EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Mali i Sahel: U cilju stabilizacije regije

Mali i Sahel: U cilju stabilizacije regije

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Odluka 2014/219/ZVSP o misiji zajedničke vanjske i sigurnosne politike Europske unije u Maliju (EUCAP Sahel Mali)

ČEMU SLUŽI OVA ODLUKA?

Odluka ima za cilj pomoći uspostaviti i održati red i uvjete za dugotrajan mir u Maliju i u području Sahela.

KLJUČNE TOČKE

G5 Sahel

  • Tijekom 2014. godine Burkina Faso, Čad, Mali, Mauritanija i Niger osnovali su skupinu zemalja G5 Sahel s ciljem poticanja bliske suradnje u regiji i rješavanja glavnih izazova s kojima su ove zemlje suočene, uključujući terorizam i tranzicijski organizirani kriminal.

Strategija EU-a

  • Tijekom 2021., Europska unija (EU) donijela je novu intregriranu strategiju u Sahelu koja se nadovezuje na prethodnu strategiju sastavljenu 2011. Iako je i dalje u središtu sigurnosne suradnje sa zemljama u regiji, novom strategijom nastoji se ojačati djelovanje na političkoj razini. Naglašava važnost dobrog upravljanja, ljudskih prava i suradnje s civilnim društvom i lokalnim tijelima.
  • EU je pružila financijsku potporu stvaranju G5 Sahel zajedničkih snaga koje uključuju trupe iz svih pet zemalja i djeluju u svakoj od njih.
  • EU je član Sahelskog saveza, koji su pokrenuli i potpisali EU, Francuska i Njemačka u srpnju 2017., koji ima za cilj pružiti pomoć brže i učinkovitije u cijeloj regiji.
  • Članovi saveza su trenutačno sljedeći: Kanada, Danska, Finska, Francuska, Njemačka, Italija, Japan, Luksemburg, Nizozemska, Norveška, Španjolska, Švedska, Švicarska, Ujedinjena Kraljevina, Sjedinjene Američke Države, EU, Europska investicijska banka, Razvojni program Ujedinjenih naroda, Afrička razvojna banka i Svjetska banka.
  • Savez također uključuje sljedeće članove promatrače: Irska, Međunarodna financijska korporacija, Zaklada Bill & Melinda Gates, Institut za globalne promjene Tony Blair i Organizacija internationale de la Francophonie.

Misija EU-a za izgradnju kapaciteta u Maliju (EUCAP)

  • Odluka 2014/219/ZVSP daje pravnu osnovu za civilnu misiju zajedničke sigurnosne i obrambene politike EU-a u Maliju (EUCAP Sahel Mali).
  • Njezina je glavna svrha upravljanje civilnog krizom. Za cilj ima pomoći tijelima Malija:
    • obnoviti i održati ustavni i demokratski poredak i uvjete za trajni mir u Maliju; i
    • obnoviti i održati javnu ovlast i legitimitet na cijelom državnom području učinkovitom preraspoređivanjem svoje uprave.
  • Misija je započela 2015. i nakon najnovijeg produljenja, o izmjeni Odluke (ZVSP) 2023/96, treba se provesti do 31. siječnja 2025.
  • Odluka je više puta izmijenjena kako bi se povećala financijska potpora misiji, za stvaranje Regionalne savjetodavne i koordinacijske ćelije i ovlastilo Visokog predstavnika Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku da objavi određene povjerljive podatke Europskoj agenciji za granične i obalne straže.
  • Odluka o izmjeni (ZVSP) 2023/96 EUCAP-u Sahel Mali daje dodatni zadatak: podržati strateške komunikacijske napore za njegovanje vrijednosti EU-a, promicanje aktivnosti EU-a i razotkrivanje kršenja i zlouporabe ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava od strane stranih snaga u Maliju.
  • EUCAP Mali nadopunjuje vojna operacija, Misija EU-a za osposobljavanje Malija (EUTM Mali) koja pruža savjete o restrukturiranju malijskih oružanih snaga. Njezin mandat traje do svibnja 2024. godine.

OTKAD SE OVA ODLUKA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 15. siječnja 2015. Razdoblje važenja odluke produljeno je do 31. siječnja 2025.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

GLAVNI DOKUMENT

Odluka Vijeća 2014/219/ZVSP od 15. travnja 2014. o misiji ZSOP-a Europske unije u Maliju (EUCAP Sahel Mali) (SL L 113, 16.4.2014., str. 21.–26.).

Sukcesivne izmjene i dopune Odluke 2014/219/ZVSP uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

VEZANI DOKUMENTI

Odluka Vijeća 2013/87/ZVSP od od 18. veljače 2013. o pokretanju vojne misije Europske unije za doprinos osposobljavanju sigurnosnih snaga Malija (EUTM Mali) (SL L 46, 19.2.2013., str. 27).

Odluka Vijeća 2013/34/ZVSP od 17. siječnja 2013. o vojnoj misiji Europske unije za doprinos osposobljavanju oružanih snaga Malija (EUTM Mali) (SL L 14, 18.1.2013., str. 19.–21.).

Vidjeti pročišćeni tekst.

Posljednje ažuriranje 25.05.2023

Top