Izloženost umjetnom optičkom zračenju
SAŽETAK DOKUMENTA:
Direktiva 2006/25/EZ o minimalnim zdravstvenim i sigurnosnim zahtjevima s obzirom na izloženost radnika rizicima uzrokovanim fizikalnim čimbenicima (umjetno optičko zračenje)
ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?
- Izloženost radnika umjetnom optičkom zračenju kao što je ultraljubičasto zračenje, lasersko zračenje ili nekoherentno zračenje* tijekom njihova rada može imati kronične štetne učinke na oči i kožu. Cilj je Direktive eliminirati ili u što većoj mjeri smanjiti razinu izloženosti radnika tom zračenju uvođenjem preventivnih mjera.
- Također utvrđuje granične vrijednosti izloženosti radnika nekoherentnom zračenju i laserskom zračenju (prilozi I. i II.).
KLJUČNE TOČKE
Obveze poslodavaca
- Procjena razine zračenja. Poslodavci prvo moraju procijeniti ili izmjeriti razine optičkog zračenja kojima su radnici izloženi da bi se one smanjile prelaze li dopuštene granice. Prema potrebi, mjere ili izračunavaju razine izloženosti u skladu s normama Međunarodne elektrotehničke komisije (IEC), Međunarodne komisije za osvjetljenje (CIE) i Europskog odbora za normizaciju (CEN) ili, ako nisu dostupne, primjenom dostupnih nacionalnih ili međunarodnih znanstveno utemeljenih smjernica.
- Smanjivanje rizika. Kao drugo, poslodavci moraju smanjiti razinu zračenja ako procjena ukazuje na bilo kakvu mogućnost prekoračenja graničnih vrijednosti izloženosti, na primjer, odabirom druge opreme ili ograničavanjem trajanja izloženosti.
- Obavješćivanje i osposobljavanje radnika. Poslodavci moraju svojim radnicima ili njihovim predstavnicima pružiti potrebne informacije i osposobljavanje, na primjer, o mjerama poduzetim za provedbu Direktive ili o upotrebi zaštitne opreme.
- Savjetovanje i sudjelovanje radnika. Poslodavci moraju unaprijed savjetovati radnike ili njihove predstavnike vezano uz zaštitu sigurnosti i zdravlje radnika. Predstavnici radnika mogu predložiti mjere za poboljšanje te zaštite, a radnici i/ili njihovi predstavnici čak se mogu žaliti nadležnim tijelima ako smatraju da zdravstvena zaštita koju nudi poslodavac nije adekvatna (u skladu s Okvirnom direktivom 89/391/EEZ – vidjeti sažetak i odjeljak o pozadini u nastavku).
Zdravstveni nadzor
- U slučaju izloženosti umjetnom optičkom zračenju, liječnici moraju na odgovarajući način nadzirati zdravlje radnika, u skladu s relevantnim nacionalnim zakonodavstvom.
- Za svakog radnika vodi se zdravstvena dokumentacija koja se ažurira nakon svakog liječničkog pregleda. Pojedinačni radnici mogu dobiti pristup svojoj osobnoj zdravstvenoj dokumentaciji na zahtjev.
Prekoračenje graničnih vrijednosti i/ili štetni učinci
U slučaju kada izloženost prekoračuje granične vrijednosti, radniku se mora omogućiti liječnički pregled. Ako su granične vrijednosti prekoračene i/ili se utvrde štetni učinci za zdravlje radnika:
- liječnik ili kvalificirana osoba obavješćuje radnike o rezultatima koji se odnose na njih osobno i o svakom zdravstvenom nadzoru pod kojim bi trebali biti nakon završetka izlaganja;
- poslodavac revidira procjenu rizika i provedene mjere, provodi mjere koje su preporučile mjerodavne osobe i organizira daljnji zdravstveni nadzor.
Sankcije
Države članice Europske unije (EU) predviđaju odgovarajuće sankcije, koje se primjenjuju u slučaju kršenja nacionalnog zakonodavstva donesenog na temelju ove Direktive.
Delegirani akti
- Uredbom (EU) 2019/1243 mijenja se Direktiva 2006/25/EC (članak 10.) dajući Europskoj komisiji ovlasti da donese delegirane akte od 26. srpnja 2019.
- Ti delegirani akti odnosili bi se na strogo tehničke izmjene prilogâ Direktivi, da bi se uzeli u obzir tehničko usklađivanje i standardizacija u pogledu projektiranja, izgradnje, proizvodnje ili konstrukcije radne opreme ili radnih mjesta, tehničkog napretka, promjena usklađenih standarda EU-a ili međunarodnih specifikacija i nova znanstvena otkrića koja se odnose na izloženost optičkom zračenju na radnom mjestu. Međutim, te izmjene ne mogu rezultirati izmjenom graničnih vrijednosti izloženosti utvrđenih u prilozima.
OTKAD SE OVA DIREKTIVA PRIMJENJUJE?
Primjenjuje se od 27. travnja 2006., a države članice su je morale prenijeti do 27. travnja 2010.
POZADINA
- Direktiva 2006/25/EZ dio je „paketa” četiri direktive o izloženosti radnika rizicima koji proizlaze iz fizičkih čimbenika, dok su druge tri Direktiva 2003/10/EZ o buci (vidjeti sažetak), Direktiva 2002/44/EZ o mehaničkim vibracijama (vidjeti sažetak), i Direktiva 2004/40/EZ o elektromagnetskim poljima (stavljena izvan snage i zamijenjena Direktivom 2013/35/EU – vidjeti sažetak).
- To je pojedinačna direktiva Okvirne direktive 89/391/EEZ o uvođenju mjera za poticanje poboljšanja sigurnosti i zdravlja radnika na radu.
- Za više informacije vidjeti:
KLJUČNI POJMOVI
Nekoherentno zračenje: svako optičko zračenje koje nije lasersko zračenje.
GLAVNI DOKUMENT
Direktiva 2006/25/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 5. travnja 2006. o minimalnim zdravstvenim i sigurnosnim zahtjevima s obzirom na izloženost radnika rizicima uzrokovanim fizikalnim čimbenicima (umjetno optičko zračenje) (devetnaesta pojedinačna direktiva u smislu članka 16. stavka 1. Direktive 89/391/EEZ) (SL L 114, 27.4.2006., str. 38.–59.)
Sukcesivne izmjene Direktive 2006/25/EZ uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.
VEZANI DOKUMENTI
Direktiva 2002/44/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 25. lipnja 2002. o minimalnim zdravstvenim i sigurnosnim zahtjevima u odnosu na izloženost radnika rizicima uzrokovanim fizikalnim čimbenicima (vibracije) (šesnaesta pojedinačna direktiva u smislu članka 16. stavka 1. Direktive 89/391/EEZ) – Zajednička izjava Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 177, 6.7.2002., str. 13.–20.)
Vidjeti pročišćeni tekst.
Direktiva Vijeća 89/391/EEZ od 12. lipnja 1989. o uvođenju mjera za poticanje poboljšanja sigurnosti i zdravlja radnika na radu (SL L 183, 29.6.1989., str. 1.–8.)
Vidjeti pročišćeni tekst.
Posljednje ažuriranje 15.11.2021