Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Sporazumi s Kanadom o carinskim pitanjima

Sporazumi s Kanadom o carinskim pitanjima

 

SAŽETAK DOKUMENATA:

Odluka Vijeća 98/18/EZ o sklapanju Sporazuma između EU-a i Kanade o carinskim pitanjima

Sporazum između EU-a i Kanade o carinskim pitanjima

Odluka Vijeća 2014/941/EU o pitanjima sigurnosti opskrbnog lanca

Sporazum između EU-a i Kanade o pitanjima sigurnosti opskrbnog lanca

KOJI JE CILJ ODLUKA I SPORAZUMÂ?

  • Odlukom 98/18/EZ nastoji se poboljšati suradnja među upravnim tijelima odgovornima za primjenu carinskog zakonodavstva*.
  • U skladu sa Sporazumom između EU-a i Kanade o carinskim pitanjima, stranke se obvezuju povećati razinu carinske suradnje, posebice pojednostavnjenjem i usklađivanjem svojih postupaka.
  • Odlukom 2014/941/EU nastoji se proširiti izvorni sporazum o carinskim pitanjima novim sporazumom kako bi se obuhvatila pitanja sigurnosti opskrbnog lanca.

KLJUČNE TOČKE

Sporazum između EU-a i Kanade o carinskim pitanjima

Carinska suradnja

Stranke se obvezuju razviti carinsku suradnju na sljedeće načine:

  • pojednostavnjenjem i usklađivanjem svojih carinskih postupaka;
  • traženjem načina rješavanja problema koji su povezani s carinama;
  • razmjenom osoblja;
  • uvođenjem računalne tehnologije u carinske postupke i službene postupke.

Uzajamna administrativna pomoć

Stranke se obvezuju na međusobnu pomoć, na zahtjev ili na vlastitu inicijativu. One razmjenjuju odgovarajuće informacije što pomaže osiguranju pravilne primjene carinskoga zakonodavstva te sprečavanju i suzbijanju svih povreda toga zakonodavstva. Kako bi to postigle, jedna drugoj priopćuju sve nove tehnike za provedbu carinskih zakona te nove trendove i načine činjenja djela protivnih carinskom zakonodavstvu.

Carinska tijela pružaju jedno drugom informacije o dovršenim ili planiranim radnjama za koje se čini da predstavljaju povredu carinskoga zakonodavstva na državnom području druge ugovorne strane.

Pomoć na zahtjev

Tijelo kojem se upućuje zahtjev* obavješćuje tijelo koje je podnositelj zahtjeva* o carinskome zakonodavstvu i postupcima koji se primjenjuju na njezinu području, a koji su bitni za istrage koje se odnose na povrede carinskoga zakonodavstva. Te informacije mogu se odnositi na zakonitost postupaka izvoza i uvoza robe između dvije ugovorne strane i na primijenjeni carinski postupak.

Sporazumom se osigurava i poseban nadzor nad osobama koje su počinile djelo protivno carinskom zakonodavstvu ili za koje se sumnja da su to učinile. Taj nadzor može se primijeniti i na robu koja je predmet nedopuštene trgovine te na prijevoz i prostorije koje se upotrebljavaju u tu svrhu.

Spontana pomoć

U ozbiljnim slučajevima, koji bi mogli uključivati značajnu štetu za gospodarstvo, javno zdravlje, javnu sigurnost ili bilo koji drugi ključni interes jedne ugovorne strane, carinsko tijelo druge ugovorne strane može dostaviti informacije na vlastitu inicijativu.

