Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015DC0082

    Veća interkonekcija europskog elektroenergetskog sustava

    Veća interkonekcija europskog elektroenergetskog sustava

    Interkonektivna europska elektroenergetska mreža pomoći će osigurati pristupačnu, sigurnu i održivu energiju, kao i donijeti rast i zapošljavanje diljem Europske unije.

    DOKUMENT

    Komunikacija Europske komisije Europskom parlamentu i Vijeću: Postizanje cilja od 10 % elektroenergetske interkonekcije - Oblikovanje europske elektroenergetske mreže za 2020. (COM(2015) 82 final od 25. veljače 2015.).

    Dodaci Komunikaciji Komisije Europskom parlamentu i Vijeću: Postizanje cilja od 10 % elektroenergetske interkonekcije - Oblikovanje europske elektroenergetske mreže za 2020. (COM(2015) 82 final/2 od 25.2.2015.).

    SAŽETAK

    Interkonektivna europska elektroenergetska mreža pomoći će osigurati pristupačnu, sigurnu i održivu energiju, kao i donijeti rast i zapošljavanje diljem Europske unije.

    ŠTO RADI OVA KOMUNIKACIJA?

    Postavlja mjere potrebne za postizanje cilja od 10 % elektroenergetske interkonekcije do 2020. koje je Europsko vijeće najavilo 2014. Usvojena je zajedno s opširnijim dokumentom koji postavlja Okvirnu strategiju za otpornu energetsku uniju s naprednom klimatskom politikom.

    KLJUČNE TOČKE

    Što znači cilj od 10 %?

    Svaka država EU-a morat će postaviti strujne kablove koji će omogućiti da se najmanje 10 % proizvedenog elektriciteta prenese u susjedne države EU-a.

    Koristi

    Koristi interkonekcije za EU i njezine države članice uključuju:

    • sigurnost opskrbe - povećava pouzdanost, poboljšava kvalitetu usluge te smanjuje količinu prekida napajanja i proizvodne gubitke;
    • povoljnije cijene na unutarnjem tržištu - kroz veću konkurenciju i veću učinkovitost, kao i uz bolju i troškovno učinkovitiju upotrebu resursa;
    • održivi razvoj i dekarbonizacija energetskog miksa* - omogućuje da energetska mreža* na siguran i isplativ način prihvaća sve veće udjele električne energije iz promjenjivih obnovljivih izvora.

    12 država EU-a nije dobro povezano s drugim (tj. imaju stupanj interkonekcije niži od 10 %):

    • Irska - 9 %;
    • Italija - 7 %;
    • Rumunjska - 7 %;
    • Portugal - 7 %;
    • UK - 6 %;
    • Estonija - 4 %;
    • Latvija - 4 %;
    • Litva - 4 %;
    • Španjolska - 3 %;
    • Poljska - 2 %;
    • Cipar - 0 %;
    • Malta - 0 %.

    Kako će se postići cilj?

    Glavni alat je popis „projekata od zajedničkog interesa” (PCI-ji). 37 takvih projekata čine projekti elektroenergetske interkonekcije u državama EU-a. Ako se navedeni projekti dovrše do 2020., jedino se od Španjolske i Cipra ne očekuje da postignu cilj od 10 %.

    Financijski i regulacijski okvir

    Procjenjuje se da će 35 milijardi EUR biti potrebno za postizanje cilja od 10 % do 2020. Neki projekti mogu imati koristi od bespovratnih sredstava Instrumenta za povezivanje Europe (CEF). Države EU-a također mogu, pod određenim uvjetima, koristiti Europske strukturne i investicijske fondove. Projekti od zajedničkog interesa također imaju koristi od Europskog fonda za strateška ulaganja.

    Uredba (EU) br. 1315/2013 o transeuropskoj energetskoj mreži uspostavlja mogućnost podjele troškova preko granice EU-a koje se temelje na koristima za državu EU-a u pitanju.

    Godišnja izvješća

    Komisija će na godišnjoj razini izvještavati Europsko vijeće o provedbi Projekata od zajedničkog interesa i o napretku prema cilju od 10 %.

    KLJUČNI POJMOVI

    * Energetski miks: raspon dostupnih izvora energije.

    * Energetska mreža: sustav distribucije energije (sastoji se od kablova, podstanica, itd.)

    Za više informacija pogledajte:

    VEZANI DOKUMENTI

    Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru, Odboru regija i Europskoj investicijskoj banci: Okvirna strategija za otpornu energetsku uniju s naprednom klimatskom politikom (COM(2015) 80 završna verzija od 25.2.2015.).

    Uredba (EU) 2015/1017 Europskog parlamenta i Vijeća od 25. lipnja 2015. o Europskom fondu za strateška ulaganja, Europskom savjetodavnom centru za ulaganja i Europskom portalu projekata ulaganja i o izmjeni Uredaba (EU) br. 1291/2013 i (EU) br. 1316/2013 (SL L 169, 1.7.2015., str. 1.-38.).

    Posljednje ažuriranje 24.07.2015

    Vrh