Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021L0514

    Administrativna suradnja u području oporezivanja

    Administrativna suradnja u području oporezivanja

     

    SAŽETAK DOKUMENATA:

    Direktiva 2011/16/EU o suradnji između poreznih uprava država članica EU-a

    Izmijenjena Direktiva (EU) 2021/514

    ČEMU SLUŽE OVE DIREKTIVE?

    • Direktivom 2011/16/EU (direktiva o administrativnoj suradnji) uspostavlja se sustav za sigurnu administrativnu suradnju između nacionalnih poreznih tijela država članica Europske unije (EU) te utvrđuju pravila i postupci za razmjenu informacija u porezne svrhe.
    • Izmjenjujućom Direktivom (EU) 2021/514 (koja se često naziva „DAC7”) uvode se nova pravila da bi se unaprijedili ti postupci suradnje te uključuje izvješćivanje o prodaji i uslugama izvršenima na digitalnim platformama.

    KLJUČNE TOČKE

    Direktiva o administrativnoj suradnji primjenjuje se na sve poreze osim sljedećih:

    • porez na dodanu vrijednost (PDV) i carine,
    • posebne poreze obuhvaćene zakonodavstvom EU-a o upravnoj suradnji između država članica,
    • obvezne doprinose socijalnog osiguranja koji se plaćaju državama članicama ili jedinici države članice ili ustanovama za socijalno osiguranje utemeljenim u skladu s javnim pravom.

    To je izmijenjeno u Direktivi DAC7 da bi se pojasnilo da se informacije razmijenjene u okviru Direktive DAC7 mogu upotrebljavati za administraciju, utvrđivanje i prisilnu naplatu PDV-a i drugih neizravnih poreza.

    Nadležno nacionalno tijelo mora uspostaviti središnji ured za vezu čija je uloga:

    • održavati kontakt s Europskom komisijom i sličnim tijelima u drugim državama članicama, bilo izravno ili putem odgovarajućih odjela i službenika,
    • obrađivati zahtjeve za informacije.

    Sa zahtjevima za informacije mora se postupati na sljedeće načine.

    • Treba ih se potvrditi, po mogućnosti elektroničkim putem, u roku od sedam radnih dana.
    • Na njih se mora odgovoriti u najkraćem mogućem roku te u roku od tri mjeseca od primitka zahtjeva. Ako tijelo koje prima zahtjev to ne može učiniti u roku, o tome mora odmah, a najkasnije u roku od tri mjeseca od zahtjeva, obavijestiti tijelo koje podnosi zahtjev. Razdoblje ne smije biti dulje od šest mjeseci od datuma zahtjeva.

    Obvezna automatska razmjena informacija

    Od 2015. nacionalna tijela moraju mjerodavnim državama članicama barem jedanput godišnje i kad je to moguće automatski pružiti informacije o sljedećim kategorijama dohotka i kapitala za rezidente u drugoj državi članici:

    • dohodak od nesamostalnog rada
    • naknade direktora
    • sustavi životnog osiguranja
    • mirovine
    • vlasništvo nad nekretninama i dohodak od imovine i imovinskih prava.

    Izmijenjena Direktiva (EU) 2021/514 na prethodni popis dodaje novu kategoriju dohotka koji proizlazi iz licencijskih naknada. Prije 1. siječnja 2024. države članice moraju obavijestiti Komisiju o najmanje četiri kategorije za koje će njihovo nadležno tijelo automatskom razmjenom nadležnom tijelu bilo koje druge države članice priopćavati informacije o rezidentima u toj drugoj državi članici. Te informacije odnose na porezna razdoblja koja počinju 1. siječnja 2025. ili nakon tog datuma. Od 2017. nacionalna tijela moraju nadležnim državama članicama automatski dostaviti informacije o financijskim računima rezidenata u drugoj državi članici te o prethodnim poreznim mišljenjima s prekograničnim učinkom i prethodnim sporazumima o transfernim cijenama.

    Također od 2017., u skladu s Direktivom 2016/881/EU, nacionalna tijela moraju relevantnim državama članicama automatski dostaviti informacije o izvješćima po zemljama – izvješćima koja podnose multinacionalne skupine koje posluju u EU-u. To uključuje informacije za svaku poreznu jurisdikciju u kojoj skupina posluje o iznosu prihoda, dobiti prije poreza na dobit te plaćenom i obračunanom porezu na dobit, broju zaposlenih, prijavljenom kapitalu, zadržanoj dobiti i materijalnoj imovini.

    Od 2018. vlastima se također mora omogućiti pristup informacijama o stvarnom vlasništvu prikupljenima u skladu s Direktivom (EU) 2015/849, zakonodavstvom EU-a protiv pranja novca (vidjeti sažetak).

    Od 2020. nacionalne vlasti moraju državama članicama automatski pružati informacije o prekograničnim aranžmanima o kojima se izvješćuje. U Direktivi (EU) 2020/876 predviđeno je jedno neobvezno produljenje od najviše šest mjeseci za rokove izvješćivanja u pogledu obaveznih zahtjeva za posrednike i relevantne porezne obveznike u skladu s direktivom DAC6 – izmjenjujuća Direktiva (EU) 2018/822.

