavanja kako bi unaprijedile svoje analitičke i tehničke kapacitete u području kemije. Kako bi riješio ta pitanja, OPCW je odlučio pokrenuti projekt modernizacije laboratorija i logističkog centra u obliku novog Centra za kemiju i tehnologiju (ChemTech Centre).

I.2.   Provedba Odluke C-SS-4/DEC.3

U operativnom stavku 10. Odluke C-SS-4/DEC.3 Konferencija država stranaka OPCW-a odlučila je da Tajništvo uspostavi aranžmane za identifikaciju počinitelja koji su upotrijebili kemijsko oružje u Sirijskoj Arapskoj Republici utvrđivanjem i dostavljanjem svih potencijalno relevantnih informacija o podrijetlu tog kemijskog oružja u slučajevima u kojima FFM utvrdi ili je utvrdio da je kemijsko oružje upotrijebljeno ili vjerojatno upotrijebljeno te u slučajevima o kojima JIM OPCW-a i UN-a nije objavio izvješće. U svrhu provedbe te odluke Tajništvo će uspostaviti tim za istragu i identifikaciju koji će svoje aktivnosti provoditi nepristrano i objektivno. Tim za istragu i identifikaciju bit će pod izravnim nadzorom glavnog direktora OPCW-a te će dostavljati izvješća Izvršnom vijeću i glavnom tajniku Ujedinjenih naroda.

Projekt II. – Demilitarizacija i neširenje kemijskog oružja

Ciljevi

potpora neširenju kemijskog oružja primjenom mjera provjere i provedbenih mjera predviđenih u CWC-u

unapređenje i osiguravanje uklanjanja zaliha kemijskog oružja i objekata za proizvodnju kemijskog oružja koji podliježu mjerama provjere predviđenima u CWC-u

doprinos potpunoj, učinkovitoj i nediskriminirajućoj provedbi svih odredaba CWC-a

Svrhe

provjera radi osiguravanja kontinuiranog povjerenja u usklađenost s odredbama

angažman kako bi se iskoristile sposobnosti drugih

organizacija koja nastavlja ispunjavati svoju svrhu

razvoj kapacitetâ za sprečavanje neprijateljske upotrebe otrovnih kemikalija i odgovor na njih te za njegovanje međunarodne suradnje

Rezultati

provedba relevantnih odluka o dovršetku uništenja kemijskog oružja

povećan prijenos znanja te povećana transparentnost i razumijevanje putem dionika OPCW-a

izgrađena potpora za prijenos težišta režima provjere CWC-a s razoružanja na sprečavanje ponovne pojave kemijskog oružja

proširene rutinske aktivnosti provjere s pomoću sustava upravljanja rizicima

poboljšana sposobnost OPCW-a za provedbu operacija u nepredviđenim slučajevima

proširene sposobnosti pomoći i zaštite OPCW-a kojima se podupire njezina usmjerenost i na sprečavanje ponovne pojave kemijskog oružja i na odgovor na nju

prilagođene strukture i procesi, prema potrebi, kojima se podupire neometanu tranziciju OPCW-a

Aktivnosti

II.1.   Posjeti predstavnikâ Izvršnog vijeća i promatračâ država stranaka Narodnoj Republici Kini i Sjedinjenim Američkim Državama radi stjecanja uvida u programe uništenja

Unija redovito podupire posjete Izvršnog vijeća (u okviru Zajedničke akcije 2007/185/ZVSP i odluka 2009/569/ZVSP, 2012/166/ZVSP i (ZVSP) 2015/259. Dosad obavljeni posjeti pokazali su se korisnim sredstvom za otklanjanje pitanja ili bojazni povezanih s programom države stranke koja posjeduje kemijsko oružje u pogledu ispunjavanja obveze njegova uništenja. Sve države stranke imat će koristi od tih posjeta, koji će pomoći u poboljšanju transparentnosti i izgradnji povjerenja u to da se ostvaruje napredak u pogledu potpunog uništavanja preostalog kemijskog oružja u skladu s odredbama CWC-a i podložno provjeri Tehničkog tajništva. Projektom bi se trebalo potaknuti šire sudjelovanje država stranaka u takvim posjetima, uzimajući u obzir odgovarajuće financijske kriterije i poduzimanje koraka radi osiguravanja odgovarajuće rotacije sudionika.

II.2.   Šire i intenzivnije korištenje sustavom Enterprise Content Management (ECM)

Sustav ECM uglavnom je dostupan korisnicima u Odjelu za provjeru koji imaju pristup OPCW-ovoj mreži utemeljenoj na Air Gap arhitekturi interno poznatoj pod nazivom Sigurna kritična mreža (SCN). Tim će se projektom unaprijediti sustav ECM tako što će postati dostupan inspektorima OPCW-a, a i uklonit će se neučinkovitosti uzrokovane ograničenom infrastrukturom u pogledu sigurnosti i IT mreže.

