Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019XC0517(05)

    Obavijest o pokretanju postupka povezanog s revizijom zaštitnih mjera koje se primjenjuju na uvoz određenih proizvoda od čelika

    C/2019/3623

    SL C 169, 17.5.2019, p. 9–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    17.5.2019   

    HR

    Službeni list Europske unije

    C 169/9


    Obavijest o pokretanju postupka povezanog s revizijom zaštitnih mjera koje se primjenjuju na uvoz određenih proizvoda od čelika

    (2019/C 169/08)

    Dana 31. siječnja 2019. Europska komisija („Komisija”) uvela je konačne zaštitne mjere na određene proizvode od čelika i najavila da namjerava pokrenuti po službenoj dužnosti prvi ispitni postupak revizije najkasnije 1. srpnja 2019. (1)

    1.   Postojeće mjere

    Mjere koje su trenutačno na snazi sastoje se od carinske kvote otvorene za uvoz u Uniju 26 kategorija proizvoda od čelika. One će ostati na snazi do 30. lipnja 2021.

    Za svaku od tih kategorija proizvoda, osim za kategoriju proizvoda 1 (Nelegirani i ostali legirani toplovaljani limovi i trake), dio svake carinske kvote dodjeljuje se određenim zemljama (kvote za pojedine zemlje) i slobodno je dostupan do kraja svakog od triju godišnjih razdoblja u kojem mjere traju. Za kategoriju proizvoda 1 i preostali dio svake carinske kvote (takozvane preostale carinske kvote), relevantna godišnja kvota dijeli se na tromjesečja i dodjeljuje se prema redoslijedu zaprimanja zahtjeva tijekom svakog od tih tromjesečja. Na kraju svakog tromjesečja neiskorišteni saldo preostale carinske kvote automatski se prenosi u sljedeće tromjesečje. Neiskorišteni saldo na kraju zadnjeg tromjesečja godišnjeg razdoblja ne prenosi se u sljedeće razdoblje. Ako je relevantna kvota za određenu zemlju iscrpljena za određenu kategoriju proizvoda, uvoz iz te zemlje može se izvršiti na temelju preostalog dijela preostale carinske kvote za istu kategoriju proizvoda, ali samo tijekom posljednjeg tromjesečja svakog godišnjeg razdoblja primjene mjera.

    Ako je relevantna carinska kvota iscrpljena ili ako za uvoz kategorija proizvoda na koje se primjenjuju mjere nema relevantne carinske kvote, na uvezeni proizvod naplaćuje se dodatna pristojba od 25 % koja se primjenjuje na neto cijenu franko granica Unije, neocarinjeno.

    2.   Proizvod iz postupka revizije

    Proizvod iz postupka revizije sastoji se od određenih proizvoda od čelika navedenih u Prilogu I. ovoj Obavijesti.

    3.   Razlozi i opseg revizije

    U uvodnoj izjavi 161. Provedbene uredbe Komisije o uvođenju konačnih zaštitnih mjera navodi se da će Komisija, na temelju interesa Unije, možda morati prilagoditi razinu ili dodjelu carinske kvote u slučaju promjena okolnosti tijekom razdoblja primjene mjera.

    Smatralo se da bi do promijenjenih okolnosti moglo, primjerice, doći u slučaju općeg povećanja ili smanjenja potražnje Unije za određenim kategorijama proizvoda, što bi zahtijevalo ponovnu procjenu razine carinskih kvota, uvođenja antidampinških ili antisubvencijskih mjera koje mogu znatno utjecati na buduće kretanje uvoza ili čak nekog događaja povezanog s mjerama SAD-a iz odjeljka 232. koji može izravno utjecati na zaključke ovog ispitnog postupka, konkretno u smislu preusmjeravanja trgovine.

    Komisija isto tako ima mogućnost preispitati može li primjena postojećih mjera imati štetne učinke u pogledu postizanja ciljeva integracije koji se nastoje ostvariti s povlaštenim trgovinskim partnerima, kao što je stvaranje znatnog rizika za stabilizaciju ili gospodarski razvoj tih partnera. Naposljetku, Komisija se obvezala preispitati i potrebu za ažuriranjem popisa zemalja u razvoju koje su isključene iz područja primjene konačnih mjera na temelju njihove najnovije razine uvoza.

