Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Učinci inozemnog zakonodavstva na financijske interese EU-a

Učinci inozemnog zakonodavstva na financijske interese EU-a

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Uredba (EZ) br. 2271/96 o zaštiti od učinaka izvanteritorijalne primjene zakonodavstva koje donese treća zemlja

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

Cilj joj je zaštititi gospodarske i/ili financijske interese pojedinaca ili pravnih osoba od izvanteritorijalnih učinaka zakonodavstva koje donesu treće zemlje.

KLJUČNE TOČKE

Zakoni obuhvaćeni Uredbom navedeni su u njezinom Prilogu. Zaštita se odnosi na sljedeće:

  • međunarodnu trgovinu; i/ili
  • kretanje kapitala; i
  • srodne komercijalne djelatnosti između EU-a i trećih zemalja.

Uredba se primjenjuje na:

  • svakog pojedinca koji ima boravište u EU-u i državljanstvo države članice EU-a;
  • svaku pravnu osobu osnovanu u EU-u;
  • državljane država članica EU-a sa sjedištem izvan EU-a i brodarska društva sa sjedištem izvan EU-a i pod kontrolom državljana države članice EU-a (primjerice Francuz koji radi u brodarskom društvu u nizozemskom vlasništvu u trećoj zemlji) ako su njihova plovila registrirana u toj zemlji u skladu s njezinim zakonodavstvom;
  • pojedince koji imaju boravište u EU-u, osim ako osoba nije u zemlji čiji je državljanin;
  • sve ostale pojedince u okviru EU-a, uključujući njezine teritorijalne vode i zračni prostor ili u zrakoplovu ili na plovilu koje je u nadležnosti ili pod kontrolom države članice EU-a koje djeluju u profesionalnom svojstvu.

Svaka osoba na čije gospodarske i financijske interese utječe inozemno zakonodavstvo mora obavijestiti Europsku komisiju u roku od 30 dana. To razdoblje od trideset dana počinje od datuma na koji je osoba dobila tu informaciju.

Ako sud ili upravno tijelo koje se nalazi izvan EU-a donese odluku kojom se izravno ili neizravno primjenjuju zakoni iz Priloga (kao što je američki „Iran Sanctions Act of 1996”), ta se odluka ne priznaje niti je na bilo koji način izvršiva. Niti jedna osoba iz ove uredbe ne smije ispunjavati zahtjeve ili zabrane koji se temelje na zakonima navedenima u Prilogu. Međutim, osobe se mogu ovlastiti da ispune zahtjeve ili zabrane u cijelosti ili djelomično ako bi neispunjenje ozbiljno štetilo njihovim interesima ili interesima EU-a. Ovo odobrenje daje Komisija, kojoj pomaže odbor sastavljen od predstavnika država članica EU-a.

Države članice EU-a određuju sankcije koje se nameću u slučaju kršenja odgovarajućih odredbi ove uredbe.

Izmjene Uredbe

Uredbom (EU) br. 37/2014 ovlašćuje se Komisija za donošenje delegiranih akata. U njoj se također navodi da Uredba (EZ) br. 2271/96 zahtijeva jednolike uvjete za utvrđivanje kriterija za odobrenje osobama da u cijelosti ili djelomično ispune sve zahtjeve ili zabrane, uključujući zahtjeve stranih sudova, u slučajevima kada bi neispunjenje ozbiljno štetilo njihovim interesima ili interesima EU-a. Te bi mjere trebalo usvojiti u skladu s Uredbom (EU) br. 182/2011. (uloga odbora u provedbenim ovlastima Europske komisije).

Delegiranom uredbom (EU) 2018/1100 mijenja se Prilog kako bi se uzela u obzir činjenica da je u svibnju 2018. SAD najavila da se više neće odricati nacionalnih mjera ograničavanja u odnosu na Iran. Neke od tih mjera imaju izvanteritorijalni učinak i mogu imati negativne posljedice za interese EU-a i interese fizičkih i pravnih osoba koje obavljaju gospodarske aktivnosti s Iranom.

OTKAD SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 29. studenoga 1996.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba Vijeća (EZ) br. 2271/96 od 22. studenoga 1996. o zaštiti od učinaka izvanteritorijalne primjene zakonodavstva koje donese treća zemlja i djelovanja koja se temelje na tom zakonodavstvu ili iz njega proizlaze (SL L 309, 29.11.1996., str. 1.–6.)

Sukcesivne izmjene Uredbe (EZ) br. 2271/96 uključene su u osnovni tekst. Ovaj pročišćeni tekst ima samo dokumentarnu vrijednost.

VEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) br. 37/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. siječnja 2014. o izmjeni određenih uredbi koje se odnose na zajedničku trgovinsku politiku s obzirom na postupke za donošenje određenih mjera (SL L 18, 21.1.2014., str. 1.–51.)

Vidjeti pročišćeni tekst.

Uredba (EU) br. 182/2011 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. veljače 2011. o utvrđivanju pravila i općih načela u vezi s mehanizmima nadzora država članica nad izvršavanjem provedbenih ovlasti Komisije (SL L 55, 28.2.2011., str. 13.–18.)

Vidjeti pročišćeni tekst.

Posljednje ažuriranje 27.09.2018

Top