Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32001R0999

    Transmisivne spongiformne encefalopatije (TSE-ovi)

    Transmisivne spongiformne encefalopatije (TSE-ovi)

     

    SAŽETAK DOKUMENATA:

    Uredba (EZ) br. 999/2001 o pravilima za sprečavanje, kontrolu i iskorjenjivanje određenih transmisivnih spongiformnih encefalopatija

    ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

    • Utvrđuje pravila za sprečavanje, kontrolu i iskorjenjivanje transmisivnih spongiformnih encefalopatija (TSE-ova)* u Europskoj uniji (EU).
    • Obuhvaća proizvodnju, stavljanje na tržište i, u nekim slučajevima, izvoz životinja i životinjskih proizvoda.

    KLJUČNE TOČKE

    Europska komisija rangira države članice ili regije EU-a na temelju razine rizika od goveđe spongiformne encefalopatije (GSE):

    • 1. razina: zanemariv rizik;
    • 2. razina: kontrolirani rizik;
    • 3. razina: neustanovljeni rizik.

    Države članice moraju uspostaviti program praćenja, uz screening za životinje za koje se sumnja da imaju GSE ili grebež. Također se mora provesti brzi post-mortem screening.

    Životinje za koje se sumnja i ostale životinje na gospodarstvu ne smiju se premještati sve dok se ne saznaju rezultati testa. Ako su životinje bile izložene negdje drugdje, mogu se pratiti druga gospodarstva.

    Kada je službeno potvrđen slučaj klasičnog GSE-a, primjenjuju se sljedeće mjere.

    • Istraga o podrijetlu bolesti i svih potencijalno zaraženih životinja ili proizvoda.
    • Zaraženo gospodarstvo stavlja se pod službenu kontrolu. Bilo koje kretanje podložnih životinja (ili životinjskih proizvoda) mora biti odobreno.
    • Usmrćivanje i potpuno uništavanje rizične stoke. Drugačija se pravila primjenjuju na ovce i koze.

    Za gubitak životinja ili životinjskih proizvoda plaća se naknada, bez kašnjenja.

    Mjere za smanjenje rizika

    • Zabranjena je hranidba malih preživača životinjskim bjelančevinama, uz iznimku hidroliziranih bjelančevina od nepreživača ili od kože preživača, želatine i kolagena od nepreživača te jaja, proizvoda od jaja, mlijeka, mliječnih proizvoda i kolostruma.
    • Zabranjena je hranidba domaćih korisnih životinja (uz iznimku mesoždera koji se koriste za proizvodnju krzna, poput kune) prerađenim životinjskim bjelančevinama od preživača, želatinom i proizvodima iz krvi od preživača.
    • Na temelju pozitivnih mišljenja Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA) iz 2015. (PAP dobiven od kukaca), 2018. (PAP dobiven od svinja i peradi) i 2020. (kolagen i želatina dobiveni od preživača) određene zabrane koje više nisu bile opravdane opozvane su Uredbom (EU) 2021/1372 od 17. kolovoza 2021. Otad je odobreno sljedeće:
      • hranidba nepreživača iz uzgoja (npr. svinja i peradi) kolagenom i želatinom preživača;
      • hranidba svinja PAP-om dobivenim od peradi i peradi PAP-om dobivenim od svinja;
      • hranidba svinja i peradi PAP-om dobivenim od kukaca.
    • Specifični rizični materijal mora se maknuti iz leševa, čak i u područjima sa zanemarivim rizikom od GSE-a. U područjima kontroliranog ili neustanovljenog rizika, stočne, ovčje i kozje kosti ne smiju se koristiti za strojno otkošteno meso. Postoje određene metode za određene dijelove tijela poput mesa glave i jezika;
    • životinje za izvoz ili uvoz moraju imati certifikat o zdravlju. Slična se pravila primjenjuju za uvoze iz zemalja izvan EU-a, osim onih sa zanemarivim rizikom od GSE-a.

    Radnici u proizvodnji i inspekciji moraju imati osnovnu obuku iz TSE-ova.

    Kako bi osigurali ujednačenu znanstvenu analizu i pouzdane rezultate, moraju se odrediti nacionalni i Europski referentni laboratoriji.

    Države članice moraju osigurati da se tijela izvijeste o životinjama za koje se sumnja da su zaražene TSE-om kao i da redovito izvješćuju jedna drugu i Komisiju o takvim slučajevima. Također moraju provoditi česte službene preglede kako bi provjerile poštuju li se pravila.

    Odstupanja od tih pravila mogu se odobriti u svrhu odražavanja novih znanstvenih saznanja.

    Izmjene Uredbe (EZ) br. 999/2001

    • Uredba je više puta izmijenjena, uglavnom radi prilagodbi priloga. Te su promjene uključene u pročišćenu verziju Uredbe.
    • Uredbom o izmjeni (EU) 2017/625 uveo se usklađeniji i koherentniji sustav službenih kontrola i mjera izvršavanja u poljoprivredno-prehrambenom lancu te se osnažilo načelo kontrola utemeljenih na riziku (vidjeti sažetak). Uredbom o izmjeni izbrisani su članci 19. (o referentnim laboratorijima) i 21. (o pregledima na licu mjesta) Uredbe (EZ) br. 999/2001 te poglavlja A i B njezina Priloga X. (o referentnim laboratorijima), a propisana su pravila o imenovanju i zadaćama EU-ovih referentnih laboratorija i referentnih centara.

    OTKAD SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

    Primjenjuje se od 1. srpnja 2001.

    POZADINA

    KLJUČNI POJMOVI

    Transmisivne spongiformne encefalopatije (TSE-ovi). TSE-ovi su smrtne bolesti u kojima dolazi do degeneracije moždanog tkiva, čime se dobiva izgled sličan spužvi.

    Pravila obuhvaćaju:

    • Creutzfeldt-Jakobovu bolest u ljudi;
    • goveđu spongiformnu encefalopatiju (GSE) u stoke;
    • spongiformne encefalopatije u punorožaca (jelen);
    • grebež u malih preživača poput ovaca i koza.

    GLAVNI DOKUMENT

    Uredba (EZ) br. 999/2001 Europskog parlamenta i Vijeća od 22. svibnja 2001. o utvrđivanju pravila za sprečavanje, kontrolu i iskorjenjivanje određenih transmisivnih spongiformnih encefalopatija (SL L 147, 31.5.2001., str. 1.–40.).

    Sukcesivne izmjene i dopune Uredbe (EZ) br. 999/2001 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

    VEZANI DOKUMENTI

    Komunikacija Europske komisije Europskom parlamentu i Vijeću – Drugi plan za TSE – Strateški dokument o transmisivnim spongiformnim encefalopatijama za 2010. – 2015. (COM(2010) 384 final, 16. srpnja 2010.).

    Odluka Komisije 2007/453/EZ od 29. lipnja 2007. o utvrđivanju GSE statusa država članica ili trećih zemalja ili njihovih regija u skladu s njihovim rizikom od GSE-a (SL L 172, 30.6.2007., str. 84.–86.).

    Vidjeti pročišćeni tekst.

    Komunikacija Komisije: Plan za TSE (COM(2005) 322 final, 15. srpnja 2005.).

    Odluka Komisije 2002/1003/EZ od 18. prosinca 2002. o utvrđivanju minimalnih zahtjeva za istraživanje genotipova bjelančevina priona pasmina ovaca (SL L 349, 24.12.2002., str. 105.–107.).

    Posljednje ažuriranje 01.01.2023

    Vrh