    Na temelju toga i uzimajući u obzir razvoj uvoza proizvoda od čelika koji podliježu zaštitnim mjerama i odgovarajuću uporabu kvota od uvođenja mjera, Komisija namjerava posebno istražiti sljedeća pitanja kako bi se ispitalo postoje li izmijenjene okolnosti koje bi opravdale prilagodbu razine ili dodjele postojeće carinske kvote:

    A.

    Razina i dodjela carinskih kvota za određene kategorije proizvoda

    Komisija svakodnevno prati upotrebu carinske kvote. Komisija je na temelju upotrebe do 4. travnja 2019. primijetila da su za određene kategorije proizvoda neke carinske kvote za pojedine zemlje, kao i odgovarajuće preostale carinske kvote za zadnje tromjesečje, iscrpljene neuobičajeno brzo (prije isteka prvih dvaju mjeseci petomjesečnog razdoblja) u usporedbi s tradicionalnim razinama uvoza. Kada je riječ o carinskim kvotama za pojedine zemlje, Turska je iscrpila svoje kvote za kategorije 5, 13, 16, 17 i 25; Rusija je iscrpila svoje kvote za kategorije 13 i 16; dok je Kina iscrpila svoju kvotu za kategorije 4B i 15. Preostale carinske kvote već su bile iscrpljene ili su se uskoro trebale iscrpiti (2) ubrzo nakon otvaranja preostale carinske kvote 1. travnja 2019. Komisija će stoga istražiti razloge kojima se objašnjava taj razvoj situacije i utvrditi jesu li oni rezultat promijenjenih okolnosti, kao što je znatno povećana potražnja u EU-u za tim proizvodima ili neki drugi materijalni razlog koji dokazuje da je postojeća razina kvote neodgovarajuća, ili su nastali kao posljedica stvaranja zaliha ili preusmjeravanja trgovine zbog mjera ograničavanja koje su uvedene u inozemstvu.

    B.

    Istiskivanje tradicionalnih trgovinskih tokova

    Za određene kategorije proizvoda preostala carinska kvota brzo je iscrpljena uvozom iz jedne zemlje ili više njih, ponekad uz primjenu carinske kvote za pojedine zemlje, te su istisnuti tradicionalni tokovi uvoza podrijetlom iz drugih izvora, čime se ograničio izbor za klijente. To je primjerice bio slučaj za kategorije proizvoda 4B, 13 i 16. Komisija će stoga istražiti je li ta činjenica negativno utjecala na interes Unije, posebno u pogledu potrebe za održavanjem tradicionalnih trgovinskih tokova i, ako je potrebno, odlučiti o mogućim instrumentima za ispravljanje te situacije.

    C.

    Mogući štetni učinci na postizanje ciljeva integracije koji se nastoje ostvariti s povlaštenim trgovinskim partnerima

    Komisija će istražiti je li funkcioniranje postojećih zaštitnih mjera za čelik prouzročilo ikakve znatne rizike za stabilizaciju ili gospodarski razvoj određenih povlaštenih trgovinskih partnera u mjeri koja šteti ciljevima integracije iz njihovih sporazuma s EU-om.

    D.

    Ažuriranje popisa zemalja u razvoju članica WTO-a koje su isključene iz područja primjene mjera na temelju njihove najnovije razine uvoza

    U skladu s Uredbom (EU) 2015/478 (3) zaštitne mjere ne bi se smjele primjenjivati na uvoz podrijetlom iz zemlje u razvoju članice WTO-a sve dok njezin udio u ukupnom uvozu proizvoda na koji se primjenjuju mjere ne prelazi 3 %. U uvodnoj izjavi 192. Provedbene uredbe Komisije o uvođenju konačnih zaštitnih mjera navodi se da će Komisija redovito, a najmanje na kraju svake godine uvođenja mjera, provoditi ocjenu situacije. Komisija stoga namjerava ažurirati popis zemalja u razvoju članica WTO-a koje bi trebalo isključiti iz područja primjene mjera.

    E.

    Druge promijenjene okolnosti koje mogu zahtijevati prilagodbu razine dodjele carinskih kvota

    Strane se također pozivaju da postave druga pitanja, i to za kategorije proizvoda koje nisu prethodno navedene i u mjeri u kojoj se odnose na dugotrajne promjene okolnosti u odnosu na stanje koje je prevladavalo tijekom početnog ispitnog postupka, a čije bi učinke možda trebalo preispitati i koji mogu opravdati prilagodbu razine ili dodjele carinske kvote za određene kategorije proizvoda. Strane koje žele pokrenuti dodatna pitanja pozivaju se da dostave dostatne dokaze kojima se podupiru njihove tvrdnje.

