This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32011D0411
Europska obrambena agencija (od 2011.)
Ovaj je sažetak arhiviran i neće se ažurirati. Za ažurirane informacije o toj temi vidjeti 'Europska obrambena agencija' .
Europska obrambena agencija (od 2011.)
Europska obrambena agencija (EDA) podržava Vijeće i države članice u njihovim naporima za poboljšanje obrambenih sposobnosti Europske unije i održavanje Zajedničke sigurnosne i obrambene politike (ZSOP) identificiranjem operativnih uvjeta, jačanjem industrijske i tehnološke baze Europske unije, poticanjem istraživanja i učinkovite vojne nabave.
DOKUMENT
Odluka Vijeća 2011/411/ZVSP od 12. srpnja 2011. o utvrđivanju statuta, sjedišta i načina djelovanja Europske obrambene agencije te o stavljanju izvan snage Zajedničke akcije 2004/551/ZVSP
SAŽETAK
Europska obrambena agencija (EDA) osnovana je 2004. godine kao agencija u području razvoja obrambenih sposobnosti, istraživanja, nabave i naoružanja kao potpora Vijeću i državama članicama u njihovim naporima za poboljšanje obrambenih sposobnosti Europske unije (EU).
Pruža pravni i institucionalni okvir koji će državama članicama EU-a omogućiti suradnju u razvoju vojnih sposobnosti u kontekstu Zajedničke vanjske i sigurnosne politike EU-a (ZVSP), a posebice ZSOP-a.
Lisabonski ugovor dodao je u Ugovor o Europskoj uniji (članak 45., vidjeti također članak 42. stavak 3.) posebnu odredbu o EDA-i. Slijedom toga, u srpnju 2011. godine Vijeće je usvojilo Odluku 2011/411/ZVSP koja mijenja originalni pravni akt kojim se osniva EDA.
Zadatci
Zadatci agencije jesu:
Agencija je također spremna podržati trajnu strukturiranu suradnju ako Vijeće tako odluči.
Misija Agencije ne dovodi u pitanje nadležnosti država članica u pitanjima obrane.
Upravljanje
Agencija ima sjedište u Bruxellesu, a Vijeće je politički nadzire.
Upravni odbor, koji se sastoji od jednog predstavnika svake zemlje članice i predstavnika Europske komisije (bez prava glasa), tijelo je EDA-e zaduženo za donošenje odluka. Sastaje se na razini ministara obrane najmanje dvaput godišnje, a u drugim se prigodama može sastati u specifičnim sastavima, poput direktora za istraživanje i tehnologiju ili direktora za obrambenu politiku. Sve države EU-a, osim Danske, sudjeluju u EDA-i.
Visoki predstavnik Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku ravnatelj je EDA-e i predstavlja poveznicu između EDA-e i Vijeća. Izvršni direktor odgovoran je za nadzor i koordinaciju funkcionalnih jedinica.
Financiranje
Troškove rada agencije snose njezine države članice proporcionalno njihovu BNP-u. Pojedinačne projekte odvojeno financiraju države članice koje u njima sudjeluju.
Odnosi s trećim zemljama
Agencija može surađivati s trećim zemljama. Također može surađivati s međunarodnim organizacijama poput Europske svemirske agencije (ESA) ili Organizacije za zajedničku suradnju u pitanjima naoružanja (OCCAR).
REFERENCE
Dokument |
Dan stupanja na snagu |
Rok za transponiranje u državama članicama |
Službeni list Europske unije |
Odluka Vijeća 2011/411/ZVSP |
13.7.2011. |
- |
SL L 183, 13.7.2011. |
18.06.2014