II.3.   Uvođenje cjelovitog telekomunikacijskog rješenja za sve relevantno osoblje Tehničkog tajništva OPCW-a

Projekt će obuhvaćati pronalazak relevantnog i troškovno učinkovitog pružatelja usluga, postupnu tranziciju povijesne infrastrukture, testiranje i provjeru sigurnosti postupaka koji se koriste u misijama s pomoću novih tehnologija, razvoj opreme za terenske operacije, uvođenje cjelovitog telekomunikacijskog rješenja za sve relevantne dionike OPCW-a i povlačenje povijesne infrastrukture.

Projekt III. – Pomoć i zaštita u afričkim državama strankama

Ciljevi

osiguravanje pomoći i zaštite protiv kemijskog oružja te njegove upotrebe ili prijetnje koju ona predstavlja u skladu s odredbama članka X. CWC-a

omogućavanje OPCW-ove potpune, učinkovite i nediskriminirajuće provedbe svih odredaba CWC-a, osobito u afričkim državama strankama

poboljšanje razvoja kapacitetâ za nacionalnu provedbu te jačanje međunarodne suradnje

Svrhe

razvoj kapacitetâ za sprečavanje neprijateljske upotrebe otrovnih kemikalija i odgovor na njih te za njegovanje međunarodne suradnje

angažman kako bi se iskoristile sposobnosti drugih

organizacija koja nastavlja ispunjavati svoju svrhu

Rezultati

proširene sposobnosti pomoći i zaštite OPCW-a kojima se podupire njezina usmjerenost i na sprečavanje ponovne pojave kemijskog oružja i na odgovor na nju

poboljšan razvoj kapacitetâ za nacionalnu provedbu te jačanje međunarodne suradnje

poboljšana i održiva suradnja s drugim međunarodnim organizacijama

ojačana suradnja sa širom skupinom relevantnih dionika

poboljšane sposobnosti za olakšavanje suradnje među ad hoc skupinama država stranaka

Aktivnosti

III.1.   Operativno osposobljavanje za osobe koje prve interveniraju u hitnim slučajevima

Cilj je tim operativnim osposobljavanjem podupirati afričke države stranke i njihove regionalne gospodarske zajednice (ECOWAS, SADC, IGAD) u razvoju kapaciteta za zaštitu od kemijskih incidenata koji uključuju sredstva za kemijsko ratovanje ili otrovne industrijske kemikalije.

III.2.   Osposobljavanje za edukatore u području pomoći i zaštite za skupinu afričkih država

Glavni je cilj tečaja pružanje osnovnih znanja edukatorima iz agencija koje su uključene u odgovor na hitne situacije u vezi s kemijskim sredstvima kako bi se u afričkim zemljama okupila skupina edukatora sposobna za širenje znanja o temama koje se odnose na odgovor na kemijski incident.

Projekt IV. – Međunarodna suradnja

Ciljevi

unapređenje gospodarskog i tehnološkog razvoja putem međunarodne suradnje u području kemijskih aktivnosti čija svrha nije zabranjena CWC-om

poboljšanje razvoja kapacitetâ za nacionalnu provedbu te jačanje međunarodne suradnje

poboljšanje i održiv razvoj suradnje s drugim međunarodnim organizacijama

jačanje suradnje sa širom skupinom relevantnih dionika

poboljšanje kapacitetâ za olakšavanje suradnje među ad hoc skupinama država stranaka

Svrhe

promicanje međunarodne suradnje među državama strankama s ciljem primjene kemije u mirovne svrhe

poboljšanje kapacitetâ država članica OPCW-a u području analize kemikalija u okviru režima CWC-a, posebno u pojedinim regijama poput Afrike i skupine latinskoameričkih i karipskih država (GRULAC)

podizanje svijesti kemičarki o upotrebi kemije u mirovne svrhe i pružanje platforme kako bi više kemičarki moglo sudjelovati u programu izgradnje kapacitetâ koji nudi OPCW

obogaćivanje znanja i produbljivanje relevantnih vještina relevantnih dionika te omogućivanje da steknu znanja u područjima procjene kemijske prijetnje i metoda za njezino ublažavanje

