This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 32006R1931
Pogranični promet na vanjskim kopnenim granicama
Njome se uspostavlja režim pograničnog prometa na vanjskim kopnenim granicama zemalja Europske unije te se u tu svrhu uvodi dozvola za pogranični promet.
Uvjeti ulaska i boravka
Pogranični promet odnosi se na redoviti i učestali prijelaz vanjske granice EU-a od strane državljana susjednih zemalja koje nisu članice EU-a a koji borave u pograničnim područjima EU-a iz opravdanih razloga.
Ti stanovnici pograničnih područja mogu prijeći vanjsku kopnenu granicu zemlje EU-a pod uvjetom da:
Tim je osobama dopušteno ostati u pograničnom području u maksimalnom trajanju predviđenom bilateralnim sporazumom između zemlje EU i susjedne zemlje koja nije članica EU-a. Boravak ne smije biti duži od tri mjeseca.
Uredba se primjenjuje na Island i Norvešku jer predstavlja razvoj schengenske pravne stečevine (tj. postojećih propisa EU-a o schengenskom području – području u Europi bez unutarnjih granica u kojem se građani, mnoge državljane zemalja koje nisu članice EU-a i turisti mogu slobodno kretati bez graničnih provjera) i na Švicarsku i Lihtenštajn. Ne primjenjuje se na Irsku i Ujedinjenu Kraljevinu (1).
Dozvole
Stanovnici pograničnog područja dobivaju dozvolu ograničenu na pogranično područje koja vrijedi od jedne do pet godina.
Te dozvole imaju iste sigurnosne značajke kao i boravišne dozvole.
Naknade će biti iste kao one koje se plaćaju za kratkotrajne vize za višekratni ulazak. Međutim, zemlje EU-a mogu odlučiti smanjiti ili čak ukinuti naknade. Na temelju Uredbe (EU) 2017/1954 o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1030/2002 o obrascu EU-a za boravišne dozvole za državljane trećih zemalja, sigurnosne značajke dozvola za pogranični promet usklađene su s onima za dozvole boravka kako bi bile sigurnije i kako bi se spriječile prijevare. Prilog Uredbi (EU) 2017/1954 sadržava tehničke specifikacije za obrazac prednje strane i poleđine kartice. Te specifikacije uključuju fotografiju nositelja isprave koja se sigurno uključuje u tijelo kartice i osigurava difrakcijskim optički varijabilnim zapisom, materijal od kojeg se kartica izrađuje (polikarbonat ili jednakovrijedni sintetički polimer), te boju, postupak ispisa i tehnike koje se moraju primjenjivati.
Sporazumi o provedbi režima pograničnog prometa
Zemlje EU-a mogu sklopiti sporazume o pograničnom prometu sa susjednim zemljama koje nisu članice EU-a. One mogu i zadržati postojeće sporazume pod uvjetom da su oni u skladu s ovom Uredbom. Nadalje, zemlje EU-a moraju osigurati da zemlje koje nisu članice EU-a primjenjuju načelo uzajamnosti i dodijele tretman usporediv s tretmanom prema građanima EU-a koji žele putovati u njihovo pogranično područje.
Ti sporazumi mogu omogućiti stanovnicima pograničnih područja korištenje:
Zemlje EU-a moraju primjenjivati učinkovite, proporcionalne i odvraćajuće kazne u slučajevima zlouporabe režima pograničnog prometa. One uključuju mogućnost poništavanja ili opoziva dozvole.
Uključivanje Kaliningradske oblasti (regije) i određenih poljskih upravnih okruga u područje koje se smatra pograničnim područjem
Ova je Uredba izmijenjena Uredbom (EU) br. 1342/2011 kako bi se Kaliningradska oblast i određeni poljski upravni okruzi uključili u područje koje se smatra pograničnim područjem u svrhu bilateralnog sporazuma između Poljske i Rusije. Taj je bilateralni sporazum suspendiran od 4. srpnja 2016.
Komunikacija Komisije iz 2016.
Tijekom 2015. EU je posjetilo više od 50 milijuna osoba koje nisu građani EU-a, što predstavlja više od 200 milijuna graničnih prijelaza na vanjskim granicama Schengenskog područja. Osim tih redovitih tokova putovanja, sukobi na Bliskom istoku i drugdje samo u 2015. izazvali su 1,8 milijuna nezakonitih graničnih prijelaza na europskim vanjskim granicama. Imajući u vidu te brojke i s obzirom na terorističke napade krajem 2015. i početkom 2016., Europska komisija objavila je komunikaciju u kojoj se utvrđuju opcije kako postojeći i budući informacijski sustavi mogu poboljšati upravljanje vanjskim granicama i unutarnjom sigurnosti u EU-u. Na taj je način pokrenut rad na poboljšanju arhitekture upravljanja podacima EU-a koje je u potpunosti u skladu s temeljnim pravima, posebno u vezi sa zaštitom osobnih podataka.
Primjenjuje se od 19. siječnja 2007.
Za više informacija vidjeti:
Uredba (EZ) br. 1931/2006 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. prosinca 2006. o utvrđivanju pravila o malograničnom prometu na vanjskim kopnenim granicama država članica te o izmjeni odredaba Schengenske konvencije (SL L 405, 30.12.2006., str. 1.–22.)
Sukcesivne izmjene Uredbe (EZ) br. 1931/2006 uključene su u osnovni tekst. Ovaj pročišćeni tekst namijenjen je isključivo dokumentiranju.
Komunikacija Komisije Europskom parlamentu i Vijeću: Jači i pametniji informacijski sustavi za granice i sigurnost (COM (2016) 205 final, 6.4.2016.)
Izvješće Komisije Europskom parlamentu i Vijeću: Izvješće o provedbi i funkcioniranju Uredbe (EU) br. 1342/2011 Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1931/2006 u vezi s uključivanjem Kalinjingradske oblasti i određenih poljskih upravnih okruga u područje koje se smatra graničnim područjem i o dvostranom sporazumu koji su o tome sklopili Poljska i Ruska Federacija (COM (2014) 74 final, 19.2.2014.)
Komunikacija Komisije Europskom parlamentu i Vijeću: Drugo izvješće o provedbi i funkcioniranju režima pograničnog prometa uspostavljenog Uredbom br. 1931/2006 (COM (2011) 47 final, 9.2.2011.)
Izvješće Komisije Europskom parlamentu i Vijeću o provedbi i funkcioniranju režima pograničnog prometa uvedenog Uredbom (EZ) br. 1931/2006 Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju pravila o malograničnom prometu na vanjskim kopnenim granicama država članica (COM (2009) 383 final, 24.7.2009.)
Uredba Vijeća (EZ) br. 1030/2002 od 13. lipnja 2002. o utvrđivanju jedinstvenog obrasca boravišnih dozvola za državljane trećih zemalja (SL L 157, 15.6.2002., str. 1.–7.)
Vidjeti pročišćeni tekst.
Posljednje ažuriranje 04.05.2020
(1) Ujedinjena Kraljevina povlači se iz Europske unije i postaje treća zemlja (država koja nije članica EU-a) od 1. veljače 2020.