    Nove obveze izvješćivanja za digitalne platforme

    Izmjenjujuća Direktiva (EU) 2021/514 također se uvode nove obveze izvješćivanja za operatere digitalnih platformi u EU-u i izvan EU-a koje određenim prodavateljima omogućuju da se povežu s drugim korisnicima radi obavljanja sljedećih prekograničnih ili nacionalnih aktivnosti:

    • iznajmljivanja nekretnina
    • osobne usluge
    • prodaja robe
    • najam bilo kojeg načina prijevoza.

    Digitalne platforme EU-a koje određene uvjete ispunjavaju u više država članica mogu odlučiti ispuniti svoje zahtjeve za izvješćivanje u jednoj od tih država članica. Operateri digitalnih platformi izvan EU-a, čija je obveza izvješćivanja utvrđena Direktivom DAC7, trebaju se registrirati u državi članici.

    Operateri digitalnih platformi izvan EU-a mogu biti izuzeti od obveza izvješćivanja u skladu s Direktivom DAC7 ako su ispunili jednakovrijedne obveze izvješćivanja u kvalificiranoj jurisdikciji izvan Unije te ta jurisdikcija razmjenjuje te jednakovrijedne informacije sa svim relevantnim državama članicama EU-a u skladu s posebnim sporazumom.

    U novom Prilogu V. sadržani su postupci dubinske analize, zahtjevi za izvješćivanje i ostala pravila za operatore platformi.

    Spontane informacije

    Nacionalna tijela moraju nadležnom tijelu svake druge zemlje EU-a spontano dostaviti informacije u najkraćem mogućem roku, a najkasnije u roku od jednog mjeseca nakon što postanu dostupne ako:

    • smatraju da je došlo do gubitka poreza u drugoj državi članici,
    • osoba dobije pravo na smanjenje ili oslobođenje od poreza u jednoj zemlji, što dovodi do povećanja porezne obveze u drugoj zemlji,
    • poslovne transakcije između dvije osobe u različitim zemljama mogu rezultirati uštedom poreza u jednoj ili drugoj državi članici ili u obje,
    • bi ušteda poreza mogla proizaći iz umjetnih prijenosa dobiti unutar povezanih poduzeća,
    • prime informacije od drugog nadležnog tijela koje mogu biti relevantne u utvrđivanju porezne obveze u potonjoj državi članici.

    Nacionalna tijela:

    • dviju ili više država članica mogu dogovoriti provedbu usporednih nadzora poreznih obveznika koji su im od zajedničkog interesa,
    • od kojih se zatraži dostava informacija ili koja su sama dostavila informacije mogu zahtijevati povratne informacije od onih koji se njima koriste – njih bi trebalo dostaviti u roku od tri mjeseca,
    • koja primaju informacije iz zemlje izvan EU-a mogu ih podijeliti s nacionalnim tijelima svake druge zemlje EU-a ako ih smatraju korisnima sve dok su o svojoj namjeri dijeljenja predmetnih informacija obavijestili predmetnu zemlju (i ta zemlja ima pravo odbiti primiti te informacije).

    Informacije koje se dijele između nacionalnih nadležnih tijela podliježu službenoj tajni.

    Nacionalna tijela moraju svake godine Komisiji dostaviti podatke o opsegu automatskih razmjena informacija i, ako je moguće, ocijeniti povezane troškove i koristi.

    Zajednički nadzori

    U izmjenjujuću Direktivu (EU) 2021/514 uključen je novi odjeljak posvećen pojašnjavanju pravnog okvira i načela koja se primjenjuju na provedbu zajedničkih nadzora između dvije države članice ili više njih. Države članice trebale bi do 31. prosinca 2023. donijeti i objaviti ta pravila te ih primjenjivati najkasnije od 1. siječnja 2024.

    OTKAD SE DIREKTIVA PRIMJENJUJE?

    • Direktiva 2011/16/EU primjenjuje se od 11. ožujka 2011. i trebala je stupiti na snagu u državama članicama 1. siječnja 2013.
    • Izmjenjujuća direktiva (EU) 2021/514 mora stupiti na snagu u državama članicama do 31. prosinca 2022. i njezina se pravila primjenjuju od 1. siječnja 2023.

    POZADINA

    • Nacionalne porezne uprave suočene su s porastom mobilnosti poreznih obveznika, broja prekograničnih transakcija i pojavom novih financijskih instrumenata te stoga moraju povećati administrativnu suradnju da bi osigurale ispunjavanje poreznih obveza i smanjile utaju poreza, izbjegavanja plaćanja poreza i poreznu prijevaru.
    • Za više informacija vidjeti:

    GLAVNI DOKUMENTI

    Direktiva Vijeća 2011/16/EU od 15. veljače 2011. o administrativnoj suradnji u području oporezivanja i stavljanju izvan snage Direktive 77/799/EEZ (SL L 64, 11.3.2011., str. 1.–12.).

    Sukcesivne izmjene i dopune Direktive 2011/16/EU uključene su u izvorni dokument. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

    Direktiva Vijeća (EU) 2021/514 od 22. ožujka 2021. o izmjeni Direktive 2011/16/EU u pogledu administrativne suradnje u području oporezivanja (SL L 104, 25.3.2021., str. 1.–26.).

    Posljednje ažuriranje 06.12.2021

    Vrh