Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003R1946

Izvozi genetski modificiranih organizama u zemlje izvan EU-a

Izvozi genetski modificiranih organizama u zemlje izvan EU-a

SAŽETAK DOKUMENTA:

Uredba (EZ) br.1946/2003 – prekogranični prijenos genetski modificiranih organizama

SAŽETAK

ČEMU SLUŽI OVA UREDBA?

Nastoji provesti određene točke Kartagenskog protokola o sprečavanju biotehnoloških rizika. To je zato što neki genetski modificirani organizmi (GMO) mogu imati negativne učinke na okoliš i ljudsko zdravlje.

Kako bi se osigurala odgovarajuća razina zaštite, on uspostavlja sustav prijavljivanja i razmjene informacija o izvozu GMO-a u zemlje izvan EU-a.

KLJUČNE TOČKE

Ova uredba razlikuje između GMO-a namijenjenog za namjerno uvođenje u okoliš (tj. terenska ispitivanja ili uzgoj, uvoz ili pretvaranje GMO-a u industrijske proizvode i GMO-a namijenjenog za hranu ili životinjsku hranu ili za preradu.

Izvoznici GMO-a namijenjenog za namjerno uvođenje u okoliš moraju obavijestiti nadležno nacionalno tijelo zemlje izvan EU-a koja uvozi GMO (i ponovno ga obavijestiti ako nema odgovora). Obavijest mora sadržavati podatke navedene u Prilogu I. ovoj uredbi. Izvoznik mora čuvati tu obavijest i potvrdu o primitku pet godina te poslati primjerak tijelima u njihovoj zemlji EU-a i Europskoj komisiji.

Europska komisija ili zemlja EU-a koja je donijela odluku o tome mora obavijestiti mehanizam za razmjenu informacija o biološkoj sigurnosti (BCH) vezano uz bilo koju odluku o korištenju GMO-a namijenjenog za hranu ili preradu koji će se možda prenijeti preko međunarodnih granica. Obavijest mora sadržavati podatke navedene u Prilogu II. ovoj uredbi. Taji GMO ne može se prenositi preko granica, ako nije odobren unutar EU-a.

Ako zemlja EU-a utvrdi nenamjerni izvoz potencijalno opasnog GMO-a, o tome mora obavijestiti javnost, Europsku komisiju i savjetovati se s pogođenom zemljom kako bi joj omogućila provedbu potrebnih mjera za ispravak.

Zemlje EU-a moraju predati izvješća o primjeni ove uredbe svake tri godine.

POZADINA

EU i njegove zemlje potpisali su 2000. godine Kartagenski protokol koji je izrađen kako bi se osiguralo da kretanje GMO-a (posebice između zemalja) ne predstavlja opasnost za okoliš ili ljudsko zdravlje.

Nakon toga, 2011. godine EU je potpisao Dopunski protokol iz Nagoye i Kuala Lumpura. On razrađuje međunarodna pravila i postupke Kartagenskog protokola kao odgovor na štetu uzrokovanu GMO-om koji je prenesen preko međunarodnih granica.

KLJUČNI POJAM

* Genetski modificirani organizmi: organizmi na kojima je primijenjena genska terapija. Time se na umjetan način može promijeniti njihov genetski ustroj, što im daje nova svojstva (npr. otpornost biljke na sušu, insekte ili bolest). Budući da dugoročni utjecaj GMO-a na okoliš i ljudsko zdravlje i dalje ostaje velika nepoznanica, EU koristi pristup predostrožnosti.

DOKUMENT

Uredba (EZ) br. 1946/2003 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. srpnja 2003. o prekograničnom prijenosu genetski modificiranih organizama (SL L 287, 5.11.2003., str. 1.–10.)

VEZANI DOKUMENTI

Odluka Vijeća 2002/628/EZ od 25. lipnja 2002. o sklapanju, u ime Europske zajednice, Kartagenskog protokola o biološkoj sigurnosti (SL L 201, 31.7.2002., str. 48.–49.)

Odluka Vijeća 2013/86/EU od 12. veljače 2013. o sklapanju u ime Europske unije Dopunskog protokola iz Nagoye i Kuala Lumpura o odgovornosti i naknadi štete uz Kartagenski protokol o biološkoj sigurnosti (SL L 46, 19.2.2013., str. 1.–3.)

Posljednje ažuriranje 24.11.2015

Vrh