Rezultati

poboljšan razvoj kapacitetâ za nacionalnu provedbu te međunarodne suradnje

ojačane sposobnosti evaluacije Tajništva u području razvoja kapacitetâ

poboljšana i održiva suradnja s drugim međunarodnim organizacijama

ojačana suradnja sa širom skupinom relevantnih dionika

izgrađena potpora za prijenos težišta sustava provjere CWC-a s razoružanja na sprečavanje ponovne pojave kemijskog oružja

ojačana sposobnost OPCW-a za praćenje znanstvenih i tehnoloških dostignuća relevantnih za CWC

proširene sposobnosti pomoći i zaštite OPCW-a kojima se podupire njegova usmjerenost i na sprečavanje ponovne pojave kemijskog oružja i na odgovor na nju

ojačana suradnja sa širom skupinom relevantnih dionika

poboljšane sposobnosti za olakšavanje suradnje među ad hoc skupinama država stranaka

Aktivnosti

IV.1.   Osposobljavanje za rukovoditelje namijenjeno višim rukovoditeljima iz industrije, oblikovateljima politika i bivšim sudionicima Povezanog programa OPCW-a

Ovim se projektom predlaže program osposobljavanja za rukovoditelje namijenjen kemičarima, kemijskim inženjerima i drugim relevantnim stručnjacima koji izvršavaju rukovoditeljske dužnosti (uključujući one povezane s provedbom CWC-a) u industrijskom, državnom i akademskom sektoru u državama strankama OPCW-a s gospodarstvima u razvoju i tranzicijskim gospodarstvima radi izgradnje njihovih kapaciteta za razvoj dubinskih znanja i vještina vodstva u području integriranog upravljanja kemikalijama koje obuhvaća kemijsku zaštitu, sigurnost i održivost, ali nije ograničeno na njih.

IV.2.   Projekt povezivanja laboratorija

Razlog za pokretanje inicijative povezivanja u OPCW-u bio je nedostatak certificiranih laboratorija za provedbu analize kemikalija u okviru režima CWC-a (laboratoriji koje je imenovao OPCW) u nekoliko regija, poput Afrike i GRULAC-a. Pravila za sudjelovanje u inicijativi te njezini ciljevi i način funkcioniranja navedeni su u napomeni Tehničkog tajništva S/1397/2016 od 14. srpnja 2016. Prema toj napomeni, projekt može obuhvaćati niz aktivnosti, od kojih se svaka provodi između jednog laboratorija koji pruža i jednoga koji prima pomoć, te uključivati, primjerice, posjete obiju strana (osposobljavanje i mentorstvo), potporu sudjelovanju u testovima OPCW-a za provjeru kvalitete rada laboratorija koji primaju pomoć i potporu za prijenos opreme te zajedničko istraživanje.

IV.3.   Forum za žene o upotrebi kemije u mirovne svrhe i tečaj za razvoj osnovnih analitičkih sposobnosti za kemičarke

Tehničko tajništvo OPCW-a organizirat će u sjedištu OPCW-a forum za žene o upotrebi kemije u mirovne svrhe i tečaj za razvoj osnovnih analitičkih sposobnosti za kemičarke. Države stranke OPCW-a nominirat će stručnjake, a odabir sudionika temeljit će se na kvalifikacijama, geografskoj distribuciji i rodu.

IV.4.   Obrazovanje i osposobljavanje za mlade o upotrebi kemije u mirovne svrhe

Na temelju programâ za izgradnju kapacitetâ u organizaciji Tehničkog tajništva OPCW-a nacionalna tijela država članica zatražile su program po mjeri radi obrazovanja i informiranja mladih/studenata u školama / na sveučilištima o kemijskoj zaštiti i upravljanju kemijskom sigurnošću u kontekstu upotrebe kemije u mirovne svrhe. Navedeni je program prva inicijativa za mlade / studente u vezi s promicanjem upotrebe kemije u mirovne svrhe, a u osposobljavanju će se služiti interakcijom stručnjaka i studenata, među ostalim i kako bi se potencijalno izradili videomaterijal i brošure za distribuciju u akademskim institucijama / školama u državama strankama OPCW-a.

IV.5.   Tečaj za razvoj analitičkih sposobnosti za analitičke kemičare u afričkim državama strankama

Zbog aktivnosti koje trenutačno diljem afričke regije provode nedržavni akteri postoji hitna potreba za općenitim poboljšavanjem sposobnosti laboratorijâ u regiji u pogledu analize tvari povezanih s CWC-om. Tečaj je usmjeren na pružanje pomoći kvalificiranim analitičkim kemičarima u stjecanju dodatnog iskustva i praktičnih vještina u analizi kemikalija povezanih s CWC-om.

