Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Administrativna suradnja u području PDV-a

Administrativna suradnja u području PDV-a

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Uredba (EU) br. 904/2010 o administrativnoj suradnji i suzbijanju prijevare u području poreza na dodanu vrijednost

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

Njome se utvrđuju postupci kojima se tijelima država članica Europske unije (EU) omogućuje suradnja i razmjena informacija o porezu na dodanu vrijednost (PDV) i suzbijanje prijevare u vezi PDV-a. Njome se stoga osigurava sljedeće:

  • da se PDV ispravno utvrđuje i primjenjuje;
  • da se prijevare u području PDV-a otkrivaju i sprječavaju;
  • da je prihod proizašao iz PDV-a zaštićen

KLJUČNE TOČKE

Središnji uredi za vezu

Svaka država članica određuje jedan središnji ured za vezu koji služi kao kontaktna točka za druge države članice i Europsku komisiju. Ured mora voditi popis imenovanih službenika i službi za vezu koje mogu dijeliti informacije s odgovarajućim nadležnim tijelima u drugim državama članicama. Kada službenici ili službe za vezu prime zahtjev ili odgovor na zahtjev za slanje informacija, moraju obavijestiti svoj središnji ured za vezu.

Razmjena podataka

Zemlje mogu zatražiti informacije od druge države članice preko standardnog obrasca kako bi mogle ispravno utvrditi prekograničnu transakciju. Tijela koja primaju zahtjev moraju odgovoriti tijelima koja podnose zahtjev u roku od tri mjeseca od primitka zahtjeva ili u roku od jednog mjeseca ako već imaju dostupne informacije.

Neke se informacije automatski dijele ako:

  • informacije koje je osigurala država članica podrijetla ključne su za kontrolni sustav države članice odredišta u kojoj će se izvršiti oporezivanje;
  • postoje razlozi za vjerovati da se kršilo ili će se kršiti zakonodavstvo o PDV-u u državi članici odredišta;
  • postoji rizik od poreznog gubitka u drugoj državi članici odredišta.

Države članice mogu također spontano razmjenjivati informacije i mogu zatražiti povratnu informaciju od država s kojima se informacija razmjenjuje.

Države članice mogu odbiti pružiti informacije ako:

  • bi zahtjevi za informacije u određenom roku od tijela koje podnosi zahtjev nametnuli nerazmjerno administrativno opterećenje;
  • ako tijelo koje podnosi zahtjev nije iscrpilo uobičajene izvore informacija;
  • bi to prouzročilo objavljivanje komercijalne, industrijske ili poslovne tajne ili bi bilo u suprotnosti s općim interesom.

Pohranjivanje informacija

Svaka država članica mora pohraniti sljedeće ažurirane informacije na najmanje pet godina:

  • informacije iz zbirnih prijava (popisa osoba kojima je isporučena roba) koje su poslali porezni obveznici koji su dobili identifikacijski broj za PDV;
  • podatke o osobama kojima je država članica izdala identifikacijski broj za PDV;
  • podatke o identifikacijskim brojevima za PDV koji su postali nevažeći;
  • informacije o poreznim obveznicima koji nemaju poslovni nastan

Informacije se zatim dijele sa svim državama članicama preko elektroničkog sustava, sustava elektroničke razmjene informacija o PDV-u (VIES).

Uredbom (EU) 2020/283 uvodi se izmjena kojom se zahtijeva da Komisija razvije, održava i udomljuje središnji elektronički sustav za informacije o plaćanjima (CESOP) i da njime tehnički upravlja radi istraga sumnje na prijevaru u vezi PDV-a ili radi otkrivanja prijevara u vezi PDV-a. CESOP će pohraniti podatke o plaćanju koje su prikupile države članice i objediniti ih po korisniku te ih usporediti s ostalim podacima razmijenjenima u skladu s Uredbom (EU) br. 904/2010. Podaci u CESOP-u bit će dostupni samo stručnjacima za borbu protiv prijevara iz država članica. To će se primjenjivati od 1. siječnja 2024.

