EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D0529(04)

Provedbena odluka Komisije оd 22. svibnja 2019. o objavi zahtjeva za registraciju naziva iz članka 49. Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća u Službenom listu Europske unije – „Cârnaţi de Pleşcoi” (ZOZP)

C/2019/3985

SL C 185, 29.5.2019, p. 14–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

29.5.2019   

HR

Službeni list Europske unije

C 185/14


PROVEDBENA ODLUKA KOMISIJE

оd 22. svibnja 2019.

o objavi zahtjeva za registraciju naziva iz članka 49. Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća u Službenom listu Europske unije

„Cârnaţi de Pleşcoi” (ZOZP)

(2019/C 185/09)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća od 21. studenoga 2012. o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode (1), a posebno njezin članak 50. stavak 2. točku (a),

budući da:

(1)

Rumunjska je Komisiji poslala zahtjev za zaštitu naziva „Cârnaţi de Pleşcoi” u skladu s člankom 49. stavkom 4. Uredbe (EU) br. 1151/2012.

(2)

U skladu s člankom 50. Uredbe (EU) br. 1151/2012 Komisija je ispitala taj zahtjev i zaključila da ispunjava uvjete utvrđene u toj uredbi.

(3)

Kako bi se omogućilo podnošenje prigovora u skladu s člankom 51. Uredbe (EU) br. 1151/2012, jedinstveni dokument i upućivanje na objavu specifikacije proizvoda iz članka 50. stavka 2. točke (a) te Uredbe koji se odnose na naziv „Cârnaţi de Pleşcoi” trebalo bi objaviti u Službenom listu Europske unije,

ODLUČILA JE:

Jedini članak

Jedinstveni dokument i upućivanje na objavu specifikacije proizvoda iz članka 50. stavka 2. točke (a) Uredbe (EU) br. 1151/2012 za naziv „Cârnaţi de Pleşcoi” (ZOZP) nalaze se u Prilogu ovoj Odluci.

U skladu s člankom 51. Uredbe (EU) br. 1151/2012 objava ove Odluke temelj je za pravo na podnošenje prigovora na registraciju naziva iz prvog stavka ovog članka u roku od tri mjeseca od datuma objave ove Odluke u Službenom listu Europske unije.

Sastavljeno u Bruxellesu 22. svibnja 2019.

Za Komisiju

Phil HOGAN

Član Komisije


(1)  SL L 343, 14.12.2012., str. 1.


PRILOG

JEDINSTVENI DOKUMENT

CÂRNAŢI DE PLEŞCOI

EU br.: PGI-RO-02174 – 4.7.2016.

ZOI ( ) ZOZP ( X )

1.   Naziv

„Cârnaţi de Pleşcoi”

2.   Država članica (ili treća zemlja)

Rumunjska

3.   Opis poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda

3.1.   Vrsta proizvoda

Razred 1.2. Mesni proizvodi (kuhani, soljeni, dimljeni itd.)

3.2.   Opis proizvoda na koji se odnosi naziv iz točke 1.

Kobasice „Cârnați de Pleșcoi” su dimljene kobasice od ovčjeg i goveđeg mesa. Proizvod mora sadržavati najmanje 55 % ovčjeg i najviše 45 % goveđeg mesa. Ovisno o godišnjem dobu, odnosno tijekom jeseni i zime, ovčje meso može se zamijeniti kozjim u najvećem udjelu od 10 % a da to znatno ne utječe na organoleptička svojstva kobasica.

Kobasice „Cârnați de Pleșcoi” proizvode se i stavljaju na tržište u dvama oblicima: dimljene ili sušene i hladno dimljene.

Obje vrste kobasica „Cârnați de Pleșcoi” sadržavaju ljutu crvenu papriku koja im daje pikantan okus. Površina im je čista, glatka i neljepljiva, a presjek kompaktan, gust i homogen, u sredini i na rubovima.

