Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009R1030

    Uredba Komisije (EZ) br. 1030/2009 od 29. listopada 2009. o odobrenju manjih izmjena u specifikaciji za naziv upisan u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla (Pecorino Romano (ZOI))

    SL L 283, 30.10.2009, p. 43–46 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Ovaj dokument objavljen je u određenim posebnim izdanjima (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2009/1030/oj

    03/Sv. 53

    HR

    Službeni list Europske unije

    201


    32009R1030


    L 283/43

    SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE


    UREDBA KOMISIJE (EZ) br. 1030/2009

    od 29. listopada 2009.

    o odobrenju manjih izmjena u specifikaciji za naziv upisan u registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla (Pecorino Romano (ZOI))

    KOMISIJA EUROPSKIH ZAJEDNICA,

    uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice,

    uzimajući u obzir Uredbu Vijeća (EZ) br. 510/2006 od 20. ožujka 2006. o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla i oznaka izvornosti poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda (1), a posebno njezin članak 9. stavak 2. drugu rečenicu,

    budući da:

    (1)

    U skladu s prvim podstavkom članka 9. stavka 1. i s člankom 17. stavkom 2. Uredbe (EZ) br. 510/2006, Komisija je razmotrila zahtjev Italije za odobrenje izmjene u specifikaciji za zaštićenu oznaku izvornosti „Pecorino Romano” registriranu Uredbom Komisije (EZ) br. 1107/96 (2).

    (2)

    Svrha je zahtjeva izmijeniti specifikaciju čime se određuju uvjeti označivanja s ciljem boljeg informiranja potrošača o podrijetlu proizvoda. Procijenjeno je da je uputno dodati regionalni logotip uz oznaku izvornosti na obodu proizvoda onda kada se cjelokupni proizvodni ciklus odvija u regiji navedenoj na taj način.

    (3)

    Komisija je razmotrila dotičnu izmjenu i odlučila da je opravdana. Budući da je to manja izmjena u smislu članka 9. Uredbe (EZ) br. 510/2006, Komisija je može odobriti bez primjene postupka određenog u člancima 5., 6. i 7. te Uredbe,

    DONIJELA JE OVU UREDBU:

    Članak 1.

    Specifikacija za zaštićenu oznaku izvornosti „Pecorino Romano” mijenja se u skladu s Prilogom I. ovoj Uredbi.

    Članak 2.

    Pročišćeni sažetak glavnih elemenata specifikacije naveden je u Prilogu II. ovoj Uredbi.

    Članak 3.

    Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

    Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

    Sastavljeno u Bruxellesu 29. listopada 2009.

    Za Komisiju

    Mariann FISCHER BOEL

    Članica Komisije


    (1)  SL L 93, 31.3.2006., str. 12.

    (2)  SL L 148, 21.6.1996., str. 1.


    PRILOG I.

    Specifikacija za zaštićenu oznaku izvornosti „Pecorino Romano” mijenja se kako slijedi:

    „Označivanje”

    Detaljno se objašnjava dio koji se odnosi na oznaku izvornosti i prezentiranje proizvoda prilikom stavljanja na tržište za prehranu ljudi.

    Pokazalo se nužnim utvrditi detaljna pravila za označivanje, a posebno za obilježavanje oznake izvornosti i prezentiranje proizvoda kad se stavlja na tržište za prehranu ljudi.

    Kako bi potrošač bio što bolje informiran o podrijetlu proizvoda, budući da se sir „Pecorino Romano” prvenstveno proizvodi u regiji Sardinije, procijenjeno je uputnim da se prihvati dodavanje regionalnog logotipa uz oznaku izvornosti na obodu proizvoda onda kada se cjelokupni proizvodni ciklus odvija u regiji navedenoj na taj način.


    PRILOG II.

    SAŽETAK

    Uredba Vijeća (EZ) br. 510/2006 o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla i oznaka izvornosti poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda

    „PECORINO ROMANO”

    EZ br.: IT-ZOI-0117-0017/26.1.2006.

    ZOI (X) ZOZP ( )

    U ovom su sažetku navedeni glavni elementi specifikacije proizvoda u informativne svrhe.

    1.   Nadležno tijelo u državi članici

    Naziv

    :

    MINISTERO DELLE POLITICHE AGRICOLE E FORESTALI

    Adresa

    :

    Via XX Settembre 20, 00187 Roma RM, ITALIA

    Tel.

    :

    +39 0646655104

    Telefaks

    :

    +39 0646655306

    E-pošta

    :

    saco7@politicheagricole.gov.it

    2.   Skupina

    Naziv

    :

    Consorzio per la Tutela del Formaggio Pecorino Romano

    Adresa

    :

    Corso Umberto I 226, 08015 Macomer NU, ITALIA

    Tel.

