Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Lučki uređaji za prihvat brodskog otpada i ostataka tereta

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Lučki uređaji za brodski otpad, uključujući ostatke tereta' for an updated information about the subject.

Lučki uređaji za prihvat brodskog otpada i ostataka tereta

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva 2000/59/EZ o lučkim uređajima za prihvat brodskog otpada i ostataka tereta

SAŽETAK

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

Poboljšava dostupnost i upotrebu lučkih uređaja za prihvat brodskog otpada i ostataka tereta.

Također navodi režim provedbe, uključujući sustav pregleda i razmjenu informacija.

KLJUČNE TOČKE

Direktiva obuhvaća:

  • sve brodove, neovisno od zastave koju viju, koji pristaju u luci zemlje EU-a, uz iznimku vojnih brodova i brodova u vlasništvu ili pod upravljanjem države u vladine, nekomercijalne svrhe;
  • sve luke zemalja EU-a koje posjećuju ti brodovi.

Zemlje EU-a moraju osigurati da lučki uređaji za prihvat:

  • udovoljavaju potrebama brodova koji koriste luke, a da pritom ne prouzroče neprimjereno kašnjenje;
  • budu u skladu s veličinom luke i kategorijom broda koji pristaju u tu luku, jer su u većim lukama veći promet i veći brodovi.

Prihvat i rukovanje otpadom

Za svaku luku potrebno je izraditi odgovarajući plan za prihvat i rukovanje otpadom. Te planove mora odobriti i ocijeniti dotična zemlja EU-a. Planove je potrebno ponovno odobriti najmanje svake tri godine.

Obavijest

Zapovjednik broda (izuzev ribarskih brodova i plovila za razonodu koji su ovlašteni za prijevoz do 12 putnika) koji polazi u jednu od luka EU-a mora poslati obavijest s određenim podacima, posebice:

  • datum i zadnju luku u koju je isporučen brodski otpad;
  • vrste i količinu otpada i ostataka koji će se isporučiti i/ili ostaju na brodu te postotak maksimalnog kapaciteta skladištenja.

Isporuka

Brodski otpad potrebno je isporučiti u lučki uređaj za prihvat otpada prije napuštanja luke EU-a, osim ako zapovjednik broda može dokazati da brod posjeduje dostatan kapacitet za skladištenje otpada do luke isporuke. Međutim, u tom slučaju zemlja EU-a može od brodova ipak tražiti da isporuče svoj otpad prije napuštanja luke, ako ima valjane razloge vjerovati da:

  • u planiranoj luci isporuke nisu dostupni odgovarajući uređaji;
  • ili ako ta luka nije poznata;
  • te stoga postoji rizik da se otpad ispusti u more.

Pregledi

Primjenjuje se najmanje 25 % inspekcijskih zahtjeva za brodove u luci EU-a. Zemlje EU-a moraju obratiti posebnu pozornost brodovima:

  • koji nisu postupili u skladu sa zahtjevima za obavješćivanje;
  • za koje se sumnja da nisu isporučili svoj otpad u skladu s Direktivom.

Naknade za otpad

Luke moraju uspostaviti sustave pokrivanja troškova kako bi potaknule isporuku opada na kopnu i obeshrabrile ispuštanje u more. Svi brodovi koji pristaju u luku EU-a snosit će značajan dio troška (Europska komisija ga je definirala na 30 %) neovisno o stvarnom korištenju uređaja. Naknade se mogu razlikovati ovisno o kategoriji, vrsti i veličini broda. Naknade se također mogu umanjiti ako su upravljanje pitanjima zaštite okoliša, nacrt, oprema i poslovanje broda takvi da zapovjednik može dokazati da brod stvara manje količine vlastitog otpada.

Provedba

Konačno izvješće o ocjeni koje je 2015. objavila Komisija o provedbi Direktive utvrdilo je da je bila dijelom učinkovita i dosljedna. Također je identificiralo niz problema koji bi se mogli riješiti revizijom Direktive.

OTKAD SE DIREKTIVA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 28. prosinca 2000. Zemlje EU-a morale su je uključiti u svoje nacionalno pravo do 28. prosinca 2002.

POZADINA

Zaštita morskog okoliša može se unaprijediti tako da se smanji ispuštanje brodskog otpada i ostataka tereta u more.

DOKUMENT

Direktiva 2000/59/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 27. studenoga 2000. o lučkim uređajima za prihvat brodskog otpada i ostataka tereta. (SL L 332, 28.12.2000., str. 81.–90.)

Sukcesivne izmjene i dopune Direktive 2000/59/EZ uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst ima samo dokumentarnu vrijednost.

Posljednje ažuriranje 24.02.2016

Top