IV.6.   Tečaj o sigurnosti kemikalija i o upravljanju sigurnošću za afričke države stranke

Kemijske industrije postale su važne doprinositeljice održivom razvoju u Africi. Prema Izvješću o pregledu Afrike u vezi s kemikalijama Ekonomske komisije Ujedinjenih naroda za Afriku (UNECA) kemijska industrija u Africi idućih će godina nastaviti s rastom. Taj će razvoj istodobno izazvati niz pitanja u vezi s kemijskom zaštitom i sigurnošću te upotrebom kemije u mirovne svrhe za socioekonomski razvoj, koja se mogu rješavati potpunom i učinkovitom provedbom CWC-a. Očekuje se da će se programom obogatiti znanje i produbiti relevantne vještine relevantnih dionika te im se omogućiti da steknu znanja u područjima procjene kemijske prijetnje i metoda za njezino ublažavanje.

Projekt V. – Univerzalnost i informiranje javnosti

Ciljevi

jačanje suradnje sa širom skupinom relevantnih dionika

širenje nastojanja OPCW-a da postigne univerzalnost

doprinos potpunoj, učinkovitoj i nediskriminirajućoj provedbi svih odredaba CWC-a

Svrhe

podizanje svijesti i znanja o OPCW-u i CWC-u među studentima i nastavnicima i ostalim skupinama, prema potrebi

povećanje vidljivosti OPCW-a i pojašnjenje njegovih aktivnosti široj javnosti

unapređenje načina dopiranja do najšire moguće publike, osobito osoba koje nisu tehničke struke i osoba koje nisu stručnjaci u tom području

podizanje svijesti o OPCW-u i CWC-u među mladom publikom u odabranim državama ili regijama

poticanje veće uključenosti država koje nisu stranke CWC-a u aktivnostima OPCW-a i povećanje njihova razumijevanja CWC-a i njegovih koristi

širenje suradnje s dionicima o suštinskim pitanjima s kojima se OPCW suočava tijekom razdoblja tranzicije institucije

Rezultati

ojačana suradnja sa širom skupinom relevantnih dionika

proširena nastojanja OPCW-a da postigne univerzalnost

Aktivnosti

V.1.   Razvoj modula za e-učenje

Cilj je projekta uvođenje specijalističkih stručnih znanja o e-učenju, što bi Tehničkom tajništvu OPCW-a pomoglo u utvrđivanju općeg pristupa svoje ponude e-učenja za smišljanje i izradu novih modula e-učenja. Sadržaj tih modula utvrđivat će se na temelju izvješća Savjetodavnog odbora o obrazovanju i informiranju javnosti (ABEO) glavnom direktoru OPCW-a te naknadnim raspravama o preporukama ABEO-a.

V.2.   Prevođenje alata i materijala za obrazovanje i informiranje javnosti te njihovo širenje

Tijekom prve dvije godine rada ABEO je opetovano pozivao na to da više materijala za obrazovanje i informiranje javnosti bude dostupno na svih šest službenih jezika OPCW-a. Uz engleski, to su francuski, španjolski, ruski, kineski i arapski. Međutim, materijali i alati za obrazovanje i informiranje javnosti obično se izrađuju na engleskome, čime se znatno ograničava mogućnost da se što veći broj dionika na svijetu koristi njima. U svrhu distribucije postoji potreba za prijevodom materijala za obrazovanje i informiranje javnosti, posebno onih koji su usmjereni na određene skupine dionika.

V.3.   Potpora sudjelovanju nevladinih organizacija u aktivnostima OPCW-a

U okviru tog projekta predlaže se sponzoriranje predstavnika nevladinih organizacija (NVO) koji udovoljavaju uvjetima za sudjelovanje na godišnjoj konferenciji država stranaka 2019. i 2020., pri čemu prednost imaju kandidati iz gospodarstava u razvoju ili tranzicijskih gospodarstava.

V.4.   Popratna događanja na marginama konferencija država stranaka

Tri popratna događanja održat će se za vrijeme trajanja programa odnosno svaka će godišnja konferencija država stranaka biti popraćena jednim događanjem. Putni troškovi najviše troje stručnjaka/službenika iz zemalja korisnica mogu se pokriti sredstvima Unije.