    :

    +39 078570537

    Telefaks

    :

    +39 078572215

    E-pošta

    :

    Sastav

    :

    Proizvođači/prerađivači (X) ostalo ()

    3.   Vrsta proizvoda

    Razred 1.3. Sirevi

    4.   Specifikacija

    (sažetak zahtjeva prema članku 4. stavku 2. Uredbe (EZ) br. 510/2006)

    4.1.   Naziv

    „Pecorino Romano”

    4.2.   Opis

    ZOI „Pecorino Romano” je tvrdi, kuhani sir, proizveden isključivo od svježeg punomasnog ovčjeg mlijeka dobivenog od ovaca koje se uzgajaju na području navedenom u stavku 4. točki 3. Kad se stavlja na tržište za prehranu ljudi on je cilindričnoga oblika s ravnom gornjom i donjom stranom, promjera ravnih stranica između 25 i 35 cm.. Težina mu varira od 20 do 35 kg, ovisno o veličini koluta sira. Kora je tanka, boje slonove kosti ili prirodne slame, a ponekad je prekrivena posebnim zaštitnim slojevima. Sir je kompaktan ili je lagano šupljikav; kad ga se razreže boja mu varira od bijele do manje-više intenzivne boje slame. Okus je aromatičan i blago pikantan za stolni sir, te pikantan, intenzivan i ugodan nakon duljeg zrenja za sir ribanac. „Pecorino Romano” ima karakterističnu aromu. Sadržaj masti u suhoj tvari: najmanje 36 %.

    4.3.   Zemljopisno područje

    Cjelokupno područje regija Sardinije, Lazio i provincije Grosseto.

    4.4.   Dokaz izvornosti

    Nadzire se svaka faza proizvodnje pri čemu se evidentiraju svi ulazni i izlazni proizvodi u svakoj fazi proizvodnje. Na taj se način, uz sastavljanje posebnih registra uzgajivača, prerađivača sira, pogona za zrenje i pakiranje, koje vodi inspekcijsko tijelo, te redovitim obavještavanjem inspekcijskog tijela o proizvedenim količinama, osigurava sljedivost proizvoda. U skladu sa specifikacijom i programom kontrola inspekcijsko tijelo provodi kontrole svih fizičkih i pravnih osoba koje su upisane u te registre.

    4.5.   Metoda proizvodnje

    Mlijeko se može termički obrađivati i po mogućnosti injektirati prirodnim kulturama mliječnih fermenata kojima se ponekad dodaju sojevi s područja proizvodnje. Kiseljenje mlijeka mora se provoditi na temperaturi od 38 do 40 °C sa slojem renina iz ovčjeg želuca isključivo od životinja uzgojenih na istom proizvodnom području. Ukiseljeno mlijeko se mora kuhati na temperaturi koja se kreće od 45 do 48 °C. Soliti se može na suho i/ili slanom vodom. Zrenje traje najmanje 5 mjeseci za stolni sir i 8 mjeseci za sir ribanac. Sir se može prekriti bezbojnim ili crnim zaštitnim slojem za hranu. Proizvodnja se odvija od listopada do srpnja.

    Proizvodnja mlijeka, proizvodnja i zrenje sira „Pecorino Romano”, kao i postupci obilježavanja moraju se provoditi na teritoriju područja navedenog u stavku 4. točki 3.

    4.6.   Povezanost

    U smislu prirodnih čimbenika, proizvodno se područje odlikuje specifičnim uvjetima klime i tla. U smislu ljudskih čimbenika važno je naglasiti prisutnost i povijesnu rasprostranjenost sira na potrošačkim tržištima.

    4.7.   Inspekcijski tijelo

    Inspekcijsko je tijelo u skladu s normom EN 45011.

    Naziv

    :

    OCPA

    Adresa

    :

    Zona industriale Macomer c/o Consorzio Latte, 08015 Macomer NU, ITALIA

    Tel.

    :

    +39 0785742196

    Telefaks

    :

    +39 0785742197

    E-pošta

    :

    ocpa.cert@tiscali.it

    4.8.   Označivanje

    Koluti sira „Pecorino Romano” označavaju se na samom početku preko cijelog ruba pomoću posebnog kalupa izrađenog u tu svrhu. Tim se kalupom na kolut sira utiskuje oznaka „Pecorino Romano” i njegov logotip, inicijali provincije podrijetla, kodna oznaka proizvođača sira i mjesec i godina proizvodnje.

    Logotip oznake sastoji se od lika dijamantnog oblika (romba) oblikovanog punom ili točkastom crtom i zaobljenih uglova, koji sadrži stiliziranu glavu ovce iznad natpisa oznake „Pecorino Romano”.

    Dopuštena je upotreba dodatnog regionalnog logotipa. Kad se cjelokupni ciklus proizvodnje odvija u jednoj regiji, njezin se logotip stavlja uz logotip oznake na etiketama koje se stavljaju na ravnu stranicu koluta sira.


    Top