    4.   Postupak

    Nakon što je utvrdila da postoje dostatni dokazi za reviziju određenih aspekata postojećih zaštitnih mjera za čelik, Komisija pokreće reviziju postojećih mjera koja je opsegom ograničena na prethodno navedena pitanja.

    4.1.   Podnesci

    Kako bi se prikupile sve relevantne informacije koje se smatraju potrebnima za ispitni postupak, zainteresirane strane pozivaju se da iznesu stajališta te dostave informacije i popratne dokaze Komisiji. Te informacije i popratni dokazi moraju se dostaviti Komisiji u roku od 15 dana od datuma objave ove Obavijesti u Službenom listu Europske unije. Od strana koje dostavljaju podneske zahtijeva se da u svojoj korespondenciji jasno navedu na koje se od prethodno navedenih pitanja (ili više njih) njihov podnesak odnosi.

    4.2.   Mogućnost iznošenja primjedbi na podneske drugih strana

    Kako bi se zajamčila prava na obranu, zainteresirane strane trebale bi imati mogućnost iznošenja primjedbi na informacije koje su dostavile druge zainteresirane strane. Zainteresirane strane pritom smiju iznositi primjedbe samo na pitanja iz podnesaka drugih zainteresiranih strana i ne smiju postavljati nova pitanja.

    Te primjedbe moraju se dostaviti Komisiji u roku od sedam dana od trenutka kada se podnesci iz stavka 4.1. daju na uvid zainteresiranim stranama.

    Pristup dokumentaciji koja se daje na uvid zainteresiranim stranama moguć je putem internetske stranice TRON.tdi na sljedećoj adresi: https://tron.trade.ec.europa.eu/tron/TDI. Za pristup slijedite upute na toj stranici.

    Navedeni rokovi ne dovode u pitanje pravo Komisije da zatraži dodatne informacije od zainteresiranih strana u propisno opravdanim slučajevima.

    S obzirom na potrebu dovršetka revizije u kratkom roku (vidjeti odjeljak 6. u nastavku) i činjenicu da će se zainteresiranim stranama omogućiti iznošenje primjedbi na podneske drugih strana, čime će im se osigurati dostatne mogućnosti za obranu svojih interesa, Komisija neće organizirati saslušanja za potrebe ovog ispitnog postupka.

    4.3.   Dostavljanje informacija i produljenje rokova navedenih u ovoj Obavijesti

    U pravilu zainteresirane strane mogu dostaviti informacije samo u rokovima navedenima u ovoj Obavijesti. Svako produljenje rokova predviđenih u ovoj Obavijesti može se zatražiti samo u iznimnim okolnostima te će se odobriti samo ako je propisno opravdano. Propisno opravdana iznimna produljenja roka za dostavu informacija obično će biti ograničena na dodatna tri dana.

    4.4.   Upute za dostavu podnesaka i ispunjenih upitnika te korespondenciju

    Informacije dostavljene Komisiji u svrhu ispitnih postupaka trgovinske zaštite ne smiju podlijegati autorskim pravima. Prije nego što Komisiji dostave informacije i/ili podatke koji podliježu autorskim pravima treće strane, zainteresirane strane moraju zatražiti posebno dopuštenje od nositelja autorskih prava kojim se Komisiji izričito dopušta (a) upotreba informacija i podataka u svrhu ovog postupka trgovinske zaštite i (b) pružanje informacija i/ili podataka zainteresiranim stranama u ovom ispitnom postupku u obliku kojim im se omogućuje ostvarivanje prava na obranu.

    Svi podnesci zainteresiranih strana za koje se zahtijeva povjerljivo postupanje moraju imati oznaku „Limited” (4). Strane koje dostavljaju informacije tijekom ovog ispitnog postupka pozivaju se da obrazlože svoj zahtjev za povjerljivo postupanje.

    Strane koje dostavljaju informacije s oznakom „Limited” dužne su u skladu s člankom 8. Uredbe (EU) 2015/478 (5) i člankom 5. Uredbe (EU) 2015/755 (6) dostaviti sažetke tih informacija u verziji koja nije povjerljiva s oznakom „For inspection by interested parties” (na uvid zainteresiranim stranama). Ti sažeci trebali bi biti dovoljno detaljni da se može razumjeti bit informacija koje su dostavljene kao povjerljive te se Komisiji moraju dostaviti istodobno kad i verzija s oznakom „Limited”.