Projekt VI. – Nacionalna provedba

Ciljevi

poboljšanje i održavanje kapaciteta država stranaka i njihovih nacionalnih tijela za potpunu provedbu svih obveza na temelju CWC-a

Svrhe

bolje razumijevanje i viša razina osviještenosti relevantnih dionika o CWC-u te povećanje njihove uloge i sudjelovanja u naporima provedbe na nacionalnoj razini

poboljšanje razumijevanja i sposobnosti carinskih službenika afričkih država stranaka u pogledu djelotvornog postupanja s carinama na uvoz/izvoz kemikalija s popisa i koordinacije s nacionalnim tijelima

raspolaganje relevantnih dionika točnim i ažuriranim informacijama za djelotvorno učenje

postizanje dogovora agencija/tijela potencijalnih dionika koji podupiru provedbu CWC-a o kratkoročnom planu za uspostavljanje sinergija među njima

Rezultati

poboljšani kapacitet država stranaka za djelotvornu provedbu na nacionalnoj razini

veći broj država stranaka koje su u stanju provesti djelotvornu provedbu na nacionalnoj razini, na kvantitativnoj i kvalitativnoj razini

poboljšano razumijevanje i svijest nacionalnih tijela o pitanjima povezanima s CWC-om radi dobre suradnje i potpore

veći broj država stranaka koje su u stanju koncipirati i izraditi nacrte zakonodavnih tekstova radi njihova naknadnog odobravanja

djelotvorno funkcioniranje carinskih tijela u nadzoru i praćenju kemijske trgovine

Aktivnosti

VI.1.   Forum globalnih dionika

U okviru tog projekta predviđa se organizacija foruma globalnih dionika kako bi se među ključnim nacionalnim dionicima promicala važnost provedbe CWC-a donošenjem nacionalnoga provedbenog zakonodavstva.

Projekt VII.: Znanost i tehnologija

Ciljevi

Omogućiti glavnom direktoru OPCW-a pružanje savjeta i preporuka Konferenciji država stranaka, Izvršnom vijeću OPCW-a i državama strankama o područjima znanosti i tehnologije važnima za CWC

Svrhe

određivanje smjera aktivnosti povezanih sa znanošću i tehnologijom u OPCW-u u razdoblju između Četvrte i Pete revizijske konferencije

omogućivanje glavnom direktoru OPCW-a da pruža posebne savjete tijelima OPCW-a za izradu politike i državama strankama u područjima znanosti i tehnologije relevantnima za CWC

raspolaganje većom skupinom znanstvenih stručnjaka dostupnih OPCW-u i poboljšanim mehanizmima za informiranje o dostignućima u praćenju kemijske tehnologije i informatičkim alatima za analizu složenih skupova podataka koji sadržavaju kemijske informacije

izgradnja i održavanje mreže dionika koji nisu tehnički dionici, a mogu se nadopunjavati sa znanstvenim stručnjacima dostupnima OPCW-u u procjeni svih aspekata nove znanosti i tehnologije kako bi dali potpunije savjete o znanosti i tehnologiji te njihovu utjecaju

Rezultati

izgrađena potpora za prijenos težišta režima provjere CWC-a s razoružanja na sprečavanje ponovne pojave kemijskog oružja

poboljšana sposobnost OPCW-a za provedbu operacija u nepredviđenim slučajevima

ojačana sposobnost OPCW-a za praćenje znanstvenih i tehnoloških dostignuća relevantnih za CWC

proširene sposobnosti pomoći i zaštite OPCW-a kojima se podupire njegova usmjerenost i na sprečavanje ponovne pojave kemijskog oružja i na odgovor na nju

poboljšanje razvoja kapacitetâ za nacionalnu provedbu te jačanje međunarodne suradnje

poboljšana i održiva suradnja s drugim međunarodnim organizacijama

ojačana suradnja sa širom skupinom relevantnih dionika

zadržavanje položaja OPCW-a kao globalnog registra znanja i stručnosti u području kemijskog oružja

poboljšane sposobnosti za olakšavanje suradnje među ad hoc skupinama država stranaka

Aktivnosti

VII.1.   Natječaj za utvrđivanje biomarkera u biljkama

U okviru tog projekta pokrenut će se „skupni natječaj” kako bi se uključilo relevantne stručnjake diljem znanstvenih disciplina te izradio referentni skup geografski reprezentativnih biljaka s pomoću kojih se može utvrditi izloženost otrovnim kemikalijama (kemijskom analizom i/ili uočljivim fenotipskim promjenama).

VII.2.   Potpora privremenim radnim skupinama Znanstvenog savjetodavnog odbora OPCW-a

Znanstveni savjetodavni odbor može na zahtjev glavnog direktora OPCW-a uspostaviti privremene radne skupine kako bi se sustavno posvetile konkretnim znanstvenim i tehnološkim pitanjima. Tim bi se projektom doprinijelo uspostavi privremene radne skupine o istražnoj znanosti i tehnologiji te osnivanju drugih privremenih radnih skupina na temelju potreba utvrđenih u okviru Četvrte revizijske konferencije 2018.


Top