Fizička i kemijska svojstva

Dimljene kobasice „Cârnați de Pleșcoi” imaju sljedeća svojstva:

valjkasti oblik,

izdužen profil (pojedinačna duljina od 15 do 18 cm),

masa od 40 do 50 g,

najveća vlažnost 60 %,

najveći udio masti 35 %,

najmanji udio bjelančevina 14 %,

najmanji udio soli 4,5 %.

Sušene i hladno dimljene kobasice „Cârnați de Pleșcoi” imaju sljedeća svojstva:

spljošten oblik,

izdužen profil (pojedinačna duljina od 15 do 18 cm),

masa od 25 do 40 g,

najveća vlažnost 40 %,

najveći udio masti 38 %,

najmanji udio bjelančevina 14 %,

najmanji udio soli 4,5 %.

Organoleptička svojstva

Okus i aroma: ugodan, blago pikantan, umjereno slan, karakterističan za ovčje meso i upotrijebljenu mješavinu začina (češnjak, ljuta paprika, majčina dušica). Boja: dimljena vrsta svijetle je smeđocrvene boje, a sušena i hladno dimljena vrsta tamnosmeđe.

Izgled pri rezanju: mozaična tekstura bez grumenja masti i bez rupa; vidljivost crvene paprike.

3.3.   Hrana za životinje (samo za proizvode životinjskog podrijetla) i sirovine (samo za prerađene proizvode)

U proizvodnji kobasica „Cârnați de Pleșcoi” upotrebljavaju se sljedeće sirovine i sastojci: ovčje/kozje i goveđe meso, juha od ovčjih/kozjih i goveđih kosti, prirodna ovčja crijeva i začini (češnjak, ljuta paprika, majčina dušica).

3.4.   Posebni proizvodni postupci koji se moraju provesti na definiranom zemljopisnom području

Sve faze postupka proizvodnje kobasica „Cârnați de Pleșcoi” odvijaju se unutar definiranog zemljopisnog područja. Postupak proizvodnje sastoji se od sljedećih faza: priprema sirovina/sastojaka, rezanje i otkoštavanje odabranog mesa, mljevenje mesa, miješanje, punjenje u prirodna ovčja crijeva, sušenje i dimljenje.

3.5.   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itd. proizvoda na koji se odnosi registrirani naziv

3.6.   Posebna pravila za označivanje proizvoda na koji se odnosi registrirani naziv

Oznake za ZOZP „Cârnați de Pleșcoi” moraju uvijek sadržavati sljedeće:

naziv proizvoda, odnosno izraz „CÂRNAȚI DE PLEȘCOI”, iza kojeg slijedi izraz „Indicație Geografică Protejată” ili pokrata IGP,

vrsta proizvoda (dimljen ili sušen i hladno dimljen),

logotip tijela za inspekciju i ovjeravanje.

4.   Sažeta definicija definiranog područja

Zemljopisno područje čine općine Berca, Săpoca, Cernătești, Mărăcineni i grad Buzău.

5.   Povezanost sa zemljopisnim područjem

Ugled proizvoda „Cârnați de Pleșcoi” proizlazi iz činjenice da je riječ o tradicionalnom proizvodu koji se proizvodi u toj regiji. S obzirom na to da su proizvodnja i promicanje kobasica glavni izvor prihoda lokalnog stanovništva u Pleșcoiju, recept te znanje i vještine prenosili su se s koljena na koljeno.

Tradicija uzgoja ovaca, koza i goveda u regiji Buzău temelji se na reljefnoj raznovrsnosti regije (planine, brda i nizine) i njezinoj okruženosti Karpatima, što je uzrokom niza klimatskih specifičnosti te regije, čije su planine, brda, nizinske travnate površine i pašnjaci pogodni za sve vrste pašnih životinja.

Kobasice „Cârnați de Pleșcoi” razlikuju se od drugih kobasica iste vrste svojim jedinstvenim okusom koji proizlazi iz kombinacije upotrijebljenih sastojaka, odnosno ovčjeg/kozjeg i goveđeg mesa, ljute paprike, soli (mješavina za soljenje), češnjaka i majčine dušice. Pikantni okus tog proizvoda proizlazi iz mješavine češnjaka, ljute crvene paprike i majčine dušice. Stoga se identitet i specifičnost okusa ne mogu zanemariti niti usporediti s drugim kobasicama na rumunjskom području.

