EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Učinkovitost i jednakost u sustavima obrazovanja i osposobljavanja EU-a

Učinkovitost i jednakost u sustavima obrazovanja i osposobljavanja EU-a

 

SAŽETAK DOKUMENATA:

Komunikacija (COM(2006) 481 final) – Učinkovitost i jednakost u europskim sustavima obrazovanja i osposobljavanja

članak 9. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU)

članak 165. UFEU-a

ČEMU SLUŽE KOMUNIKACIJA I ČLANCI UGOVORA?

  • Komunikacijom se nastoji istaknuti važnost učinkovitosti* i jednakosti* za sustave obrazovanja i osposobljavanja EU-a, sa zaključkom da su ključni u razvoju dugoročne konkurentnosti i socijalne kohezije. Njome se poziva na jačanje reformi i navode mjere koje bi zemlje EU-a trebale provesti.
  • Člankom 9. UFEU-a želi se osigurati da politike i aktivnosti EU-a podupiru visoku razinu zaposlenosti, odgovarajuću socijalnu zaštitu, socijalnu uključenost, obrazovanje, osposobljavanje i ljudsko zdravlje.
  • U članku 165. UFEU-a navodi se kako EU može doprinijeti razvoju kvalitetnog obrazovanja poticanjem suradnje među zemljama EU-a. Može podržati i nadopuniti njihovo djelovanje u potpunosti poštujući:
    • njihovu odgovornost za sadržaj nastave i organizaciju obrazovnih sustava i
    • njihove kulturne i jezične raznolikosti.

KLJUČNE TOČKE

  • Politike obrazovanja i osposobljavanja mogu imati znatan pozitivan utjecaj na gospodarske i socijalne rezultate, no nejednakosti u obrazovanju i osposobljavanju također donose ogromne skrivene troškove, uključujući gubitke od poreza na dobit, povećanu potražnju za zdravstvenom skrbi i troškove zbog viših stopa kriminala. Politike koje smanjuju te troškove osiguravaju i jednakost i učinkovitost.
  • Zemlje EU-a mogu maksimalno povećati povrat iz svojih sustava obrazovanja i osposobljavanja razmatrajući jednakost uz učinkovitost pri donošenju odluka o reformi sustava. Trebaju razviti politike za cijeli kontinuitet cjeloživotnog učenja, omogućujući dugoročno planiranje na lokalnoj i nacionalnoj razini u odlučivanju o prioritetima potrošnje.

Predškolsko obrazovanje: fokus na učenje u ranoj dobi

  • Predškolsko obrazovanje bilježi najveći povrat u smislu postignuća i društvene prilagodbe djece. Zemlje EU-a trebale bi više ulagati u predškolsko obrazovanje kao temelj za daljnje učenje, sprječavanje odustajanja od škole i povećanje jednakosti rezultata i sveukupne razine vještina. Nedostatak ulaganja u rano učenje vodi do znatno viših razina troškova korektivnih mjera, što je manje ekonomično i može se povezati s većim troškovima u vezi s kriminalom, zdravljem, nezaposlenošću i drugim socijalnim politikama.
  • Programi koji se usredotočuju na učenje kao i na osobne i društvene kompetencije obično daju bolje rezultate i imaju veći neizravni utjecaj tijekom života, dok je uključivanje roditelja ključno. Osiguravanje dovoljnog broja posebno osposobljenih predškolskih odgajatelja treba poboljšati u mnogim zemljama EU-a.

Osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje: poboljšanje kvalitete osnovnog obrazovanja za svakoga

  • Sustavima obrazovanja i osposobljavanja treba osigurati osnovno obrazovanje i ključne kompetencije potrebne svima, ali to je osobito važno za neke skupine u nepovoljnom položaju i gdje zemlje EU-a skrbe o velikom broju migranata i etničkih manjina.
  • Većina istraživanja ukazuje na to da grupiranje* učenika u ranoj dobi pogoršava učinke socioekonomskog podrijetla na postignuća u smislu obrazovanja i dugoročno ne povećava učinkovitost. Odgoda grupiranja do srednjoškolskog obrazovanja, uz mogućnost prebacivanja između škola, može smanjiti odvajanje i promicati jednakost bez smanjenja učinkovitosti.
  • Lokalna autonomija institucija i središnjih računovodstvenih sustava može poboljšati uspješnost učenika, no mora uključivati potpunu predanost jednakosti.
  • Najvažniji čimbenici za učinkovitost i jednakost su kvaliteta, iskustvo i motivacija nastavnika koji igraju ključnu ulogu u sudjelovanju osoba u nepovoljnom položaju. Razvoj politika pronalaženja osoblja koje osiguravaju visoku kvalitetu nastave za učenike u nepovoljnom položaju treba biti prioritet.