Formalni aspekti i izuzeci od obveze pružanja pomoći

  • Zahtjevi se moraju podnijeti u pisanom obliku, osim u hitnim slučajevima, kada se zahtjevi mogu podnijeti i usmeno, nakon čega moraju biti potvrđeni u pisanom obliku. Zahtjevi moraju sadržavati sljedeće:
    • podatke o carinskom tijelu koje je podnositelj zahtjeva;
    • zatraženu mjeru;
    • predmet i razlog za zahtjev;
    • primjenjivo zakonodavstvo i
    • podrobnije informacije o osobama koje su predmet istražnih postupaka.
  • Stranka kojoj se upućuje zahtjev može odbiti pružiti pomoć kada bi pomoć dovela u pitanje suverenitet, opći interes, sigurnost ili neki drugi bitan interes jedne od ugovornih strana. Obveza pružanja pomoći može se i odgoditi na temelju toga da ona utječe na istragu, progon ili postupak u tijeku.
  • Sporazum sadržava klauzule o povjerljivosti povezane s dostavljenim informacijama. Za osobne podatke osigurava se visoka razina sigurnosti.
  • Sporazumom se osniva Zajednički odbor za carinsku suradnju, koji brine o pravilnoj provedbi ovog Sporazuma i proučava sva pitanja koja proizlaze iz njegove primjene.

Carinska suradnja o pitanjima sigurnosti opskrbnog lanca

  • U skladu s Odlukom 2014/941/EU, carinska suradnja između stranaka proširena je kako bi obuhvatila pitanja sigurnosti opskrbnog lanca. U okviru ovog Sporazuma, EU i Kanada nastojale su osigurati logistički lanac istodobno olakšavajući zakonitu trgovinu.
  • Aspekti obuhvaćeni Sporazumom uključuju:
    • sastavljanje minimalnih standarda za tehnike upravljanja rizicima;
    • rad na uzajamnom priznavanju tehnika upravljanja rizicima, standarda rizika, kontrola sigurnosti, sigurnosti spremnikâ i programâ trgovinskog partnerstva, uključujući jednakovrijedne mjere za olakšavanje trgovine;
    • razmjenu informacija za sigurnost opskrbnog lanca i upravljanje rizicima koja podliježe zahtjevima za povjerljivost informacija i zaštitu osobnih podataka;
    • uvođenje sučelja za razmjenu podataka, uključujući za podatke prije dolaska ili odlaska;
    • izradu strategije koja omogućuje carinska partnerstva za suradnju u području pregleda tereta

OTKAD SE ODLUKE I SPORAZUMI PRIMJENJUJU?

Odluka 98/18/EZ primjenjuje se od 27. studenoga 1997. Sporazum je stupio na snagu 1. siječnja 1998.

Odluka 2014/94/EU primjenjuje se od 27. lipnja 2013. Sporazum o pitanjima sigurnosti opskrbnog lanca stupio je na snagu 1. studenoga 2013.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Carinsko zakonodavstvo: u EU-u uključuje sva pravila kojima se uređuje uvoz, izvoz, provoz robe i njihovo podvrgavanje bilo kojem carinskom postupku te uključuje mjere zabrane, ograničenja i provjere. U Kanadi, definicija je šira. Obuhvaća sva zakonska i regulatorna pravila u tom području, za čiju su primjenu i provedbu posebno odgovorna carinska tijela, odnosno nadležni odjeli službi za nacionalni prihod, kao i sve propise koje donese carinsko tijelo u skladu sa svojim zakonskim ovlastima.
Tijelo kojem se upućuje zahtjev: nadležno carinsko tijelo od kojeg se traži pomoć.
Tijelo koje je podnositelj zahtjeva: nadležno carinsko tijelo koje traži pomoć.

GLAVNI DOKUMENTI

Odluka Vijeća 98/18/EZ od 27. studenoga 1997. o sklapanju Sporazuma između Europske zajednice i Kanade o carinskoj suradnji i uzajamnoj pomoći u carinskim pitanjima (SL L 7, 13.1.1998., str. 37.)

Sporazum između Europske zajednice i Kanade o carinskoj suradnji i uzajamnoj pomoći u carinskim pitanjima (SL L 7, 13.1.1998., str. 38.–45.)

Odluka Vijeća 2014/941/EU od 27. lipnja 2013. o sklapanju Sporazuma između Europske unije i Kanade o carinskoj suradnji u pogledu pitanja koja se odnose na sigurnost opskrbnog lanca (SL L 367, 23.12.2014., str. 8.–9.)

Sporazum između Europske unije i Kanade o carinskoj suradnji u pogledu pitanja koja se odnose na sigurnost opskrbnog lanca (SL L 367, 23.12.2014., str. 10.–13.)

Posljednje ažuriranje 07.11.2017

Top