Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Sigurnost kontejnera: Sporazumi između EU-a i SAD-a

Sigurnost kontejnera: Sporazumi između EU-a i SAD-a

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Odluka 2004/634/EZ – sklapanje Sporazuma između Europske zajednice i Sjedinjenih Američkih Država o jačanju i proširenju Sporazuma o carinskoj suradnji i uzajamnoj pomoći u carinskim pitanjima radi uključivanja suradnje u područje sigurnosti kontejnera i s tim povezanih pitanja

Sporazum između Europske zajednice i Sjedinjenih Država o jačanju i proširenju Sporazuma o carinskoj suradnji i uzajamnoj pomoći u carinskim pitanjima radi uključivanja suradnje u područje sigurnosti kontejnera i s tim povezanim pitanjima

ČEMU SLUŽE OVAJ SPORAZUM I ODLUKA?

  • Ovim sporazumom želi se proširiti sporazum iz 1997. o carinskoj suradnji i uzajamnoj pomoći u carinskim pitanjima (CMAA), koji je bio namijenjen razvoju carinske suradnje u što širem rasponu između Europske zajednice (sada Europske unije) i Sjedinjenih Država.
  • Kako bi se obuhvatila sigurnost lanca opskrbe transatlantske trgovine, prema proširenom sporazumu EU i Sjedinjene Države namjeravaju pojačati carinsku suradnju kako bi se osiguralo da opća carinska provjera uzme u obzir sigurnosna pitanja.
  • Odlukom se potvrđuje sklapanje ugovora u ime EU-a.

KLJUČNE TOČKE

  • Sporazumom se predviđa brzo proširenje Inicijative o sigurnosti kontejnera na sve luke u EU-u koje ispunjavaju predmetne zahtjeve. Cilj mu je poboljšati sigurnost tereta na uzajamnoj osnovi za obje stranke, a pritom osigurati jednako postupanje američkih i europskih luka i prijevoznika. Također navodi program rada za sljedeće provedbene mjere:
    • razvoj normi za tehnike upravljanja rizikom;
    • informacije potrebne kako bi se prepoznale visokorizične pošiljke koje su stranke uvezle;
    • programi o industrijskom partnerstvu.
  • Vanjska koordinacija normi za carinski nadzor sa Sjedinjenim Državama također je potrebna kako bi se zajamčila sigurnost lanca opskrbe i osigurao neprekinuti tijek zakonite trgovine kontejnerima. Carinska tijela zemlje uvoznice surađuju s carinskim tijelima uključenim u ranije dijelove lanca opskrbe. Time se nastoji pravovremeno upotrijebiti informacijska i nadzorna tehnologija da bi se prepoznali i pregledali kontejneri visokog rizika prije nego što oni isplove iz luka ili mjesta utovara ili pretovara tereta u svojim državama. Ključno je osigurati mogućnost sudjelovanja luka EU-a u Inicijativi o sigurnosti kontejnera na temelju jedinstvenih načela. Trebalo bi se promicati i donošenje usporedivih normi u lukama SAD-a.
  • Kako bi se proširila i pojačala carinska suradnja stranaka, pokrenut je postupak savjetovanja. Zemlje EU-a koje pregovaraju sa Sjedinjenim Državama u područjima koja uređuje prošireni CMAA moraju se prethodno konzultirati s Europskom komisijom i drugim zemljama EU-a te razmjenjivati informacije i osigurati sukladnost dogovora s ugovorima i politikama EU-a i proširenim CMAA-om. Ako Komisija smatra da sporazum koji zemlja EU-a želi uključiti u suradnju sa Sjedinjenim Državama nije usklađen, obavješćuje dotičnu zemlju. Slično tome, ta se zemlja obavješćuje kada se predmet mora rješavati u okviru proširenog CMAA-a.
  • Zajednički odbor za carinsku suradnju između EU-a i SAD-a zadužen je za pronalaženje odgovarajućeg oblika i sadržaja za dokumente i mjere u cilju daljnjeg provođenja pojačane i proširene carinske suradnje u okviru sporazuma.
  • Sporazumom se osniva radna skupina sastavljena od predstavnika carinskih vlasti SAD-a uz pomoć zainteresiranih zemalja EU-a. Ona redovito podnosi izvješća Zajedničkom odboru za carinsku suradnju, carinskoj upravi i graničnoj zaštiti SAD-a i Komisiji. Zadaća joj je ispitivanje i davanje preporuka u područjima kao što su:
    • definiranje minimalnih normi i preporučivanje metoda kojima se te norme mogu ispuniti;
    • utvrđivanje i proširenje primjene najbolje prakse za sigurnosni nadzor međunarodne trgovine, posebno one razvijene u okviru Inicijative o sigurnosti kontejnera;
    • uspostavljanje normi za podatke potrebne za identificiranje i praćenje visokorizičnih pošiljki koje se uvoze, pretovaruju ili provoze kroz Sjedinjene Države i EU;
    • poboljšanje i uspostava normi za prepoznavanje i pregled takvih visokorizičnih pošiljaka i razvoj minimalnih normi za nadzorne tehnologije i metodologije analitičkih pregleda;
    • poboljšanje i uspostava normi za programe o industrijskom partnerstvu radi poboljšanja sigurnosti lanca opskrbe i omogućivanja zakonite trgovine;
    • utvrđivanje svih regulatornih ili zakonodavnih promjena potrebnih za provedbu njezinih preporuka;
    • uzimanje u obzir vrste dokumenata i mjere za daljnju provedbu pojačane i proširene carinske suradnje u pitanjima iz Priloga Sporazumu.
  • Godine 2004. EU i Sjedinjene Države donijele su, putem Zajedničkog odbora za carinsku suradnju, preporuke o jačanju sigurnosti pomorskog prometa kontejnera na temelju Sporazuma.

DATUM STUPANJA NA SNAGU

Sporazum je stupio na snagu 28. travnja 2004.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

GLAVNI DOKUMENTI

Odluka Vijeća 2004/634/EZ od 30. ožujka 2004. o sklapanju Sporazuma između Europske zajednice i Sjedinjenih Američkih Država o jačanju i proširenju Sporazuma o carinskoj suradnji i uzajamnoj pomoći u carinskim pitanjima radi uključivanja suradnje u područje sigurnosti kontejnera i s tim povezanih pitanja (SL L 304, 30.9.2004., str. 32.–33.)

Sporazum između Europske zajednice i Sjedinjenih Američkih Država o jačanju i proširenju Sporazuma o carinskoj suradnji i uzajamnoj pomoći u carinskim pitanjima radi uključivanja suradnje u područje sigurnosti kontejnera i s tim povezanim pitanjima (SL L 304, 30.9.2004., str. 34.–37.)

VEZANI DOKUMENTI

Odluka Vijeća 97/541/EZ od 21. svibnja 1997. o sklapanju Sporazuma između Europske zajednice i Sjedinjenih Američkih Država o carinskoj suradnji i uzajamnoj pomoći u carinskim pitanjima (SL L 222, 12.8.1997., str. 16.)

Sporazum između Europske zajednice i Sjedinjenih Američkih Država o carinskoj suradnji i uzajamnoj pomoći u carinskim pitanjima (SL L 222, 12.8.1997., str. 17.–24.)

Posljednje ažuriranje 01.04.2020

Top