EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017D0369

Provedbena odluka Vijeća (EU) 2017/369 od 27. veljače 2017. o podvrgavanju tvari metil 2-[[1-(cikloheksilmetil)-1H-indol-3-karbonil]amino]-3,3-dimetilbutanoata (MDMB-CHMICA) kontrolnim mjerama

SL L 56, 3.3.2017, p. 210–212 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2017/369/oj

3.3.2017   

HR

Službeni list Europske unije

L 56/210


PROVEDBENA ODLUKA VIJEĆA (EU) 2017/369

od 27. veljače 2017.

o podvrgavanju tvari metil 2-[[1-(cikloheksilmetil)-1H-indol-3-karbonil]amino]-3,3-dimetilbutanoata (MDMB-CHMICA) kontrolnim mjerama

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Odluku Vijeća 2005/387/PUP od 10. svibnja 2005. o razmjeni informacija, procjeni rizika i kontroli novih psihoaktivnih tvari (1), a posebno njezin članak 8. stavak 3.,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

uzimajući u obzir mišljenje Europskog parlamenta (2),

budući da:

(1)

Izvješće o procjeni rizika za novu psihoaktivnu tvar metil 2-[[1-(cikloheksilmetil)-1H-indol-3-karbonil]amino]-3,3-dimetilbutanoat (MDMB-CHMICA) sastavljeno je u skladu s Odlukom 2005/387/PUP na posebnoj sjednici proširenog Znanstvenog odbora Europskog centra za praćenje droga i ovisnosti o drogama te je potom podneseno Komisiji i Vijeću 28. srpnja 2016.

(2)

Tvar MDMB-CHMICA svrstava se u sintetičke agoniste kanabinoidnih receptora. Sintetički agonisti kanabinoidnih receptora, koji se nazivaju i sintetičkim kanabinoidima, kemijski su raznolika skupina tvari te su funkcionalno slični Δ9-tetrahidrokanabinolu (Δ9-THC), glavnoj psihoaktivnoj tvari u kanabisu. Δ9-THC i sintetički kanabinoidi naftalen-1-il(1-pentil-1H-indol-3-il)metanon (JWH-018) i 1-(5-fluoropentil)-1H-indol-3-il]-(naftalen-1-il)-metanon (AM-2201) agonisti su kanabinoidnih receptora koji se kontroliraju na temelju Konvencije Ujedinjenih naroda o psihotropnim tvarima iz 1971.

(3)

Snažno djelovanje tvari MDMB-CHMICA i vrlo promjenjive količine spoja u „legal high” proizvodima predstavljaju velik rizik od akutne toksičnosti.

(4)

Tvar MDMB-CHMICA dostupna je na tržištu droga u Uniji barem od kolovoza 2014. i njezina prisutnost otkrivena je u 23 države članice. Obično se prodaje u komercijalnim „legal high” proizvodima u trgovinama s priborom za uporabu droga te preko interneta kao „legalna” zamjena za kanabis. Dostupne informacije ukazuju na to da tvar MDMB-CHMICA u obliku praha u velikim količinama proizvode kemijska poduzeća u Kini. Prah se uvozi u Uniju, gdje se ili obrađuje i pakira u komercijalne smjese za pušenje ili prodaje kao prah. Nema informacija o proizvodnji tvari MDMB-CHMICA u Uniji.

(5)

Tvar MDMB-CHMICA obično se unosi pušenjem biljne mješavine u obliku komercijalnog „legal high” proizvoda spremnog za uporabu ili, rjeđe, pušenjem samostalno pripremljene biljne mješavine. U komercijalnim proizvodima obično se ne navodi sadržava li proizvod tvar MDMB-CHMICA ili neki drugi sintetički agonist kanabinoidnih receptora. Stoga mnogi pojedinci koji su izloženi tvari MDMB-CHMICA možda ni ne znaju da je uzimaju. Uz to, takvi potrošači možda nisu svjesni doze koju konzumiraju. Proizvodni proces također može dovesti do nejednolike distribucije tvari u biljnom materijalu, zbog čega neki proizvodi sadržavaju dijelove s visokom koncentracijom kanabinoida, čime se povećava rizik od akutne toksičnosti i nastupanja masovnog trovanja.

(6)

Dostupni podaci ukazuju na to da tvar MDMB-CHMICA rabe uzimatelji kanabisa, „psihonauti” i oni koji se redovito podvrgavaju testiranju na droge, uključujući osobe u zatvorima.

(7)

Premda nema konkretnih informacija o mogućim učincima tvari MDMB-CHMICA na izravno društveno okruženje ni na društvo u cjelini, u više se izvješća navodi mogućnost nasilja i agresije kao posljedica njezine uporabe. Uz to, otkrivanje prisutnosti tvari MDMB-CHMICA u slučajevima sumnje na vožnju pod utjecajem opijata ukazalo je na mogućnost većeg rizika za javnu sigurnost.

