Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

IPA II: Instrument pretpristupne pomoći EU-a za razdoblje 2014.–2020.

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

IPA II: Instrument pretpristupne pomoći EU-a za razdoblje 2014.–2020.

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Uredba (EU) br. 231/2014 o uspostavi Instrumenta pretpristupne pomoći

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

Cilj je druge faze Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA II) pomoći zemljama koje se žele pridružiti EU-u da provedu sveobuhvatne reforme kako bi se pripremile za svoje članstvo. Ovo se uglavnom postiže usklađivanjem vlastitih pravila i politike sa standardima i praksama EU-a.

KLJUČNE TOČKE

Glavni cilj programa IPA II jest poduprijeti korisnike pri donošenju i provedbi političkih, institucionalnih, pravnih, administrativnih, društvenih i gospodarskih reformi radi članstva u EU-u.

Potpora

Pomoć se uglavnom usmjerava na odabrani broj područja politike koja će korisnicima pomoći da postupno zadovolje kriterije za pristup EU-u.

Potpora zemljama pomaže:

  • da osnaže demokratske institucije i vladavinu prava;
  • da reformiraju sudstvo i javnu upravu;
  • da poštuju temeljna prava i promiču ravnopravnost spolova, toleranciju i društvenu uključenost;
  • da podupiru regionalnu, makroregionalnu i prekograničnu suradnju, kao i teritorijalni razvoj;
  • da osnaže gospodarski i društveni razvoj, s posebnim naglaskom na mala i srednja poduzeća;
  • da upravljaju internim politikama EU-a po pristupanju.

Korisnici

IPA II omogućit će kontinuiranu potporu zemljama kandidatkinjama i potencijalnim kandidatkinjama, odnosno Albaniji, Bosni i Hercegovini, Sjevernoj Makedoniji, Kosovu*, Crnoj Gori, Srbiji i Turskoj.

Učinkovit i fleksibilan pristup

  • Za veću učinkovitost pomoć mora biti više usmjerena rezultatima, fleksibilna i prilagođena specifičnim potrebama. Ojačat će se koherentnost između financijske pomoći i sveukupnog napretka postignutog provedbom pretpristupne strategije.
  • To će biti postignuto:
    • osiguranjem poticaja za zemlje koje napreduju sa svojim reformama; a u slučaju slabijeg uspjeha sredstva će biti prenamijenjena;
    • detaljnijim bavljenjem potrebama korisnika i uzimanjem u obzir njihovih tehničkih i administrativnih kapaciteta;
    • osiguravanjem više sredstava i iskorištavanjem sinergija s međunarodnim financijskim institucijama, pri čemu sredstva EU-a imaju svojstvo katalizatora za ulaganje u lokalnu infrastrukturu.

Proračun i provedba

Uredbom (EU) br. 231/2014 utvrđuje se proračun programa IPA II za razdoblje 2014.–2020. u iznosu od 11 699 milijardi eura. Brojna pravila i postupci za provedbu ovog programa mogu se naći u Uredbi (EU) br. 236/2014 (vidjeti sažetak), međusektorskoj uredbi kojom se usklađuje i pojednostavnjuje provedba svih eksternih instrumenata EU-a.

Europska komisija donijela je provedbeni akt, odnosno Provedbenu uredbu (EU) br. 447/2014. Njome se utvrđuju jedinstveni uvjeti za provedbu Uredbe (EU) br. 231/2014 i detaljna pravila primjene Uredbe (EU) br. 236/2014 koja se odnose na sljedeće:

  • metode provedbe,
  • upravljanje financijama,
  • praćenje, evaluacija i izvještavanje,
  • transparentnost i vidljivost pomoći u okviru instrumenta IPA II te
  • posebna pravila za prekograničnu suradnju u području politike „regionalna i teritorijalna suradnja” i pomoć u okviru programa ruralnog razvoja u području politike „poljoprivreda i ruralni razvoj”.

Uredba (EU) br. 447/2014 izmijenjena je Provedbenom uredbom (EU) 2020/891 kako bi se uskladila s pravilima provedbe programa prekogranične suradnje financiranima u okviru instrumenta IPA II s konkretnim mjerama utvrđenima kao odgovor na izbijanje pandemije COVID-19. Njome se dopušta:

  • na zahtjev upravljačkog tijela, stopa sufinanciranja od 100 % koja se primjenjuje na izdatke prijavljene u zahtjevima za plaćanje tijekom obračunske godine koja počinje 1. srpnja 2020. i završava 30. lipnja 2021. za jednu ili više prioritetnih osi;
  • prvog dana obračunske godine koja započinje 1. srpnja 2021., a završava 30. lipnja 2022., stopa sufinanciranja mora se automatski vratiti na razinu na kojoj je bila na dan kada je zahtjev za izmjenu stope sufinanciranja podnesen Komisiji;
  • za programe prekogranične suradnje između jedne zemlje EU-a ili više njih i jednog korisnika instrumenta IPA II ili više njih, upravljačko tijelo može, tijekom razdoblja trajanja programa prenijeti iznos od 8 % dodijeljenih sredstava za prioritet od 1. veljače 2020., odnosno najviše 4 % proračuna programa na drugi prioritet istog programa. Takvi prijenosi ne smiju utjecati na prethodne godine i neće se smatrati znatnima, te neće zahtijevati odluku Komisije o izmjeni programa. Moraju, međutim, biti u skladu sa svim regulatornim zahtjevima i prethodno ih mora odobriti zajednički nadzorni odbor. Predmetna zemlja EU-a mora obavijestiti Komisiju o revidiranom planu financiranja.

OTKADA SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 1. siječnja 2014.

POZADINA

Za više informacija vidjeti:

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) br. 231/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. ožujka 2014. o uspostavi Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA II) (SL L 77, 15.3.2014., str. 11.–26.)

VEZANI DOKUMENTI

Provedbena uredba Komisije (EU) br. 447/2014 od 2. svibnja 2014 o posebnim pravilima primjene Uredbe (EU) br. 231/2014 Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi instrumenta pretpristupne pomoći (IPA II) (SL L 132, 3.5.2014., str. 32.–52.)

Sukscesivne izmjene Uredbe (EU) br. 447/2014 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

Uredba (EU) br. 236/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. ožujka 2014. o utvrđivanju zajedničkih pravila i postupaka za provedbu instrumenata Unije za financiranje vanjskog djelovanja (SL L 77, 15.3.2014., str. 95.–108.)

Vidjeti pročišćeni tekst.

Posljednje ažuriranje 20.08.2020

Top