Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

eu-LISA: upravljanje informacijskim sustavima u području graničnih i migracijskih kontrola

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Agencija Europske unije za operativno upravljanje opsežnim informacijskim sustavima u području slobode, sigurnosti i pravde (eu-LISA)' for an updated information about the subject.

eu-LISA: upravljanje informacijskim sustavima u području graničnih i migracijskih kontrola

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Uredba (EU) br. 1077/2011 o osnivanju Europske agencije za operativno upravljanje opsežnim informacijskim sustavima u području slobode, sigurnosti i pravde

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

  • Njome se službeno uspostavlja eu-LISA, agencija odgovorna za upravljanje opsežnim informacijskim sustavima EU-a koji su relevantni za slobodu, sigurnost i pravdu.
  • Njome se ujedno definira pravi status agencije, njezine zadaće i unutarnja struktura upravljanja (upravljanje i unutarnja organizacija).

KLJUČNE TOČKE

Glavna je zadaća agencije eu-LISA:

  • omogućiti zemljama EU-a visokokvalitetna rješenja za postojeće opsežne informacijske sustave i druge koji bi u budućnosti mogli biti razvijeni;
  • izgraditi povjerenje među svim uključenim sudionicima i osigurati da se za sustave u svakom trenutku upotrebljava najbolja dostupna tehnologija, u skladu s analizom troškova i koristi;
  • razvijati se kao centar izvrsnosti.

Sigurna i neprekidna usluga za opsežne informacijske sustave

Glavna operativna zadaća agencije eu-LISA jest osigurati da ti informacijski sustavi neprekidno funkcioniraju. Njome se omogućuje sigurno okruženje za neprekidan rad triju sustava informacijske tehnologije EU-a koji su ključni za zaštitu schengenskog prostora i upravljanja granicama te za provedbu politika azila i viza, i to:

  • Eurodaca (daktiloskopska baza podataka azila EU-a) koji, usporedbom otisaka prstiju, pomaže odrediti odgovornost za ispitivanje tražitelja azila u EU-u. Sustavom se koristi 28 zemalja EU-a plus Island, Lihtenštajn, Norveška i Švicarska;
  • SIS II (druga generacija Schengenskog informacijskog sustava) koji omogućava razmjenu informacija između nacionalnih graničnih kontrola, carinskih i policijskih tijela kako bi se osigurala visoka razina sigurnosti unutar schengenskog prostora. Zemlje EU-a (osim Irske, Hrvatske i Cipra) te četiri povezane zemlje koriste se sustavom. Ujedinjena Kraljevina provodi samo aspekt provedbe zakona SIS-a;
  • VIS (vizni informacijski sustav) koji podupire provedbu zajedničke vizne politike EU-a. Također omogućuje zemljama schengenskog prostora razmjenu viznih informacija, tj. oduke koje se odnose na prijave za vize za kratkotrajni boravak ili tranzit kroz Schengenski prostor. Zemlje EU-a (osim Bugarske, Irske, Hrvatske, Cipra, Rumunjske i Ujedinjene Kraljevine) i četiri povezane zemlje koriste se sustavom.

eu-LISA također je odgovorna za:

  • kontinuiranu i sigurnu razmjenu podataka između nacionalnih tijela i operatora agencije eu-LISA i suradnju između relevantnih tijela za provedbu zakona EU-a;
  • dizajn, razvoj, pokretanje i provedbu novih sustava;
  • provedbu pilot projekata na zahtjev Europske komisije;
  • zaštitne mjere za zaštitu podataka građana u IT sustavima.

Struktura i upravljanje

eu-LISA je pravno i financijski autonomna. Njezino je sjedište u Talinu (Estonija). Njezino operativno upravljanje provodi se u Strasbourgu (Francuska), a potporni centar nalazi se u Sankt Johannu u Pongau (Austrija).

Njezina upravna i upravljačka struktura sastoji se od upravljačkog odbora, izvršnog direktora i savjetodavnih skupina o sustavima SIS II, VIS i Eurodac.

Europski sustav ulaska/izlaska

EU je 2017 donio Uredbu (EU) 2017/2226 kojom se stvara nov informacijski sustav, sustav ulaska/izlaska (EES) kako bi se poboljšale kontrole na vanjskim granicama Schengenskog prostora. Agenciji eu-LISA povjerena je zadaća razvoja EES-a i osiguravanja njegovog operativnog upravljanja.

Izvješće

Komisija je predstavila izvješće u kojem se ocjenjuje rad agencije eu-LISA od njezine uspostave. Zaključci izvješća bili su uglavnom pozitivni, navodeći da je eu-LISA učinkovita, da sve više dobiva na važnosti i da se razvila u pouzdanog pružatelja operativnog upravljanja sustavima SIS, VIS i Eurodac.

OTKAD SE UREDBA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 21. studenog 2011. Agencija eu-LISA započela je s radom 1. prosinca 2012.

POZADINA

Za više informacija pogledajte:

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) br. 1077/2011 Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2011. o osnivanju Europske agencije za operativno upravljanje opsežnim informacijskim sustavima u području slobode, sigurnosti i pravde (SL L 286, 1.11.2011., str. 1.-17.)

Naknadne izmjene Uredbe (EU) br. 1077/2011 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst ima samo dokumentarnu vrijednost.

POVEZANI DOKUMENTI

Izvješće Komisije Europskom parlamentu i Vijeću o radu Europske agencije za operativno upravljanje opsežnim informacijskim sustavima u području slobode, sigurnosti i pravde (eu-LISA) (COM(2017)346 final, 29.6.2017.)

Uredba (EU) 2017/2226 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. studenog 2017. o uspostavi sustava ulaska/izlaska (EES) za registraciju podataka o ulasku i izlasku te podataka o odbijanju ulaska za državljane trećih zemalja koji prelaze vanjske granice država članica i određivanju uvjeta za pristup EES-u za potrebe izvršavanja zakonodavstva te o izmjeni Konvencije o provedbi Schengenskog sporazuma i uredbi (EZ) br. 767/2008 i (EU) br. 1077/2011 (SL L 327, 9.12.2017., str. 20.-82.)

Posljednje ažuriranje 21.06.2018

Top