EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Zajednička pravila EU-a za uvoz

Zajednička pravila EU-a za uvoz

SAŽETAK DOKUMENTA:

Uredba (EU) 2015/478 o zajedničkim pravilima za uvoz

SAŽETAK

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

EU funkcionira prema načelu prema kojem bi se proizvodi trebali slobodno uvoziti bez primjene bilo kojih količinskih ograničenja (npr. kvota), osim ako postoje zaštitne mjere*. EU je zbog transparentnosti 2015. izdao kodificiranu* verziju svojih zajedničkih pravila za uvoz kako bi uključio razne najnovije izmjene i dopune u jedno zakonodavstvo.

Njome se utvrđuju:

  • zajednička pravila za uvoz proizvoda u EU iz drugih zemalja;
  • postupak za ispitivanje EU-a prije primjene zaštitnih mjera i postupak za nadzor proizvoda koji mogu prouzročiti štetu proizvođačima EU-a.

KLJUČNE TOČKE

Uredba se primjenjuje na uvoz proizvoda podrijetlom iz zemalja izvan EU-a, osim:

  • tekstilnih proizvoda na koje se primjenjuju posebna uvozna pravila prema Uredbi (EU) 2015/936;
  • proizvoda podrijetlom iz određenih zemalja izvan EU-a navedenih u Uredbi (EU) 2015/755.

Zemlje EU-a moraju obavijestiti Europsku komisiju ako kretanja uvoza pokazuju potrebu za mjerama nadzora ili zaštitnim mjerama.

Ispitni postupak EU-a

Ispitni postupak nastoji odrediti nanosi li uvoz proizvoda (ili prijeti nanošenjem) ozbiljnu štetu* dotičnim proizvođačima EU-a. Ispitni postupak mora biti završen unutar devet mjeseci, ali se, u određenim slučajevima, može produljiti na jedanaest mjeseci.

Ispituju se uvozna kretanja, uvjeti u kojima se ona odvijaju i postoji li ozbiljna šteta ili prijetnja ozbiljne štete proizvođačima EU-a nastale radi takvog uvoza.

Razmatra sljedeće čimbenike:

  • obujam uvoza;
  • cijenu uvoza;
  • posljedični učinak na europske proizvođače sličnih ili izravno konkurentnih proizvoda, kako pokazuju kretanja proizvodnje, iskorištenost kapaciteta, zalihe, prodaja, udio na tržištu, cijene, dobit, povrat od uloženog kapitala, novčani tok i zapošljavanje.

Ako ispitni postupak pokaže da su se uvozi toliko povećali da nanose (ili prijete nanošenjem) ozbiljne štete proizvođačima EU-a, Komisija smije nametnuti zaštitne mjere.

Zaštitne mjere

Ispitni postupak EU-a može dovesti do količinskih ograničenja na uvoze proizvoda iz bilo koje zemlje izvan EU-a. Uvozne kvote ne bi smjele biti niže od prosječne razine uvoza tijekom zadnje tri reprezentativne godine za koje su na raspolaganju statistički podaci.

  • Privremene zaštitne mjere (tijekom najviše 200 dana) mogu biti nametnute u kritičnim okolnostima i ako prethodno razmatranje pruža jasan dokaz o šteti ili neminovnoj šteti.
  • Konačne zaštitne mjere ne smiju prelaziti četiri godine (uključujući trajanje bilo kojih privremenih zaštitnih mjera) – osim kad se produlje na najviše osam godina.

Zaštitne mjere primjenjuju se na sve uvoze dotičnih proizvoda iz svih zemalja.

Nadzorne mjere

Istraga može voditi do prethodnog ili naknadnog nadzora EU-a nekog proizvoda. Nadzor je sustav automatskog izdavanja dozvola za uvoz tijekom nekog vremenskog razdoblja. Ne ograničava uvoze, kako naknadno tako i unaprijed. Proizvodi pod prethodnim nadzorom mogu biti pušteni u slobodan promet, no samo po predočenju isprave o uvozu dodijeljene od strane nadležnih tijela koje odredi zemlja EU-a i valjana je na čitavu području EU-a.

Postupak obavješćivanja i konzultacija

Prije i tijekom ispitnog postupka EU-a Komisija se savjetuje sa Savjetodavnim odborom za zaštitne mjere (predstavnici svake zemlje EU-a). Komisija mora obavijestiti zemlje EU-a o bilo kojoj odluci o zaštitnim mjerama. Kao polazište, zaštitne se mjere mogu nametnuti ako ih zemlje EU-a podrže kvalificiranom većinom. Uredba se također odnosi na druge specifične okolnosti glasovanja.

Zemlje u razvoju

Na proizvod podrijetlom iz zemlje u razvoju, a koja je članica Svjetske trgovinske organizacije, ne može se primijeniti zaštitna mjera sve dok udio te zemlje u uvozu dotičnog proizvoda u EU ne prelazi 3 % i kada na udio u uvozu svih zemalja u razvoju ne otpada više od 9 %.

OTKAD SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

Primjenjuje se od 16. travnja 2015..

POZADINA

Za više informacija pogledajte: „Uvoz u EU” na mrežnoj stranici Europske komisije

KLJUČNI POJMOVI

* Zaštitne mjere: namijenjene su situacijama u kojima na neku industriju EU-a utječe nedavni, nagli i iznenadni porast uvoza, nastao zbog nepredvidivog razvoja događaja. Oblikovani su kako bi industriji pružili privremeno razdoblje za restrukturiranje.

* Kodifikacija: postupak objedinjavanja zakonodavnog akta i svih njegovih izmjena u jedan novi zakon.

* Ozbiljna šteta: značajno opće pogoršanje stanja proizvođača EU-a.

DOKUMENT

Uredba (EU) 2015/478 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. ožujka 2015. o zajedničkim pravilima za uvoz (SL L 83, 27.3.2015., str. 16.–33.)

VEZANI DOKUMENTI

Uredba (EU) 2015/936 Europskog parlamenta i Vijeća od 9. lipnja 2015. o zajedničkim pravilima za uvoz tekstilnih proizvoda iz određenih trećih zemalja koji nisu obuhvaćeni bilateralnim sporazumima, protokolima ili drugim dogovorima, ili drugim posebnim uvoznim pravilima Unije (SL L 160, 25.6.2015., str. 1.–54.)

Uredba (EU) 2015/755 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2015. o zajedničkim pravilima za uvoz iz određenih trećih zemalja (SL L 123, 19.5.2015., str. 33.–49.)

Posljednje ažuriranje 31.03.2016

Top