    Ako strana koja dostavlja povjerljive informacije ne navede dobar razlog za traženje povjerljivog postupanja ili ne dostavi sažetak u verziji koja nije povjerljiva, u traženom obliku i tražene kvalitete, Komisija te informacije ne mora uzeti u obzir, osim ako se iz odgovarajućih izvora može na zadovoljavajući način dokazati da su te informacije točne.

    Zainteresirane strane pozivaju se da sve podneske i zahtjeve dostave putem stranice TRON.tdi (https://tron.trade.ec.europa.eu/tron/TDI) uključujući skenirane punomoći. Uporabom stranice TRON.tdi ili e-pošte zainteresirane strane izražavaju svoju suglasnost s pravilima koja se primjenjuju na elektroničke podneske, sadržanima u dokumentu „KORESPONDENCIJA S EUROPSKOM KOMISIJOM U PREDMETIMA TRGOVINSKE ZAŠTITE” objavljenom na internetskim stranicama Glavne uprave za trgovinu: http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2011/june/tradoc_148003.pdf

    Zainteresirane strane moraju navesti svoje ime, adresu, broj telefona i valjanu adresu e-pošte te osigurati da je dostavljena adresa e-pošte ispravna službena adresa e-pošte koja se svakodnevno provjerava. Nakon što primi podatke za kontakt, Komisija će sa zainteresiranim stranama komunicirati isključivo putem stranice TRON.tdi ili e-poštom, osim ako one izričito zatraže da sve dokumente Komisije primaju nekim drugim sredstvom komunikacije ili ako vrsta dokumenta zahtijeva slanje preporučenom poštom. Dodatna pravila i informacije o korespondenciji s Komisijom, uključujući načela koja se primjenjuju na podneske dostavljene putem stranice TRON.tdi, zainteresirane strane mogu pronaći u prethodno navedenim uputama za komunikaciju sa zainteresiranim stranama.

    Adresa Komisije za korespondenciju:

    European Commission

    Directorate-General for Trade

    Directorate H, unit H5

    Office: CHAR 03/66

    1049 Bruxelles/Brussel

    BELGIQUE/BELGIË

    TRON.tdi: https://webgate.ec.europa.eu/tron/tdi

    E-pošta: TRADE-SAFE009-REVIEW@ec.europa.eu

    5.   Vremenski okvir revizije

    Kako bi se izbjegla bilo kakva nesigurnost i nepotrebno ometanje sustava zaštitnih mjera za čelik koji je trenutačno na snazi, sadašnja revizija zaključuje se u najkraćem roku i, kad god je to moguće, prije 30. rujna 2019.

    6.   Nesuradnja

    Ako zainteresirana strana ne dostavi potrebne informacije u roku ili ako znatno ometa ispitni postupak, nalazi se mogu donijeti na temelju raspoloživih podataka u skladu s člankom 5. Uredbe (EU) 2015/478 i člankom 3. Uredbe (EU) 2015/755. Ako se utvrdi da je zainteresirana strana dostavila lažne ili obmanjujuće informacije, te se informacije ne moraju uzeti u obzir i mogu se upotrijebiti raspoloživi podaci.

    7.   Službenik za saslušanje

    Službenik za saslušanje veza je između zainteresiranih strana i ispitnih službi Komisije. Službenik za saslušanje ispituje zahtjeve za pristup dokumentaciji, sporove povezane s povjerljivošću dokumenata, zahtjeve za produljenje rokova i sve druge zahtjeve povezane s pravima na obranu zainteresiranih strana i trećih strana koji se mogu pojaviti tijekom postupka.

    Zainteresirane strane mogu zatražiti intervenciju službenika za saslušanje. U načelu, te su intervencije ograničene na pitanja koja su se pojavila tijekom trenutačnog postupka revizije.

    Zahtjevi za intervenciju službenika za saslušanje podnose se u pisanom obliku i trebali bi sadržavati razloge za njihovo podnošenje. U načelu, rokovi za dostavu podnesaka i informacija Komisiji utvrđeni u odjeljcima od 5.1. do 5.3. ove Obavijesti primjenjuju se mutatis mutandis na zahtjeve za intervenciju službenika za saslušanje. Ako se takvi zahtjevi ne podnesu u važećem roku, službenik za saslušanje može ispitati razloge kašnjenja, vodeći pritom računa o interesima dobrog upravljanja i pravovremenom završetku ispitnog postupka.