Visokoškolsko obrazovanje: poboljšanje ulaganja uz povećanje sudjelovanja

  • Slobodan pristup visokom obrazovanju ne mora nužno jamčiti pravednost. Kako bi ojačale učinkovitost i jednakost, zemlje EU-a trebale bi stvoriti odgovarajuće uvjete i poticaje za veća ulaganja iz javnih i privatnih izvora, uključujući, gdje je to prikladno, putem školarina uz financijske mjere – za one u nepovoljnom položaju.
  • Visokoškolske ustanove trebale bi imati raznolikiju ponudu kolegija i poticaja kako bi se zadovoljile sve raznovrsnije društvene i gospodarske potrebe.
  • Zemlje EU-a trebaju izraditi jasne i različite putove kroz strukovno obrazovanje i osposobljavanje koji bi doveli do daljnjeg učenja i zapošljavanja. Također, trebaju poboljšati javne programe osposobljavanja za nezaposlene i učenike u nepovoljnom položaju.

Akcija EU-a

  • Zemlje EU-a imaju glavnu ulogu u rješavanju tih izazova, dok EU osigurava da različiti sustavi obrazovanja i osposobljavanja imaju koristi od razmjene najboljih praksi, posebice u predškolskom odgoju.
  • Program cjeloživotnog učenja podupire mobilnost milijuna pojedinaca, dajući im nove vještine i pomažući im se da se prilagode tržištu rada EU-a, iskorištavajući prednosti strukturnih fondova EU-a za reforme sustava i projekata za razvoj pružanja obrazovanja i osposobljavanja.

POZADINA

Učinkovitost i jednakost ključne su za ispunjavanje ciljeva EU-a u mjerama koje je poduzeo za promicanje rasta i radnim mjesta kao što su Lisabonski program i novija strategija Europa 2020.

KLJUČNI POJMOVI

Učinkovitost: odnos između uloženog i rezultata u postupku. Sustavi su učinkoviti ako uloženo rezultira maksimalnim rezultatom. U sustavima obrazovanja učinkovitost se mjeri testovima i ispitima, dok se njihova učinkovitost u odnosu na šire društvo i gospodarstvo mjeri privatnim i društvenim stopama povrata.
Jednakost: mjera do koje pojedinci mogu iskoristiti mogućnosti, pristup, tretman i rezultate obrazovanja i osposobljavanja. U pravednim sustavima obrazovanja rezultati ne ovise o socioekonomskom podrijetlu i drugim čimbenicima kao zaprekama obrazovanju kao što su spol, status etničkih manjina, invalidnosti i regionalne razlike te se uzimaju u obzir specifične potrebe pojedinaca za učenjem.
Grupiranje: odvajanje djece u odvojene škole na temelju sposobnosti prije 13. godine. Iako nužno ne uključuje podjelu na akademsko i strukovno obrazovanje, u praksi je to obično tako. Ova definicija ne uključuje raspoređivanje koje uključuje krojenje kurikuluma prema različitim skupinama djece na temelju sposobnosti, ali unutar iste škole.

GLAVNI DOKUMENT

Pročišćena inačica Ugovora o funkcioniranju Europske unije – Dio prvi – Načela – Glava II. – Odredbe koje imaju opću primjenu – članak 9. (SL C 202, 7.6.2016., str. 53.)

Pročišćena inačica Ugovora o funkcioniranju Europske unije – Dio treći – Politike i unutarnje djelovanje Unije – Glava XII. – Obrazovanje, strukovno obrazovanje, mladi i sport – članak 165. (prijašnji članak 149. UEZ-a) (SL C 202, 7.6.2016., str. 120.–121.)

Komunikacija Komisije Vijeću i Europskom parlamentu – Učinkovitost i jednakost u europskim sustavima obrazovanja i osposobljavanja (COM(2006) 481 final, 8.9.2006.)

VEZANI DOKUMENTI

Zajedničko izvješće Vijeća i Komisije za 2015. o provedbi strateškog okvira za europsku suradnju u području obrazovanja i osposobljavanja (ET 2020.) – Novi prioriteti za europsku suradnju u području obrazovanja i osposobljavanja (SL C 417, 15.12.2015., str. 25.–35.)

Zaključci Vijeća o ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju: pružanje najboljih temelja svoj našoj djeci za svijet sutrašnjice (SL C 175, 15.6.2011., str. 8.–10.)

Komunikacija Komisije – Rani i predškolski odgoj i obrazovanje: pružanje najboljih temelja svoj našoj djeci za svijet sutrašnjice (COM(2011) 66 final, 17.2.2011.)

Rezolucija Europskog parlamenta od 27. rujna 2007. o učinkovitosti i jednakosti u europskim sustavima obrazovanja i osposobljavanja (SL C 219E, 28.8.2008., str. 300.–306.)

Mišljenje odbora regija o učinkovitosti i jednakosti u europskim sustavima obrazovanja i osposobljavanja i Europskom kvalifikacijskom okviru za cjeloživotno učenje: (SL C 146, 30.6.2007., str. 77.–84.)

Posljednje ažuriranje 22.03.2018

Top