Smjesi za kobasice, koja se sastoji od mješavine mesa, začina i soli (mješavina za soljenje), dodaje se juha od kosti. Zatim se, nakon dozrijevanja, započinje s postupkom dimljenja na tvrdom drvu.

Kako bi se potkrijepila tvrdnja da se kobasice „Cârnați de Pleșcoi” razlikuju od drugih kobasica, napominjemo da su prakse opisane u nastavku u potpunosti karakteristične za recept i izravno pridonose organoleptičkim i fizičko-kemijskim svojstvima proizvoda.

Dimljene kobasice „Cârnați de Pleșcoi” dime se 2 do 3 sata na temperaturi od 50 do 80 °C (toplo dimljenje), dok ne dobiju postojanu smeđocrvenu boju.

Smatra se da je faza dimljenja dimljenih kobasica „Cârnați de Pleșcoi” završena kad ovitak kobasice na dodir proizvodi zvuk tipičan za suhu opnu.

Kako bi se dobile sušene i hladno dimljene kobasice „Cârnați de Pleșcoi”, proizvod se dimi na temperaturi od 25 °C do 40 °C (hladno dimljenje), a zatim se nakon dva dana podvrgava prvom uzdužnom tiješnjenju. Nakon toga slijedi još jedna faza dimljenja koja traje dva ili tri dana, a potom se kobasice ponovno podvrgavaju tiješnjenju. U skladu sa znanjem i vještinama pripreme tog mesa dobivenima u naslijeđe od lokalnog stanovništva, dimljenje može trajati jedan ili dva dana, dok se ne dobije tamna smeđocrvena nijansa. Ručno tiješnjenje drvenim valjkom (făcăleț), kojim se uzdužno prelazi nekoliko puta, izmjenjuje se s dimljenjem kako bi se eliminirao višak vode, a taj je postupak specifičan za sušeno meso koje se hladno dimi te kobasicama daje karakterističan spljošten oblik i konzistenciju.

Recept za njihovu pripremu očuvalo je lokalno stanovništvo iz regije Pleșcoi-Berca, gdje je nastala legenda o hajducima. Priča se da su ti hajduci kako bi pomogli siromašnima uzimali stoku bogatih planinskih pastira koji su silazili na tržnicu u Buzău. Kad bi pala noć, pravili bi kobasice i suhomesnate proizvode jer im je niža temperatura omogućavala da lakše rashlade meso. Način proizvodnje kobasica „Cârnați de Pleșcoi” s hajduka se prenio na lokalno stanovništvo.

Proizvodile su se u svakom kućanstvu i skladištile kao suha, nekvarljiva hrana. Kobasice koje su bile namijenjene za prehranu u sljedećih nekoliko dana samo su se dimile, a ostatak se sušio i pohranjivao kao hrana koja se može jesti tijekom duljeg razdoblja, te je tako stvorena tradicija pripreme sušenih i hladno dimljenih kobasica.

Prenošenje recepta s generacije na generaciju te znanje i vještine stanovnika definiranog zemljopisnog područja povezano s pripremom proizvoda učvrstili su ugled kobasica „Cârnați de Pleșcoi” u Rumunjskoj i inozemstvu.

Te su kobasice bile poznate već u 13. i 14. stoljeću, a ponajviše nakon što je Basarab I. (1324. – 1352.) osnovao Kneževinu Vlašku. U to vrijeme prodavale su se na sajmu „Drăgaica”, na lokaciji današnjega grada Buzăua.

Zbog geografskog položaja grada Buzăua i činjenice da je taj grad 1431. bio mjesto carinjenja sajam je imao kulturni aspekt, a stanovnicima brojnih regija pružao je mogućnost za razmjenu proizvoda, tradicija i običaja.

