Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62015CO0692

    Rješenje Suda (prvo vijeće) od 12. svibnja 2016.
    Security Service Srl i dr. protiv Ministero dell'Interno i dr.
    Zahtjev za prethodnu odluku – Poslovnik Suda – Članak 53. stavak 2. – Sloboda poslovnog nastana i slobodno pružanje usluga – Potpuno unutarnja situacija – Očita nenadležnost Suda.
    Spojeni predmeti C-692/15 do C-694/15.

    Court reports – general

    Spojeni predmeti C‑692/15 do C‑694/15

    Security Service Srl i dr.

    protiv

    Ministero dell’Interno i dr.

    (zahtjevi za prethodnu odluku koje je uputio Consiglio di Stato)

    „Zahtjev za prethodnu odluku — Poslovnik Suda — Članak 53. stavak 2. — Sloboda poslovnog nastana i slobodno pružanje usluga — Potpuno unutarnja situacija — Očita nenadležnost Suda“

    Sažetak – Rješenje Suda (prvo vijeće) od 12. svibnja 2016.

    1. Prethodna pitanja – Dopuštenost – Nužnost dostavljanja Sudu zadovoljavajućih objašnjenja o činjeničnom i pravnom kontekstu

      (čl. 267. UFEU‑a; Statut Suda, čl. 23.; Poslovnik Suda, čl. 94.)

    2. Prethodna pitanja – Nadležnost Suda – Pitanje upućeno u sporu koji je ograničen na samo jednu državu članicu – Uključenost s obzirom na moguću primjenjivost prava Unije na taj spor zbog zabrane diskriminacije predviđene nacionalnim pravom

      (čl. 49., 56. i 267. UFEU‑a; Poslovnik Suda, čl. 53. st. 2.)

    1.  Vidjeti tekst odluke.

      (t. 17.‑21.)

    2.  Odredbe ugovora o FEU‑u u području slobode poslovnog nastana i slobodnog pružanja usluga, ne primjenjuju se u situaciji u kojoj su svi elementi ograničeni na jednu državu članicu. Međutim, u točno određenim slučajevima potpuno unutarnja narav dotične situacije ne sprječava Sud da odgovori na pitanje koje je postavljeno na temelju članka 267. UFEU‑a.

      To, među ostalim, može biti slučaj kada nacionalno pravo nalaže nacionalnom sudu da omogući državljaninu države članice pod čiju nadležnost potpada uživanje istih prava poput onih koja bi u istoj situaciji imao državljanin druge države članice na temelju prava Unije ili ako se zahtjev za prethodnu odluku odnosi na odredbe prava Unije na koje upućuje nacionalno pravo države članice radi utvrđivanja pravila primjenjivih na potpuno unutarnju situaciju u toj državi.

      Međutim, iako Sud u takvim okolnostima može pristupiti traženom tumačenju, nije na njemu da poduzme takvu inicijativu ako iz zahtjeva za prethodnu odluku ne proizlazi da sud koji je uputio zahtjev zaista ima takvu obvezu.

      (t. 23., 26.‑28.)

    Top