Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Oporezivanje isplate kamata i licencije između povezanih trgovačkih društava

Oporezivanje isplate kamata i licencije između povezanih trgovačkih društava

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva 2003/49/EZ – zajednički sustav oporezivanja isplate kamata i licencije između povezanih trgovačkih društava različitih država članica EU-a

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

Njezin cilj je osigurati pravedno oporezivanje isplata između povezanih trgovačkih društava* u različitim državama članicama EU-a, izbjegavajući dvostruko oporezivanje između država članica. Primjenjuje se:

  • na isplatu kamate*;
  • na isplatu licencije*

KLJUČNE TOČKE

Cilj ove direktive jest ukinuti poreze koji se ubiru u državi izvora, dok država primateljica oporezuje istu isplatu.

Stoga, osnovni je cilj osigurati da se isplate ne oporezuju u više od jedne države (dvostruko oporezivanje).

Isplate kamata i licencije koje nastaju u državi članici ne oporezuju se u navedenoj državi uz uvjet da je ovlašteni korisnik* kamata ili licencija:

  • poduzeće iz druge države članice EU-a*
  • ili poslovni nastan* u drugoj državi članici.

Prilog Direktivi uključuje popis vrsta trgovačkih društava na koje se Direktiva primjenjuje. Direktiva je izmijenjena kako bi se u obzir uzele vrste poduzeća u državama koje su pristupile EU-u 2004., 2007. i 2013. godine.

Kada povezano trgovačko društvo ili poslovni nastan plaća dodatan porez na kamate ili licencije u drugoj državi članici, ono mora zahtijevati povrat. Država mora isplatiti povrat preplaćenog poreza koji je zadržan, unutar jedne godine od primitka prijave i dodatnih informacija koje može zatražiti od trgovačkog društva ili poslovnog nastana. Ako zadržani porez ne refundira u tom roku, trgovačko društvo ili poslovni nastan ima pravo (po isteku te godine) na kamatu na povrat poreza. Ta se kamata računa po stopi koja odgovara državnoj kamatnoj stopi koja se primjenjuje u usporedivim slučajevima po domaćim zakonima predmetne države.

Ova direktiva ne isključuje primjenu domaćih odredaba ili odredaba na temelju sporazuma potrebnih za sprečavanje prijevara ili zlouporaba. Države članice mogu povući pogodnosti ove Direktive ili odbiti primjenu ove direktive u slučaju transakcija čiji je glavni motiv ili jedan od glavnih motiva utaja poreza, izbjegavanje ili zlouporaba poreza.

Neke su se države neko vrijeme koristile pogodnostima ovih prijelaznih pravila pri čemu je primjena Direktive odgođena.

Međunarodni ured za poreznu dokumentaciju proveo je ispitivanje o provedbi Direktive za Europsku komisiju u 2006., a Komisija je objavila izvješće o svojem djelovanju u 2009. U 2011. Komisija je donijela prijedlog preinake Direktive u cilju proširenja njezina područja primjene i izbjegavanja situacija u kojima se odobrava porezna olakšica, ali odgovarajući dohodak ne podliježe stvarno porezu (dvostruko ne-oporezivanje).

OTKADA SE OVA DIREKTIVA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 26. lipnja 2003. i trebala je stupiti na snagu u zemljama EU-a do 1. siječnja 2004.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Isplata kamate: dohodak od dužničkih potraživanja bilo koje vrste bez obzira jesu li osigurane hipotekom ili ne te sadržavaju li pravo na dio dužnikova profita. Primjeri uključuju dohodak od obveznica ili zadužnica (dugoročne obveznice koje rezultiraju nepromjenjivom kamatnom stopom, koje je izdalo društvo i osiguralo imovinom), i premije nagrade vezane uz te obveznice ili zadužnice. Kazne za kašnjenje u isplatama ne smatraju se kamatom.
Isplata licencije: isplate svih vrsta koje su izvršene kao naknada za korištenje ili pravo na korištenje svih autorskih prava na književni, umjetnički ili znanstveni rad, uključujući:
  • filmove i software,
  • patente,
  • zaštitne znakove,
  • dizajn ili model,
  • plan,
  • tajnu formulu ili postupak ili za informacije koje se odnose na industrijsko, trgovačko ili znanstveno iskustvo.

Plaćanja za korištenje ili za pravo na korištenje industrijske, trgovačke ili znanstvene opreme smatraju se licencijama.

Povezana trgovačka društva: Dvije vrste društava pripadaju povezanim trgovačkim društvima, i to:
  • kada jedno ima izravni minimalni udjel od 25 % kapitala drugog, ili
  • treće trgovačko društvo ima izravni minimalni udjel od 25 % kapitala prvog i drugog trgovačkog društva.
Ovlašteni korisnik: društvo koje prima te isplate za svoju vlastitu dobrobit, a ne kao posrednik, kao što je to agent, opunomoćenik ili ovlašteni potpisnik za neku drugu osobu.

U slučaju poslovnog nastana, ako je isplata stvarno povezana s tim poslovnim nastanom.

Trgovačko društvo druge države članice: to trgovačko društvo mora zadovoljavati tri sljedeća kriterija:
  • osnovano je u skladu sa zakonom države članice EU-a (tj. ima registrirano sjedište, središnju upravu ili glavno mjesto poslovanja unutar EU-a i njezine aktivnosti predstavljaju učinkovitu i neprekinutu vezu s gospodarstvom te države);
  • ima sjedište u toj državi članici;
  • oporezuje se porezom trgovačkih društava.
Poslovni nastan: stalno mjesto poslovanja u državi članici preko kojega se u cijelosti ili djelomično odvija poslovanje trgovačkog društva iz druge države članice.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva Vijeća 2003/49/EZ od 3. lipnja 2003. o zajedničkom sustavu oporezivanja isplate kamata i licencije između povezanih trgovačkih društava različitih država članica (SL L 157, 26.6.2003., str. 49.–54.)

Sukcesivne izmjene, dopune i ispravci Direktive 2003/49/EZ uključeni su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst ima samo dokumentarnu vrijednost.

VEZANI DOKUMENTI

Prijedlog direktive Vijeća o zajedničkom sustavu oporezivanja isplate kamata i licencije između povezanih trgovačkih društava različitih država članica (COM(2011) 714 final, 11.11.2011.)

Posljednje ažuriranje 04.07.2018

Top