EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pomorska sigurnost: Odbor za sigurnost na moru

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Pomorska sigurnost: Odbor za sigurnost na moru

Ovom se Uredbom osniva Odbor za sigurnost na moru i sprečavanje onečišćenja s brodova (COSS). Pomaže Europskoj uniji i savjetuje ju o provedbi zakona EU-a o pomorskoj sigurnosti, sprečavanju onečišćenja te uvjetima života i rada posade na brodu.

DOKUMENT

Uredba (EZ) br. 2099/2002 Europskog parlamenta i Vijeća od 5. studenoga 2002. o osnivanju Odbora za sigurnost na moru i sprečavanje onečišćenja s brodova (COSS) i o izmjeni uredaba o pomorskoj sigurnosti i sprečavanju onečišćenja s brodova

SAŽETAK

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

Ovom se Uredbom osniva Odbor COSS koji se sastoji od predstavnika zemalja EU-a te kojim predsjeda Komisija. Njegova je uloga pomagati u pravodobnom ažuriranju i izmjeni pomorskog zakonodavstva EU-a. Njome se centralizira posao koji su prethodno obavljali različiti odbori osnovani prema različitim zakonima EU-a u tom području.

KLJUČNE TOČKE

Područje primjene

COSS se u svojem radu bavi širokim rasponom aspekata obuhvaćenim pomorskim zakonodavstvom EU-a, poput:

  • lučkih uređaja za prihvat: (gdje brodovi mogu odložiti svoj otpad ili ostatke tereta) kako bi se smanjila ispuštanja u more i tako spriječilo onečišćenje mora;
  • pomorske opreme: sigurnost proizvoda, ali i usluga, isporučenih za gradnju, mijenjanje, održavanje brodova (morskih i riječnih) i pomorskih struktura, poput naftnih platformi;
  • putničkih brodova, sigurnosti trajekata i brodova za krstarenje te uvjeta života na brodu;
  • minimalne razine osposobljenosti pomoraca.

Međunarodna pravila

Brojne izmjene u pomorskom zakonu EU-a potaknute su promjenama koje usuglase međunarodne organizacije poput Međunarodne pomorske organizacije ili Međunarodne organizacije rada.

Postupak provjere sukladnosti

Da bi osigurale da pomorski zakon EU-a i sporazumi koji se sklapaju na međunarodnoj razini ne budu u nesuglasju, zemlje EU-a i Komisija surađuju i koordiniraju se kako bi definirale zajedničko stajalište EU-a.

Postoji postupak provjere sukladnosti koji COSS-u omogućuje ispitivanje svih izmjena konvencije ili rezolucije donesene na međunarodnoj razini koje bi imale učinak umanjivanja standarda EU-a. Na inicijativu Komisije ili na zahtjev zemlje EU-a može se sazvati hitan sastanak COSS-a kako bi se ispitale izmjene u pitanju i kako bi se izdalo mišljenje o odgovarajućim mjerama EU-a.

Kao mjeru predostrožnosti, Komisija također može, kad je to primjereno, od zemalja EU-a zatražiti da obustave ili odgode sve planove o prihvaćanju ili primjeni međunarodne izmjene u pitanju.

Ovlasti COSS-a

Djelovanje COSS-a ubrzava i pojednostavnjuje uključivanje međunarodnih pravila u zakonodavstvo EU-a dopuštanjem izravne primjene izmjena tih pravila, uz prethodnu provjeru sukladnosti.

Uredbom (EU) br. 182/2011 propisuju se pravila i načela koja se odnose na provedbene ovlasti Europske komisije (komitologija). Putem COSS-a zemlje EU-a kontroliraju Komisijino izvršavanje provedbenih ovlasti koje su joj dodijeljene različitim direktivama i uredbama donesenim u području pomorskog prava EU-a.

KADA UREDBA STUPA NA SNAGU?

Od 19. prosinca 2002.

Za dodatne informacije pogledajte mrežnu stranicu Glavne uprave Europske komisije za mobilnost i promet.

REFERENCE

Dokument

Dan stupanja na snagu

Rok za transponiranje u državama članicama

Službeni list

Uredba (EZ) br. 2099/2002

19.12.2002.

19. 12. 2002.

SL L 324 od 29. 11. 2002., str. 1. - 5.

Posljednje ažuriranje 15.03.2015

Top