Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019R1896

    Europska granična i obalna straža

    Europska granična i obalna straža

     

    SAŽETAK DOKUMENTA:

    Uredba (EU) 2019/1896 o europskoj graničnoj i obalnoj straži

    ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

    • Njome se uspostavlja Agencija za europsku graničnu i obalnu stražu čija je svrha:
      • osigurati europsko integrirano upravljanje na granici EU-a;
      • učinkovito upravljati prelaskom granica i
      • učiniti politiku EU-a glede vraćanja* učinkovitijom s obzirom na to da je to ključna sastavnica održivog upravljanja migracijama.
    • Cilj je rješavanje izazova migracije i potencijalnih budućih prijetnji na granicama, borba protiv teških međunarodnih kaznenih djela i osiguravanje unutarnje sigurnosti EU-a uz istodobno potpuno poštovanje temeljnih prava i zaštitu slobodnog kretanja.

    KLJUČNE TOČKE

    Stalne snage od 10 000 službenika graničnog nadzora:

    • osigurat će da agencija može pružati podršku državama članicama EU-a kad god i gdje je god potrebno;
    • okupit će osoblje agencije, službenike graničnog nadzora i stručnjake za vraćanje, koje su uputile ili rasporedile države članice, koji će biti podrška za više od 100 000 nacionalnih službenika graničnog nadzora u njihovom zadacima.

    Osim toga, agencija će imati i proračun za kupnju vlastite opreme, primjerice plovila, zrakoplova i vozila.

    Izvršne ovlasti

    Stalne snage moći će obavljati zadatke nadzora državne granice i vraćanja, kao što su provjere identiteta, odobravanje ulaska na vanjskim granicama i provođenje zaštite državne granice – samo uz suglasnost države članice domaćina.

    Više podrške pri vraćanju

    • Osim organiziranja i financiranja zajedničkih operacija vraćanja, agencija će sada također moći pružati podršku državama članicama u svim fazama postupka vraćanja, pri čemu države članice ostaju odgovorne za donošenje odluka o vraćanju.
    • Ta podrška sada može uključivati i, na primjer, pružanje pomoći vraćenicima prije, tijekom i nakon dolaska, uz prepoznavanje državljana zemalja koje nisu članice EU-a koji nemaju pravo na ostanak ili stjecanje putnih dokumenata.

    Snažnija suradnja sa zemljama koje nisu članice EU-a

    Agencija će moći – uz uvjet prethodne suglasnosti predmetne zemlje – pokretati zajedničke operacije i raspoređivati osoblje izvan EU-a, dalje od zemalja u susjedstvu EU-a, u svrhu pružanja podrške glede upravljanja granicama.

    Područni uredi

    Agencija će moći uspostaviti područne urede u državama članicama i u zemlji koja nije članica EU-a (uz uvjet sporazuma o statusu) radi logističke podrške operativnih aktivnosti i jamčenja neometanog obavljanja operacija.

    Sustav nadzora za europsku granicu; (Eurosur)

    • Da bi se poboljšao rad Eurosura, uredba ga uključuje u funkcioniranje europske granične i obalne straže.
    • Uredbom se proširuje opseg rada Eurosura da bi obuhvaćao većinu sastavnica europskog integriranog upravljanja granicama. To znači imati više mogućnosti otkrivanja, predviđanja i odgovaranja na krizne situacije na vanjskim granicama EU-a i u zemljama koje nisu članice EU-a.
    • Provedbenim aktom Europske komisije, Provedbenom uredbom (EU) 2021/581 utvrđuju se pravila o razmjeni informacija i suradnji za potrebe Eurosura, uključujući svjesnost o stanju, analizu rizika i potporu planiranju i provedbi operacija nadzora državne granice. Njome se utvrđuju:
      • pravila za izvješćivanje u Eurosuru, uključujući vrstu informacija koje treba pružiti i rokove za izvješćivanje;
      • pojedinosti o slojevima s informacijama* u slikama stanja*;
      • postupci za uspostavljanje posebnih slika stanja;
      • odgovornosti povezane s izvješćivanjem i upravljanjem slikama stanja te odgovornosti za rad i održavanje različitih tehničkih sustava i mreža kojima se podupire Eurosur ;
      • pravila sigurnosti i zaštite podataka u Eurosuru;
      • mehanizme za kontrolu kvalitete.

    Stavljanje izvan snage

    Njome se izvan snage stavljaju uredbe (EU) br. 1052/2013 o Eurosuru od 4. prosinca 2019. i (EU) 2016/1624 od 31. prosinca 2020.

    OTKAD SE OVA UREDBA PRIMJENJUJE?

    • Primjenjuje se od 4. prosinca 2019.

    POZADINA

    Za više informacija vidjeti:

    KLJUČNI POJMOVI

    Vraćanje: postupak vraćanja državljanina zemlje koja nije članica EU-a, dobrovoljno ili prisilno, u njegovu zemlju podrijetla, usuglašenu zemlju tranzita ili u drugu državu članicu u koju se predmetna osoba dobrovoljno odluči vratiti i u kojoj će biti prihvaćena.
    Slojevi s informacijama: slike stanja (vidjeti sljedeći unos) sastoje se od tri sloja s informacijama:
    • sloja s događajima (izvješća o događajima koji će vjerojatno utjecati na vanjske granice);
    • operativnog sloja (izvješća o vlastitim resursima država članica, izvješća o operativnim planovima kao i izvješća s podacima o okruženju, što posebno uključuje meteorološke i oceanografske informacije); i
    • sloja analize koji se temelji na izvješćima o analizi rizika. Svrha izvješća o analizi rizika jest poboljšati razumijevanje događaja na vanjskim granicama, što može olakšati predviđanje trendova, planiranje i provođenje operacija nadzora državnih granica i stratešku analizu rizika.
    Slike stanja: sadržavaju informacije o stanju na europskim granicama i u predgraničnom prostoru.

    GLAVNI DOKUMENT

    Uredba (EU) 2019/1896 Europskog parlamenta i Vijeća od 13. studenoga 2019. o europskoj graničnoj i obalnoj straži i stavljanju izvan snage uredaba (EU) br. 1052/2013 i (EU) 2016/1624 (SL L 295, 14.11.2019., str. 1.–131.)

    VEZANI DOKUMENTI

    Provedbena uredba Komisije (EU) 2021/581 od 9. travnja 2021. o slikama stanja Europskog sustava nadzora granica (EUROSUR) (SL L 124, 12.4.2021., str. 3.–39.)

    Uredba (EU) 2016/399 Europskog parlamenta i Vijeća od 9. ožujka 2016. o Zakoniku Unije o pravilima kojima se uređuje kretanje osoba preko granica (Zakonik o schengenskim granicama) (SL L 77, 23.3.2016., str. 1.–52.)

    Sukcesivne izmjene i dopune Uredbe (EU) 2016/399 uključene su u izvorni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.

    Posljednje ažuriranje 29.05.2021

    Vrh