Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Rješavanje pitanja izbjegavanja poreza od strane trgovačkih društava

Rješavanje pitanja izbjegavanja poreza od strane trgovačkih društava

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Direktiva (EU) 2016/1164 – sprečavanje izbjegavanja poreza od strane trgovačkih društava

ČEMU SLUŽI OVA DIREKTIVA?

Njome se uvode pravila za sprečavanje izbjegavanja poreza od strane trgovačkih društava te za rješavanje pitanja agresivnog poreznog planiranja na unutarnjem tržištu EU-a.

KLJUČNE TOČKE

Područje primjene

Direktiva se primjenjuje na sve porezne obveznike koji podliježu obvezi plaćanja poreza na dobit u jednoj ili više država članica, uključujući stalne poslovne jedinice u jednoj ili više država članica subjekata koji su u svrhu oporezivanja rezidenti treće zemlje.

Suzbijanje smanjenja porezne osnovice i premještanja dobiti (BEPS)*

Direktivom se navode pravila protiv izbjegavanja poreza u četiri posebna područja radi suzbijanja BEPS-a:

  • Pravila o ograničavanju kamata: kada multinacionalna društva umjetno smanjuju poreznu osnovicu plaćanjem preuveličanih kamata povezanim društvima u jurisdikcijama s niskim poreznim stopama. Direktivom se nastoji odvratiti društva od te prakse ograničavanjem iznosa kamate koju porezni obveznik ima pravo odbiti u poreznom razdoblju. Najveći iznos kamate koja se može odbiti iznosi najviše 30 % prihoda poreznog obveznika prije obračunavanja kamate, poreza, otpisa (mjera količine vrijednosti imovine iskorištene u danom razdoblju) i amortizacije (raspoređivanje plaćanja na više razdoblja).
  • Pravila o izlaznom oporezivanju: kada porezni obveznici pokušavaju smanjiti poreznu obvezu prijenosom porezne rezidentnosti i/ili imovine na jurisdikciju s niskim poreznim stopama, isključivo radi agresivnog poreznog planiranja. Pravilima o izlaznom oporezivanju nastoji se spriječiti smanjivanje porezne osnovice u državi članici podrijetla kada se imovina visoke vrijednosti s nepromijenjenim vlasništvom prenosi izvan porezne jurisdikcije te države. Direktivom se poreznim obveznicima daje mogućnost odgode plaćanja iznosa poreza tijekom pet godina i obročne otplate, ali samo u slučaju da se prijenos odvija u okviru EU-a.
  • Opća pravila o suzbijanju zlouporabe: ovim se pravilima nastoje popuniti praznine koje mogu postojati među posebnim pravilima država o suzbijanju zlouporabe izbjegavanja poreza i omogućuje poreznim tijelima ovlasti da poreznim obveznicima uskrate zlouporabu poreznih instrumenata. Opća klauzula o suzbijanju zlouporabe kao dio Direktive primjenjuje se na aranžmane koji su neautentični u mjeri u kojoj nisu uspostavljeni iz valjanih komercijalnih razloga koji odražavaju gospodarsku stvarnost.
  • Pravila o kontroliranom inozemnom društvu (CFC): kako bi se smanjila ukupna porezna obveza, grupe trgovačkih društava mogu premještati dobit na kontrolirana društva kćeri u jurisdikcijama s niskim stopama poreza. Pravilima o CFC-u ponovno se pripisuje prihod kontroliranog stranog društva kćeri koje plaća nisku stopu poreza matičnom društvu koje plaća višu stopu poreza. Kao rezultat toga, matično društvo plaća porez za taj prihod u državi u kojoj je rezident.

Izmijenjena Direktiva (EU) 2017/952

Budući da su Direktivom (EU) 2016/1164 rješavana pitanja isključivo hibridnih neusklađenosti* u EU-u, donesena je nova Direktiva (EU) 2017/952 kojom se proširuje područje primjene kako bi se osigurala pravila koja pokrivaju hibridne neusklađenosti s trećim zemljama. Pravila potonje Direktive zamjenjuju pravila o hibridnim neusklađenostima Direktive EU 2016/1164.

Pravila o hibridnim neusklađenostima: kad porezni obveznici pravne osobe iskorištavaju razlike između nacionalnih poreznih sustava kako bi smanjili ukupnu poreznu obvezu, primjerice dvostrukim odbitkom (tj. odbitak u obje zemlje) ili odbitkom prihoda u jednoj državi koji nije uključen u drugoj državi. Kako bi se neutralizirali učinci instrumenata hibridne neusklađenosti, Direktivom se utvrđuju pravila kojima bi jedna od dvije neusklađene jurisdikcije trebala uskratiti primjenu odbitaka koje bi rezultirale takvim ishodom.

OTKADA SE DIREKTIVA PRIMJENJUJE?

Direktiva (EU) 2016/1164 primjenjuje se od 8. kolovoza 2016. i trebala je stupiti na snagu u državama članicama do 31. prosinca 2018.

Izmijenjena Direktiva (EU) 2017/952 primjenjuje se od 27. lipnja 2017. i treba stupiti na snagu u državama članicama do 31. prosinca 2019. (ili do 31. prosinca 2021. u slučaju hibridnih neusklađenosti).

POZADINA

Direktiva se nastavlja na Akcijski plan za pravedno i učinkovito oporezivanje dobiti poduzeća kao odgovor na dovršetak projekta protiv smanjenja porezne osnovice i premještanja dobiti (BEPS) skupine G20 i Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).

KLJUČNI POJMOVI

Smanjenje porezne osnovice i premještanja dobiti (BEPS): strategije izbjegavanja poreza kojima se iskorištavaju nedostatci i neusklađenosti poreznih pravila kako bi se umjetno premjestila dobit na mjesta s niskim ili nepostojećim poreznim stopama.
Hibridne neusklađenosti: instrument kojim se iskorištavaju razlike u poreznom tretmanu instrumenata, društava ili prijenosa između dviju ili više država.

GLAVNI DOKUMENT

Direktiva Vijeća (EU) 2016/1164 od 12. srpnja 2016. o utvrđivanju pravila protiv praksi izbjegavanja poreza kojima se izravno utječe na funkcioniranje unutarnjeg tržišta (SL L 193, 19.7.2016., str. 1.–14.)

VEZANI DOKUMENTI

Direktiva Vijeća (EU) 2017/952 od 29. svibnja 2017. o izmjeni Direktive (EU) 2016/1164 u pogledu hibridnih neusklađenosti s trećim zemljama (SL L 144, 7.6.2017., str. 1.–11.)

Posljednje ažuriranje 07.11.2017

Top