Direktivom (EU) 2020/285 uvode se pojednostavnjena pravila za smanjenje administrativnog opterećenja i troškova usklađivanja za male poduzetnike i za stvaranje isplativije porezne klime kako bi im se pomoglo u učinkovitijem rastu i prekograničnoj trgovini. Mala poduzeća moći će ispunjavati uvjete za pojednostavnjena pravila o plaćanju PDV-a ako je njihov godišnji promet ispod praga koji utvrdi predmetna država članica, a koji ne smije biti veći od 85 000 EUR. Pod određenim uvjetima mala poduzeća iz drugih država članica koja ne prijeđu taj prag isto tako će se moći koristiti pojednostavnjenim programom ako njihov ukupni godišnji prihod u cijelom EU-u ne prijeđe 100 000 EUR. Ta nova pravila primjenjuju se od 1. siječnja 2025.

Povrat PDV-a

Države članice prosljeđuju zahtjeve za povrat PDV-a koje prime od poreznih obveznika s poslovnim nastanom u drugim državama članicama tijelima predmetnih država članica povrata. To se radi elektroničkim putem u roku od 15 dana od dana primitka zahtjeva. Tijela država članica povrata moraju obavijestiti tijela drugih država članica ako:

  • zahtijevaju dodatne elektroničke kodirane informacije o prirodi i uslugama podnositelja zahtjeva, ili
  • zahtijevaju da podnositelj zahtjeva dostavi opis poslovne djelatnosti putem usklađenih kodova.

Treće zemlje

Ako je to dopušteno aranžmanima o pomoći s pojedinom zemljom koja nije članica EU-a, nadležno tijelo države članice može prenijeti informacije koje primi od te zemlje bilo kojoj državi članici koja te informacije zahtijeva ili svim državama članicama koje bi te informacije zanimale. Nadležna tijela države članice mogu proslijediti informacije zemljama koja nisu članice EU-a ako:

  • država članica iz koje informacija potječe pristaje;
  • predmetna zemlja koja nije članica EU-a obvezala se da će surađivati kako bi se prikupili dokazi o nepravilnosti transakcija koje se čine protivnim propisima o PDV-u

Suzbijanje prijevare u vezi PDV-a

Uredbom se uspostavlja Eurofisc, mreža stručnjaka u području suzbijanja prijevara, koja omogućuje državama članicama da zajednički obrađuju podatke o PDV-u i razmjenjuju rana upozorenja o poslovnim subjektima za koje se sumnja da su uključeni u prijevare u vezi PDV-a. Eurofisc također koordinira sve naknadne radnje koje su pokrenula porezna tijela nakon upozorenja o prijevari. Eurofisc također može surađivati s OLAF-om i Europolom kada je to potrebno.

Elektronička trgovina

Kao dio paketa mjera za modernizaciju EU-ova sustava PDV-a i za njegovu prilagodbu na EU-ovu prekograničnu e-trgovinu poslovnog subjekta i potrošača Uredba (EU) 2017/2454 stavlja izvan snage Uredbu (EU) br. 904/2010 uvođenjem pravila koja će povećati administrativnu suradnju između država članica. Uredbom o izmjeni iz 2017. osigurava se da su isporuka usluga i prodaja robe na daljinu na temelju Direktive (EU) 2017/2455 (kojom se izmjenjuju direktive 2006/112/EZ – vidjeti sažetak i 2009/132/EZ – vidjeti sažetak) obuhvaćene. Primjenjuje se od siječnja 2021.

Između ostalog, Uredbom se zahtijeva:

  • da se identifikacijski broj pod kojim se plaća PDV dostavi unaprijed kako bi se carinskim tijelima omogućilo da provjere njegovu valjanost pri uvozu robe;
  • da zahtjevi za evidentiranje i istražne radnje koje države članice upućuju poreznim obveznicima koordinira država članica članica identifikacije*.

Početkom 2020. godine Komisija je donijela Provedbenu uredbu (EU) 2020/21, koja se odnosi na administrativnu suradnju i borbu protiv prijevara u području PDV-a, i Provedbenu uredbu (EU) 2020/194, utvrđujući pojedinosti o radu sustava pružanja usluga PDV-a na jednom mjestu za prodaju robe na internetu.

