EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Načela koja upravljaju mrežom SOLVIT, mrežom za rješavanje problema građana i poduzeća

Načela koja upravljaju mrežom SOLVIT, mrežom za rješavanje problema građana i poduzeća

Mreža SOLVIT nastoji pronaći rješenja na pritužbe građana i poduzeća EU-a koji sumnjaju da je javno tijelo povrijedilo njihova prava.

DOKUMENT

Preporuka Komisije 2013/461/EU od 17. rujna 2013. o načelima kojima se uređuje mreža SOLVIT. SL L 249 od 19.9.2013.

SAŽETAK

Ovom Preporukom Vijeća uređuju se pravila o suradnji između centara mreže SOLVIT.

Sve države članice EU-a te Norveška, Island i Lihtenštajn osnovali su nacionalne centre mreže SOLVIT, u većini slučajeva unutar Ureda premijera ili Ministarstva za vanjsku i gospodarsku politiku.

Ti centri izravno surađuju putemnternetskebaze podataka kako bi probleme koje šalju građani i poduzeća riješili na pragmatičan način i u roku od 10 tjedana. Komisija je odgovorna za olakšavanje i koordiniranje mreže SOLVIT.

Usluga je besplatna, a rješenja nisu obvezujuća s obzirom da se radi o informativnoj mreži.

Kako bi mreža SOLVIT mogla intervenirati mora doći do:

  • povrede zakona EU-a;
  • od strane javnoj tijela;
  • u prekograničnoj situaciji.

Prijavitelj ne bi smio pokrenuti službeni postupak jer tada više nije moguće pronaći neslužbeno rješenje problema.

Mreža SOLVIT bavi se problemima iz područja socijalne sigurnosti, boravišnih prava, slobodnog kretanja usluga i robe, priznavanja profesionalnih kvalifikacija, oporezivanja i registracije vozila.

U nastavku je sažetak nekih primjera usluga predloženih u preporuci, a koje bi centri mreže SOLVIT trebali ponuditi (NB: Čitatelji koji želje u potpunosti razumjeti načela trebaju pročitati preporuku u cijelosti):

  • centri mreže SOLVIT bi trebali biti dostupni telefonskim ili elektronskim putem i trebali bi hitno odgovarati na upite;
  • prijavitelji bi trebali dobiti prvi odgovor na njihov problem u roku od 1 tjedna;
  • u roku od 1 mjeseca od prve procjene, i pod uvjetom da je dokument potpun, prijavitelji bi trebali dobiti potvrdu o tome je li njihov slučaj otvoren kao slučaj mreže SOLVIT;
  • kada se problem ne može otvoriti kao predmet mreže SOLVIT, prijavitelji trebaju dobiti razloge i savjete o drugim mogućim aktivnostima koje bi im trebale pomoći u rješavanju problema;
  • u roku od 10 tjedana od datuma otvaranja slučaja, prijavitelj bi trebao primiti rješenje svog problema, a koje može sadržavati i pojašnjenje vezanog zakona EU-a.

Vidljivost mreže SOLVIT

Prema ovoj preporuci države EU-a trebaju osigurati jednostavan i lagan pristup dostupnim uslugama mreže SOLVIT, posebice o vezanim mrežnim stranicama javne uprave. Od država EU-a također zahtijeva provođenje aktivnosti osvještavanja javnosti o mreži SOLVIT.

REFERENCE

Dokument

Dan stupanja na snagu

Rok za transponiranje u državama članicama

Službeni list

Preporuka 2013/461/EU

-

-

SL L 249 od 19.9.2013.

22.04.2014

Top