Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Politike primitaka u sektoru financijskih usluga

Politike primitaka u sektoru financijskih usluga

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Preporuka 2009/384/EZ – politike primitaka u sektoru financijskih usluga

ČEMU SLUŽI OVA PREPORUKA?

Cilj je preporuke utvrditi opća načela koja se primjenjuju na prakse primitaka u sektoru financijskih usluga u svrhu izbjegavanja svakog prekomjernog preuzimanja rizika u tom sektoru, osobito od strane banaka i investicijskih društava.

KLJUČNE TOČKE

Preporuka se primjenjuje:

  • na financijska društva s registriranim sjedištem ili glavnom upravom na državnom području zemlje EU-a;
  • na primitke za kategorije osoblja čije profesionalne djelatnosti imaju znatan utjecaj na profil rizičnosti društva.

Preporuka se ne primjenjuje na pristojbe i provizije koje primaju posrednici i vanjski pružatelji usluga u slučaju aktivnosti koje su povjerene vanjskim izvršiteljima.

Politika primitaka

  • Politika primitaka trebala bi biti u skladu s poslovnom strategijom, ciljevima, vrijednostima i dugoročnim interesima financijskog društva, kao što su izgledi održivog rasta ili zaštite klijenata i ulagača tijekom pružanja usluga.
  • Politika primitaka trebala bi biti rezultat ravnoteže između fiksnih i promjenjivih sastavnica. Fiksna sastavnica trebala bi predstavljati dovoljno visok udio u ukupnom primitku koji društvu omogućuje funkcioniranje potpuno fleksibilne politike dodjeljivanja bonusa.
  • Strukturu politike primitaka potrebno je redovito ažurirati kako bi odgovarala razvoju društva.
  • U slučaju kada su primici povezani s uspješnošću, potrebno ih je ocijeniti u skladu s trenutačnim ili budućim rizicima bez njihova izostavljanja, kako bi se u obzir uzeli trošak kapitala i potrebna likvidnost.
  • Postupci koji se provode trebali bi biti jasni, dokumentirani i transparentni na internoj razini.
  • Nadzorni odbor trebao bi uspostaviti opća načela politike primitaka financijskog društva i biti odgovoran za njihovu provedbu.
  • Osobe zadužene za nadzor, odjeli ljudskih potencijala i vanjski stručnjaci također bi trebali biti uključeni u osmišljavanje politike primitaka.
  • Politika primitaka trebala bi najmanje jedanput godišnje biti podvrgnuta središnjoj neovisnoj unutarnjoj reviziji od strane osoba zaduženih za nadzor u svrhu usklađenosti s politikama i postupcima koje definira nadzorni odbor.

Otkrivanje

Informacije o politici primitaka trebalo bi otkriti društvo u obliku neovisne izjave ili povremenog otkrivanja, a trebale bi sadržavati:

  • informacije o procesu donošenja odluka kojim se definira odabrana politika primitaka;
  • informacije o povezanosti između plaćanja i uspješnosti;
  • kriterije za mjerenje uspješnosti;
  • kriterije uspješnosti na kojima se temelji pravo na dionice, opcije ili promjenjive sastavnice primitaka;
  • glavne parametre i obrazloženje za svaki program dodjele godišnjih bonusa te za sve ostale povlastice koje ne uključuju isplatu gotovine.

Nadzor

Nadležna tijela trebala bi provoditi aktivnosti nadzora, uzimajući u obzir sljedeće:

  • veličinu društva;
  • vrstu djelatnosti;
  • složenost aktivnosti.

Nadalje, financijska društva trebala bi nadležnim tijelima poslati izjavu u kojoj je naznačena razina usklađenosti s prethodno navedenim načelima u pogledu politike primitaka.

POZADINA

Prakse primitaka u financijskom sektoru, osobito u bankama i investicijskim društvima, dovele su do prekomjernog preuzimanja rizika. Te su prakse u određenoj mjeri pridonijele znatnim gubicima u velikim financijskim društvima te su djelomično bile odgovorne za financijsku krizu koja se pojavila u listopadu 2008. U komunikaciji „Pokretanje oporavka Europe”, koju je objavila Europska komisija u proljeće 2009., predstavljen je plan čiji su ciljevi ponovna uspostava i održavanje stabilnog i pouzdanog financijskog sustava. Ova preporuka o politikama primitaka bila je dio strategije predložene u planu.

GLAVNI DOKUMENT

Preporuka Komisije 2009/384/EZ od 30. travnja 2009. o politikama primitaka u sektoru financijskih usluga (SL L 120, 15.5.2009., str. 22.–27.)

VEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) br. 575/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 26. lipnja 2013. o bonitetnim zahtjevima za kreditne institucije i investicijska društva i o izmjeni Uredbe (EU) br. 648/2012 (SL L 176, 27.6.2013., str. 1.–337.)

Naknadne izmjene Uredbe (EU) br. 575/2013 uključene su u izvorni dokument. Ovaj pročišćeni tekst ima samo dokumentarnu vrijednost.

Direktiva 2013/36/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 26. lipnja 2013. o pristupanju djelatnosti kreditnih institucija i bonitetnom nadzoru nad kreditnim institucijama i investicijskim društvima, izmjeni Direktive 2002/87/EZ te stavljanju izvan snage direktiva 2006/48/EZ i 2006/49/EZ (SL L 176, 27.6.2013., str. 338.–436.)

Vidjeti pročišćeni tekst.

Komunikacija prije proljetnog zasjedanja Europskog vijeća – Pokretanje oporavka Europe – Svezak 1 (COM(2009) 114 final, 4.3.2009.)

Posljednje ažuriranje 31.07.2018

Top