Obje provedbene uredbe doprinose osiguranju plaćanja PDV-a u državi članici krajnjeg potrošača, što dovodi do pravednije raspodjele poreznih prihoda među državama članicama.

Zbog krize uzrokovane bolešću COVID-19 nova pravila u vezi s PDV-om u e-trgovini primjenjuju se tek od 1. srpnja 2021. umjesto stupanja na snagu 1. siječnja 2021. (Provedbena uredba (EU) 2020/1318). Dodatno vrijeme bilo je potrebno da omogući svim državama članicama da finaliziraju potrebne informacijske sustave za provedbu i primjenu tih promjena.

OTKAD SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 01. siječnja 2012.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Država identifikacije. Država članica u kojoj je porezni obveznik registriran za uporabu mini sustava pružanja usluga na jednom mjestu.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba Vijeća (EU) br. 904/2010 od 7. listopada 2010. o administrativnoj suradnji i suzbijanju prijevare u području poreza na dodanu vrijednost (SL L 268, 12.10.2010., str. 1.–18.)

Sukcesivne izmjene i dopune Uredbe (EU) br. 904/2010 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

VEZANI DOKUMENTI

Uredba Vijeća (EU) 2020/283 od 18. veljače 2020. o izmjeni Uredbe (EU) br. 904/2010 u pogledu mjera za jačanje administrativne suradnje radi suzbijanja prijevara u vezi s PDV-om (SL L 62, 2.3.2020., str. 1.–6.)

Direktiva Vijeća (EU) 2020/285 od 18. veljače 2020. o izmjeni Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost u pogledu posebne odredbe za mala poduzeća i Uredbe (EU) br. 904/2010 u pogledu administrativne suradnje i razmjene informacija u svrhe praćenja ispravne primjene posebne odredbe za mala poduzeća (SL L 62, 2.3.2020., str. 13.–23.)

Provedbena Uredba Komisije (EU) 2020/194 оd 12. veljače 2020. o utvrđivanju detaljnih pravila za primjenu Uredbe Vijeća (EU) br. 904/2010 u pogledu posebnih odredaba za porezne obveznike koji isporučuju usluge osobama koje nisu porezni obveznici, prodaju robu na daljinu ili izvršavaju određene isporuke robe na domaćem tržištu (SL L 40, 13.2.2020., str. 114.–124.)

Vidjeti pročišćeni tekst.

Provedbena uredba Komisije (EU) 2020/21 оd 14. siječnja 2020. o izmjeni Provedbene uredbe (EU) br. 79/2012 o utvrđivanju detaljnih pravila za provedbu pojedinih odredaba Uredbe Vijeća (EU) br. 904/2010 o administrativnoj suradnji i suzbijanju prijevare u području poreza na dodanu vrijednost (SL L 11, 15.1.2020., str. 1.–2.)

Vidjeti pročišćeni tekst.

Uredba Vijeća (EU) 2017/2454 od 5. prosinca 2017. o izmjeni Uredbe (EU) br. 904/2010 o administrativnoj suradnji i suzbijanju prijevare u području poreza na dodanu vrijednost (SL L 348, 29.12.2017., str. 1.–6.)

Vidjeti pročišćeni tekst.

Direktiva Vijeća (EU) 2017/2455 od 5. prosinca 2017. o izmjeni Direktive 2006/112/EZ i Direktive 2009/132/EZ u pogledu određenih obveza u vezi s porezom na dodanu vrijednost za isporuku usluga i prodaju robe na daljinu (SL L 348, 29.12.2017., str. 7.–22.)

Vidjeti pročišćeni tekst.

Direktiva Vijeća 2009/132/EZ od 19. listopada 2009. o utvrđivanju područja primjene članka 143. točaka (b) i (c) Direktive 2006/112/EZ o oslobođenju od plaćanja poreza na dodanu vrijednost prilikom konačnog uvoza određene robe (SL L 292, 10.11.2009., str. 5.–30.)

Vidjeti pročišćeni tekst.

Direktiva Vijeća 2006/112/EZ od 28. studenoga 2006. o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost (SL L 347, 11.12.2006., str. 1.–118.)

Vidjeti pročišćeni tekst.

Posljednje ažuriranje 15.06.2022

Top