EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Načelo supsidijarnosti

Načelo supsidijarnosti

 

SAŽETAK DOKUMENATA:

Članak 5. Ugovora o Europskoj uniji – zajedničke odredbe – načela supsidijarnosti i proporcionalnosti

Protokol (br. 2) uz Ugovor o funkcioniranju Europske unije o primjeni načela supsidijarnosti i proporcionalnosti

Protokol (br. 1) o ulozi nacionalnih parlamenata u Europskoj uniji

ČEMU SLUŽE OVAJ ČLANAK I PROTOKOLI?

KLJUČNE TOČKE

Definicija supsidijarnosti

  • Načelo supsidijarnosti cilja određivanju razine intervencije koja je najrelevantnija u područjima nadležnosti koju dijele EU i države članice EU-a. To može uključivati djelovanje na razini EU-a, nacionalnoj ili lokalnoj razini. U svim slučajevima EU može intervenirati samo ako može djelovati učinkovitije od država članica na njihovoj nacionalnoj razini ili lokalnim razinama.
  • Protokol (br. 2) o primjerni načela supsidijarnosti i proporcionalnosti propisuje sljedeća tri kriterija s ciljem utvrđivanja poželjnosti intervencija na razini EU-a.
    • Ima li djelovanje transnacionalne aspekte koje države članice ne mogu riješiti?
    • Hoće li nacionalno djelovanje ili nedostatak djelovanja biti suprotno uvjetima Ugovora?
    • Ima li djelovanje na razini EU-a jasnih prednosti?
  • Načelo supsidijarnosti također cilja približavanju EU-a i njegovih građana jamčenjem da je djelovanje poduzeto na lokalnoj razini gdje se pokaže potrebnim.

Komplementarnost s načelima dodjeljivanja i proporcionalnosti

  • Članak 5. Ugovora o Europskoj uniji definira podjelu nadležnosti između EU-a i država članica. prvo govori o načelu dodjeljivanja, na temelju kojeg EU ima samo one nadležnosti koje su mu dodijeljene u skladu s Ugovorima.
  • Supsidijarnost i proporcionalnost načela su koja proizlaze iz načela dodjeljivanja. Ona određuju do kojeg razmjera EU može izvršavati nadležnosti koje su mu dodijeljene Ugovorima.
  • Na temelju načela proporcionalnosti sredstva kojima se EU koristi kako bi zadovoljio ciljeve definirane Ugovorima ne smiju prekoračiti nužno.
  • EU stoga može djelovati u području politike samo ako:
    • djelovanje čini dio nadležnosti koje su EU-u dodijeljene Ugovorima (načelo dodjeljivanja);
    • je u kontekstu nadležnosti koje dijeli s državama članicama razina EU-a najrelevantnija kako bi se zadovoljili ciljevi definirani Ugovorima (načelo supsidijarnosti);
    • se sadržaj i oblik djelovanja ne prekoračuju nužno za ostvarivanje ciljeva definiranih Ugovorima (načelo proporcionalnosti).

Nadzor načela supsidijarnosti

Ugovor iz Lisabona preoblikovao je navedeni Protokol kako bi poboljšao i pojačao nadzor.

  • Mehanizmi za praćenje načela supsidijarnosti uspostavljeni su Protokolom (br. 2) o primjeni načela supsidijarnosti i proporcionalnosti te Protokolom (br. 1) o ulozi nacionalnih parlamenata u EU-u.
  • Protokol (br. 2), koji je izvorno uveden Ugovorom iz Amsterdama, propisuje usklađenost s određenim obvezama tijekom same izrade zakonodavstva. Stoga se prije nego što predloži zakonodavne akte, osim u slučajevima iznimne hitnosti, Europska komisija mora opsežno savjetovati te, gdje je primjenjivo, u obzir uzeti regionalne i lokalne dimenzije predviđenog djelovanja. Savjetovanje Komisiji omogućuje prikupljanje mišljenja nacionalnih i lokalnih institucija te civilnog društva o poželjnosti zakonodavnog prijedloga, posebno u pogledu načela supsidijarnosti.
  • Protokol također Komisiju dodatno obvezuje da uz nacrte zakonodavnih akata priloži detaljnu izjavu kojom dokazuje sukladnost s načelima supsidijarnosti i proporcionalnosti.

U skladu s Protokolom (br. 1) Ugovor iz Lisabona dodaje daljnju reformu bliskim povezivanjem nacionalnih parlamenata s praćenjem načela supsidijarnosti. Nacionalni parlamenti provode dvostruki nadzor kako slijedi.

  • Imaju pravo uložiti prigovor pri izradi nacrta zakonodavstva. Stoga mogu odbiti zakonodavni prijedlog pred Komisijom ako smatraju da nije poštovano načelo supsidijarnosti.
  • Mogu osporiti zakonodavni akt pred Sudom Europske unije ako smatraju da nije poštovano načelo supsidijarnosti.

Ugovor iz Lisabona također povezuje Europski odbor regija s nadzorom načela supsidijarnosti. Na isti način kao i nacionalni parlamenti Odbor također može pred Sudom Europske unije osporiti zakonodavni akt koji nije u skladu s načelom supsidijarnosti.

Svake godine Komisija priprema godišnje izvješće o primjeni načela supsidijarnosti i proporcionalnosti i o odnosima s nacionalnim parlamentima te, u okviru provedbe inicijative o boljoj regulativi objavljuje godišnja izvješća o supsidijarnosti i proporcionalnosti.

GLAVNI DOKUMENTI

Pročišćene verzije Ugovora o Europskoj uniji – Glava I. – Zajedničke odredbe – Članak 5. (bivši članak 5. UEU-a) (SL C 202, 7.6.2016., str. 18.).

Pročišćena verzija Ugovora o funkcioniranju Europske unije – Protokol (br. 2) o primjeni načela supsidijarnosti i proporcionalnosti (SL C 202, 7.6.2016., str. 206.–209.).

Pročišćena verzija ugovora o funkcioniranju Europske unije – Protokol (br. 1) o ulozi nacionalnih parlamenata u Europskoj uniji (SL C 202, 7.6.2016., str. 203.–205.).

VEZANI DOKUMENTI

Izvješće Komisije: Godišnje izvješće 2020. o primjeni načela supsidijarnosti i proporcionalnosti te o odnosima s nacionalnim parlamentima (COM(2021) 417 final, 23.7.2021.).

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija: „Bolja regulativa za bolje rezultate – Agenda EU-a” (COM(2015) 215 final, 19.5.2015.).

Posljednje ažuriranje 17.05.2024

Top