Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Novčani fondovi

Novčani fondovi

 

SAŽETAK DOKUMENTA

Uredba (EU) 2017/1131 o novčanim fondovima

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

Njome se utvrđuju pravila Europske unije (EU) kako bi se novčani fondovi* učinili otpornijima i sposobnijima da podnesu tržišne šokove. To se postiže osiguranjem jedinstvenih pravila o bonitetnim zahtjevima, upravljanju i transparentnosti za upravitelje novčanih fondova.

KLJUČNE TOČKE

Zakonodavstvo se primjenjuje na sve novčane fondove kojima se upravlja i/ili trguje u EU-u. Postoje tri vrste novčanih fondova:

  • novčani fond s promjenjivom neto vrijednošću imovine (promjenjivi NAV), koji uglavnom ovisi o fluktuacijama tržišta;
  • novčani fond javnog duga s nepromjenjivom neto vrijednošću imovine (nepromjenjivi NAV), koji nastoji održati fiksnu cijenu svake dionice;
  • novčani fond s neto vrijednošću imovine niske volatilnosti (NAV niske volatilnosti) – nova kategorija novčanog fonda koja može ponuditi fiksnu cijenu pod strogim uvjetima i višim zahtjevima za likvidnost.

Od novčanih fondova zahtijeva se posjedovanje dostatnih likvidnih sredstava kako bi mogli podnijeti iznenadna povlačenja ili ulaganja.

  • NAV-ovi niske volatilnosti i nepromjenjivi NAV-ovi moraju držati najmanje10 % imovine koja dospijeva (tj. koju mora otplatiti izdavatelj) u roku od jednog dana i 30 % u roku od jednog tjedna.
  • Promjenjivi NAV-ovi moraju držati najmanje 7,5 % imovine koja dospijeva u roku od jednog dana i 15 % u roku od jednog tjedna.

Uvode se pravila o diversifikaciji portfelja i vrednovanju imovine. Novčani fond ne smije ulagati više od:

  • 5 % svoje imovine u instrumente tržišta novca koje izdaje isto tijelo;
  • 10 % svoje imovine u depozite kod iste kreditne institucije;
  • 17,5 % u druge novčane fondove, kako bi se spriječila kružna ulaganja.

Uredbom se utvrđuje sljedeće:

  • gornja granica od 15 % na obratne repo ugovore* s istom ugovornom stranom;
  • specifična ograničenja za pokrivene obveznice.

Novčanim fondovima onemogućava se primanje financijske pomoći od drugih institucija, posebice banaka.

Od upravitelja novčanih fondova zahtijeva se:

  • da primijene razborite postupke procjene kvalitete na moguća ulaganja;
  • da budu upoznati s aktivnostima svojih ulagatelja;
  • da nadležnim tijelima pruže odgovarajuće informacije o nadzoru.

Europska komisija mora preispitati zakonodavstvo do 21. srpnja 2022.

Provedbeni i delegirani akti

  • Provedbenom uredbom (EU) 2018/708 utvrđuju se tehničkih standardi u vezi s obrascem koji upravitelji novčanih fondova trebaju upotrebljavati za izvješćivanje nadležnim tijelima kako je predviđeno člankom 37. Uredbe 2017/1131.
  • Provedbenom uredbom (EU) 2018/990 izmjenjuje se i dopunjuje Uredba (EU) 2017/1131 u pogledu jednostavnih, transparentnih i standardiziranih sekuritizacija i komercijalnih zapisa osiguranih imovinom te zahtjeva za imovinu primljenu u okviru obratnih repo ugovora i metodologija procjene kreditne kvalitete.
  • Delegiranom uredbom (EU) 2021/1383 izmjenjuje se Delegirana uredba (EU) 2018/990 u pogledu zahtjeva za imovinu koju novčani fondovi primaju u okviru obratnih repo ugovora.

OTKAD SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 21. srpnja 2018., osim određenih pravila koja se primjenjuju od 20. srpnja 2017. (članak 11. stavak 4., članak 15. stavak 7., članak 22. i članak 37. stavak 4.). U potpunosti se primjenjuje na fondove koji trebaju promijeniti svoja pravila od 21. siječnja 2019. (članak 44.).

POZADINA

  • Novčani fondovi uglavnom se upotrebljavaju kao alternativa bankovnim depozitima za kratkoročno ulaganje viška gotovine. Omogućuju ulagateljima diversifikaciju novčane imovine, omogućujući im naplatu u kratkom roku. U EU-u putem fondova upravlja se imovinom od jednog bilijuna eura koji se upotrebljavaju za financiranje stvarnoga gospodarstva.
  • Međutim, tržišna previranja, kao što su pokazale financijska kriza iz 2007. i 2008., i još aktualnije, iz ožujka 2020., mogu dovesti do bijega iz fondova. Ako velik broj ulagatelja započne povlačiti svoju gotovinu, moguće je da i drugi diljem EU-a učine isto te pritom oštete financijski sustav.
  • Zakonodavstvo EU-a prati slične poteze skupine industrijaliziranih država G20 i Odbora za financijsku stabilnost kako bi ojačalo nadzor nad usporednim bankarskim sustavom i njegovo uređenje.
  • Za više informacija vidjeti:

KLJUČNI POJMOVI

Novčani fondovi. Zajednički fond koji ulagateljima izdaje dionice za financiranje njihovih aktivnosti.
Obratni repo ugovor. Kad kupac vrijednosnih papira pristane da ih ponovno proda po dogovorenoj cijeni na određen datum.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) 2017/1131 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. lipnja 2017. o novčanim fondovima (SL L 169, 30.6.2017., str. 8.–45.).

Sukcesivne izmjene i dopune Uredbe (EU) 2017/1131 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

VEZANI DOKUMENTI

Provedbena uredba Komisije (EU) 2018/708 od 17. travnja 2018. o utvrđivanju provedbenih tehničkih standarda u vezi s obrascem koji upravitelji novčanih fondova trebaju upotrebljavati za izvješćivanje nadležnim tijelima kako je predviđeno člankom 37. Uredbe (EU) 2017/1131 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 119, 15.5.2018., str. 5.–28.).

Posljednje ažuriranje 16.11.2021

Top