This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Consumer protection – Representative actions
Zaštita potrošačâ – predstavničke tužbe
Zaštita potrošačâ – predstavničke tužbe
Ovlašćuje organizacije ili javna tijela koja su imenovale države članice Europske unije (EU) da traže mjere zabrane ili mjere popravljanja štete u ime grupa potrošača kroz predstavničke tužbe (uključujući prekogranične predstavničke tužbe). To uključuje traženje naknade od trgovaca koji krše prava potrošača u područjima kao što su financijske usluge, putovanja i turizam, energetika, zdravstvo, telekomunikacije i zaštita podataka, kako je primjereno i dostupno prema pravu EU-a ili nacionalnom pravu.
Budući da i sudski i upravni postupak mogu djelotvorno i učinkovito služiti zaštiti kolektivnih interesa potrošačâ, državama članicama prepuštena je odluka o tome može li se predstavnička tužba pokrenuti u sudskom ili upravnom postupku, ili oboje, ovisno o mjerodavnom području prava ili mjerodavnom gospodarskom sektoru.
Kvalificirani subjekti
Države članice imenuju subjekte kojima će biti omogućeno podnošenje predstavničkih tužbi u ime potrošača (kvalificirani subjekti).
Da bi im se omogućilo pokretanje predstavničkih tužbi u državi članici koja nije zemlja u kojoj su imenovani (prekogranične tužbe), kvalificirani subjekti moraju:
Države članice također mogu primijeniti gore spomenute kriterije na kvalificirane subjekte koji su unaprijed određeni i kojima je omogućeno pokretanje domaćih tužbi (u državi članici koju su odredili). Države članice također mogu na ad hoc osnovi imenovati kvalificirane subjekte u svrhu podnošenja određene domaće predstavničke tužbe.
Europska komisija objavljuje popis kvalificiranih subjekata određenih za prekogranične aktivnosti na internetskom portalu, ažuriranom po potrebi.
Mjere zabrane
Mjera zabrane je privremena ili konačna mjera kojom se prestaje ili zabranjuje neka praksa. Obje bi se mogle koristiti za zaustavljanje postojeće prakse ili zabranu neposredne prakse. To bi također moglo uključivati (ovisno o nacionalnom pravu) obvezu objavljivanja sudske odluke ili izjave koja sadržava ispravak.
Kvalificirani subjekt ne mora dokazivati stvarni gubitak ili štetu pojedinačnih potrošača pogođenih kršenjem ili namjeru ili nehat trgovca.
Popravljanje štete
Mjera popravljanja štete zahtijeva od trgovca da pruži pravnu zaštitu kao što je naknada štete, popravak, zamjena, sniženje cijene, raskid ugovora ili povrat plaćene cijene, ako je to primjereno i dostupno na temelju prava EU-a ili nacionalnog prava.
Države članice osiguravaju sljedeće:
Ta pravna sredstva ne dovode u pitanje dodatna pravna sredstva koja nisu predmet predstavničke tužbe.
Da bi se izbjegao sukob interesa u slučajevima kada naknadu štete osigurava treća strana, države članice koje dopuštaju takvu vrstu financiranja moraju osigurati da:
Nagodbe
Države članice moraju osigurati sljedeće:
Troškovi postupka
Sankcije
Države članice moraju:
Stavljanje izvan snage
Direktiva (EU) 2020/1828 stavlja izvan snage Direktivu 2009/22/EZ (vidjeti sažetak) od 25. lipnja 2023.
Stupila je na snagu 24. prosinca 2020. Mora postati zakon u državama članicama do 25. prosinca 2022. i primjenjivati se u državama članicama od 25. lipnja 2023.
Direktiva je dio paketa „Nove pogodnosti za potrošače”.
Za više informacija vidjeti:
Direktiva (EU) 2020/1828 Europskog parlamenta i Vijeća od 25. studenoga 2020. o predstavničkim tužbama za zaštitu kolektivnih interesa potrošačâ i stavljanju izvan snage Direktive 2009/22/EZ (SL L 409, 4. 12. 2020., str. 1 – 27).
Sukcesivne izmjene i dopune Direktive 2020/1828/EU uključene su u originalni dokument. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.
Posljednje ažuriranje 02.05.2023