Novinar i povjesničar Viorel Frâncu u svojoj knjizi pod naslovom „Istoria jurnalismului din județul Buzău” („Povijest novinarstva u pokrajini Buzău”), posvećenoj sajmu Drăgaica, napisao je:

„Trgovci svih profila okupljali su se na sjecištu trgovinskih putova koji su povezivali Dobrudžu s Brašovom i Transilvanijom. U početku su stanovnici Muntenie i Transilvanije tamo razmjenjivali žitarice i životinje, a proslava je imala i mističnu konotaciju povezanu s početkom berbe, pa je program sadržavao razne rituale i ceremonije. Sajam se počeo održavati na ‚transhumantnoj ruti’. Od prvih okupljanja na sajmu Drăgaica ljudi su se častili medenjacima, kobasicama ‚Cârnați de Pleșcoi’, vinom ‚Tămâioasă de Pietroasele’ itd.”

Ta se tradicija nastavila i događaj se i dalje organizira. Sajam Drăgaica održava se dva tjedna prije blagdana rođenja sv. Ivana Krstitelja (24. lipnja).

Buzău je 1890. bio poznat po tome što je imao više kavana nego ulica, a u njima su se posluživale kobasice „Cârnați de Pleșcoi”, kako je zabilježio Constantin Trentea u rukopisu pod naslovom „Tradiția științei de carte în satul Pleșcoi-Buzău 1600-1900” („Filološka tradicija u selu Pleșcoi-Buzău od 1600. do 1900.”), sastavljenom u Bukureštu 1975. U tom rukopisu detaljno se opisuje domjenak koji je 28. kolovoza 1924. organiziralo kulturno društvo „Idealul” iz općine Pleșcoi (Județ de Buzău) te se navodi da su se na tom „bogatom domjenku […] pekle slavne kobasice iz Pleșcoija”.

Recept za izradu kobasica „Cârnați de Pleșcoi” zauzima važno mjesto u djelu autora Radua Antona Romana pod naslovom „Bucate, vinuri și obiceiuri românești” („Jela, vina i običaji Rumunjske”), koju je 2001. objavio izdavač Paideia. Radu Anton Roman bio je novinar, pisac i televizijski redatelj, a prvenstveno je poznat po svojim emisijama o kulinarskim temama.

U djelu „Dicționar de Vorbe Esențiale” („Rječnik temeljnih izraza”), koji je sastavio Ioan Boldea i u kojem su sadržana glavna razmišljanja uglednih osoba iz područja kulture, znanosti i umjetnosti, Andrei Pleșu navodi (stranica 219. točka 4803.): „Užitak mi je čitati, volim rasprave o idejama i tražim Boga … Ali volim i kobasice ‚Cârnați de Pleșcoi’, zbijanje neslanih šala, zrele sireve, fešte, bludnice i romancu”. Andrei Pleșu rumunjski je pisac i esejist, estetičar i povjesničar umjetnosti te stilist rumunjskog jezika.

U lokalnim i nacionalnim medijima od 2000. do 2014. emitiran je program o raznim temama povezanima s promidžbom kobasica „Cârnați de Pleșcoi”. Rumunjska nacionalna kuhinja sadržava jela kojima su u osnovi te kobasice, a nekoliko im je stranica posvećeno i u almanahu „Renașterea Buzoiană” („Buzăuska renesansa”) iz 2006.

S vremenom su kobasice „Cârnați de Pleșcoi” postale popularno jelo za proslave među Rumunjima, a od 2008. svake se godine organizira i festival kobasica „Cârnați de Pleșcoi”. U okviru festivala održavaju se razne vrste natjecanja: natjecanje za najdulju kobasicu „Cârnați de Pleșcoi”, tzv. Miss Oița, zatim natjecanje u jedenju posebne kobasice „Cârnați de Pleșcoi” pod nazivom „Fomilă de Pleșcoi” itd.

Upućivanje na objavu specifikacije

(članak 6. stavak 1. drugi podstavak ove Uredbe)

http://www.madr.ro/docs/ind-alimentara/documentatie-2016/caiet-de-sarcini-carnati-plescoi-2016.pdf


Top