EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Smanjivanje umjetnih stakleničkih plinova (fluorirani plinovi)

Smanjivanje umjetnih stakleničkih plinova (fluorirani plinovi)

 

SAŽETAK DOKUMENATA:

Uredba (EU) br. 517/2014 o fluoriranim stakleničkim plinovima

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

  • Uredba je osmišljena za ublažavanje klimatskih promjena i zaštitu okoliša smanjenjem emisija fluoriranih stakleničkih plinova (F-plinovi), odnosno stakleničkih plinova koje je stvorio čovjek s učinkom globalnog zagrijavanja do 23 000 puta većim učinka ugljikova dioksida.
  • Cilj joj je smanjiti emisije F-plina u Europskoj uniji (EU) za dvije trećine do 2030. u usporedbi s razinama iz 2014.

KLJUČNE TOČKE

Uredbom se:

  • obuhvaćaju fluorougljikovodici (HFC)*, perfluorougljici (PFC)* i sumporovi heksafluoridi (SF6)*;
  • navode se pravila ograničavanja, korištenja, prikupljanja i uništavanja F-plinova;
  • postavlja cjelokupno godišnje ograničenje na klimatski utjecaj HFC-a, koje će se postupno smanjivati u razdoblju između 2015. i 2030.

Uredbom se utvrđuju i sljedeće obveze.

  • namjerno ispuštanje F-plinova zabranjeno je, osim ako je tehnički potrebno za namijenjenu upotrebu proizvoda. Proizvođači moraju učiniti sve da bi ograničili emisije tijekom proizvodnje, transporta i skladištenja F-plinova.
  • Operateri opreme koja sadrži F-plinove moraju poduzeti sve mjere opreza kako bi izbjegli bilo kakvo propuštanje. Moraju osigurati redoviti pregled opreme zbog propuštanja. Zahtjevi se razlikuju ovisno o potencijalnom klimatskom utjecaju ili ako je oprema hermetički zatvorena.
  • Europska komisija mora izvijestiti o utjecajima Uredbe do 31. prosinca 2022.

Programi certificiranja i osposobljavanja

  • Nacionalna nadležna tijela odgovorna su za uspostavljanje certificiranja i programa osposobljavanja za poslovanja i osobe uključene u ugrađivanje, servisiranje, održavanje, popravljanje ili stavljanje izvan pogona opreme F-plinova, kao i za obnavljanje F-plinova.

Zabrana proizvoda koji sadržavaju F-plinove

  • Uredba je raspodijeljena na zabrane prodaje novih proizvoda, kao što su određene kategorije hladnjaka i zamrzivača, klimatizacijskih sustava, pjena i aerosola koji sadržavaju F-plinove onda kada postoji bolja alternativa za očuvanje klime, u razdoblju od 2015. do 2025.

Godišnja ograničenja za HFC

  • Uredbom se nastoji smanjiti klimatski utjecaj korištenja HFC-a s vremenom. Godišnja granica za HFC na tržištu 2030. trebala bi biti 21 % razina iz razdoblja od 2009. do 2012.
  • Da bi osigurala da se poštuju ograničenja, Komisija dodjeljuje godišnje kvote proizvođačima i uvoznicima. One se ne smiju prekoračiti;

Izvješćivanje

  • Proizvođači, uvoznici, izvoznici, korisnici sirovina i poslovanja koja uništavaju F-plinove moraju na godišnjoj bazi o tome izvještavati Komisiju.
  • Uvoznici opreme s F-plinovima moraju učiniti isto, i od 2017. dostaviti dokaz da se količine HFC-a u njihovoj uvezenoj opremi mogu opravdati.

Kigalijska izmjena Montrealskog protokola

  • Uredbom se osigurava i da EU poštuje svoje međunarodne obveze na temelju Kigalijske izmjene Montrealskog protokola.
  • Kigalijskom izmjenom HFC je dodan na popis kontroliranih tvari prema Montrealskom protokolu (vidjeti sažetak). Na snagu je stupila  1. siječnja 2019. Očekuje se da će se postupnim smanjenjem HFC-a uštedjeti oko 80 gigatona ekvivalenta CO2 do 2050. i dati značajan doprinos borbi protiv klimatskih promjena.
  • Svih 198 stranaka Montrealskog protokola složilo se poduzeti korake za postupno smanjenje proizvodnje i upotrebe HFC-a. Prvi korak k smanjenju trebali su poduzeti EU i druge razvijene zemlje u 2019. Većina zemalja u razvoju počet će s postupnim smanjenjem 2024.

Stavljanje izvan snage

Uredba (EU) br. 517/2014 stavljena je izvan snage Uredbom (EU) 2024/573 (vidjeti sažetak) od 12. prosinca 2024.

OTKAD SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 01. siječnja 2015.

POZADINA

KLJUČNI POJMOVI

HFC. Koriste se u hladnjačama, otapalima za čišćenje i agentima pjenjenja (kao što su aparati za gašenje požara).
PFC. Koriste se u proizvodnji poluvodiča kao što su otapala za čišćenje i agensi pjenjenja.
SF6. koriste se u visokonaponskim sklopnim aparatima i proizvodnji magnezija.

GLAVNI DOKUMENT

Uredba (EU) br. 517/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. travnja 2014. o fluoriranim stakleničkim plinovima i stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 842/2006 (SL L 150, 20.5.2014., str. 195.–230.).

VEZANI DOKUMENTI

Odluka Vijeća (EU) 2017/1541 od 17. srpnja 2017. o sklapanju, u ime Europske unije, Kigalijske izmjene Montrealskog protokola o tvarima koje oštećuju ozonski omotač (SL L 236, 14.9.2017., str. 1.–2.).

Izmjena Montrealskog protokola o tvarima koje oštećuju ozonski omotač (SL L 236, 14.9.2017., str. 3.–13.).

Posljednje ažuriranje 08.03.2024

Top