(8)

U osam država članica prijavljeno je ukupno 28 smrtnih slučajeva i 25 slučajeva akutnog trovanja u kojima je otkrivena prisutnost tvar MDMB-CHMICA. Ako tvar MDMB-CHMICA postane šire dostupna i uđe u širu uporabu, to bi moglo imati znatne posljedice po zdravlje ljudi i javno zdravlje.

(9)

Nema dovoljno informacija koje bi ukazale na moguću uključenost organiziranog kriminala u proizvodnju i distribuciju tvari MDMB-CHMICA te trgovanje i opskrbu tom tvari u Uniji.

(10)

Tvar MDMB-CHMICA ne nalazi se na popisu tvari koje treba kontrolirati na temelju Jedinstvene konvencije Ujedinjenih naroda o opojnim drogama iz 1961. ili Konvencije Ujedinjenih naroda o psihotropnim tvarima iz 1971. Međutim, navedena je među tvarima koje je potrebno razmotriti na 38. sastanku Stručnog odbora Svjetske zdravstvene organizacije za ovisnosti o drogama koji daje preporuke Komisiji Ujedinjenih naroda za opojne droge o tome koje kontrolne mjere smatra primjerenima.

(11)

Tvar MDMB-CHMICA nema dokazanu ni priznatu uporabu u humanoj ili veterinarskoj medicini. Osim njezine uporabe u analitičkim referentnim materijalima i u znanstvenim istraživanjima u kojima se proučavaju njezina kemijska, farmakološka i toksikološka svojstva kao rezultat njezine pojave na tržištu droga, nema nikakvih naznaka da se upotrebljava u druge svrhe.

(12)

U izvješću o procjeni rizika navodi se da je malo dostupnih znanstvenih dokaza o tvari MDMB-CHMICA te se ističe da će biti potrebna daljnja istraživanja. Međutim, dostupni dokazi i informacije o zdravstvenim i društvenim rizicima te tvari pružaju dovoljno razloga za podvrgavanje tvari MDMB-CHMICA kontrolnim mjerama širom Unije.

(13)

S obzirom na to da 10 država članica kontrolira tvar MDMB-CHMICA u okviru nacionalnog zakonodavstva u skladu s njihovim obvezama prema Konvenciji Ujedinjenih naroda o psihotropnim tvarima iz 1971. te da pet država članica primjenjuje druge zakonodavne mjere za njezinu kontrolu, podvrgavanjem te tvari kontrolnim mjerama širom Unije pomoglo bi se da se izbjegnu smetnje u prekograničnom izvršavanju zakona i pravosudnoj suradnji te da se pruži zaštita od rizika koje bi njezina dostupnost i uporaba mogle predstavljati.

(14)

Odlukom 2005/387/PUP Vijeću se dodjeljuju provedbene ovlasti s ciljem davanja brzog i stručno utemeljenog odgovora na razini Unije na pojavu novih psihoaktivnih tvari koje su otkrile i prijavile države članice, podvrgavanjem tih tvari kontrolnim mjerama širom Unije. S obzirom na to da su ispunjeni uvjeti i postupak za pokretanje izvršavanja takvih provedbenih ovlasti, trebalo bi donijeti provedbenu odluku kako bi se tvar MDMB-CHMICA stavila pod kontrolu širom Unije.

(15)

Odluka 2005/387/PUP obvezujuća je za Dansku te ona stoga sudjeluje u donošenju i primjeni ove Odluke kojom se provodi Odluka 2005/387/PUP.

(16)

Odluka 2005/387/PUP obvezujuća je za Irsku te ona stoga sudjeluje u donošenju i primjeni ove Odluke kojom se provodi Odluka 2005/387/PUP.

(17)

Odluka 2005/387/PUP nije obvezujuća za Ujedinjenu Kraljevinu i ona stoga ne sudjeluje u donošenju ove Odluke, kojom se provodi Odluka 2005/387/PUP, te ona za nju nije obvezujuća niti se na nju primjenjuje,

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Nova psihoaktivna tvar metil 2-[[1-(cikloheksilmetil)-1H-indol-3-karbonil]amino]-3,3-dimetilbutanoat (MDMB-CHMICA) podvrgava se kontrolnim mjerama širom Unije.

Članak 2.

Što je prije moguće, a najkasnije 4. ožujka 2018. države članice poduzimaju potrebne mjere, u skladu sa svojim nacionalnim zakonodavstvom, radi podvrgavanja nove psihoaktivne tvari iz članka 1. kontrolnim mjerama i kaznenim sankcijama, kako je to predviđeno njihovim zakonodavstvom, u skladu s njihovim obvezama prema Konvenciji Ujedinjenih naroda o psihotropnim tvarima iz 1971.

Članak 3.

Ova Odluka stupa na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova Odluka primjenjuje se u skladu s Ugovorima.

Sastavljeno u 27. veljače 2017.

Za Vijeće

Predsjednik

K. MIZZI


(1)  SL L 127, 20.5.2005., str. 32.

(2)  Mišljenje od 14. veljače 2017. (još nije objavljeno u Službenom listu).


Top