    Dodatne informacije i podatke za kontakt zainteresirane strane mogu pronaći na stranicama službenika za saslušanje na internetskim stranicama Glavne uprave za trgovinu: http://ec.europa.eu/trade/trade-policy-and-you/contacts/hearing-officer/

    8.   Obrada osobnih podataka

    Osobni podaci prikupljeni u ovom ispitnom postupku obrađuju se u skladu s Uredbom (EU) 2018/1725 Europskog parlamenta i Vijeća (7).

    Obavijest o zaštiti podataka kojom se pojedinci obavješćuju o obradi osobnih podataka u okviru djelovanja Komisije u području trgovinske zaštite dostupna je na internetskim stranicama Glavne uprave za trgovinu: http://trade.ec.europa.eu/doclib/html/157639.htm


    (1)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2019/159 оd 31. siječnja 2019. o uvođenju konačnih zaštitnih mjera protiv uvoza određenih proizvoda od čelika (SL L 31, 1.2.2019., str. 27.).

    (2)  Za razliku od kategorija 4B i 16, koje su u potpunosti iscrpljene u razdoblju od veljače do ožujka 2019., za kategoriju 13 u tom razdoblju još je uvijek postojao relevantan obujam neiskorištene preostale carinske kvote. Stoga upotreba kvote početkom travnja 2019. nije u potpunosti odražavala stvarnu carinsku kvotu koja je na raspolaganju. Kako je navedeno u članku 1. stavku 4. Uredbe (EU) 2019/159, neiskorišteni obujam iz jednog tromjesečja bit će prenesen u sljedeće tromjesečje, uz odgodu od 20 radnih dana (početkom svibnja 2019.). To znači da će početkom svibnja 2019. ponovno postojati carinska kvota koja je na raspolaganju za tu kategoriju proizvoda.

    (3)  SL L 83, 27.3.2015., str. 16.

    (4)  Dokument s oznakom „Limited” dokument je koji se smatra povjerljivim u skladu s člankom 8. Uredbe (EU) 2015/478, člankom 5. Uredbe (EU) 2015/755 i člankom 3.2. Sporazuma WTO-a o zaštitnim mjerama. To je ujedno zaštićeni dokument u skladu s člankom 4. Uredbe (EZ) br. 1049/2001 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 145, 31.5.2001., str. 43.).

    (5)  SL L 83, 27.3.2015., str. 16.

    (6)  SL L 123, 19.5.2015., str. 33.

    (7)  Uredba (EU) 2018/1725 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. listopada 2018. o zaštiti pojedinaca u vezi s obradom osobnih podataka u institucijama, tijelima, uredima i agencijama Unije i o slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 45/2001 i Odluke br. 1247/2002/EZ (SL L 295, 21.11.2018., str. 39.).


    PRILOG

    Popis kategorija proizvoda na koje se primjenjuju konačne zaštitne mjere

    Broj proizvoda

    Kategorija proizvoda

    1

    Nelegirani i ostali legirani toplovaljani limovi i trake

    2

    Nelegirani i ostali legirani hladnovaljani limovi

    3.A

    Elektrolimovi (osim GOES-a)

    3.B

    4.A

    Limovi s metalnom prevlakom

    4.B

    5

    Limovi s organskom prevlakom

    6

    Proizvodi od bijelog lima

    7

    Nelegirani i ostali legirani kvarto-lim

    8

    Nehrđajući toplovaljani limovi i trake

    9

    Nehrđajući hladnovaljani limovi i trake

    10

    Nehrđajući toplovaljani kvarto-lim

    12

    Nelegirane i ostale legirane šipke i laki profili

    13

    Čelične šipke za armiranje betona

    14

    Nehrđajuće šipke i laki profili

    15

    Nehrđajuće žičane šipke

    16

    Nelegirane i ostale legirane žičane šipke

    17

    Profili od željeza ili nelegiranog čelika

    18

    Žmurje (talpe)

    19

    Materijal za željezničke pruge

    20

    Cijevi za plinovode

    21

    Šuplji profili

    22

    Bešavne nehrđajuće cijevi

    24

    Ostale bešavne cijevi

    25

    Velike varene cijevi

    27

    Nelegirane i ostale legirane hladnodovršene šipke

    28

    Nelegirana žica


    Top