Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Bonski sporazum – postupanje u slučaju onečišćenja Sjevernog mora naftom i drugim štetnim tvarima, uključujući onečišćenje zraka prouzročeno plovidbom

Bonski sporazum – postupanje u slučaju onečišćenja Sjevernog mora naftom i drugim štetnim tvarima, uključujući onečišćenje zraka prouzročeno plovidbom

 

SAŽETAK DOKUMENATA:

Sporazum o suradnji i postupanju u slučaju onečišćenja Sjevernog mora naftom i drugim štetnim tvarima (Bonski sporazum)

Odluka 84/358/EEZ – sklapanje Bonskog sporazuma

Odluka (EU) 2021/176 – sklapanje izmjena Bonskog sporazuma u pogledu proširenja njegova područja primjene i o pristupanju Kraljevine Španjolske Sporazumu

ČEMU SLUŽE OVAJ SPORAZUM I ODLUKE?

  • Sporazumom se uspostavlja sustav suradnje među ugovornim strankama o postupanju u slučaju onečišćenja Sjevernog mora naftom i drugim štetnim tvarima.
  • Odlukom 84/358/EEZ sklapa se Sporazum u ime Europske ekonomske zajednice (danas EU).
  • U 2019. ugovorne stranke usuglasile su se s pristupanjem Španjolske i proširenjem područja primjene Sporazuma na onečišćenje zraka s brodova kako je uređeno Prilogom VI. Međunarodnoj konvenciji o sprečavanju onečišćenja s brodova Međunarodne pomorske organizacije (Konvencija MARPOL). Odluka (EU) 2021/176 označava sklapanje od strane EU-a u pogledu proširenja područja primjene Sporazuma i pristupanja Španjolske Sporazumu.

KLJUČNE TOČKE

Ugovorne stranke

Ugovorne stranke Bonskog sporazuma, kako je posljednji put izmijenjen 2021., jesu vlade Belgije, Danske, Francuske, Njemačke, Irske, Nizozemske, Norveške, Španjolske, Švedske i Ujedinjene Kraljevine te Europske unije.

Morska područja obuhvaćena Sporazumom

Sporazum se odnosi na Sjeverno more i njegove šire pristupe, što je jedno od najprometnijih područja na svijetu. Otkad mu je Španjolska pristupila, Sporazum obuhvaća:

  • Sjeverno more u užem smislu riječi južno od 61° 0'00.00" N
  • Skagerrak, čija se južna granica određuje istočno od rta Skagena zemljopisnom širinom 57° 44'43.00" N
  • Biskajski zaljev omeđen na jugu i zapadu linijom definiranom u dijelu I. Priloga Sporazumu
  • ostale vode, koje čine Irsko more, Keltsko more, more Malin (Malin Sea), Veliki Minch (Great Minch), Mali Minch (Little Minch), dio Norveškog mora i dijelovi sjeveroistočnog Atlantika, omeđene na zapadu i sjeveru linijom definiranom u dijelu II. Priloga Sporazumu.

Opseg primjene

Nadograđujući se na raniji sporazum potpisan 1969. koji je obuhvaćao onečišćenje od mrlja sirove nafte, Bonski sporazum iz 1984. obuhvaćao je i mrlje od drugih štetnih tvari koje onečišćuju ili prijete da će onečistiti more na području Sjevernog mora.

U 2019. ugovorne stranke odlučile su zajedno izmijeniti Sporazum kako bi obuhvatio suradnju u području nadzora s obzirom na zahtjeve iz Priloga VI. Konvenciji MARPOL. U Prilogu VI. uvode se stroža ograničenja sumpora za brodsko gorivo na područjima kontrole sumporova oksida (koja uključuju Sjeverno more). Direktiva (EU) 2016/802 o smanjenju sadržaja sumpora u određenim tekućim gorivima uključuje glavne promjene u međunarodnom pravu o sprečavanju onečišćenja zraka koje uzrokuju brodovi u pravo EU-a (vidjeti sažetak).

