EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Glavna uprava za europsku civilnu zaštitu i europske operacije humanitarne pomoći (ECHO)

 

SAŽETAK DOKUMENTA:

Članak 214. Ugovora o funkcioniranju Europske unije

Članak 196. Ugovora o funkcioniranju Europske unije

ČEMU SLUŽE OVI ČLANCI UGOVORA?

  • Članak 214. pruža glavnu pravnu osnovu za humanitarnu pomoć Europske unije (EU). Ovlašćuje EU za pružanje pomoći, potpore i zaštite ljudima koji žive u državama koje nisu članice EU-a, pogođenima prirodnim nepogodama ili nesrećama izazvanima ljudskim djelovanjem.
  • Člankom 196. EU-u se daje nadležnost za potporu i dopunu djelovanja država u polju civilne zaštite.

KLJUČNE TOČKE

  • Glavna uprava za europsku civilnu zaštitu i europske operacije humanitarne pomoći (ECHO) Europske komisije odgovorna je za pružanje pomoći žrtvama kriza i prirodnih nepogoda ili nesreća izazvanih ljudskim djelovanjem.
  • ECHO također upravlja Mehanizmom EU-a za civilnu zaštitu.
  • Nedavno, u 2016. godini, ECHO je postao odgovoran za upravljanje hitnom potporom unutar EU-a.

Humanitarna pomoć

Na temelju međunarodnih načela koja su okosnica Europskog konsenzusa o humanitarnoj pomoći, EU pruža humanitarnu pomoć utemeljenu na potrebama. Naglasak je na najosjetljivijim žrtvama.

ECHO financira humanitarnu pomoć na temelju Uredbe o humanitarnoj pomoći iz 1996., koja omogućava financiranje operacija izvan EU-a radi pružanja pomoći, potpore i zaštite ljudima pogođenima prirodnim nepogodama ili nesrećama izazvanima ljudskim djelovanjem i u sličnim hitnim situacijama ECHO intervenira u partnerstvus organizacijama kao što su nevladine organizacije; fondovi, programi i specijalizirane agencije Ujedinjenih naroda; Crveni križ i Crveni polumjesec i specijalizirane agencije država EU-a

Hitna potpora unutar EU-a

  • Uredba (EU) 2016/369 omogućava EU-u pružanje hitne potpore državama EU-a pogođenima iznimno ozbiljnim nesrećama izazvanima ljudskim djelovanjem ili prirodnim nepogodama koje uzrokuju ozbiljne humanitarne posljedice, kao što su potresi, poplave i industrijske nesreće. Pokreće se tek kada sva ostala sredstva više nisu dovoljna i namijenjena je potpori i dopuni djelovanja pogođene(-ih) države(-a) EU-a.

Civilna zaštita

  • ECHO je također aktivan u slučaju prirodnih nepogoda ili nesreća izazvanih ljudskim djelovanjem u i izvan EU-a kroz Mehanizam EU-a za civilnu zaštitu kojim nastoji ojačati suradnju i koordinaciju između EU-a i država EU-a u polju civilne zaštite. Određene države koje nisu članice EU-a mogu također sudjelovati pod posebnim uvjetima.
  • Glavni je cilj poboljšanje učinkovitosti sustavâ za sprečavanje, pripremu i odgovor na sve vrste prirodnih nepogoda i nesreća izazvanih ljudskim djelovanjem unutar i izvan EU-a.
  • Mehanizam ima centar koji radi non-stop, Koordinacijski centar za odgovor na hitne situacije, koji koordinira operacije, kao i Kapacitet za odgovor na hitne situacije („dobrovoljni fond”) koji sjedinjava niz timova za potporu, stručnjaka i opreme koji su u pričuvi u državama EU-a u kojoj se nalaze.
  • Iako je naglasak na zaštiti ljudi, obuhvaća i okoliš i dobra, uključujući i prirodno naslijeđe.

POZADINA

Za više informacija pogledajte:

GLAVNI DOKUMENT

Članak 214. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (SL C 202, 7.6.2016., str. 143.)

Članak 196. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (SL C 202, 7.6.2016., str. 135.–136.)

VEZANI DOKUMENTI

Uredba Vijeća (EZ) br. 1257/96 od 20. lipnja 1996. o humanitarnoj pomoći (SL L 163, 2.7.1996., str. 1.–6.)

Sukcesivne izmjene i dopune Uredbe (EZ) br. 1257/96 uključene su u osnovni tekst. Ovaj pročišćeni tekst ima samo dokumentarnu vrijednost.

Odluka br. 1313/2013/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o Mehanizmu Unije za civilnu zaštitu (SL L 347, 20.12.2013., str. 924.–947.)

Uredba Vijeća (EU) 2016/369 od 15. ožujka 2016. o pružanju hitne potpore unutar Unije (SL L 70, 16.3.2016., str. 1.–6.)

Posljednje ažuriranje 22.09.2016

Top