Područja rada

Ugovorne stranke pristaju na sljedeće:

  • aktivnu međusobnu suradnju
  • zajedničko osmišljavanje i uspostavu smjernica za praktične, operativne i tehničke aspekte zajedničkog djelovanja
  • dijeljenje informacija
    • o nacionalnoj organizaciji nadležnoj za postupanje u slučaju vrste onečišćenja obuhvaćene Sporazumom
    • o nadležnom tijelu odgovornom za primanje i slanje izvještaja o takvom onečišćenju i za rješavanje pitanja vezanih uz mjere uzajamne pomoći
    • o njihovim nacionalnim sredstvima za izbjegavanje ili rješavanje takvih onečišćenja, koji se mogu staviti na raspolaganje međunarodnoj pomoći
    • o novim načinima pomoću kojih se takvo onečišćenje može izbjeći i o novim učinkovitim mjerama koje će se tim baviti
    • o većim onečišćenjima ove vrste s kojima su se suočile.

Izvješćivanje o onečišćenju i uzajamna pomoć

  • Ugovorne stranke pristaju na obavješćivanje o svakoj nezgodi ili prisutnosti nafte ili drugih štetnih tvari u Sjevernom moru koje bi mogle predstavljati ozbiljnu prijetnju obali ili povezanim interesima bilo koje druge ugovorne stranke. Zajedno su osmislile standardni format obavješćivanja za izvješćivanje o onečišćenjima.
  • Stranka koja se suočava s onečišćenjem može zatražiti pomoć od drugih stranaka. Kao opće pravilo, ugovorna stranka koja je stavila zahtjev nadoknađuje troškove strankama koje su joj pružile pomoć.

Provedba

Ugovorne stranke provode Sporazum na sljedeći način:

  • nadziru zone zajedničke nadležnosti radi praćenja prijetnji od onečišćenja mora, uključujući koordinaciju nadzora iz zraka i satelitskog nadzora
  • upozoravaju jedna drugu na prijetnje
  • donose zajedničke operativne standarde kako bi se mogle osloniti jedna na drugu kako bi postigle potrebne standarde za prevenciju i čišćenje
  • pružaju si potporu (kad se zatraži) u operacijama odziva
  • dijele istraživanje i razvoj
  • provode zajednička izvršavanja.

Proračun i tajništvo

Svaka ugovorna stranka doprinosi 2,5 % godišnjem rashodu Sporazuma, a saldo rashoda Sporazuma dijeli se između ugovornih stranaka (osim Europske unije), razmjerno njihovom bruto nacionalnom proizvodu.

Sjedište tajništva Sporazuma je u Londonu.

DATUM STUPANJA NA SNAGU

Bonski sporazum iz 1984. stupio je na snagu 28. lipnja 1984.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

GLAVNI DOKUMENTI

Sporazum o suradnji i postupanju u slučaju onečišćenja Sjevernog mora naftom i drugim štetnim tvarima (Bonski sporazum) (SL L 188, 16.7.1984., str. 9.–16.)

Odluka Vijeća 84/358/EEZ od 28. lipnja 1984. o sklapanju Sporazuma o suradnji u postupanju kod onečišćenja Sjevernog mora naftom i drugim štetnim tvarima (SL L 188, 16.7.1984., str. 7.–8.)

Odluka Vijeća (EU) 2021/176 od 5. veljače 2021. o sklapanju izmjena Sporazuma o suradnji i postupanju u slučaju onečišćenja Sjevernog mora naftom i drugim štetnim tvarima (Bonski sporazum) u pogledu proširenja područja primjene tog Sporazuma i o pristupanju Kraljevine Španjolske tom Sporazumu (SL L 54, 16.2.2021., str. 1.–2.)

VEZANI DOKUMENTI

Direktiva (EU) 2016/802 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. svibnja 2016. o smanjenju sadržaja sumpora u određenim tekućim gorivima (SL L 132, 21.5.2016., str. 58.–78.)

Posljednje ažuriranje 26.04.2021

Top